Gönderen Konu: Türkiye - ABD İlişkileri  (Okunma sayısı 217918 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye - ABD İlişkileri
« Yanıtla #1300 : 17 Haziran 2021, 11:56:01 »
Yağmurdan kaçıp doluya da tutulmamak lazım. Güzel bir söz var;
"Ayı'yı dansa kaldırırsan , dansın bitmesine de ayı karar verir"
Fazla mayışmayalım Rusya'ya çok yalnız kaldık diye...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1301 : 17 Haziran 2021, 12:21:53 »
Yağmurdan kaçıp doluya da tutulmamak lazım. Güzel bir söz var;
"Ayı'yı dansa kaldırırsan , dansın bitmesine de ayı karar verir"
Fazla mayışmayalım Rusya'ya çok yalnız kaldık diye...

Daha önce defalarca belirttim. Bir kere daha tekrar ediyorum. Birinin baskısından kurtulmak demek bir başkasının baskısı altına girmek demek değildir! ABD'ye kendimizi  o kadar çok bağlamışız ki bugünlere kadar! Bu bağımlılığımızı azaltıp bu bağları koparttıkça aramızda gerilim oluştu. Mesela özellikle askeri alanda kendi yeteneklerimizle üretebileceğimiz pek çok şeyi ABD'den kazık fiyata aldığımız yıllardır dillendiriliyordu. Örneğin ABD'nin hibe ettiği askeri teçhizat için civatasına kadar yedek parçayı oldukça fahiş fiyatlarla aldığımız söylenirdi. Zamanla askeri fabrikalar bu açığı kapatmaya başladı. Sonrasında özel sektör de katıldı. Bugün 10 yıl öncesine göre oldukça iyi seviyedeyiz.

İhtiyacımız olan ve şu an kendi başımıza yapamayacağımız acil gereken sistemler için de, bizim şartlarımız geçerli olmak üzere dışarıdan temin etmek en mantıklı olan seçenek! Burada tedarikçi İngiltere de olabilir, Rusya da olabilir, Çin de olabilir, hatta Uganda bile olabilir. Bu asla yağmurdan kaçarken doluya tutulmak değildir! Bu sadece bir ticaret. Yeterki istediğimizi bizim istediğimiz şartlarda veren birileri olsun! Müşteri biz isek bizim istediğimiz olmalı. Müşteri daima haklıdır çünkü. Hiç bir satıcı müşteriye istemediği bir ürünü kaba kuvvet uygulayarak satmaz. Ya da kendi satmadığı ürünü bir başkasından aldığı için müşteriyi cezalandırmaz. Kimseye minnet etmemize, yalvarmamıza gerek yok. Aksi beklenti içerisinde olanlar da artık bu gerçekleri kabul etmek zorunda.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1302 : 17 Haziran 2021, 14:39:12 »
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Biden görüşmesinin detaylarını ilk kez anlattı..>>https://www.hurriyet.com.tr/gundem/son-dakika-cumhurbaskani-erdogan-biden-gorusmesinin-detaylarini-ilk-kez-anlatti-41834145
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1303 : 17 Haziran 2021, 17:28:04 »
Asıl söylemesi gereken ; Mısır’ın yeni teslim aldığı 5 adet Su35 uçağının karşılığında neden reaksiyon gösterilmediği olmalıydı.
Biz müttefikiz sözde! Bize sopa , Mısır ve Hindistan’a ses yok!

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1304 : 17 Haziran 2021, 17:35:57 »
Asıl söylemesi gereken ; Mısır’ın yeni teslim aldığı 5 adet Su35 uçağının karşılığında neden reaksiyon gösterilmediği olmalıydı.
Biz müttefikiz sözde! Bize sopa , Mısır ve Hindistan’a ses yok!

Misir ve Hindistan'in ABD'nin cikarlarina karsi bir hareketi yok ki..ABD'nin kurdugu duzen icerisinde onlara bicilen rollerde var olmaya ragzilar..

Hindistan'in silahlarinin cogu zaten hep Rusya'dan, yeni birsey degil.. Misir'da bu sene Rusya'dan, onumuzdeki sene ABD'den, ondan sonraki senede Avrupa'dan silah alip herkese eyvallah diyor..

Misir, Israilin guvenligi icin gerekli, Hindistan'da Cin'i dengelemek icin..bu devam ettigi surece ABD birsey demez..

ABD icin "muttefik", "istedigimi yapan" demek..."ortak" demek degil ki..cunku kimseye gercek anlamnda ihtiyaci yok, sadece yukunu hafifletiyor diye muhattap oluyor..zorlasan ve kafaya taksa muttefiksizde yapar istedigini, eger bedelini odemeyi gozden cikardiysa..

« Son Düzenleme: 17 Haziran 2021, 17:37:49 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Beyaz Saray duyurdu! Kabil Havalimanı konusunda mutabakata varıldı
« Yanıtla #1305 : 18 Haziran 2021, 08:03:40 »
Beyaz Saray duyurdu! Kabil Havalimanı konusunda mutabakata varıldı

Beyaz Saray, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan-ABD Başkanı Joe Biden görüşmesinde iki ülkenin Kabil Havalimanı konusunda genel bir mutabakata vardığını ve Biden’ın bu sürece destek vereceğini belirtti.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Beyaz Saray muhabirleri ile bir telefon brifingi gerçekleştirdi.

Erdoğan-Biden görüşmesinde de bulunan Sullivan, görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada, "Biden ve Erdoğan görüşmesinde S-400 konusu gündeme geldi. Bu konuda bir çözüme varılamadı ancak diyaloğa devam edilmesi için taahhüt verildi." değerlendirmesinde bulundu.

Sullivan söz konusu görüşmede ABD'nin Afganistan'dan çıkma sürecinde Kabil Uluslararası Havalimanı konusunun da gündeme geldiğini belirterek, "Cumhurbaşkanı Erdoğan bu havalimanının güvenliğinin sağlanması konusunda belirli desteğe ihtiyaç duyacağını söyledi, Biden da kendilerine destek taahhüdü verdi." ifadesini kullandı.

İki liderin de ekiplerini nihai plan konusunda çalışılması için görevlendirdiğinin altını çizen Sullivan, "Türkiye'nin (Kabil) Hamid Karzai Uluslararası Havalimanının güvenliğinin sağlanmasında öncü rol oynaması konusunda mutabakata varıldı. Şimdi bunu nasıl uygulayacağımız konusunda çalışıyoruz." dedi.

"TÜRKLERİN BU ROLÜN ALTINDAN KALKABİLECEĞİNE GÜVENİYORUZ"

Sullivan, Taliban'ın Kabil çevresindeki diplomatik ve güvenlik alanlarına saldırma ihtimaline karşı duyulan endişeleri ciddiye aldıklarını belirtti.

Türkiye ile Kabil Havalimanı konusunda çalışmaktan dolayı iyi hislere sahip olduğunu belirten Sullivan, "Türklerin bu rolün altından kalkabileceğine güveniyoruz." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Biden, 14 Haziran Pazartesi günü Brüksel'de bir araya gelmişti.

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-haberi-kritik-gorusmenin-ardindan-beyaz-saray-duyurdu-kabil-havalimani-konusunda-mutabakata-varildi-41834456

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1306 : 18 Haziran 2021, 09:19:14 »
Bicilen rol mu desem. Yoksa cok risk almayi seven hayaller pesinde kosan bir yonetim alayisina sahip oldugumuz icinmi , yoksa mevcut durumdan yegane cikis yoluna TSK yi derin risklerin bekledigi bir bilinmeyene alet ettigimiz icin mi desem. Hic ama, hic sevinmedim bu habere >:(

Afganistanda gorev yapmis veya yapmakta olan hangi her hangi bir batili ulke niye bu ise bulasma taraftari degil bir dusunmekte yarar vardir. Bu rol icin bize eslik edilmesi dusunulen ancak halen kesin olmayan 2 ulke deha mevcut gorunmekte . Macaristan ve Pakistan.

Macaristan Nato ve AB icerisinde basinda bulunan CB ve onun yonetim sekli ile pek ragbet gormeyen bulundugu organizasyonlar icerisinde yalnizlik pisikolojisi ceken ve en onemlisi bu tur gorev tecrubesi pek bulunmayan bir Nato ve AB uyesi. Macaristanin katkisi bu nedenlerden dolayi oldukca kisitli olacagini dusunuyorum.

Pakistan bir baska yalnizlik girdabindaki musluman , Afganistana komsu bir ulke. Pakistan ABD ile arasini yillardan beri duzeltmeye hevesli ancak ancak bir turlu pek basarili olamayan bir ulke. Pakistan Talibani Terorist diye tanimlayan ancak dolayli yoldan destleyen bir ulke. Pakistan silahli kuvetlerinin sayili yurt disi gorevlerinden en onemlisi Somali idi !

Butun bunlarin haricinde bizlere istihbarat, lojistik vs  destek saglayacak ancak sahada gorunmez olan guvenilmez ortak ABD .

Hade hayirlisi insallah beni korkutan riskler gerceklesmez ve TSK kazasiz belasiz bu rolu de basari ile tamlalar.

« Son Düzenleme: 18 Haziran 2021, 09:56:40 Gönderen: metin62 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1307 : 18 Haziran 2021, 09:26:01 »

Sullivan söz konusu görüşmede ABD'nin Afganistan'dan çıkma sürecinde Kabil Uluslararası Havalimanı konusunun da gündeme geldiğini belirterek, "Cumhurbaşkanı Erdoğan bu havalimanının güvenliğinin sağlanması konusunda belirli desteğe ihtiyaç duyacağını söyledi, Biden da kendilerine destek taahhüdü verdi." ifadesini kullandı.

İki liderin de ekiplerini nihai plan konusunda çalışılması için görevlendirdiğinin altını çizen Sullivan, "Türkiye'nin (Kabil) Hamid Karzai Uluslararası Havalimanının güvenliğinin sağlanmasında öncü rol oynaması konusunda mutabakata varıldı. Şimdi bunu nasıl uygulayacağımız konusunda çalışıyoruz." dedi.

"TÜRKLERİN BU ROLÜN ALTINDAN KALKABİLECEĞİNE GÜVENİYORUZ"

Sullivan, Taliban'ın Kabil çevresindeki diplomatik ve güvenlik alanlarına saldırma ihtimaline karşı duyulan endişeleri ciddiye aldıklarını belirtti.

Türkiye ile Kabil Havalimanı konusunda çalışmaktan dolayı iyi hislere sahip olduğunu belirten Sullivan, "Türklerin bu rolün altından kalkabileceğine güveniyoruz." ifadesini kullandı.

Şimdiye kadar bizi pohpohladıkları her konu, bizim değil, kendi çıkarlarına hizmet etmiştir. Yapılan görüşmeden ABD tarafının karlı çıktığı anlaşılmakta!

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1308 : 18 Haziran 2021, 10:05:00 »
Eşek olmayı kabul ettikten sonra semer vuran çok olur hele ki meydanda eşekliğe meraklı bu kadar çok koyun olduktan  sonra...

Siyasi tarihimiz taviz verip bu tavizden bir kazanç sağlama örnekleriyle dolu...

Kore,Irak,Suriye vb... Şimdi de Afganistan...

Göndersinler Mehmetçiği Afganistan batağına belki 8-10 F-16 hibe etme lütfunda bulunur Coni'ler

Çevrimdışı korsan

• DefenceTurk
  • *
  • 15
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1309 : 18 Haziran 2021, 10:51:38 »
bu hamle genelde batıyla ortak çalışma alanları olan rol model Türkiye imajını  iki adım öne çıkartma yolunda ilk somut teklif;  ama işin bir diğer  boyutu da sanırım İran.
İran zaman geçtikçe güçleniyor.  yayılmacı politikalarını da bir taktik dahilinde sürdürüyor.
Afganistan'dan yola çıkan mültecilerin bir kısmı Şii  paramiliter örgütlerin insan kaynağı olurken bir kısmı da çeşitli ülkelere yerleşiyor.
bu  yerleşimcilerin küçük bir kısmı dahi kendisini İran'a yakın hissetse ortaya pek ön görülemeyecek bir gelecek  çıkıyor.
İran'ın bu hamleleri şimdilik batı için çok ciddi sorun değil;  ama bizim için sorun.
haberlerde sınırı yürüyerek geçen ve şehir merkezlerine ulaşan Afgan mültecileri sık sık görüyoruz biz.
e bunların onda biri gelecekte İran güdümüne girse ne olacak mesela?

İran'ın bu eylemlerini izlemenin yolu da bu suyun kaynağında olmaktan geçiyor.
suyun kaynağı da Afganistan.
bizim için Afganistan'ın önemi,  İran için önemli bir insan kaynağı ve ve önemli bir güzergah olmasından  kaynaklanıyor  olsa gerek.

bunu ünüformasız adamlarla yapmak daha az riskli olur.