Anket

Sizce Heronlar için yapılan anlaşma iptal edilmeli mi?

Evet edilmeli.
1 (100%)
Hayır edilmemeli.
0 (0%)

Toplam Oy Verenler: 1

Gönderen Konu: Heron’lar için soru önergesi  (Okunma sayısı 46140 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı _darkraven_

• DefenceTurk
  • *
  • 0
TSK’dan flaş HERON açıklaması
« Yanıtla #100 : 25 Ekim 2010, 01:38:56 »
Belki haberin yoktur ama emniyette ki bahsedilen F tipi yapılanmanın benzeri TSK da mevcuttur bunlarda solcu ve aralarında aşırı solcularda var.Bir asteğmen Yarbayına heronlardan sonra çok zayiat verdik diye haber veriyor ya düşürün ya da koordinatlarını değiştirin diye istekte bulunuyor bu havacı Yarbay tamam ben halledicem diyor ve o adam şu anda Heronlardan sorumlu General rütbesinde tüm bunları MİT ortaya çıkarıyor ama o zaman bu mit raporu üzerine sadece 2 haftalık bir soruşturmadan sonra görevine devam ediyor şu anda Heronlardan sorumlu havacı General bu adam al sana ihanet.

Bunların gerçekliği var mı ki soruşturma sonucu ceza versinler? Demek ki yok öyle birşey. Biririlerinin uydurmasından başka bir şey değilmiş demek ki. Bir asteğmenin veya her neyse üstü olan bir yarbaya basında geçtiği gibi "düşürün şu heronları" diye emir vermesi zaten çok saçma birşey. Bahsedilen MİT raporunu gören var mı?  Hep varsayımlar üzerinden konuşuyoruz. Ama bazılarımız varsayımları kesin olarak kabul ediyorlar.

Tam olarak konuyla ilgili olmasada ordunun içindeki cemaat yapılanmasında askeri hiyerarşi değil cemmat hiyerarşisi geçerli.Yani ordu imamı olan tegmen yarbaya emir verebilir.Ha bu heron olayındaki askerler cemmatçi mi ona bakmak lazım.Buradaki durum daha farklı gibi.

-----

Terfi alamayan doğuda çarpışan yüksek rütbeli personelde isyan  etmek üzere görevceyken Ankara dışına çıkmamış askerler çok yüksek yerlere geliyor bu durumda acabalara neden oluyor....

Birde bakıyorum israil ordusuna başa gelen her komutan savaş kahramanı oradanda siyasete geçiş yapıyorlar emeklilik sonrası.Kıssadan hisse...

Çevrimdışı Hellfire

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #101 : 25 Ekim 2010, 22:22:14 »
Siteye yeni üye oldum bu da ilk mesajım..Uzun süredir TRMilitary forumunu takip ediyorum yazmasamda,dolayısıyla birçok üyeyi oradan da tanıyorum sayılır..

Konu eski bir konu mesajlarda öyle,yani en azından 2-3 ay geçmiş üstünden dolayısıyla biraz konu hortlatmış gibi olacağım ama idare edin artık..  :)

Öncelikle şunu belirteyim,askeri konularda uzman değilim,askerliğimi komando vs. olarak yapmışta değilim..Bu şekilde yapanların da profesör düzeyinde bilgiye sahip olduğuna da inanmıyorum..Yorumlarımı aklım erdiği kadarıyla ve ulaşabildiğim gördüğüm haberleri bilgileri paylaşmak şeklinde yapmayı tercih edeceğim bu yüzden..

Bazı arkadaşlar olayın sıcaklığıyla o günlerde ne hainlik bırakmışlar,ne Türkiye Cumhuriyetini yahudilerin kurmadığı kalmış nede diğer iddialar konusunda maalesef otokontrol söz konusu olmamış pek..Hislerini anlayabiliyorum,mutlaka ki bu vatanın evladıyız hepimiz ve üç beş bölücü itin yaptıkları kanımıza dokunuyor hele ki bedeli böyle ağır olunca..Ancak TSK'yı emellerine ulaşmada engel olarak görüp bir süredir TSK'yla uğraşanların amaçları da bu tarz iddialarla,yalanlarla,iftiralarla kuruma olan güveni sarsmak onu gözden düşürmek..Aşırı duygusal,duyguyu aklın önüne koyarak fevrî yorumlar yaparsak (art niyet taşımasakta),benim gözümde dağdaki itten farkı olmayan bu işbirlikçilerin ekmeğine yağ sürmüş oluruz..

Baskın meselesine gelince,dediğim gibi olayın üzerinden aylar geçti,hadise küllendi hatta unutuldu gitti..Söz konusu bölgeye hiç gitmesemde,görsel kaynaklardan bakınca bile ne denli zorlu bir coğrafya olduğu açıkça görülüyor.Bu bölgelerdeki karakolların çoğu sanırım zamanında sınır kaçakçılığını engellemek amaçlı olarak kurulmuş teröre ve teröriste karşı yeterince donatılmamış (en azından bu amaçla inşa edilmemiş) sıradan biriket yapılar yada neden inşa edildiğini bir kenara bırakırsak sıradan birer kulübeden farkları yok dolayısıyla ağır ateş altında güvenli olmaktan çok ama çok uzaktalar..Ayrıca ben istisna bölgeler hariç karakol uygulamasının da pek bir yarar sağladığını düşünmüyorum çünkü mevcut coğrafyada insan unsuru olsun teknik imkânlarla olsun istihbarat yeteneğiniz belli,bir noktada karakol kurarak emniyeti sağlamak istediğinizde çapulcuya açık hedef oluyorsunuz üstelik karakollarınızın çoğu şiddetli bir fırtınada yıkılacak kadar dayanıksız,yani dış destekli olduğu aşikâr olan hainlere "gel beni vur" demekten başka birşey değildir bu durum..Orada görev yapan vatan evlatlarının yıllarını bu işe vermiş,sıcak çatışma tecrübesi olan profesyonel askerler olmadıklarını da düşünürsek kayıp verilmesi kaçınılmaz oluyor (Tabi bir havan mermisinin mevzinin ortasına düşmesi durumunda tecrübeli,profesyonel birer asker olmalarının pek bir önemi kalmaz o ayrı konu)..

Bir dönem dile getirilmişti sınırın kaydırılması (Irak içlerine doğru) veya tampon bir bölge oluşturulması konusu ama siyasi iradenin Barzani abisini ve büyük abiyi kızdırmamak için böyle birşeyi aklından bile geçireceğini sanmıyorum..Açılımla şununla bununla bu işlerin çözülmesi imkânsız bana göre,açılım denilen şey ancak terörsitlerin davullu zurnalı sınırdan girmesine imkân verir o kadar,şehit ailelerinin ve gazilerin acılarını tazelemekten başka bir sonucu olmayacaktır..

Terörle mücadelede sosyal ve ekonomik olarakta birşeylerin yapılması muhakkak ancak öncelikle sosyal ve ekonomik çözümleri imkânsız kılan,bölge halkını şiddetle baskıyla yıldıran eli kanlı çapulcuların susturulması şart,yoksa siz istediğiniz kadar para akıtın,bölgeye yatırım yapın nafile..

Bence devletin TSK aracılığıyla etkin bir biçimde ve müsamaha göstermeden bölücülerin tepesine binmesi gerekir.Son dönemde bu itlerin kendi kendilerine ilan ettikleri sözde ateşkese siyasi irade de maalesef zımnen riayet ediyor ve TSK'nın kararlılığına ve gayretlerine rağmen bir ölü toprağı var üzerlerinde daha doğrusu ölü toprağı demeyelim de bence etnik siyasete kayan bir çizgisi var siyasi iktidarın..Yazık..

Biraz uzun bir ilk mesaj oldu..Anlayışınıza teşekkürler şimdiden..

evet dediğiniz gibi tsk ile uğraşanlar var size katılıyorum ancak bu kişilerin söylediklerinin hepsi de yalan değil hatta hiçbiri değil. sadece olayları abartıyolar. bilmeden negatif yorum yapıyorlar desek daha doğru.
bunlardan bazıları evet art niyetli. ama TSK'nın ELEŞTİRİLEMEZ kurum durumundan çıkması güzel bence çünkü farkında olmadan TSK da kendine çeki-düzen veriyor böylece. ama dediğiniz gibi terörün bitmesini istiyorsak şehitler olacaktır. olsun demiyorum ama bitmesini isityorsak olmak zorunda. halihazırda; askeri teknoloji kullanımı konusunda avantajlı olsak da hukuk devleti olmamızın dezavantajı var ki bu da büyük zaafiyet yaratıyor. ('hukuk devleti olmayalım' tabii ki demiyorum.)

sadede gelirsek; terörün bitmesi için etkin ve zor bir askeri mücadele gerekirken, bu uğurda verilen şehitlerde hemen karakola kadar gidip bilmeyenlerin yaptığı bazen saçma bazen de çok haklı yaptıkları eleştiriler komutanları ürkütmekte. mevcut durumda ateş emri verebilecek komutan sayısı giderek azalmakta.

yazımın sonunda şunu belirteyim sadece;
yorum yaparken ailemizle haber izlerken vs. ortamda empati yaparak konuşmak hepimiz için daha hayırlı. söylediklerim kimseye nasihat olarak algılanmasın naçizane görüşüm budur. yoruma açıktır.
saygılar.  

Tabi ki TSK eleştrilebilir bu konuda hemfikiriz..Ancak Türkiye'de siyasetçinin hatta bir dönem meclis başkanlığı ve dolayısıyla Cumhurbaşkanı vekilliği yapmış birinin sebebi ne olursa olsun "allahtanki bu komutanlar görevdeyken savaşa girmemişiz" gibi (sanırım bu tarz bir cümleydi) ne tarafa çekseniz o tarafa gidecek türden,ister istemez orduyu siyaset zeminine çeken tavırlardan kaçınması lazım.Üstelik bu lafı malum soruşturma kapsamında göz altına alınan veya sorgulanan emekli veya muvazzaf TSK mensupları için söylemesi gibi bir durum söz konusu (yanlış hatırlamıyorsam) ..Yani adamların sadece savcı tarafından ifadesi alınmış veya mahkemede duruşmaya katılmış,haklarında ne mahkumiyet var ne birşey tutupta zımnen suçlu ilan etmenin yada söylemlerinizle vicdanlarda o kişileri haksız yere mahkum ettirmenin vebali de çok büyük,ya bu insanlar yarın beraat ederse bu dava büyük ölçüde fasa fiso çıkarsa ne diyecekler halka?Ben söyleyeyim yargı baskı altına alındı,yargı siyasal hareket ediyor vs.vs...

TSK'ya açıkça ismini vermek gerekirse "Taraf" denilen "şey" tarafından durmadan saldırılması niye? Neden diğer gündem maddeleri ile ilgili bu kadar "çarpıcı" haberler yap(a)mıyorlar veya medyada TSK'yı eleştirenlerin kaçı teknik bilgiye alt yapıya tecrübeye sahip? Karakol saldırısında şehit mi verildi vurun TSK'ya acımayın..Ortaya atılan iddialar ne kadar eğridir ne kadar doğrudur veya o bölgeye çatışma anında hava desteği gitmemişse bunda bir kasıt mı vardır yoksa imkânlar mı (araç gereç hava koşulları vs) bunu mümkün kılmamıştır araştıran soruşturan tarafsızca sorgulayan yok vurun abalıya..Millet nezdinde en çok güvenilen kurum TSK bir şekilde yıpratılması örselenmesi lazım atın bunları ortaya gerçek olmasa bile tartışılması gündemde kalması dahi yıpratmaya yeter,mantıkları bu (eğer gerçekse ihtimal veya kasıt iddiaları en ağır cezayı almaları konusunda da hemfikiriz)

TSK'nın yıllardır teröre karşı düzenli ordu mantığıyla mücadele ediyor olması (belki buna mecbur kaldı orasını tartışmak gerekir) bir eksikliktir,TSK'nın veya genel olarak devletin karar mekanizmalarının ileriyi görerek tercihler yapmak yerine günü kurtarma çabaları veya en azından hiçbirşey yapılamamış olması eksikliktir daha da ötesi hatadır.Bu eleştirimin içine kulübeden bozma karakolları da katabilirsiniz,tedarik etmede sıkıntı yaşayınca aklımızı başımıza getiren helikopter projesini de katabilirsiniz veya milli piyade tüfeği konusundaki geç kalmışlığı da katabilirsiniz.Profesyonel ordunun hayata geçirilmesi bana göre de olması gerekendir ama tabi bu iş kasanızdaki paraya bakar daha da önemlisi zamana.Akşamdan sabaha profesyonel ordu olduk diyemezsiniz,yani aslında atılan adımlar doğru ama geç kalınmış icraatlar.

İçerik olarak dağınık oldu yazım,kusura bakmayın..İşyerinde hem işleri yetiştirmeye çalışıp hemde buraya yazınca toparlaması zor oluyor  :)

« Son Düzenleme: 25 Ekim 2010, 23:44:43 Gönderen: Hellfire »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #102 : 25 Ekim 2010, 23:11:28 »

evet dediğiniz gibi tsk ile uğraşanlar var size katılıyorum ancak bu kişilerin söylediklerinin hepsi de yalan değil hatta hiçbiri değil. sadece olayları abartıyolar. bilmeden negatif yorum yapıyorlar desek daha doğru.
bunlardan bazıları evet art niyetli. ama TSK'nın ELEŞTİRİLEMEZ kurum durumundan çıkması güzel bence çünkü farkında olmadan TSK da kendine çeki-düzen veriyor böylece. ama dediğiniz gibi terörün bitmesini istiyorsak şehitler olacaktır. olsun demiyorum ama bitmesini isityorsak olmak zorunda. halihazırda; askeri teknoloji kullanımı konusunda avantajlı olsak da hukuk devleti olmamızın dezavantajı var ki bu da büyük zaafiyet yaratıyor. ('hukuk devleti olmayalım' tabii ki demiyorum.)

sadede gelirsek; terörün bitmesi için etkin ve zor bir askeri mücadele gerekirken, bu uğurda verilen şehitlerde hemen karakola kadar gidip bilmeyenlerin yaptığı bazen saçma bazen de çok haklı yaptıkları eleştiriler komutanları ürkütmekte. mevcut durumda ateş emri verebilecek komutan sayısı giderek azalmakta.

yorum yaparken ailemizle haber izlerken vs. ortamda empati yaparak konuşmak hepimiz için daha hayırlı. söylediklerim kimseye nasihat olarak algılanmasın naçizane görüşüm budur. yoruma açıktır.
saygılar.   

Nasıl yani?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Hellfire

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #103 : 25 Ekim 2010, 23:42:53 »

saygılar.   

Nasıl yani?

Sanırım şu "heronları düşürme" meselesi başta olmak üzere diğer bazı iddiaları kastediyor arkadaşımız.Adı üzerinde "iddia" bunlar yani kuşkuya yer bırakmayacak şekilde somut delillerle ispatlanması şart,eğer bu mümkün olursa sorumlulara en ağır cezalar verilmeli tereddüt edilmeden..Sonuçta TSK mensuplarını ve belkide bir anlamda TSK'nın hükmî şahsiyetini "hainlikle" suçlamaktır bu..Böyle birşey sizin benim hepimizin boyunu aşar hele ki somut delil yoksa ortada..

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #104 : 26 Ekim 2010, 00:10:38 »
TSK ile uğraşanların söylediklerinin hiçbirinin yalan olamadığını söylemek bana başka şeyleri çağrıştırıyor. TSK ile uğraşanlar sadece Heron, Dağlıca, Aktütün veya başka şeylerle saldırmıyorlar. Ki pek çok iddianın da asılsız olduğu ispat edilmişken neye dayanarak "hiçbiri yalan değil" deniliyor? Nedir bu? Siz kim oluyorsunuz ve nasıl bir gücünüz var ki bu kadar emin olabiliyorsunuz? Ne biliyorsunuz da bu kadar kesin ifadelerle yargıda bulunabiliyorsunuz?
« Son Düzenleme: 26 Ekim 2010, 00:47:52 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı Hellfire

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #105 : 26 Ekim 2010, 13:24:27 »
TSK ile uğraşanların söylediklerinin hiçbirinin yalan olamadığını söylemek bana başka şeyleri çağrıştırıyor. TSK ile uğraşanlar sadece Heron, Dağlıca, Aktütün veya başka şeylerle saldırmıyorlar. Ki pek çok iddianın da asılsız olduğu ispat edilmişken neye dayanarak "hiçbiri yalan değil" deniliyor? Nedir bu? Siz kim oluyorsunuz ve nasıl bir gücünüz var ki bu kadar emin olabiliyorsunuz? Ne biliyorsunuz da bu kadar kesin ifadelerle yargıda bulunabiliyorsunuz?

Ama şimdi moda TSK'ya saldırmak şaşırmamak gerekir..

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #106 : 27 Ekim 2010, 12:13:54 »
Tartışmak için ortam aradığım falan yok. Özellikle yadığını bir okursan ne demek istediğimi anlarsın. Ne demek hiçbiri yalan değil? Bunu halen olağan görebiliyorsan o zaman Türkçe bilgini bir gözden geçir.

Bu ülkede gazetelerin herzaman birilerinin istediği şekilde yazdıklarını, özellikle birilerine taraf olanların neye hizmet etttiklerini bilmemek için aptal olmak gerek. Gazetede öyle yazıyor diye acaba yazılanlar gerçek mi? O yazılanlar acaba gerçeği mi açıklıyor yoksa bir gerçeği gizlemek için birileri tarafından çarpıtılarak mı yazılıyorlar? Bence halkı koyun gibi bir yöne yönlendirmeye çalışıyorlar. Sonra da haydi empati yapalım diyorlar. Empati yapabilmemiz için o olayların geçtiği andaki şartları detaylarıyla öğrenmemiz lazım. Birilerinin maşaşı olan birtakım gazetelerin anlattıklarıyla değil. Yoksa gerçekten koyun sürüsünden farkımız kalmaz.

Çevrimdışı kanas

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
  • Sevdanın ligi olmaz
« Yanıtla #107 : 27 Ekim 2010, 13:57:02 »
1- Asker Bülent Arınç'a suikast girişimi bulunacak (Hani kim? Nerde? Ne oldu?) İddia yalan: Gerçek olan oradan geçtikleri imiş ama gerçek haftalar sonra ortaya çıktı, Bülent efendi çark etti.

2- KOZMİK odada suikast sırları, darbe günlükleri var (Hani kim? Nerde? Ne oldu?) İddia yalan: Gerçek olan o odada sırlar vardı ama badem bıyıklı savcıların aradığı türden değildi. Savcılar Çark etti.

3- Sivil 1 TIR'da silah ve mühimmat yakalandı. TRT polisle birlikte aynı anda oradaydı, canlı yayın yaptı. (Hani kim? Nerde? Ne oldu?) İddia yalan: TSK'nın ihale yöntemi ile ve dikkat çekmemek için bu TIR'ları kiraladığı ve nedeninin YOKLUK olduğu anlaşıldı. TRT çark etti.

4- Asker Cami, Bolu tinel Viyadüğü bombalayacak dendi (Hani kim? Nerde? Ne oldu?) İddia yalan: Bu planların, işgal altındaki bir ulusun, son demlerinde canlanarak kendine gelebilmesi, köprünün ise düşmanın geçmemesi için harbe hazırlık olarak yazıldığı ve yazılı hazırlık tatbikatından öte bir şey olmadığı ortaya çıktı. Taraf çark etti.

5- Filanca araziden, darbe esnasında kullanılmak üzere el bombaları, roket atarlar çıktı (Hani kim? Nerde? Ne oldu?) İddia yalan: Mühimmatın çoğunun kullanılamayacak halde olduğu ve eski tarihli olduğu ortaya çıktı.

6- STV Kömür Ocağındaki patlamaların ardında TSK'nın olduğunu ana haberde ima etti. (Nahi kim? Nerde? Ne oldu?) İddia yalan: Gaz sıkışmasından olduğu ortaya çıktı.

Ergenekon operasyonları, generalllerin eşlerini izlemeler, hayasızca, utanmazca bel altı vurmalar, cezaevinde kanser olup ölenler, gururuna yediremeyip asker onuruyla intihar edenler ve daha neler neler!

Ortamdaki gizli ses kayıtları, yasa dışı telefon dinlemeleri, aramalar, taramalar ve belirli medya üzerinden bilgi kirliliği ise halen devam ediyor.

Kısacası: ÇAMUR ATIYORSUN İZİ KALIYOR
Ne Mutlu Türküm Diyene. Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Çevrimdışı M.B.T

• DefenceTurk
  • *
  • 27
« Yanıtla #108 : 27 Ekim 2010, 14:16:13 »
 kimsenin devlet kuruluşlarına taş atma veya karalama gibi bir düşüncesi yok.ama bu kurumların içinde kötü düşünceli,milleti hiçe sayan bazı kişiler ve çeteler var....istedikleri gibi at kosturuyorlar,devlet kurumlarını babalarının dükkanı gibi kullanıyorlar,fakat dokunuldukları zaman vatan elden gidiyor ne hikmetse.

Çevrimdışı Hellfire

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #109 : 27 Ekim 2010, 16:42:34 »

Ama şimdi moda TSK'ya saldırmak şaşırmamak gerekir..

tessüf ederim.sizin gibi hükümeti eleştirmediğimden mi
bu yargıya vardınız?

Sözüm şahsınıza değil,bir akım bir moda oluştu ona vurgu yapıyorum eğer alındıysanız peşinen özür dilerim..Çoğumuzun belki de hepimizin kabul ettiği "TSK'da da çürükler varsa ayıklansın temizlensin" söyleminden ve politikasından yararlanarak ve bunu abartarak "gözünün üstünde kaşı var hadi yazalım çizelim eleştirelim yerden yere vuralım"cılaradır lafım..Ben TSK'yı eleştirmekle,hükümetin ve mensuplarının söylemlerini tavırlarını yorumlamanın ayrı şeyler olduğunu ve birbirine karıştırılmaması gerektiğini düşünüyorum ama bizzat hükümetteki partinin 2 numaralı ismi,birkaç mesaj önce yazdığım iletideki üslubu ve yaklaşımı sergiliyor.Bu durumda da TSK ister istemez siyaset zeminine çekiliyor,kendisi kurum olarak açıklama yapmasa bile onu eleştirmek için pusuda bekleyenlere malzeme çıkıyor..