Gönderen Konu: çekili obüslerimizin durumu  (Okunma sayısı 20502 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
çekili obüslerimizin durumu
« Yanıtla #10 : 10 Ekim 2012, 13:39:07 »
hayır kullanılabilir her yerde ama bir şavaş durumunda hidrolik aksamlı olduğu için arazi şartları elverişli değilse arıza yapacaktı kesin,atışlada ise 20 km de %0.20 hata payı var.bence çelikli obüs üreteceksek bu havadan taşınabilir olması lazım.

Kesinlikle!
Yeni 105mm obüsler havadan taşınabilecekler.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı terazi68

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #11 : 11 Ekim 2012, 18:06:46 »
savunma sanayi müsteşarlığı sitesinde havadan taşınabilir 105mm obüs projesi var.bu yeterli değil.envanterimizdekiM114 M115 LERbayağı eskidi,bunların yerine hangi sistemleri yerleştireceğiz.panterobüsler 160 adet üretilecekti ama 41 adette sonlandırıldı.acaba hazır alımmı yapılacak yoksa abd ordusunda bulunan M198 155MM HAVADAN TAŞINABİLİR obüs benzeri projemi var.çinok helıkopterleri bildiğim kadarıyla bunları taşıyor.bizimde bu helikopterlerden envanterimize 2013 ten itibaren gelecek.bu obüsler beş ton civarında ama panter onbeş ton fark burada.bizim gibi ülkelerin hep sıkıntılı bi coğrafyada en az 500 adet yeni nesil havadanda taşınabilen çekili obüslerin olması gerekir......ARTIK ORDUMUZUN HANTAL 203 MM LİK OBÜSLERDEN KURTULMA ZAMANI GELMİŞTİR....

Çevrimdışı terazi68

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #12 : 15 Kasım 2012, 11:32:09 »
BAKIYORUMDA HİÇ KİMSE BU KONU HAKKINDA YORUM YAZMAK İSTEMİYOR HERHALDE.105MM OBÜS PROJESİNDE NE OLDUĞU BELLİ DEĞİL SURİYE SINIRINDAKİ FIRTINA OBÜSLERDEN BAŞKA BİRKAÇ ZMA VE M60 TANKLARINDAN BAŞKA Bİ ŞEY YOK.NERDE BU M52T VE M44T LER.HELEM110 VEM117 LERDEN BAHSETMİYORUM.ARTIK BU HANTAL SİSTEMLERİ BIRAKALIM YERLERİNDEN KALKACAK HALLERİ YOK.ACİLEN PANTER PROJESİNE BAŞLAMAMIZ FARZ OLDU DİYE DÜŞÜNÜYORUM.SAQYGILARIMLA....

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #13 : 15 Kasım 2012, 12:24:11 »
BAKIYORUMDA HİÇ KİMSE BU KONU HAKKINDA YORUM YAZMAK İSTEMİYOR HERHALDE.105MM OBÜS PROJESİNDE NE OLDUĞU BELLİ DEĞİL SURİYE SINIRINDAKİ FIRTINA OBÜSLERDEN BAŞKA BİRKAÇ ZMA VE M60 TANKLARINDAN BAŞKA Bİ ŞEY YOK.NERDE BU M52T VE M44T LER.HELEM110 VEM117 LERDEN BAHSETMİYORUM.ARTIK BU HANTAL SİSTEMLERİ BIRAKALIM YERLERİNDEN KALKACAK HALLERİ YOK.ACİLEN PANTER PROJESİNE BAŞLAMAMIZ FARZ OLDU DİYE DÜŞÜNÜYORUM.SAQYGILARIMLA....

Hantal dediğiniz silahlar hiçte hantal değil  ,  203 mm lik bir toptan daha nasıl bir verim bekliyorsunuz anlamıyorum
panter obüslerinin  maliyeti yüksekti  ,  çekili olmasına rağmen motoru  vardı  , bilgisayarla konum bulma yada kendi konumunu hesaplama gibi farklı özellikleri vardı  , elbette bu kadar özellik  gerek idame  gerekse tedarikte yüklü masraflar sunacaktır , tsk nın bu obüslerin alımını durdurmasında  bizim bilmediğimiz  farklı nedenler olabilir  ,  tsk nın  obüs ihtiyacı yine tsk tarafından belirlenir ,  kullanım ömrü sona  eren obüsler için yeni obüsler tedarik edilir  yani  eski obüsler işe yaramadığı için değil  faydalı ömrünü doldurduğu için  yeni alımlar olur  , panterde , çekili obüslerde  ömrünü dolduran obüslerin  görevini üslenmesi için  alınmıştı  , demekki kuvvet  daha fazla obüse ihtiyaç duymadı  eğer ihtiyacı olsa  ssm den  talep ederdi  veya panter obüslerinin alımına devam ederdi.

Çevrimdışı terazi68

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #14 : 15 Kasım 2012, 19:29:18 »
ÇOK GÜZEL YAZMIŞSIN NE GEREK VAR VAR YA BOŞ VERİN GİTSİN ESKİ ABD SİLAHLARIYLA SINIRLARIMIZI KORUYALIM.ELİMİZDE DEPO SEVİYESİNDE BİNLERCE M48 TANK VAR.NE GEREK VAR ALTAY TANKINA....Bİ SAVAŞ OLURSA ÇIKARIR DEPODAN YAĞLARIZ YIKARIZ SÜRERİZ MEYDANA TİMURUN ÇUBUK OVASINDA FİLLERİ KULLANDIĞI GİBİ KULLANIRIZ BU SİLAHLARI....

Çevrimdışı AYDIN

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #15 : 16 Kasım 2012, 20:30:41 »
Silaha her zamandan daha fazla ihtiyacımız var fakat taş devrinden kalma silahlara  günün en son teknolojisine sahip ileriye dönük tasarlanmış çok fonksiyonlu silahlara ihtiyacımız var BİZ TÜRK MİLLETİ CIVATAYI ÇÖPE ATICAK KADAR ZENGİN BİR ÜLKE DEYİLİZ FAKAT EN ÜSTÜN EN GELİŞMİŞ SİLAHI ALICAK KADARDA ZENGİN BİR ÜLKEYİZ.

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #16 : 17 Kasım 2012, 09:28:51 »
ÇOK GÜZEL YAZMIŞSIN NE GEREK VAR VAR YA BOŞ VERİN GİTSİN ESKİ ABD SİLAHLARIYLA SINIRLARIMIZI KORUYALIM.ELİMİZDE DEPO SEVİYESİNDE BİNLERCE M48 TANK VAR.NE GEREK VAR ALTAY TANKINA....Bİ SAVAŞ OLURSA ÇIKARIR DEPODAN YAĞLARIZ YIKARIZ SÜRERİZ MEYDANA TİMURUN ÇUBUK OVASINDA FİLLERİ KULLANDIĞI GİBİ KULLANIRIZ BU SİLAHLARI....
Ne alaka ???  bana cevap yazmışsınız  ama benim  söylemediğim  şeyleri  söylemişim gibi  saydırmışsınız  ,  ben eski amerikan tanklarından bahsetmiyorum  obüslerden bahsediyorum  ve  illede  bu  obüsleri kullanalımda demiyorum  , size göre bu obüsler işe yaramaz  ama kuvvet bu  obüsler  işe  yaramaz olduğunu bile bile  yeni alım  yapmıyor mesajınızdan tam olarak bu anlaşılıyor ,  ben buna cevap yazdım  siz  ne anlatma  derdindesiniz  anlamıyorum  ,  bu işin  gerçek uzmanları  sizde değilsiniz bende değilim ,  gerçekte  bu işte  sorumlu olanlarda  sizin düşündüğünüz kadarını düşünürrler    , biraz  yerkililere güvenin  , genelkurmaylık  bu obüslerin alımını durdurduysa  emin olun sizinde benimde bilmediğim  mantıklı  bir açıklama vardır.

Çevrimdışı material

• DefenceTurk
  • *
  • -2
« Yanıtla #17 : 17 Kasım 2012, 13:42:43 »
bu konuda çok bir bilgim yok ama bilgisi olan birisinden duyduğum kadarıyla (kendisi topçu astsubay kıdemli çavuş fırtına kullanıyor) kendisine şunu sordum panter ve fırtına obüslerinin ne kadar iyi olduğunu sordum  panteri fazla tercih etmediklerini mevzi alma ayarlama vesayile gibi konularda zorluk çektiklerini söyledi fırtınada ise atış kontrol sistemi falan filan otomatik ve atışların daha kolay yapılabildiğini bunun avantajını söyledi birde günümüz teknolojisinde ateş edilen bölgenin koordinatları kolaylıkla belirlenebiliyor bu yüzden fırtınan kısa zamanda mevzi değiştirmesi fırtına obüslerini son derece cazip kılıyor saygılarımla yanlışım olabilir saygılar..

Çevrimdışı terazi68

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #18 : 18 Kasım 2012, 14:03:20 »
enes38 kardeşim özür dilerim biraz sert bi mesaj yazmışım kusura bakma.etrafımızda dost bildiğimiz o kadar çok düşman devlet varki.saymakla bitmez.ben istiyorumki eski sistem dediğimiz artık bunlardan kurtulalım.tabi ülkemizde güzel şeylerde oluyor en son altay muhteşem bir şey kolay değil tabi 55 tonluk bi canavar.zaptetmek kıvrak olmasını sağlamak vs vs .suriye kaynıyor ırak desen ayrı bi hikaye yukarıda ermeni gürcü hepsi fırsat kolluyor.senelerdir bi yüksek hava savunma sistemini ordumuza kazandıramadık.suriyede bile etkin hava savunma sistemi olduğu uçağımızı düşürünce gördük.ben askerliğimi topçu olarak yaptığım için bilirim.hala aynı silahlarla bu iş olmuyor bunu demek istiyorum.teknoloji olarak ne varsa bunları kazandıralım.tabi bide bu işin ekonomik durumu var bunuda göz ardı etmemek lazım.aselsan havelsan mke artık iş bu kuruluşlarımıza düşüyor.arge arge arge artık bundan öteğe bi şey düşünemiyorum.hayırlı günler

Çevrimdışı mertberk

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
Ynt: çekili obüslerimizin durumu
« Yanıtla #19 : 16 Haziran 2013, 20:51:12 »
bu panter obüslerimizin modernizasyon projesi ne durumda acaba proje devam edecekmi yoksa havadan taşınabilir obüs projesinimi bekliyorlar