Gönderen Konu: Türkiye - ABD İlişkileri  (Okunma sayısı 217771 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye - ABD İlişkileri
« Yanıtla #1060 : 10 Şubat 2021, 18:39:39 »
Biz sabah-akşam ABD'yi kkonuşuyoruz ama ABD'nin bizi iplediğini hiç zannetmiyorum...

Abd'ye gitmiş , suyunu içmiş bir arkadaş varsa söylesin:
"ABD veya ABD kamuoyu bizimle zerre kadar ilgileniyor mu?"

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1061 : 10 Şubat 2021, 19:05:25 »
Biz sabah-akşam ABD'yi kkonuşuyoruz ama ABD'nin bizi iplediğini hiç zannetmiyorum...

Genel anlamda, hayir...

Ama ABD kamuoyu genelde Amerika'nin ic isleri ile dogrudan ilgili degilse hicbirsey ile ilgilenmez..(Israil haric)

Kendi baslarina bir evrenler..

Istisnalar var tabii ki ilgilenen, merak eden, olumlu dusunen, bilgisi olan insanlar var..

Su an icin Korona + Trump + Ekonomi + Kim Kardashian - Kanye West :)
« Son Düzenleme: 10 Şubat 2021, 19:06:24 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1062 : 10 Şubat 2021, 19:25:15 »

Genel anlamda, hayir...

Ama ABD kamuoyu genelde Amerika'nin ic isleri ile dogrudan ilgili degilse hicbirsey ile ilgilenmez..(Israil haric)

Kendi baslarina bir evrenler..

Istisnalar var tabii ki ilgilenen, merak eden, olumlu dusunen, bilgisi olan insanlar var..

Su an icin Korona + Trump + Ekonomi + Kim Kardashian - Kanye West :)

Aynen...ABD gazete ve yayınlarına bakıyorum...Ufacık bir TÜRKİYE haberi bile yok... Galiba onlar da Almanlar gibi bizi kıskanıyorlar... :D :D :D

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 177
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1063 : 10 Şubat 2021, 20:47:24 »
Amerikalılar kendini dünyadan farklı gördükleri için bizimle ilgilenmemeleri çok normal. Kendi insanları bile dünyanın geri kalanıyla zerre ilgilenmez. Harita bile okuyamazlar.

Ayrıca şu an COVID-19 salgını, ekonomik kriz, Trump sonrası toparlanma dönemi vs. derken gündeme gelmememiz kadar normal bir şey yok. Ayrıca bu durum lehimize de. Bırakın kendi sorunlarıyla ilgilensinler bir süre. Kafalarını kaldırıp buraya bakınca hep başımıza bela buluyorlar. Sam Amca'nın kendi sorunlarıyla ilgilenmesi her zaman işimize gelir.

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1064 : 11 Şubat 2021, 00:08:57 »

"ABD'li 54 Senatörden Beyaz Saray'a Türkiye mektubu

Amerika Birleşik Devletleri'nde bazı Senatörler Başkan Joe Biden'e gönderdikleri mektupta insan hakları konusunda Türkiye'ye baskı yapılması çağrısında bulundu.

Bunlar hala Türkiyeyi eski Türkiye, muz cumhuriyeti abd yide eski abd  zannediyor.

Sahsi dusuncem her ne kadar da ABD nin insan haklari sicili temiz olmasa da bizim kendi ulkemizin scilinde iyilestirme yapabilecegmizi dusunuyorum. Insan haklari sicilinin iyilestirilmesi, diyebilirsiniz ki etkisi ne kadar olabilir ki mevcut konularin cozumunde. Ona da yanitim soyle oncelikle ABD veya bir baskasi icin degil kendi halkimiza karsi yukumlulugumuzden kaynaklanan ve olmazsa olmaz olan ancak yillardir goz ardi ettigimiz bir sorun. insan haklari sicilimizi iyilestirmemiz elbette ABD veya bir baskasi ile olan sorunlarimizi cozmeyecek ancak bize sirf insan haklari gibi alerjik konulara dayanarak yillardir karsimizda olan bir takim parlementerlerin gorusunu etkileyecektir.

Gelelim Muz cumhuriyetine benzetilmemiz konusuna .
Bu konudaki gorusum ABD nin bizi genel olarak bir muz cumhuriyeti olarak gordugunu hic sanmiyorum. Bu jargon daha fazla kendi icimizde iktidarin kullandigi " Biz muz cumhuriyeti degiliz diyerek icteki taraftarlarini yandinda tutmak amacli olarak sik sik dillendirildiginden ibaret oldugunu dusunuyorum"  Yani birde tersden dusunecek olursak bazen ben de yapilanlari gorup okuduktan sonra Muz Cum miyiz yoksa degilmiyiz diye dusunmedim diyemem"

Metin 62 hocam, İnsan hakları ucu açık bir konu. Ayrıca batı için, abd ve ab ülkeleri hariç her ülke de insan hakları sorunu vardır. Neden; Çünkü bu bir batı baskı unsurudur. yani insan hakları falan hi ka yeee. Bakınız fransa!? En son çıkardıkları islam karşıtı yada fransız islam ı kabili saçma yasaları görmedik mi? Gösterilerde polis neler neler yaptı. Avrupa da, Abd de insan hakları diye bir şey yoktur. Orda devletin temel niteliğine karşı bir suç işleyin bakalım başınıza neler geliyor. Yani bizde ki, pkk gibi ayrılıkçı bir örgüt orda olsa, o adamlar neler yaparlar. Bakın ingiltere ayrılıkçıları vatandaşlıktan çıkarıyordu!? Ayrıca guantanamo, Cezayir, Fas, Irak, Suriye de olanları unutmadık. Bunlar baskı unsuru için yapılan ayak oyunları. Endişeliyiz, endişeliyiz ayakları.

Orada ki muz cumhuriyeti lafı bizim için değil abd muz cumhuriyeti için. Malum! Son zamanda ne oldukları, foyaları ortaya çıktı. Trump abd nin ipini pazara çıkardı. İntikamı için. Abd dediğin ülkede siyah ten renkli, kızıldereli olmanın anlamı malum. Biz en kötü halimizle bile onlardan daha iyiyiz.

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1065 : 11 Şubat 2021, 00:23:15 »
Bence bizimkilerin hedefi ekonomiyi düzeltmek için şeklen s 400 ü ötelemek gibi bir taktik. Yine aynı taktik, bak biz beyaz bir sayfa açalım, ilişkileri düzeltelim dedik, s 400 ile ilgili taviz teklif ettik ama bidon yönetimi yanaşmadı demeye geliyor iş.

Yoksa bizde hükümet değişmedikçe, abd ile ilgili politikalar değişmeyecek gibi duruyor. neden derseniz, ekonomi yavaş da olsa dönüyor. Savunma sanayii ilerlemeye devam ediyor. Rusya ile ilişkiler olduğu gibi devam ediyor. Yani anlayacağınız oy oranları haricinde bir sıkıntı yok.

Malum bidon, şimdi ki hükümetimize darbe yaptıran obama hükümetinin yada siyasetinin devamı ve adam daha başa gelmeden soft darbe ile hükümetimizi devirmek için plan açıklıyor. Nasıl iyi ilişkiler olabilir ki?

Yılanın dediği gibi "bende kuyruk acısı, sende evlat acısı, biz dost olamayız ama en azından birbirimizi öldürmeyelim!" işte abd ile aramızda anca bu politika güdülebilir gibi geliyor bana.

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1066 : 11 Şubat 2021, 00:35:31 »
Bakın, Tua başlıklı konuda, gök kurt hocam bir haber paylaştı. Rus ya ile ülkemizin uzay konusunda birlikte çalışması ile ilgili bir haber. Şimdi bir düşünün bu gerçekleşir ise abd bizim ile iyi geçinir mi? sizce.

İşte abd ile bizim aramızda ki sorun bu. Abd bizi kendisine denk olarak istemiyor. O bizi uydu olarak istiyor. Biz ise bunu kabul etmeyince kavga çıkıyor.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 177
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1067 : 11 Şubat 2021, 02:13:47 »
ABD bizi çocuğu olarak görüyor. Ama çocukların da bir gün büyüdüğünü anlayamıyor ya da anlamak istemiyor. Adamların derdi Türkiye'nin kendi sözünden çıkmamasını, çocukların ebeveynlerin sözünden çıkmaması gerektiğini düşünüyor.

Türkiye ise bölgede kendi tezleri ve çıkarları olduğunu, ABD'nin bu tezlere ve çıkarlara kulak kapatmamasını istiyor.

Şimdi Dışişleri bakanlığı sözcüsü açıklama yapıp Osman Kavala'nın serbest bırakılması çağrısı yapmış. Şimdi sormak istiyorum: Size ne Osman'dan Ali'den Veli'den? Bu Türkiye'nin iç meselesi? Size mi kaldı Türkiye'nin iç işlerine karışmak.

Lamı cimi yok. ABD, Türkiye'nin iç siyasetine burnunu sokması kabul edilemez. Türkiye'de bir iktidar değişecekse, yahut hukuki meselelerde tutuklu, hükümlü varsa bunda karar verici olan seçmen ve hakimlerdir. Seçmen iktidarı kendi tercihi ile değiştirir. ABD gibi bir vampirin Türk hükümeti ile ilgili açıklamaları olsun, devam eden davalar olsun bunun muhatabı değil ve olamaz.

Batı medyasında çıkan haberlere göre Biden hükümeti, Türk hükümetinin iletişim ve görüşme taleplerine karşılık vermiyormuş. Burada olacak olan benim kanaatime göre bellidir. Hükümet ABD ile olan temasları rutine alacak. Görüşmek istiyorlarsa buyursun gelsinler. Yok, iletişimden kaçıyorlarsa kendileri bilir. Bizimkilerde ısrarla görüşme talebinde bulunmasınlar. Bir noktada zaten iletişim sağlanacak. NATO, BM, G20 vb. toplantılarda zaten muhakkak ayak üstü de olsa görüşme olur.

Biden seçim öncesi ettiği lafların arkasında duruyor gibi görünüyor şimdilik. Yani Türkiye'yi demokrasi ve hukuki adımlarla köşeye sıkıştırma peşinde olacak gibi. Bekleyip görelim. Ama Erdoğan döneminde ilk defa ABD'de seçilen bir başkan ile ilişkiler kopuk başladı. Eski başkanlar ya Türkiye'yi ziyaret etti ya da telefon görüşmesi yaptı. Biden 20 günlük başkanlığında şu ana kadar Türkiye ile her hangi bir temas kurmadı. İlk temas ne zaman olacak hep birlikte göreceğiz.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1068 : 11 Şubat 2021, 07:53:22 »
ABD bizi veya bir başkasını çocuğu olarak görmez. Kölesi olarak görür. Koşulsuz Amerikan çıkarları için çalışmamızı ister. Her zaman böyledir.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1069 : 11 Şubat 2021, 09:27:09 »
Gerçekten bağımsız devlet olmadıkça birileri seni köle görmeye devam eder... ABD olur , İngiltere olur biri mutlaka olur...