Gönderen Konu: Havadan taşınabilir obüsler geliyor  (Okunma sayısı 12450 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
Ynt: Havadan taşınabilir obüsler geliyor
« Yanıtla #20 : 09 Haziran 2023, 23:43:18 »
Arkadaşlar biz bu obüsü

4x4 bir araca

Yada

Kaplan 10

Gibi bir araca monte edip gerektiğinde paraşütle bile bırakabilen mobilitesi yüksek bir sisteme çevirebilir miyiz?

4x4 araçta 6 ton Max ağırlık

Mekanize araçta 18 ton Max ağırlık

Neden 18 ton Max ağırlık diye sorarsınız havadan paraşütle bırakılan araç için maksimum ağırlıknlimiti bu...

Çinlilerin norimco rusların 2sd sputk aracı var 122 mm lik obüs şeklinde örnek olarak

Ayrıca mekanize olan 105 lik obüs için otomatik doldurucu sistem geliştirebilir..

Amerika İsrail ve çin bu tarz obüsleri 4x4 araçlarda deniyor humvee vesair.

Arkadaşlar bu obüsü ateş destek unsuru olarak çok önemli ve kritik buluyorum

Bence menzili 17 km den 21 km ye çıkarmaya odaklanmalıyız..

İkinci odaklanmamız gereken nokta ise lazer güdümlü 105 mm lik obüs mühimmatı geliştirmeliyiz..

Ukrayna'nın böyle bu tarz obüslerden atılan mühimmatı var teknik destek alınabilir.Gerçi bizde lazer güdümlü mühimmatlar konusunda ustayız bizde yapabiliriz kanımca...

Düşünsenize lazer güdümlü mühimmat ile zırhlı araçların kulesine üsten atak yaparak saf dışı bıraktığımızı...

İster piyade ile hedefi aydınlat ister teleskobik mastın üzerine aselflır serisi ile ayrı bir araç yapıp aydınlat

Birde havada paralanabilir mühimmatlar yani kargo tipi mühimmatlarda uzmanlaşmalıyız

Son olarak ins güdümlü topçu mühimmatı ile 5 m sapma payı ile hedefi 17-21 arsında bir hassaiyet ile vurabilmeliyiz ilk atışta...

Yapmamız gereken bunlar...

Arkadaşlar herşeye umtas temren yada kuzgun veyahut 50 bin dolarlık kamikaze dron kullanamayız bize 1000 doları geçmeyen ucuz bolca atabilceğimiz ve üretimle destekleyebilceğimiz mühimmat ve silah sistemlerine ihtiyacımız var bu 105 lik obüs onlardan biri saygılarımla...

Ben bu obüs ve kalibreyi mobilite açısından daha kritik.Yalman gibi sta sistemlerinden daha önemli bulmaktayım..

Sizin düşünceleriniz neler?
« Son Düzenleme: 09 Haziran 2023, 23:44:08 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #21 : 10 Haziran 2023, 09:33:43 »
Sayın Denizci16;

Size önemli bir tavsiyem var. Yazdığınız mesajlar, mümkünse, 3 paragrafı ve toplamda 10 cümleyi geçmesin. O kadar uzun mesajları okumak, hem kullanıcılar ve hem de forum yöneticileri açısından külfetli oluyor. Böyle yazarak sorularınıza da yanıt alamıyorsunuz, çünkü çoğu kişi okumuyor bile.

Ufak obüs taşıyan 4x4 araç fikri ilginç. Ama kimse uğraşmaz, "attığın taş ürküttüğün kurbağaya değmez" derler. O obüse ait lazer güdümlü mermi projesi ise, tüm geliştirme projeleri bitince ve de personel boşta kalmasın diye değerlendirilir. Böyle düşünüyorum.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Boran’la ilk obüs ihracatı Bangladeş’e
« Yanıtla #22 : 14 Aralık 2023, 10:26:01 »

Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) tarafından Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) ihtiyaçları için yerli ve milli imkanlarla üretilen havadan taşınabilir 105 milimetre hafif çekili obüs Boran’ın ilk ihracatı Bangladeş’e yapılacak.
Yeni yılda Bangladeş Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edilecek 18 adet Boran ile aynı zamanda Cumhuriyet tarihinin ilk obüs ihracatı gerçekleşecek. MKE Çankırı Silah Fabrikası Müdürü Fatih Bulanık, “Dünyadan Boran’a çokça talep var. Bu silah, teker üzerinde atış yapabilme özelliğiyle konseptinde tek” dedi. Havadan taşınabilir 18 adet 105 milimetre çekili obüs Boran, 2024’ün ilk aylarında Bangladeş ordusuna teslim edecek.

TSK envanterinde 2021 yılından beri bulunan Boran, 17 kilometrelik menzili, dakikada 6 atım yapabilme özelliği ve helikopterlerle taşınabilmesiyle ön plana çıkıyor. MKE Çankırı Silah Fabrikası Müdürü Fatih Bulanık, Boran’ın geliştirme aşamasında birçok teste tabi tutulduğunu belirterek, “Boran, çevresel testler kapsamında -32 soğuk, +52 sıcaklık, yağmur ve yol yürüyüş testleri gibi yoğun testlerden sonra 2020 yılında kabul edilerek 2021 yılında TSK’ya ilk teslimatı yapıldı. Silahlarımız, şu anda da TSK’daki görevlerine başarılı bir şekilde devam etmektedir. Boran, modern atış kontrol sistemlerine sahip. Onu akşam karanlığında buradan çıkarıp hiç bilinmeyen bir yere bıraksanız bile nerede olduğunu bilir. Bu da size, harita üzerinden istediğiniz koordinatları girip başarılı bir şekilde atış yapabilmenizi sağlar. Ayrıca topun üzerinde, 2 bin metre ve daha düşük mesafelerdeki hedeflere görerek atış yapabilmeyi sağlayan gece görüş sistemi de bulunuyor” diye konuştu.

Hafif ve kompakt olan Boran’da otomatik kama mekanizması bulunduğunu belirten Bulanık, “3 dakika içerisinde operasyona hazır hale gelebiliyor” dedi. Boran’ın tamamen yerli ve milli olduğunu vurgulayan Bulanık, “Boran’ın sacının kalınlığından, malzemesinin vasıflarına kadar tüm bilgiler kurumumuzda mevcuttur. Yani topun DNA’sı bizim elimizde. Dost ve müttefik birçok farklı ülkeden talep gören bir silah” diye konuştu.

https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/boranla-ilk-obus-ihracati-bangladese-7048930
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #23 : 14 Aralık 2023, 11:09:21 »
Yaptığımız her şeyi ihraç edebiliyoruz. Bu ülke yemeyecek içmeyecek on yıl boyunca yılda 20 milyar dolar kredi dağıtacak on yılda Fransa oluruz yazık bize

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #24 : 14 Aralık 2023, 11:53:27 »
Bende birşeyi merak ettim geçen mke'nin üretim kapasitesini gösteriyordu.burda da paylaşıldı

Yanlış hatırlamıyorsam MKE senede 20 adet boran obüsü üretebildiği yazıyordu.yanlış mı hatırlıyorum

Sorması ayıp TSK'de siparişler yetiştiriliyorken nasıl olurda bangladeş'e ihracatı gerçekleştirecek?
« Son Düzenleme: 14 Aralık 2023, 11:56:49 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Havadan taşınabilir 105 mm Çekili Obüsler.
« Yanıtla #25 : 25 Şubat 2024, 23:17:23 »
Alıntı
MKE tarafindan üretilen 105 mm çekili havadan tasinabilir Boranlar Mart ayinda Bangladesh ordusuna teslim edilecek.

https://www.instagram.com/p/C3x_5-nKyz4/?igsh=Y3Z4dGg3aGk3ejQ3