Gönderen Konu: Türkiye - ABD İlişkileri  (Okunma sayısı 221298 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye - ABD İlişkileri
« Yanıtla #1120 : 24 Mart 2021, 11:23:55 »
Tasimayi hep "kabiliyet" bakimindan ele almissiniz..yani bizim iznimiz olmadan, haberimiz olmadan seklinde..

Hepsi dogru olabilir, ama birde sunu dusunun, ya izin verildiyse?
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1121 : 02 Nisan 2021, 09:24:39 »
ABD’den Türkiye’ye S-400 çağrısı: Elinizde tutmayın.

ABD Savunma Bakanı Lloyd J. Austin ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. ABD Savunma Bakanlığı görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Austin'in Türkiye'ye S-400 sistemini ellerinde tutmamaları çağrısı yaptığını duyurdu.

İŞ BİRLİĞİ GÜÇLENDİRİLMELİ

Karadeniz’de son dönemde yapılan ve USS Monterey ile USS Thomas Hudner’in de katıldığı tatbikatlara dikkat çeken Austin, NATO’nun doğu ve güney bölgelerinde Rusya kaynaklı sorunları Akar’la görüşmesinde gündeme getirdi. Türkiye ve ABD’nin askeri iş birliği alanında bağlarını güçlendirmesi gerektiğini savunan Austin, Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 sistemini ellerinde tutmamaları gerektiği çağrısı yaptı.

MSB’DEN GÖRÜŞMEYE İLİŞKİN AÇIKLAMA

Milli Savunma Bakanlığı’ndan (MSB) Austin-Akar görüşmesine ilişkin açıklamada ise şu ifadeler kullanıldı:

“Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ve ABD Savunma Bakanı Lloyd James Austin 1 Nisan 2021’de bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiş, görüşmede bölgesel güvenlik ve ikili savunma iş birliği konularında görüş alışverişinde bulunmuşlardır.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar.

Görüşmede her iki bakan tarafından stratejik ilişkilerin önemi, bölgesel ve küresel güvenlik konusunda ortak bir anlayış geliştirilmesi, sorunların stratejik ortaklık ve müttefiklik ruhuna dayalı olarak çözüme kavuşturulması konuları vurgulanmıştır.

Bakan Akar ve Bakan Austin, iki ülke arasındaki askeri ilişkileri güçlendirirken daha yakın işbirliği ve koordinasyona olan bağlılıklarını tekrar teyit etmişlerdir.

Bakan Akar, Savunma Bakanı olarak atanan Bakan Austin’i bir kez daha tebrik etmiştir.”

https://www.sozcu.com.tr/2021/dunya/abdden-turkiyeye-s-400-cagrisi-elinizde-tutmayin-6348722/?utm_source=dahafazla_haber&utm_medium=free&utm_campaign=dahafazlahaber

*** Telefon konusmasindan her iki ulke savunma bakanindan ayri telden hava caldigi anlasiliyor. ;)

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1122 : 02 Nisan 2021, 10:20:37 »
Rusya tehlikeli adımlar atıyor her yerde... Şimdi adamlara sesimizi çıkarmıyoruz hatta  Rusya için aramızı Nato-Batı ile bozuyoruz...

Bu adımları atanlar inşallah ne yaptıklarını biliyordur (Hiç sanmıyorum , tarih bize son 20 yılda bunların yaptıkları hiçbir hareketin doğru olmadığını gösterdi)

Ben hala bu tehlikeli adımları atanların amacının bizi bilinçli olarak batı ve batı değerlerinden uzaklaştırmak için bunu yaptıklarını düşünüyorum...
Kamuoyu da " bakın batının 2 yüzlülüğünü görün , batıdan bize hayır yok" düşüncesine hazırlatılıyor son 10 yıldır özellikle...Forumda da bu tuzağa düşen arkadaşlarımız var maalesef...
İslami bir birlik, uygarlık yaratmak , batıdan uzaklaşmak zaten bu adamların birinci hedefi...

Kendi zümreleri batının tüm imkanlarından yararlanacaklar ama fakir zümrelere sürekli batı karşıtlığını empoze edecekler...Tıpkı Arapların zengin oligarşisi gibi
« Son Düzenleme: 02 Nisan 2021, 10:21:33 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #1123 : 02 Nisan 2021, 10:34:38 »
Rusya tehlikeli adımlar atıyor her yerde... Şimdi adamlara sesimizi çıkarmıyoruz hatta  Rusya için aramızı Nato-Batı ile bozuyoruz...

Bu adımları atanlar inşallah ne yaptıklarını biliyordur (Hiç sanmıyorum , tarih bize son 20 yılda bunların yaptıkları hiçbir hareketin doğru olmadığını gösterdi)

Ben hala bu tehlikeli adımları atanların amacının bizi bilinçli olarak batı ve batı değerlerinden uzaklaştırmak için bunu yaptıklarını düşünüyorum...
Kamuoyu da " bakın batının 2 yüzlülüğünü görün , batıdan bize hayır yok" düşüncesine hazırlatılıyor son 10 yıldır özellikle...Forumda da bu tuzağa düşen arkadaşlarımız var maalesef...
İslami bir birlik, uygarlık yaratmak , batıdan uzaklaşmak zaten bu adamların birinci hedefi...

Kendi zümreleri batının tüm imkanlarından yararlanacaklar ama fakir zümrelere sürekli batı karşıtlığını empoze edecekler...Tıpkı Arapların zengin oligarşisi gibi

Armiralimiz Cihat Yayci nin lafi var: Biz ne Amerikanciyiz nede Ruscuyuz ve arapciyiz.

Hele Amerikada ki geri zekalilar cenelerini tutsunlar.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1124 : 02 Nisan 2021, 11:47:05 »

Hocam burada kimsenin tuzağa düştüğü yok batı evet ikiyüzlü tavrını sürdürüyor ve gerçekler ortada. Hocam Yunanistan bir Avrupa ülkesi değilmi? Biz Akdeniz'de haklı olduğumuz halde körü körüne Yunan tezlerini savunanlar ve bizi sadece kıyılarımıza hapsetmek isteyenler Batı ülkeleri değilmi? ABD'nin  İŞİD'e terör örgütü deyipte PKK - YPG - PYD'ye ortağımız demesi ikiyüzlülük değilmi? NATO ülkesi olduğumuz halde bize en ağır silah ambargolarını uygulayanlar Batı ülkeleri değimi? Daha sayacağım çok şey var ama bunlar yeter bence. Evet birçok konuda biz de yanlış yaptık fakat Batı'nın yaptıkları da görmezden gelinemez.

Rusya'da aynı ikiyüzlülüğünü sürdürmeye devam ediyor Suriye'de, Libya'da, Ukrayna'da, Gürcistan'da yaptıkları ortada. Bizim hatamız başarısız dış politikamız nedeniyle Batı ile Rusya ve Doğu ülkeleri arasındaki dengeyi iyi sağlayamayı becerememiz oldu. Bu da bizi Ortadoğu'da tüm sorunların merkeziymiş gibi göstermeye başladı.

Kimsenin birileri yıllardır empoze etti diye Batı karşıtı olduğu felan yok hocam en azından aklı başındaki insanımız neyin ne olduğunu görüyor bu ülkede. Artık teknoloji ve internet çağındayız dünyada ve ülkemizde olan olaylardan insanların anında haberi oluyor insanlardan birşeyleri saklamak imkansız artık.
« Son Düzenleme: 02 Nisan 2021, 12:18:54 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1125 : 02 Nisan 2021, 12:06:53 »
Hocam batı ile kastettiğim Avrupa-ABD değil.
Bizi uzaklaştırma çalıştıkları bu medeniyetlerin temsil ettiği değerler. En basiti kadın-erkek eşitliği.

"Şu anki batı yönetimlerinin" iki yüzlülüğü nedeniyle batı değerlerinden , batılılaşma çabalarından vazgeçmemeliyiz diyorum sadece...

Ancaaaak bir kesimin batının bu iki yüzlü davranışlarını fırsat bulup ülkeyi " milli talebe cemiyeti, Ensar , Müslüman kardeşler vb. " fantazileriyle şekillendirmesine , yön vermesine imkan vermemek gerekir.

Bu kafayla doğan, yetişen , ihtiraslanan gerici tayfanın varlığı ve ağırlığı yadsınamaz yaşadığımız şu günlerde...

Sayın fırtına06 , şu anda ülkenin hükümetini " Anayasa mahkemesi kapatılsın "diyen bir lider , zihniyet ayakta tutuyor.Ne demek istediğimi anladınız herhalde...
« Son Düzenleme: 02 Nisan 2021, 12:10:11 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1126 : 02 Nisan 2021, 12:15:05 »
Hocam batı ile kastettiğim Avrupa-ABD değil.
Bizi uzaklaştırma çabaları bu medeniyetlerin temsil ettiği değerler. En basiti kadın-erkek eşitliği.

"Şu anki batı yönetimlerinin" iki yüzlülüğü nedeniyle batı değerlerinden , batılılaşma çabalarından vazgeçmemeliyiz diyorum sadece...

Ancaaaak bir kesimin batının bu iki yüzlü davranışlarını fırsat bulup ülkeyi " milli talebe cemiyeti, Ensar , Müslüman kardeşler vb. " fantazileriyle şekillendirmesine , yön vermesine imkan vermemek gerekir.

Bu kafayla doğan, yetişen , ihtiraslanan gerici tayfanın varlığı ve ağırlığı yadsınamaz yaşadığımız şu günlerde...

Sayın fırtına06 , şu anda ülkenin hükümetini " Anayasa mahkemesi kapatılsın "diyen bir lider , zihniyet ayakta tutuyor.Ne demek istediğimi anladınız herhalde...

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ebedi liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün gösterdiği yolda ilerlemeye devam eden azımsanmayacak sayıda insanımız var hocam merak etmeyin bu ülkeden medeniyetin, batı değerlerinin silinmesi o kadar kolay değil. İnsanlar, makamlar gelip geçicidir fakat devletimizde devamlılık esastır. Zamanla akan su yolunu bulacaktır.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1127 : 02 Nisan 2021, 12:19:06 »

Armiralimiz Cihat Yayci nin lafi var: Biz ne Amerikanciyiz nede Ruscuyuz ve arapciyiz.

Bu konuda Cihat Bey'e katılıyorum. Kim ne derse desin;

1 -  Batı iki yüzlü. Bugüne kadar dış politikada ciddi hatalar yapmış olsak da  Batı her zaman bize karşı iki yüzlü oldu. 10 sene önce de, 50 sene önce de böyleydi!
2 - Rusya da benzer şekilde değerlendirilebilir. Rusya ile çatışan çıkarlarımız var. Farklı bloklardayız ve pek çok konuda farklı düşünüyoruz. Ancak müttefikimiz olan Batıya göre çok daha güven veriyorlar günümüzde.
3 - İhvancılık ya da dine dayalı zihniyetlerin bize faydası olmaz. Osmanlının çöküşünde bile büyük rol oynayan radikal dinci yapılar ve benzerleri gelişimimize engel olur.
4 - Bir üst maddeye dayalı olarak din kardeşi olarak Arapları görmek, genel olarak kendilerine bile faydaları olmayan Arapları kendimize ayak bağı yapmaktan başka bir işe yaramaz. (Bu tüm Araplar için geçerli değil. Örneğin Katar) İşbirliği içerisine gireceğimiz ülkeler veya gruplarla işbirliği kriteri ortak çıkarlar olmalı. Din veya köken değil! Mesela Bize gerekli teknoloji için Ukrayna veya Güney Kore ile yaptığımız çalışmalar gibi.

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1128 : 02 Nisan 2021, 13:43:07 »
Biz Türkiye olarak  hedefimiz ne , hangi topraklara ne amaçla açılacağız , ülkümüz ne?

Yukarıdaki sorulara öncelikle cevap vermemiz gerektiğini düşünüyorum...Zaten cevaba göre kimlerle sıkıntı yaşayacağımız belli olur?
Biz şu anda deli dana gibi her tarafa atlamaya çalışıyoruz...Sorun esas olarak bu...

Her yöne atlayınca da sanki herkes bize düşmanmış , "Türkün Türk'ten başka dostu yok" algısı oluşuyor...

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #1129 : 02 Nisan 2021, 13:51:36 »
Biz Türkiye olarak  hedefimiz ne , hangi topraklara ne amaçla açılacağız , ülkümüz ne?

Yukarıdaki sorulara öncelikle cevap vermemiz gerektiğini düşünüyorum...Zaten cevaba göre kimlerle sıkıntı yaşayacağımız belli olur?
Biz şu anda deli dana gibi her tarafa atlamaya çalışıyoruz...Sorun esas olarak bu...

Her yöne atlayınca da sanki herkes bize düşmanmış , "Türkün Türk'ten başka dostu yok" algısı oluşuyor...

+1
 İşe once kendimizden baslayalim o zaman. Biz kimiz? Bakiniz yayilmaci Almanya kendini önce Alman, sonra Hristiyan olarak tanimliyor. Yayilma alani da otomatikman ortaya cikiyor.

Biz kimiz? Orta asya Türk ulkeleriyle alakamiz bile yok oralari gecin. Peki muslumansak Arap alemini neden otekilestiriyoruz? İcimizdeki bir grup azinligin bati ile iyi iliskileri var. Onun disinda batiyi da sevmiyoruz. Demokrasi ise zaten en basindan beri bize uymayan bir gomlekti

Aynaya bakin gidecebileceginiz cografya güneş gibi yüzünüze dogacaktir!
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''