Gönderen Konu: Türkiye - ABD İlişkileri  (Okunma sayısı 217785 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye - ABD İlişkileri
« Yanıtla #1490 : 07 Aralık 2022, 13:05:01 »
Askeriye halen siyaset üstü bir konumda olduğunu düşünüyorum. Her ne kadar İngiltere ile aramızda artık ciddi bir stratejik ortaklık bulunsa da HKK halen Amerikan uçaklarında ısrar ediyor. Bunda sanıyorsam FETÖ'den sonra pilot sayımızdaki düşüş de etkili oluyor. Her ne kadar hızlı bir şekilde yetişse de pilotlarımız halen bir eksiklik olabilir.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 177
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1491 : 07 Aralık 2022, 13:15:19 »
F-16 alımına ek Eurofighter alımınından vazgeçilmemeli. Tamamen Amerikan sistemine bağımlı olmamalıyız.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1492 : 07 Aralık 2022, 13:25:14 »
TSK kararını vermiş ve bu uçaklara+modernizasyon kitlerine ihtiyacımız var demiş...
Hâlâ ben 40 uçak almam modernizasyon kitlerini alırım ya da hiç uçak almam veya hem bunları hem de EF alırım tarzı düşünceler beyhude....

Yapılacak olan fazla hengame çıkarmadan-ABD'nin çok kuyruğuna basmadan şu işi halledip son sürat MMU+Hürjet+KE projelerine asılmak...

Köprüyü geçene kadar Ayı'ya Dayı diyeceğiz...

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 177
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1493 : 07 Aralık 2022, 13:29:11 »
TSK kararını vermiş ve bu uçaklara+modernizasyon kitlerine ihtiyacımız var demiş...
Hâlâ ben 40 uçak almam modernizasyon kitlerini alırım ya da hiç uçak almam veya hem bunları hem de EF alırım tarzı düşünceler beyhude....

Yapılacak olan fazla hengame çıkarmadan-ABD'nin çok kuyruğuna basmadan şu işi halledip son sürat MMU+Hürjet+KE projelerine asılmak...

Köprüyü geçene kadar Ayı'ya Dayı diyeceğiz...

İngiltere ile MMU motoru istiyorsan İngilizlere de biraz arpa atacaksın.

Çevrimdışı ocelot

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1494 : 07 Aralık 2022, 13:50:50 »
Eğer doğruysa ABD'nin Suriye'deki İran etkisine karşı destek talebini tamamen reddetmemek lazım. Azerbaycan üzerinden de İsrail ve ABD ile İran'a baskı yapılmalı. İran ne ikinci bir Suriye olmalı ne de Batı ile arası iyi bir bölgesel güç. Çok hassas bir çizgide yürütülmeli İran siyasetimiz. Rusya ve İran'ın mevcut durumunu devam ettirmesi bizim dış politikamızda kaldıraç işlevi görüyor ve görecek. Bundan daha fazla yararlanmalıyız.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 287
« Yanıtla #1495 : 07 Aralık 2022, 14:59:10 »
Aslında olay çok basit. İsrail ile ilişkimiz iyiyse ABD de Rum Ermeni lobisi yetmiyor ama kötü ise ABD de hiç bir işimiz olmaz. İsrail ile geri adım attık alttan aldık hemen ABD yansıması görüldü.

Çevrimdışı İbrahim

• DefenceTurk
  • *
  • 41
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1496 : 07 Aralık 2022, 15:07:35 »
YPG operasyonundan taviz karşılığı da atılmış bir adım olabilir. Eğer böyle bir faraziye doğruysa bir avuç çapulcu, sadece TC'den değil Yunanistan'dan da daha değerli görülüyor demektir.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1497 : 07 Aralık 2022, 16:33:33 »
YPG operasyonundan taviz karşılığı da atılmış bir adım olabilir. Eğer böyle bir faraziye doğruysa bir avuç çapulcu, sadece TC'den değil Yunanistan'dan da daha değerli görülüyor demektir.

Nerden biliyorsunuz İbrahim hocam
... olabilir demişsiniz arkasından farazi olaydan gaza gelmişsiniz....
MMU için motor vermese ABD , MMU işi 5 sene otomatikman sarkar...ABD bize , biz ABD'ye mecburuz karşılıklı win-win olayı bu...
Adamlar düşündü, taşındı F-16 vermeseler daha çok zarar edeceklerini gördü hepsi bu...
« Son Düzenleme: 07 Aralık 2022, 16:36:45 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1498 : 07 Aralık 2022, 17:24:17 »
MMU için motor vermese ABD , MMU işi 5 sene otomatikman sarkar...ABD bize , biz ABD'ye mecburuz karşılıklı win-win olayı bu...
Adamlar düşündü, taşındı F-16 vermeseler daha çok zarar edeceklerini gördü hepsi bu...

Sn Serkan1976 Prototip MMU larda kullanilmasi dusunulen belirli miktardaki F110 motoru teslim alindi. Bu nedenle 5 senelik otomatik sarkma olasiligina su asamada nasil karar kildiniz?

https://www.defenceturk.net/mmunun-ilk-f110-motorlari-teslim-edildi

MMU prototip testleri F110 motorlari ile gerceklesecegi ve sonrasinda ise RR ile yurutulmekte olan calisma sonuclaninca .Yerli motor kullanilmasi hedeflendigini anlamistim.

Bu nedenle sayat dediginiz gibi karsilikli bir win win goremiyorum. Bilakis benim gordugum .ABD nin bir sekilde bizi oltada tutabilmek yaninda  olasi sair alternatife karsin hamle yaptigi yonunde.  ;)

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1499 : 07 Aralık 2022, 18:10:50 »
Sayın Metin MMU için prototip motorlarının ABD'den geldiğini tabi ki biliyorum...:D :D :D

İstese vermeyebilir miydi MMU prototipleri için F-110 motorlarını?

Vermeyebilirdi...Niye verdi ? Öncelikle ABD bu hamlesiyle ufukta gözükmeyen RR motorları gelene kadar 5 sene daha bizi kendisine bağlayıverdi...(ABD win)

Biz bu güçte , teknolojisine-lojistiğine bu kadar hakim olduğumuz bir motor bulamazdık , MMU projesi 5 sene aksamadı... (Türkiye win)

Arkadaşlar uluslararası siyasette işler böyle döner...Beğenseniz de beğenmeseniz de...Ben bunları yazınca neden ABD'ci , Çin'ci  vb... damgası yiyiyorum ki...

F-110 motorlarını Senegal üretse aynı şeyleri Senegal için de yazardım....