Gönderen Konu: Türkiye - ABD İlişkileri  (Okunma sayısı 221302 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Bukrek

• DefenceTurk
  • *
  • 7
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye - ABD İlişkileri
« Yanıtla #1290 : 16 Haziran 2021, 09:34:16 »
Bu görüşmeden sonra "Kemikleşmiş problemler" olduğu gibi duruyor. İki ülkede bu konularda tavrını değiştirmedi. Bu konularda İlerleme sağlanamadı. "Yetkili birimler, dış işleri bakanları görüşsün" denilip geçiştirildi. Peki ne oldu o zaman?
Bana göre iki ülke de zaman kazandı. Diğerini tamamen kaybedecek bir pozisyon almak istemedi. (Bu noktada "Kardeşim Amerika bize karşı Zaten her türlü negatif tutumu almış daha ne yapsın?" diyebilirsiniz ama bence bize zarar verebilecek, ekonomimize ve hükümetimize zarar verebileceği kartları elinde mevcut) Biz Afganistan kartını sürdük ve bu konuda yardımcı olabileceğimizi söyledik, onlar da ekonomimize saldırmayıp, belki de ticaret hacmini biraz arttırmayı önerdiler.
Diğer çözülememiş konularda her iki ülkede yeni bir kırılma anına kadar elinden geleni yapacaktır.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1291 : 16 Haziran 2021, 10:19:57 »
Ben görüşme sonrası açıklamaların tamamını izlemedim. O nedenle soruyorum. Hangi konularda ilerleme sağladığımız konusunda açıklama yapıldı? Varsayım değil, net bilgi var mı?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #1292 : 16 Haziran 2021, 11:18:54 »
Ben görüşme sonrası açıklamaların tamamını izlemedim. O nedenle soruyorum. Hangi konularda ilerleme sağladığımız konusunda açıklama yapıldı? Varsayım değil, net bilgi var mı?

Sadece görüşmeler olumlu geçtiğini, kesilen diyalog tekrardan canlanması Ve Türkiye NATO’dan ayrılmaz parçası olduğunu bildirdiler.

Onun dışında net bilgi yok.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1293 : 16 Haziran 2021, 12:40:22 »
1. Boyle kisa sureli ve "ayak ustu" gorusmelerde bu kadar karmasik sorunlarin cozulmesi zaten beklenemez. Bir karar aciklaniyorsa, daha onceden heyetler ve ilgili kurumlar anlasmanin alt yapsisini yapmislardir, liderler sadece adeta basin sozcusu gibi bunlari aciklarlar. Degisik konu basliklarinda bir aciklama yok ise anlasma yok diye de okunabilir.

2. Biden ile gorusebilmek icin epey bir caba sarfedildigi icin, ABD'nin bize bir taviz verecegini beklemek zaten saflik olurdu. Siz daha masaya oturmadan size taviz veren birine taviz vermeye niyetli olurmusunuz? Daha baska ne koparirim diye dusunursunuz...

3. Benim okuyabildigim kadariyla, ABD ile genel olarak izlenen yol, al-veri iceren bir muzakareden cok, ABD'nin "daha ileri gitmemesi " icin tek tarafli taviz vermekten ve iyi niyet gostermekten ibaret. Yani amac, kazanim koparmak degil daha fazla kaybi onlemek. Olumu gorup sitmaya ragzi olmusuz yani..

4. Sonuc olarak sadece gorebildigimizi kismi ile ( karar vericilerin aciklamadigi seyler her zaman olacaktir )"dostlar alisverite gorsun" disinda yeni birsey cikmamistir. Cikmasini beklemekte zaten dedigim gibi safliktir..

« Son Düzenleme: 16 Haziran 2021, 12:42:28 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Musti19

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1294 : 16 Haziran 2021, 12:43:15 »
Sedat Peker in videolarının gidişatında anlarız nasıl geçtiğini gibime geliyor hadi hayırlısı.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1295 : 16 Haziran 2021, 13:42:44 »

Sorunuzun cevabi Sn SKYWOLF ortada ilerleme kaydedilen konular hakkinda resmi bir  aciklama yok.
45dk boyle bir toplantidan da boyle bir beklenti bence cok gercekci degil.  Boyle bir aciklamanin yapilabilmesi icin taraflar arasinda onceden altyapinin hazirlanmis olmasi gerekir oldugu dusuncesindeyim ki ya mutabakat veya uzlasmaya varildi denilebilsin. Su asamada her ne kadar da ulkemiz mevcut durumdan bir cikis yolu arayisi icerisinde izlenimi goruntusu versede tamami ile mevcut tezlerinden vazgectigi veya ABD nin istedigi noktalarda degil. Bu nedenledir ki ABD Ulkemiz uzerindeki baskiyi kontrollu olarak devam ettirme yolunu sectigini dusunuyorum. " yani bak gor izle"

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1296 : 16 Haziran 2021, 13:47:54 »
1. Boyle kisa sureli ve "ayak ustu" gorusmelerde bu kadar karmasik sorunlarin cozulmesi zaten beklenemez. Bir karar aciklaniyorsa, daha onceden heyetler ve ilgili kurumlar anlasmanin alt yapsisini yapmislardir, liderler sadece adeta basin sozcusu gibi bunlari aciklarlar. Degisik konu basliklarinda bir aciklama yok ise anlasma yok diye de okunabilir.

2. Biden ile gorusebilmek icin epey bir caba sarfedildigi icin, ABD'nin bize bir taviz verecegini beklemek zaten saflik olurdu. Siz daha masaya oturmadan size taviz veren birine taviz vermeye niyetli olurmusunuz? Daha baska ne koparirim diye dusunursunuz...

3. Benim okuyabildigim kadariyla, ABD ile genel olarak izlenen yol, al-veri iceren bir muzakareden cok, ABD'nin "daha ileri gitmemesi " icin tek tarafli taviz vermekten ve iyi niyet gostermekten ibaret. Yani amac, kazanim koparmak degil daha fazla kaybi onlemek. Olumu gorup sitmaya ragzi olmusuz yani..

4. Sonuc olarak sadece gorebildigimizi kismi ile ( karar vericilerin aciklamadigi seyler her zaman olacaktir )"dostlar alisverite gorsun" disinda yeni birsey cikmamistir. Cikmasini beklemekte zaten dedigim gibi safliktir..

Elbette öyle. Ancak 24 Nisandan beri bu konular gündemde konuşuluyor. Muhtemelen dışişleri bakanlığı aracılığıyla karşı tarafla da görüşülmüş olmalı.  Yüzyüze görüşmede netlik kazanması bekleniyordu çoğu şeyin. Ancak açıklamalara bakılırsa elde var sıfır. Net olan tek şey Ermeni soykırımı masalının lafının bile edilmemiş olması. Ki özellikle görüşülecek bir konu olduğu defalarca belirtilmiş olmasına rağmen hamd olsun konuşulmadı dedi cumhurbaşkanı! Nereden nereye gelmişiz düşünmek lazım.

Sedat Peker in videolarının gidişatında anlarız nasıl geçtiğini gibime geliyor hadi hayırlısı.

Dışarıdan bakınca nasıl görünüyoruz biraz düşünelim.  ::)
Mesela bu ileti hakkında ülkenin en ünlü mafya lideri, onu engellemekle görevli olan içişleri bakanının mafya gibi davrandığına dair ciddi iddialarda bulunuyor. Sosyal medya açıklamaları rekorlar kırıyor. Bu iddialar hakkında konuşmak için canlı yayına çıkan bakan program boyunca kendisine yöneltilen soruları cevaplamamak için bol bol farklı konulardan bahsediyor.  Mafya lideri ülkenin muhalefetinin toplamından daha etkili görünüyor. Bu arada 19 senedir ülkeyi yöneten cumhurbaşkanı, yoksulları biraz da ana muhalefet partisi doyursun diyor. Vs...

Her gün ayrı bir macera...
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1297 : 16 Haziran 2021, 17:10:37 »
Sonuç: ortak çıkar ve anlayış olan konularda aynen devam. Zıtlık olan konularda da itişmeye devam.

Görüşmenin sonucunu en iyi dolar kurundan anlarsınız. Şu an aynı seviyelerde sabit.  Demek ki eski tas eski hamam.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1298 : 17 Haziran 2021, 10:48:59 »
Hamdolsun her isteğimizi kabul ettirdik stratejik ortağımıza...

Aklı başında konuşan,düşünen herkes zaten büyük bir beklentiye girilmemesi gerektiğini söylemişlerdi.

Bizimkiler piyasaları biraz dizginlryebilmek için bu görüşmeye umut pompalayıp durdular...

Sonuç: Biden mı , Erdoğan mı daha önce ayağa kalktı geyiğiyle bu tarihi de geçirmiş olduk...

Dolar,Euro,Altın 8-10 gün dizginlendi...

MMU'ya yüklenmeye devam edelim , bu ABD'den bir cacık hayır gelmeyeceği iyice belli oldu...l

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1299 : 17 Haziran 2021, 11:46:53 »
ABD'den bir cacık olmayacağı çok uzun zamandır belliydi zaten. ABD bizim gibi ülkeleri belirli bir seviyenin üzerinde gelişmesini istemiyor. Neredeyse her konuda kendilerine bağımlı olmamızı istiyor.