Gönderen Konu: Centauro  (Okunma sayısı 7573 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı lleo

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • Bilgi sahibi olmadan Fikir sahibi Olunmaz..
Centauro
« : 23 Mayıs 2012, 23:38:34 »
Centauro

Rusya, Centauro zırhılısına da yöneldi

19 May, 2012

Rusya basınının önde gelen gazetelerinden, yüksek tirajlı Noavya Gazeta’ya göre Rusya Savunma Bakanlığı, İtalyan Oto-Melara’nın ürettiği 8×8 tekerlekli zırhlı muharebe aracı Centauro’nun lisansını almaya hazırlanıyor.

Söz konusu haberi hem İtalyan firması Oto Melara, hemde Rus silah ihracat kuruluşu Rosoboronexport kısmen de olsa doğrulamak zorunda kaldı. Buna göre şu an itibariyle bile iki adet Centauro tipi zırhlı aracı Moskova yakınlarında askeri Rus uzmanlar tarafından test edilmeye devam ediyor.

Rus askeriyesiyse, büyük protestolara rağmen, kendi yerli zırhlı ve tank üreticilerini eleştirmeyi ve bunlardan kaçınmayı sürdürüyor. Bu bağlamda yakın geçmişte, Rus generallerinin Alman Leopard 2 tipi ana muharebe tanklarını övmeleri ve kendi yerli T-90 serisi tanklarını bile adeta yerden yerde vurması çok dikkat çekmiş, hatta bu konuda Vladimir Putin bile devreye girmek zorunda kalmıştı.

İtalyan Oto-Melara’nın Centauro zırhlı aracı, orijinali 80′li yıllarda geliştirilmiş ve 90′lı yıllarda kullanıma girmeye başlamış, başta zırhlı muaharebe ve zırhlı keşif olmak üzere, çok maksatlı bir 8×8 zırhlı ve ateş gücü yüksek silahlı araç. Cephesine göre 14.5 ile 25 mm kalibre top mermilerine karşı beka sağlayan bu zırhlı aracın ana silahı, bir veya birden çok mak. tüfekler haricinde orijinalinde 105 mm’lik bir top.

Centauro, İtalya ve İspanya haricinde, şu ana dek hiç bir ülkede kapsamlıca kabul görmemiştir.http://www.savunmasanayi.net/rusya-italyan-centaruroya-yoneldi/rusya-italyan-centaruroya-yoneldi/
« Son Düzenleme: 22 Haziran 2013, 16:13:27 Gönderen: SKYWOLF »
Özgürlük için Pardus...

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
Rusya, Centaruro zırhılısına da yöneldi
« Yanıtla #1 : 24 Mayıs 2012, 10:37:36 »
Aracın kabiliyetiyle doğru orantılı bir  maliyete sahip değil ,  kule  neredeyse milyon doları bulan bir maliyete sahip ,  aracın birim fiyatı  2 milyon doları  aşıyor ,  her nekadar oto melara kalitesinde bir top  olsada  hareketli iken vuruş yüzdesinde ciddi  bir düşüş görülüyor hatta hareketliyken  yan atışlar ciddi  tehlikeli oluyor  aracın devrilmesine  sebep olabiliyor ,  zırh koruması  aracın üslendiği görevlere göre çok düşük   ,  aracın  başka ülkelerce  talep görmemesinin nedeni çok  ama  her ordu haklı olarak '' 2 tane bu araçtan almaktansa  1 tane  3. jenerasyon tank alıp daha iyi zırh ve daha isabetli atış yapabilen 120 mm lik bir silaha  sahip olurum '' mantığıyla  bu araca yaklaşmıyor .

Çevrimdışı picasso

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #2 : 07 Haziran 2012, 21:06:31 »
bu konuyu diger forumlarda da tartismistim,rus forumlarinda tartisildi.bu aracin agirligi 21 ton ve topun kalibresi 105 mm,ruslarin BTR-90  20 ton agirliginda ve ona 125 mm top atisi yapabilen kule yerlesitirldigi zaman agirlik artar.Putin devlet baskani secildi gun ertesi Nijniy Tagil`e gelerek T-90 tankini ureten fabrikayi ziyaret etti ve onceligimiz yerli tank olacakatir diye soz verdi.Bu aracin basarili oldugunu dusunmuyorum uretilen sayisi az ve sadece ispanya satin almis.rusya`nin bu araci satin alacagini veya kendi fabrikalarinda uretilecegini hic sanmiyorum,olasilik cok cok dusuk sayilir.

Çevrimdışı bostancıbaşı

• DefenceTurk
  • *
  • 17
« Yanıtla #3 : 08 Haziran 2012, 14:13:10 »
Ruslar son gürcü savaşında gördülerki tekerlekli araçlar paletlilerden çok daha verimli oldu ki Ruslarda savaş sonrası raporlarda bunları dile getirdi..ama yine de Rusların özellikle de taktik tekerlekli bir kara aracını lisans altında dahi ve ya başka yollada üreteceklerine pek ihtimal vermiyorum

Yüksek ihtimaldir ki Ruslar mevcut altyapılarını da dikkate alırsak muadili özgün tasarım bir aracı geliştirmeleri ve imal etmeleri sanki daha bi akla yatkın gibi

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
İtalyan Ordusu Centauro 2 Almak İstiyor
« Yanıtla #4 : 17 Ekim 2016, 00:02:57 »
İtalyan Ordusu Centauro 2 Almak İstiyor

Savunma sanayi konusunda ünlü internet sitesi DefenseNews'e göre, İtalyan ordusu yeni savaş araçları Centauro 2 ve A-129 Mangusta helikopter güncelleştirilmiş bir sürümünü elde etmek için İtalyan parlamentosuna bir satın alma planı sundu. Sunulan plana göre İtalyan ordusu ilk etapta 50 Centauro 2 120mm 8x8 MGS (mobil silah sistemi) ve dört A-129 Mangusta helikopteri satın almak istiyor. Centauro 2 için imzalanacak 530 € değerindeki sözleşmenin 2023 yılına kadar sürmesi bekleniyor.

İtalyan Silahlı Kuvvetleri 359 Centauro 1 8x8 anti-tank tekerlekli zırhlı aracına sahip. Bu araç ana silah olarak Oto Melara tasarımı 105 mm 52 kalibre bir namlu kullanıyor. Büyük geritepmeli ve yivli bu namlu ile Centauro 1, L7 ve M68 namluların kullandığı APFSDS dahil tüm standart NATO tank mermilerini ateşleyebiliyor. Centauro 2 MGS ise 45 kalibre 120 mm namluya sahip. Bu namlu araca tüm modern tanklar ile eş ateş gücü sağlar ve tüm yeni nesil 120 mm NATO APFSDS ve çok rollü MP cephaneleri ateşleyebilir.

Eurosatory 2016'da sergilenen Centauro 2 aracı 12,7 mm silaha sahip HITROLE uzaktan kumandalı silah istasyonu ile donatılmıştı. Bu silah istasyonu 7,62 mm silah veya 40 mm bombaatar kullanabilir. Centauro 2'nin kulesi ve tüm gövdesi çelik plakaların kaynakla birleştirilmesi ile oluşturulmuş. Ek zırhlar ve teknik çözümlerle balistik koruması artırılmıştır ve AEP 55 standardına göre test edilmiştir. Önceki nesil olan Centauro 1 aracına göre IED ve yeni nesil kinetik enerjili mermilere karşı daha yüksek koruma sağlar.

DefenceTurk.com
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı TR(B)

• DefenceTurk
  • *
  • -23
Ynt: Centauro
« Yanıtla #5 : 17 Ekim 2016, 00:24:32 »
her ülke silahlanıyor, sadece biz bakıyoruz. zırhlı araçlarımız perişan durumda. hızlıca zırhlı araçları yenilemeliyiz.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #6 : 17 Ekim 2016, 09:20:58 »
her ülke silahlanıyor, sadece biz bakıyoruz. zırhlı araçlarımız perişan durumda. hızlıca zırhlı araçları yenilemeliyiz.

Bakıyoruz derken!
Ben bu cümleyi yazarken yoldan geçen deneme sürüşündeki bir Cobra II aracını görüyorum mesela. Canlı yayın! Her gün 4-5 tane görüyorum. Cobralar, Urallar vs. Son yıllara envantere o kadar çok zırhlı araç girdi ki! Devam eden sözleşmelere göre daha da girecek! Devam eden projelere göre daha da fazlası gelecek!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı Alparslan

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • -1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #7 : 17 Ekim 2016, 16:35:57 »

Bakıyoruz derken!
Ben bu cümleyi yazarken yoldan geçen deneme sürüşündeki bir Cobra II aracını görüyorum mesela. Canlı yayın! Her gün 4-5 tane görüyorum. Cobralar, Urallar vs. Son yıllara envantere o kadar çok zırhlı araç girdi ki! Devam eden sözleşmelere göre daha da girecek! Devam eden projelere göre daha da fazlası gelecek!
en önemlisi btr lerin yerini alması gereken parslar armalar ejderler ama hiçbirinden eser yok neden ?
Tanrı Türkü korusun

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #8 : 22 Ekim 2016, 01:21:11 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #9 : 22 Ekim 2016, 08:51:26 »