Gönderen Konu: Türkiye - ABD İlişkileri  (Okunma sayısı 221186 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye - ABD İlişkileri
« Yanıtla #1020 : 29 Ocak 2021, 01:59:54 »
Türkiye gibi bir gücün kaybı batı için telafisi olacak bir durum değil.

Ama ABD Türkiye'nin tezlerini ve fikirlerine karşı adeta sağır ve kör taklidi yapıyor. PKK/PYD konusu olsun, Doğu Akdeniz olsun bize karşı ön yargılı ve Türkiye'nin fikirlerine saygısız tutum içerisinde. İki ülke arasında yapısal sorunlar var. Bunlar için ciddi çalışmalar, görüşmeler yapılmalı ki sorunlar çözülsün yahut asgariye indirilsin. Öyle günü birlik görüşmeler, açıklamalar ile bir yere varılacak bir şey yok.

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1021 : 29 Ocak 2021, 12:31:27 »
Hocam, abd sömürmeye, haydutluğa alışmış. Bu yüzden, bizden nemalanamadıkça memnuniyetsizlikleri daha da artacaktır. Bence beter olsunlar.

Ayrıca Nato için askeri, onlar başka kaynakda bulurlar. Mesela Mısır, Libya gibi bir çok arap ülkesi bu kapıya bodoslama dalar. Biraz eğitim ve teçhizat ile ihtiyaç görür hale getirrler.
« Son Düzenleme: 29 Ocak 2021, 17:13:53 Gönderen: Alpars »

Çevrimdışı Ata Börü

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1022 : 29 Ocak 2021, 21:01:36 »
Arkadaslar, bircok prof ve güvenlik uzmaninin defalarca TV de Amerika Türkiye'den vazgecemez demelerine ragmen, gercek su ki Cin ve Rusya dan cok bizi düsman görüyorlar. Bunun sebebi de 2011 de Israil e meydan okumamizdir. Israil ile normallesmez isek bize büyük tavizler verdirecekler.

Çevrimdışı Ata Börü

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1023 : 29 Ocak 2021, 21:10:47 »
AED (bu Amerikanin baska bir adi, tahmin edin artik) Israilin büyük ölcüde köpekligini yapiyor o nedenle yunana cok yardim edebilir. Israilin radar, elektronik, füze, ve harop gibi yardimlari olabilir ilerde. O zaman ne yapacagiz? F16 lari yenilemek mi B planimiz? Ya da bir cok forumda okuyorum Hürjet ve Akinci mi? Bizim cok ciddi seferberlik yapmamiz lazim (yani ciddi silahlanma kastediyorum) ama maalesef 20 senede 4 korvet yapip havalara giriyoruz.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1024 : 05 Şubat 2021, 01:34:06 »
Alıntı

ABD ihtiyaç fazlası 2.el 1200 adet M1117 Guardian zırhlı araç için istediği 100 milyon dolardan vazgeçti ve  araçları sadece onarım -nakliye bedeli karşılığında Yunanistan'a hibe etti.Yunanlılara ayrıca yakında Almanya'daki üslerde bulunan 350 adet M2 Bradley de verilecek.
https://mobile.twitter.com/snr_toros/status/1356309379293868034

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1025 : 05 Şubat 2021, 01:48:52 »

ABD ihtiyaç fazlası 2.el 1200 adet M1117 Guardian zırhlı araç için istediği 100 milyon dolardan vazgeçti ve  araçları sadece onarım -nakliye bedeli karşılığında Yunanistan'a hibe etti.Yunanlılara ayrıca yakında Almanya'daki üslerde bulunan 350 adet M2 Bradley de verilecek.

Yunan tohumlarına ciddi teveccüh var... Galiba Yunanistan' ı üstümüze salacaklar. Fena silahlandırıyorlar. Hiç hayra alamet değil.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1026 : 05 Şubat 2021, 02:00:48 »

Yunan tohumlarına ciddi teveccüh var... Galiba Yunanistan' ı üstümüze salacaklar. Fena silahlandırıyorlar. Hiç hayra alamet değil.

ABD şu an açık şekilde bizi düşman ve tehlikeli işler yapan bir ülke olarak görüyor. Yunanistan'ı da bize karşı başta Fransa ve ABD olmak üzere silahlandırıyorlar. Yunanistan'ın afedersin kıçına don alacak parası yok ama AB'nin paralarını silaha yatırıyor. Yani onlarda sağ ceplerinden alıp sol ceplerine koyuyorlar.

Bu araçlardan daha iyilerini üretiyoruz. Sorun olmaz bizim için. Ama öyle görünüyor ki F-35'leri 6-7 yıl içinde Yunanistan'a verecekler. Yunanistan bize saldırırsa geçmiş olsun. Tabii kendileri için. Türkiye'ye elbette zarar verebilirler, hatırı sayılır kayıplarımız da olacaktır ama işin sonunda öyle bir tokat yerler ki bizden taş devrine geri dönerler. Adalardan tutun elinde ne var ne yok kaybeder. Ama 2 NATO ülkesini savaştırırlar mı? Yahut AB savaşın sonunda milyonlarca Yunan mülteciyi teveccühle karşılar mı bilmiyorum. ABD kışkırtsa da Almanya Yunan tohumunu dizginler. Ama bunlara asla güven olmaz. Su uyur düşman uyumaz dedikleri gibi her geçen gün daha da güçlenmeli bu gavur uşağının yaptığı 1 hamleye 2 hamleyle karşılık vermeliyiz.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1027 : 05 Şubat 2021, 02:13:28 »
Yunanistan' ı koç başı olarak kullanabilirler. Yunanistan dayağı yer oturur gerçi ama asıl fırtına ondan sonra gelecektir. Batıda Yunanistan, doğu' da Kürt YPG/PYD oluşumu; kıskaca alıp Türkiye' yi yıpratabilirler. Bizi iyice yıprattıktan sonra asıl saldırı gücüyle üstüme çullanabilirler.

Amerika'sı bir yandan, Fransa' sı öteki yandan... İşin garibi Müslüman bellediğimiz Mısır' ı da şer ittifaka dahil edebilirler. Öte yanda İsrail sinsi sinsi kuyumuzu kazabilir. Velhasıl memleket fakr-u zaruret içinde harap ve bitap düşmüş olabilir.

Aslında olabilir değil, bunlar olacak hocam.

Atatürk' ün gençliğe hitabesinde yazdığı ne varsa tamamı gerçek olacak. Çünkü O satırları yazan insan sıradan bir insan değildi. Biliyordu, görmüştü ve uyarıyordu. 

Nereden biliyordu, sanki evliyaullah mıydı; amma abarttın! diyenler için. Belki zaman yolcusuydu, belki de ışık varlıktı... Ama kesinlikle sıradan bir insan değildi. Bu konuda inancımız tamdır.

Ve felaket adım adım geliyor... Saruman' ın karanlıklar ordusu büyük cenge hazırlanıyor. Ya Allah Bismillah, hadi hayırlısı diyelim. Şimdiden gazamız mübarek olsun.

Çevrimdışı Galanth

• DefenceTurk
  • *
  • 9
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1028 : 05 Şubat 2021, 07:16:00 »
1 Ocak 2021 itibarıyla AB Konseyi Dönem Başkanlığı Portekiz’e geçti.
1 Ocak 2021’de Türkiye’nin NATO bünyesindeki Çok Yüksek Hazırlıklı Müşterek Görev Kuvveti’nin (VJTF) sevk ve idaresini Polonya’dan devraldı.
5 Şubat 2021 ; ABD-Rusya arasında 2010 Nisan ayında Prag’da imzalanan Yeni START Antlaşması’nın, anlaşma sağlanamazsa  bugün son bulacak.
17 Şubat 2021 Çarşamba günü Brüksel’de yapılacak NATO ZİRVE NATO 2030: Yeni Bir Çağ İçin Birliktelik teklif edilecek.
25 Mart 2021 AB  zirvesi

İç içe çok konu var, ama ABD Yunanistan'la aramızda bir savaş isterse bizim pilotlar bir Yunan uçağı düşürüverir veya polisimiz Yunan büyükelçisini konuşma yaparken vuruverir. Yakın tarihte Rusya  ile başımızdan bunlar geçmedi mi?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1029 : 05 Şubat 2021, 08:06:09 »
Yunanistan silahlanıyor mu? Yoksa ellerindeki artık kullanım dışı kalması gerekenleri kullanabileceği silah sistemleriyle değiştiriyor mu?

Ben kimsenin önce Yunanı üzerimize salıp bizi yıpratmayı, sonrasında da toplu şekilde bize saldırmayı düşündüğünü sanmıyorum. Çünkü hiçbir zaman kendilerini ateşe atmazlar. Maşaları kullanırlar. Maşalar işe yaramazsa da bir şey yapmazlar. Sadece havlarlar.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com