Gönderen Konu: MİLGEM PROJESİ  (Okunma sayısı 358470 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
Ynt: MİLGEM PROJESİ
« Yanıtla #590 : 01 Ağustos 2019, 19:49:54 »
5.Milgem inşa halindeymiş 5.Milgem İ Sınıfı değil mi ?

Nereden duyduysan yanlış bilgi şu anda inşa halinde olan İ sınıfı bir gemi. Milgem aşama aşama ilerleyen bir proje, 4 adet ada sınıfı korvet, 4 adet İ sınıfı Fırkateyn, 4 adettte TF-2000 hava savunma muhribi planlanıyor. 4 adet ada sınıfı korvetin yapımı tamamlandı şimdi İ sınıfı inşa halinde proje maalesef yavaş ilerliyor.
Beyfendiyi yanlış algılamışsınız sanırım... "5.Milgem inşa halindeymiş 5.Milgem İ Sınıfı değil mi ?" diye sormuş... Evet 5. milgem inşaa halinde ve milgemlerin 5-6-7-8. gemileri İ sınıfı diye geçiyor...

Evet benim algılamada yanlışlık olmuş hepsi milgem diye geçiyor doğru :) Şu an inşa edilende İ sınıfı doğrudur. Bazan bakar kör olabiliyor insan kusura bakmayın.

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #591 : 01 Ağustos 2019, 19:54:34 »
Milgemlere neden Vls takılmadı acaba en azından 8-16 vls takılsa
Öncelikle milgem sadece bir gemi inşaa etme projesi değildir. Gemiler yapıldıkça tecrübe ve teknoloji kazanım projesidir. Gemileri yaptıkça öğreniyoruz. VLSde bu teknoloji  kazanımlarından bir tanesi çünki gerçekten teknoloji ve tecrübe gerektiren sistemler bunlar.. "Milgem korvetlerinde neden VLS yok" sorusunun aslında kesin bir cevabı yok. Belki kuvvetin korvet isterlerinde VLS olmayabilir. Belki bu yeteneğimiz olmadıgı içinde olabilir..Bana göre kesinlikle olmalı -ki yurtdışı pazarlarda rakiplerinden eksik kaldıgı yönlerden bir taneside bu.
« Son Düzenleme: 01 Ağustos 2019, 20:39:16 Gönderen: Ankhises »

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #592 : 01 Ağustos 2019, 19:58:52 »
Öncelikle milgem sadece bir gemi inşaa etme projesi değildir. Gemiler yapıldıkça tecrübe ve teknoloji kazanım projesidir. Gemileri yaptıkça öğreniyoruz. VLSde bu teknoloji  kazanımlarından bir tanesi çünki gerçekten teknoloji ve tecrübe gerektiren sistemler bunlar.. "Milgem korvetlerinde neden VLS yok" sorusunun aslında kesin bir cevabı yok. Belki kuvvetin korvet isterlerinde VLS olmayabilir. Belki bu yeteneğimiz olmadıgı içinde olabilir..Bana göre kesinlikle olmalı -ki katıldıgı projelerde eksik kaldıgı yönlerden bir taneside bu.

Belliki o eksiğide kapamışlar Pakistan için yapılacak Ada sınıfı korvetlerde vls olacak mesela.

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #593 : 01 Ağustos 2019, 20:53:42 »
Öncelikle milgem sadece bir gemi inşaa etme projesi değildir. Gemiler yapıldıkça tecrübe ve teknoloji kazanım projesidir. Gemileri yaptıkça öğreniyoruz. VLSde bu teknoloji  kazanımlarından bir tanesi çünki gerçekten teknoloji ve tecrübe gerektiren sistemler bunlar.. "Milgem korvetlerinde neden VLS yok" sorusunun aslında kesin bir cevabı yok. Belki kuvvetin korvet isterlerinde VLS olmayabilir. Belki bu yeteneğimiz olmadıgı içinde olabilir..Bana göre kesinlikle olmalı -ki katıldıgı projelerde eksik kaldıgı yönlerden bir taneside bu.

Belliki o eksiğide kapamışlar Pakistan için yapılacak Ada sınıfı korvetlerde vls olacak mesela.
Bencede kapatmaları gerekiyor artık...Bu tür sistemlerin teknolojisini kendim yapcam diye yıllarca ugraşmak şahsımca biraz zaman kaybı . parasını verdiğinde sana gelmeyecek teknoloji yok dünyada , en büyük örnekte Çindir heralde birde birleşik arap emirliklerinin 2020li yıllarda Marsa roket yollayacak olmasıdır benim için BAE ve uzay tuhaf ama gerçek... Gemilerimizin kara hedeflerini vuracak bir silahı yok malesef... Bazı yetenekleri İHA/SİHAda nasıl kazanıp kuvvet çarpanı oluşturduysak gemilerimizin VLS sistemlerinden , Güdümlü mermilerinden (kara hedefleri için) herşeyide kazanmamız şart... Bunu kendimiz yapamıyorsak teknolojinin parası ne ise verip alacaksın. Malesef bir her zaman yalnız ve güzel ülkeydik bundan sonrada yalnız ve güzel ülke olarak kalacak gibiyiz. Yalnızlığımızın farkına varıp biraz hızlanmak şart.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #594 : 01 Ağustos 2019, 21:11:31 »
Neden Milgemlerde Vls düşünülmedi çünkü tf-2000 lerin koruması altındaki filolara anti-denizaltı karakol görevi yapması için tasarlandı ama reel siyasi ve askeri durumlar bu gemiyi bu rolde sabitlemedi.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #595 : 09 Ağustos 2019, 13:31:07 »
ADA Sınıfı Korvetlerin Hava Savunma Kabiliyeti Üzerine Düşünceler:

Yazıda ADA Sınıfı Korvetlerin hava savunma kabiliyetini oluşturan RAM Mk-31 Güdümlü Mermi Silah Sistemi'nden ve bazı olası saldırı senaryolarından bahsedeceğiz.

Mk-31 RAM 21 atışa hazır RIM-116 Blok-1A/HAS (Helikopter, Uçak ve Su Üstü) Füzelerinden oluşan Mk-44 GM paketi ve 21 hücreli Mk-49 GM Lançerinden oluşmaktadır.

HAS özelliği sayesinde helikopter, uçak ve su üstü hedeflere karşı kullanılabilen RIM-116 füzesi Sidewinder füzesinin motoru ve savaş başlığı ile Stinger füzesinin IR arayıcı başlığından oluşmaktadır. Füzede ayrıca gemisavar gm'nin yaydığı radar sinyallerini arayan Pasif RF (radyo frekans) sinyal tarayıcı bir güdüm sistemi vardır.

RAM Füzesi Pasif RF/IR Güdüm, sadece AIR (Otomatik IR) Güdüm ve IR Çift Mod Etkin Güdüm olmak üzere 3 farklı atış moduna sahiptir.

Atış modlarından dolayı RAM Füzesi safkan bir Gemisavar GM Önleme Füzesi kabul edilebilir.

RAM Füzesinin başarısı Aselsan üretimi SMART-S Mk-2 3 Boyutlu Arama Radarı ve RF sinyalleri tespit ve teşhis eden ARES-2N EDT/ESM sensörlerinin gemisavar gm'ni ne kadar erken tespit ettiklerine bağlıdır.

Geminin üzerinde ayrıca soft-kill karşı tedbir sistemleride bulunmakla beraber gemisavar gm'nin çift başlık (RF/IIR) ve akıllı hedef seçme yetenekleri ile chaff/flare/eh sistemlerini atlatabilecekleri dikkate alınmıştır.

Ürün broşürüne göre SMART-S Mk-2 radarı düşük radar izine sahip bir gemisavar füzesini 40-50km mesafeden tespit edebilmektedir.

RIM-116 Blok-1A/HAS Füzesinin önleme mesafesi 800-8000 metre aralığındadır.

Ses altı uçuş yapan bir füzenin 20 km mesafeden tespit edildiğini farz edersek füze ~900 km hızla bu mesafeyi 80 sn'de uçabilir. Yani GM'nin tespit edildiği mesafe ile 8 km'lik önleme mesafesi arasında ~48-50 sn'lik savunma sisteminin angajmana hazırlanması için 12 km'nin olduğu anlaşılabilir.

Son 8 km menzilde ise geminin tekli/salvo atış ile kendini korumak için ~32 sn angajman süresi olacaktır (yazı yaklaşık 4 sayfa ve ses üstü füze saldırısı ve tek ses altı gm saldırısından farklı yönlerden 6 gm saldırısına kadar farklı senaryolar ile teknik bilgiler içerdiğinden sizleri sıkmayacak ve mevzuyu herkesin anlayabileceği şekilde sade anlatmaya çalıştım).

Bildiğiniz üzere ADA Sınıfı gemilerde arka tarafta RAM önde ise 76 mm'lik top bulunmaktadır. Yazıda geminin farklı yönlerden gelen çoklu füze saldırısına füzelerin tespit mesafesine ve sayısına bağlı olmak üzere reaksiyon süresinin kısalacağı ve sadece RAM ile hepsine önleme yapamayabileceği ifade edilmiş.

Bundan dolayı geminin fiziki yapısının müsaade etmesi halinde ön tarafa bir Phalanx/Korkut-D veya Alman K-130 Korvetinde olduğu gibi RAM sisteminin takılmasının değerlendirilmesi gerektiği, bunlar mümkün olmuyorsa Korkut için geliştirilen parçacıklı mühimmatın 76 mm'lik modelinin geliştirilmesi veya 76 mm'lik toplar için geliştirilen DART Güdümlü Mermisi atacak şekilde topun modernize edilerek topun Ciws gibi kullanılmasının geminin öz savunma kabiliyetini artıracağı ifade edilmiş.

Sonuç olarak geminin hava savunmasının zayıf olduğu düşüncemi destekler bir yazıyı sizinle paylaştım. Hepinize iyi günler dilerim.

Facebook'taki Türk Saunma Sanayi sayfasından alıntıdır. Dikkate değer olduğu için paylaşmak istedim.

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #596 : 09 Ağustos 2019, 15:19:00 »
8-16 Vls eklenmeli M-41 lançeri olarak, hadi her şeyi geçtim gemi yapılırken neden eklemedik ki sonradan aklımıza geliyor maalesef.
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #597 : 09 Ağustos 2019, 15:35:34 »
8-16 Vls eklenmeli M-41 lançeri olarak, hadi her şeyi geçtim gemi yapılırken neden eklemedik ki sonradan aklımıza geliyor maalesef.

Arkadaşlarında yazdığı gibi ADA sınıfı anti denizaltı savunma harbi gemisi olarak tasarlandığı için hava savunmasına önem verilmemiş olabilir. Birde geminin şu anki fiziki yapısı vls entegrasyonuna izin verecekmi buda önemli tabi.
« Son Düzenleme: 09 Ağustos 2019, 15:39:34 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #598 : 09 Ağustos 2019, 17:27:55 »
76 mm Atom mühimmatı güzel bir fikir, neden olmasın  ;)

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #599 : 10 Ağustos 2019, 17:32:26 »
76 mm zaten öyle
« Son Düzenleme: 10 Ağustos 2019, 17:34:02 Gönderen: serkan »
beğen