Gönderen Konu: Askeri cephanelikte patlama!  (Okunma sayısı 7510 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Askeri cephanelikte patlama!
« Yanıtla #10 : 08 Eylül 2012, 12:21:14 »
TSK'dan Afyonkarahisar açıklaması

TSK'dan Afyonkarahisar'daki patlama ile ilgili 4 maddelik bir açıklama yaptı.
08.09.2012 - 11:08

Genelkurmay Başkanı ve Kara Kuvvetleri Komutanı dün 25 askerimizin şehit olduğu patlama bölgesinde incelemelerde bulundu. İncelemenin ardından ardından bugun TSK'dan açıklama yapıldı. Açıklamada askeri görgü tanıklarının ifadelerine yer verildi. Ayrıca acemi oldukları ifade edilen askerlerin bombaların istiflendiği sırada dışarıda oldukları vurgulanırken, istifleme işlemlerini astsubay ve uzman çavuşların yaptığı belirtildi.
EN AYRINTILI AÇIKLAMA

Kamuoyunun yanlış bilgilendirildiğinin iddia edildiği metin patlama sonrası en ayrıntılı açıklama oldu.İşte TSK'nin internet sitesi üzerinden yapılan o açıklama:
KOMUTANLARIN İNCELEMELERİ SUNULMUŞTUR

1. Milletimizi ve TSK’yı büyük acıya boğan elim olay ile ilgili olarak 7 Eylül 2012 tarihinde Genelkurmay Başkanı ve Kara Kuvvetleri Komutanı'nın yerinde yaptığı incelemeler sonucunda elde edilen bilgiler aşağıda sunulmuştur.
"DİKKAT!!! BU YÖNTEMLE İNGİLİZCEYİ ANA DİLİNİZ GİBİ KONUŞABİLECEĞİNİZ AKLINIZA GELİR Mİ? TIKLAYIN!”

a. Susurluk Mühimmat Depo K.lığının lağvedilmesi üzerine 284.550 adet el bombası Afyon’da konuşlu Mühimmat Depo K.lığına nakledilmiş ve mühimmat geçici olarak depolanmıştır.
PEŞ PEŞE İKİ PATLAMA GERÇEKLEŞTİ

b. Mühimmatın sayımı, tasnifi ve yeniden depoya yerleştirilmesi işlemine Bölük Komutanı nezaretinde 04 Eylül 2012 tarihinde başlanmıştır. Bu faaliyet, 05 Eylül 2012 tarihinde de devam ederken aynı gün saat 21.15 sıralarında depoda peş peşe iki patlama vuku bulmuştur.
GÖRGÜ TANIKLARININ İFADELERİ

c.   Görgü tanıklarının ifadelerine göre;

(1) Patlamanın depo içinde olduğu,

(2) O esnada depoda iki astsubay, iki uzman erbaş ile 3-4 uzun dönem askerimizin bulunduğu,

(3) İstifleme işleminin yetkili ve uzman olan bu personel tarafından yapıldığı,

(4) Diğer askerlerin ise depo içinde olmayıp, deponun önünde ve dışında oldukları,

(5) Görevin başlangıcında erbaş ve erlere Şehit Sürveyan Astsubay Bakım Kd.Bçvş. Bedri NAYİM tarafından gerekli ikaz ve hatırlatmaların yapıldığı,

(6) Hava karardıktan sonra “dışarıda kalan az sayıda mühimmatı da emniyete alalım ve faaliyeti bitirelim” düşüncesiyle çalışmanın sürdürüldüğü,

(7) Ancak patlamanın nasıl meydana geldiği hakkında bilgilerinin olmadığı öğrenilmiştir.
ŞEHİT OLAN ASKERLERİN DAHA YENİ ASKERLER OLDUĞU İDDİASI

ç. Bazı görsel medyada şehit olan askerlerimizin yeni askerler olduğu kamuoyuna açıklanmıştır. Bunun gerçekle bir ilgisi bulunmamaktadır. Şöyle ki;

(1) Asker şehitlerimizin 15’i kısa dönem askerdi.
TASNİF VE İSTİFLEMEYİ ASTSUBAY VE UZMAN ÇAVUŞLAR YAPTI

(2) Kısa dönem askerler; üç haftalık temel askerlik eğitimi aldıktan ve askerlik yeminini yaptıktan sonra birliklerine dağıtımları yapılmaktadır. Şehit olan bu kısa dönem 15 askerimiz bir aylık askerdi. Bunlar, mühimmatın tasnif ve istiflenmesiyle değil, mühimmat sandıklarının depo içine girmeden depo dışında taşınmasıyla görevlendirilmişlerdir. Depo içinde tasnif ve istiflemeyi ise iki astsubay, iki uzman çavuş, 3-4 uzun dönem asker ile birlikte yapmaktaydı.
KAÇ AYLIK ASKERLERDİ?

(3) Uzun dönem askerlik olarak isimlendirilen ve 15 ay olarak vatani vazifesini yaparken şehit olan 6 askerimizden ikisi 12 aylık, biri 9 aylık, ikisi 6 aylık ve biri de 3 aylık askerdi.;

d. Kara Kuvvetleri Komutanlığının 2010 basımlı “Mühimmatın Depolanması ve Emniyet Standartları Teknik Talimnamesi”nde; “Hafif silah mühimmatı (el bombası dahil) açıkta depolanamaz.” hükmü yer almaktadır.
KAMUOYU YANLIŞ BİLGİLENDİRİLİYOR

2. İdari, teknik ve adli ekipler henüz olayın oluş şeklini belirlemeden bazı basın yayın organlarında; yetkisiz ve konuyla ilgili bilgi ve deneyimi bulunmayan kişilerce açıklamalar yapılarak kamuoyunun yanlış bilgilendirildiği de görülmektedir.
SONUÇLARIN BEKLENMESİ GEREKİYOR

3. Olay, her yönüyle ve derinliğine incelenmekte olup, idari ve adli soruşturma sonuçlarının beklenmesinin sağ duyulu bir davranış olacağı değerlendirilmektedir.

4. Bir kez daha elim olayda hayatlarını kaybeden şehitlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine ve Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarına sabırlar diliyoruz.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.

http://www.ensonhaber.com/375-tskdan-afyonkarahisar-aciklamasi-2012-09-08.html
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı arnork

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #11 : 08 Eylül 2012, 14:17:45 »
Tek şuçlu birlik ve kuvvet komutanıdır.
yılda bir kere gelip duvarların boyalı olup olmadığını kontrol edip giden, askerlere göstermelik sorular soran, akşam 5 te eve gitmek için can atan, bana problemle gelmeyin diyen, bütün gün masanın başından kalkmayan, nöbetleri bile askere yazdıran daha hangi nöbet yerinin nerede olduğunu bilmeyen kendini bilmez  şahıs (!) lar bu işin suçlusudur.

Balık baştan kokar. TSK da bir başı bozukluktur aldı başını gidiyor.Özellikle Jandarma da.

Herşeyin suçlusu rütbeli komutanlardır. >:(

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #12 : 08 Eylül 2012, 20:09:42 »
yılda bir kere gelip duvarların boyalı olup olmadığını kontrol edip giden, askerlere göstermelik sorular soran, akşam 5 te eve gitmek için can atan, bana problemle gelmeyin diyen, bütün gün masanın başından kalkmayan, nöbetleri bile askere yazdıran daha hangi nöbet yerinin nerede olduğunu bilmeyen kendini bilmez  şahıs (!) lar bu işin suçlusudur.

Balık baştan kokar. TSK da bir başı bozukluktur aldı başını gidiyor.Özellikle Jandarma da.

Çok yakından tanıyorsun galiba...
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı M.B.T

• DefenceTurk
  • *
  • 26
« Yanıtla #13 : 08 Eylül 2012, 23:54:02 »

Çok yakından tanıyorsun galiba...
İdari, teknik ve adli ekipler henüz olayın oluş şeklini belirlemeden bazı basın yayın organlarında; yetkisiz ve konuyla ilgili bilgi ve deneyimi bulunmayan kişilerce açıklamalar yapılarak kamuoyunun yanlış bilgilendirildiği de görülmektedir.

Çevrimdışı sorenson

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #14 : 10 Eylül 2012, 01:08:45 »
bence bu işle ilgilenmeyen şahısların açıklama yapması yanlış... çünkü oradaki olayı daha hala kimse bilmiyor...kamuoyu da yanlış bilgileniyor...ama yetkililerde adam akıllı açıklama yapmadılar... bu işi anlamadım gitti...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #15 : 14 Eylül 2012, 17:20:57 »
Askeri Savcılık'tan Afyon patlamasıyla ilgili flaş açıklama

"Terör ya da sabotaja dair delil bulunamadı"
14 Eylül 2012 Cuma, 16:46:07
Askeri Savcılık, Afyonkarahisar'da mühimmat deposunda meydana gelen ve 25 askerin şehit olduğu patlamayla ilgili yapılan incelemede terör ya da sabotaja dair herhangi bir delil bulunamadığını açıkladı.
Eskişehir Birinci Hava Kuvveti Komutanlığı Askeri Savcılığı, Afyonkarahisar'da askeri mühimmat deposundaki patlamayla ilgili soruşturma başlatıldığını, gelinen aşama itibarıyla olayın terör ve sabotaja bağlı gerçekleştiğine ilişkin herhangi bir delil ve emare elde edilemediğini bildirdi.

Birinci Hava Kuvveti Komutanlığı Askeri Savcılığı'ndan AA'ya yapılan açıklamada, 5 Eylül 2012 tarihinde saat 21.15 sıralarında Afyonkarahisar'da konuşlu Dördüncü Mühimmat Bölge Komutanlığı 41. Mühimmat Bölük Komutanlığı'na ait 32 numaralı mühimmat deposunda meydana gelen ve 25 askerin şehit olduğu patlamayla ilgili olarak, birliğin adli yönden bağlı olduğu Eskişehir Birinci Hava Kuvveti Komutanlığı Askeri Savcılığı tarafından olayı müteakiben sabah saat 04.00'te adli soruşturmaya başlandığı belirtildi.

Açıklamada, ''Görevli 4 askeri savcı tarafından yürütülmekte olan soruşturmanın halen gelinen aşaması itibarıyla, olayın terör ve sabotaja bağlı gerçekleştiğine ilişkin herhangi bir delil ve emare elde edilememiştir'' denildi.

http://www.haberturk.com/gundem/haber/776533-askeri-savciliktan-afyon-patlamasiyla-ilgili-flas-aciklama

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: Askeri cephanelikte patlama!
« Yanıtla #16 : 30 Mart 2013, 15:04:22 »
25 Askeri Öldüren 9 Büyük Hata

Afyon'daki patlamadan sağ kurtulan askerlerin ifadeleri, facianın göz göre göre geldiğini açıkça ortaya koyuyor.
30 Mart 2013 08:29

Afyon'da, 5 Eylül 2012 tarihinde 25 askerin şehit olduğu Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığına bağlı Mühimmat Depo Komutanlığı cephaneliğinde meydana gelen patlamayla ilgili askeri savcı tarafından hazırlanan iddianame tamamlandı ve mahkeme tarafından kabul edildi.

ZİNCİRLEME PATLAMA

Vatan'ın haberine göre; Hazırlanan iddianamede, yaşanan patlamanın nedenleri şöyle anlatıldı;

"Tek bir el bombasının herhangi bir mühimmata temas etmeden patlaması diğer mühimmatı tetiklemeyeceğinden, cephanelikteki tüm mühimmatı tek seferde kütlesel olarak patlama ihtimalinin olmadığı, ancak tam atım halde bulunan (fünyesi takılı) DM41, M26, MK2 savunma tipi el bombalarından birinin patlaması sonucunda, zincirleme bir patlamayı tetikleyerek cephanelik içerisinden oluşan şok, basınç, sıcak gazlar ve hararetin yükselmesiyle cephanenin tamamın patlayabileceği tespit edildi."

SANDIK YERE DÜŞÜNCE...

"DM41 ve M26 savunma tipi el bombalarının patlaması sonucunda MK3A2 ve MOD48 taarruz tipi el bombası gövdelerinin preslenmiş mukavvadan imal edilmiş olması ve patlayıcı madde gramajlarının da diğerlerine göre daha fazla olması nedeniyle, patlama ihtimalinin ve etkisinin daha yüksek olduğu saptandı."

Patlamanın nedeni ise raporda şöyle tahmin ediliyor:

"(...)İstifte bulunan sandıkların devrilerek, yere düşen ve dağılmış olan tam atım el bombaları veya hermatik kutular içindeki tapaların üzerine bir veya birkaç sandığın düşmesi ile bir patlamanın meydana geldiği; patlamanın, temas halinde veya çok yakınında bulunan açıktaki el bombaları, el bombası gövdeleri ile diğer el bombası sandıklarına sirayet etmesi ile başlayan ve cephaneliğin sağ ön giriş kısmında yaklaşık 3 metre çapındaki patlama çukurunu oluşturan zincirleme patlamanın sonucu olarak husule gelen şok dalgaları, basınç, sıcak gazlar ile diğer mühimmatı tetikleyerek kütle halinde büyük patlama oldu."

SABOTAJ VEYA TERÖR SALDIRISI DEĞİL

İddianamede ayrıca, patlamanın, "sonucu bilinen taksirle gerçekleştiği" değerlendirilmesi aktarıldı. Askeri yönergelere göre güvenlik açısından risk oluşturan askeri mühimmatın sevk ve depolama işlemlerinin, zorunluluk halleri dışında, gün ışığında yapılmasına yönelik yönergeler bulunduğunu kaydeden savcılık, sanıkların bu yöndeki emir ve yönergelere aykırı davrandığını ifade etti.

Diğer yandan, sanıkların eğitim almamış er rütbesindeki askeri personele bu konuda sorumluluk ve emir vermeleri de eleştirildi. İddianamede, yaşanan olayın sabotaj veya terör saldırısı olmadığına dair ifadeler de yer aldı. Askeri mahkeme, patlamanın ardından tutuklanan 3 sanık için, kaçma şüpheleri bulunmadığı için tahliye kararı vermişti.

KURTARMAYA ÇALIŞMIŞLAR!

İddianamede hayatını kaybeden askerlerin son ana kadar kazayı engellemeye çalıştığını ise şu şekilde ifade ediyor: "25 persondelden 24 şehidin vücut doku parçalarının boyutları dikkate alındığında, patlamaya direkt maruz kaldıkları, şehit personelin çalışmalar devam ederken bir kazayı engellemek için istiflerin devrilmesini veya başka bir sebepten dolayı cephanelik içineyöneldikleri esnada patlamaya maruz kaldıları kanaatine varıldı."

BOMBA DOLU KASALARA ÇİVİ ÇAKIP TOKMAKLA VURDUK!

İddianameye, istifleme işleminde görev alan askerler ve yaralıların ifadeleri de girdi. İşte şoke eden o ifadeler...

Tanık Onbaşı Ali Aydoğdu: Sandıkların aynı hizada sağlam durmalarını sağlamak, sandıkları birbirleri ile irtibatlandırmak için de sandıklara tahta şeritler çivi ile çakılıyordu, erler dengesiz duran sandıklara tokmak ile vururarak sandıkları aynı hizaya getirmeye çalışıyorlardı. Tasnif işlemi esnasında deponun önünde sigara içiliyordu. Nayim Başçavuş'un elinde sigara ile dolaştığını gördüm. Binbaşı Ali Duran dahi yanımıza geldiğinde mühimmat sandıklarına yaslanıp sigara içmişti.

"SİGARA İÇİYORLARDI"

Yaralı mağdur Onbaşı Fethi Tuna: Tasnif işleminde görev aldım. Olay akşamı Land Rover aracın ışığı altında çalıştık. Uzman Çavuş Hüseyin Ap Aydın deponun dışında sigara içiyordu. Astım hastası olduğum için depo içinde çalışmadım. Patlamadan 5 dakika önce dinlenmek amacıyla deponun 30 metre aşağısındaki çukura gittim. Patlama sırasında basıncın etkisiyle bir kaç metre aşağıya savruldum.

"BOMBALAR YERE SAÇILDI"

Yaralı mağdur Onbaşı Hasan Boncuk: Saat 14 sularında bakım merkezine götürmek üzere bir miktar mühimmat sandığını kamyona yüklediğimiz sırada 4 kişnin çok zor kaldırdığı bir sandık vardı, kamyon kasasına çarptı ve ters dönerek düştü. Etrafa bombalar saçıldı. O bombaların fünyesi takılı değildi. Bir şey olmadı. Patlamanın meydana geldiği depo çok yoğundu. Olay sırasında namaz kılmak için izin aldım ve çukura doğru gittim. Patlama sırasında basıncın etkisiyle aşağıya yuvarlandım.

"ASKER SAYISI YETERSİZDİ"

Tanık Onbaşı İskender Dereli: Binbaşımıza, asker sayısını artırdığımızda işin daha çabuk biteceğini söyledim, bana 'Buradaki asker sayısı yeter' dedi. Dışarıya çıkarılan el bombalarını bazı arkadaşlarımız eline alıp incelediğini görmüştüm. El bombası tasnifi ile depodaki faaliyetlere ilişkin patlama öncesinde bize herhangi bir güvenlik ya da benzeri konularda emir, talimat tebliğ edilmedi.

"TOKMAKLA VUR DÜZELİR"

Tanık er Aydın Demirel: Olaydan bir gün önce istifleme işlemşine başlamıştık. Kısa dönemler ve uzun dönemler birlikte çalışıyordu. Ancak uzun dönemlerden birkaç tanesi işi bildiği için istiflediğimiz sandıkların üzerine çıkmıştı. Akşam olunca yorulmuştuk, sandıklar da herhalde dikkatimiz dağıldığı için düzgün durmuyordu, düşecek gibiydiler, hatta sallanıyorlardı. Bu durumu Murat Astsubay'a söyledik. Fatih ve Kadir'e 'Tokmakla vur, düzelir' dedi. Fatih tokmakla vurdu, ancak yine sallanıyordu.

KASALARIN ALTI KIRIK

Tanık Onbaşı Mehmet Ağırlama: Olaydan bir gün önce ben de öğlene kadar çalıştım. Taşıdığımız bazı kasaların altı kırılmıştı, sadece kartonları kalmıştı. İçinde bomba varken bu kasaları tamir etmek maksadıyla çivilerle çaktık. Üzerimizde bir acelecilik vardı.

İŞTE ÖLÜMCÜL 9 HATA

Sandıklar tavana kadar istif edildi!

1 AŞIRI İŞ YÜKÜ

İki gün boyunca hep aynı personel tarafından 25-40 kilogramlık mühimmat taşındı. Personel aşırı yorulurken dikkatleri azaldı.

2 PERSONEL YORGUNDU

Kasım ayı başında denetleme olacağı için, işlerin yetiştirilmesi için personele yeterli ölçüde dinlenme imkanı tanınmadı.

3 IZGARALAR KONMADI

Sandık istifleri tavana 50 santim kadar yükseldi, 6-8 sırada bir konması gereken ızgaralar konmadı.

4 ACELECİ DAVRANDILAR

İşi bir an önce bitirip, istirahate çekilmek için personel aceleci davrandı.

5 YOĞUN İŞ TEMPOSU

Yoğun ve yorucu iş temposu, personelin işin tehlike ve hassasiyetini unutarak kanıksamasına yol açtı.

6 AYDINLATMA YETERSİZDİ

Gece koşullarında çalışılması nedeniyle deponun içinde oluşan görüş zorluğu ile yeterli aydınlatma yapılmadı.

7 BİNBAŞI BASKI YAPTI

Binbaşı Ali Duran, 1-5 Ekim tarihindeki denetlemeye yetişmesi için personel üzerinde fiziksel ve psikolojik baskı yarattı.

8 EĞİTİM PERSONEL

Birliğe yeni katılmış, oryantasyon eğitimleri dahi yapılmamış, mühimmat eğitimi almamış erbaşlar görevlendirildi.

9 YÖNERGELERE UYULMADI

İstif çalışmaları plansız yapılırken ve yönergelereuygun hareket edilmedi.

http://www.haberler.com/25-askeri-olduren-9-buyuk-hata-4478344-haberi/