Gönderen Konu: MİLGEM PROJESİ  (Okunma sayısı 355799 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Ynt: MİLGEM PROJESİ
« Yanıtla #550 : 05 Kasım 2018, 13:25:11 »

Bu, İsrail savunma sanayinin MEKO sınıfı fırkateynleri için geliştirdiği radar sisteminin tanıtımında kullanılan görsel değil mi?

Evet bizim barbaros üzerinden gösterilmiş aesa tarzı bir radarla nasıl dururdu diye bir görselle bahsetmek istedim.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #551 : 05 Kasım 2018, 14:18:49 »
Çok hoş duruyor. Acaba Meko fırkateynlerimizi kapsamlı olarak modernize etmek gibi bir planımız var mı?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #552 : 05 Kasım 2018, 15:18:01 »
Çok hoş duruyor. Acaba Meko fırkateynlerimizi kapsamlı olarak modernize etmek gibi bir planımız var mı?

Bence olmalı hemde kesinlikle olmalı. Üstte arkadaşın dediği gibi 2023-2025 de i sınıfı ve ilk Tf-2000 bitse . İ sınıflarını özel tershaneye versek .  Aynı anda 2 tf-2000 yapabilsek bile 4 tf-2000'in gemi başı ortalama 7 seneden 2040+ da bitmesi demek.

Yaklaşık 20-25 sene.  Bu arada unutulmamalı ki barbaros sınıfları henüz 18-21 yaşındalar bir 20-25 sene arası daha görevde kalabilirler.

2019 sonunda Çafrad Faz-I 'in tamamlanması öngörülüyor .  Siper ise 2021'de  8x milli vls'nin geminin ön tarafına koyulup essmler buraya alınıp arkadaki 16x vls 'ye ise siper koyulabilir.

Çafrad-Faz I deki çfr ve daha sınırlı haliyle iff ve ayr harp odaklı smart-s mk-2 de 250-300 km menziliyle uzun menzilli ana arama radarı olarak kullanılabilir. Atmaca ve orka-a hafif torpido ile ;

1x127 mm
8x atmaca
16x siper-u
32x hisar/essm
3x2 Orka-A hafif torpido
2x sea zenith veya korkut ciws.

Etkili gemi olur menzili de güzel . Radar'a görünmeme konusunda da muhtemelen çok ciddi bir radar aktivitesi olacak ve büyük bir formasyonda hareket edecek bir gemi için o kadarda önemli olmayacağını düşünüyorum.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #553 : 05 Kasım 2018, 17:06:04 »
Önceki yanıtınız için teşekkürler.

Son yorumunuzda bahsetmiş olduğunuz kapsamli modifikasyonların uygulanması haricinde hali ile sair elektronik sistemlerde de bir takım iyileştirmeler yapılması gerekebilir, bütün bu modifikasyonları genç sayılamayacak bir gemi üzerinde yapılması doğru olurmu?

Yerli tersanelerin kızaklarının doluluğundan ve sonrası yapılması gereken kabul testlerinden dolayı zaman kısıntımız olduğunu da anlıyorum. Peki acil gereksinim kapsamında yeni gemi siparışını dışarıya versek ? '' daha sonra tersanelermis boşalınca veya gelisince lokalde devam''

Veya siparişi verilen geminin sadece ana kısımlarını vs dışarda yaptırıp gerisini lokalde üretebilme  olasılığı ne?  '' belki bir miktar daha ekonomik olabilir''

Son olarak ise hazırda mevcut  genc bir gemi alıp onun üzerinde gerekli modifikasyonları yapabime şansı ne ?

Gönlümde işin lokalde yapımı .

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #554 : 05 Kasım 2018, 17:19:46 »
Önceki yanıtınız için teşekkürler.

Son yorumunuzda bahsetmiş olduğunuz kapsamli modifikasyonların uygulanması haricinde hali ile sair elektronik sistemlerde de bir takım iyileştirmeler yapılması gerekebilir, bütün bu modifikasyonları genç sayılamayacak bir gemi üzerinde yapılması doğru olurmu?

Yerli tersanelerin kızaklarının doluluğundan ve sonrası yapılması gereken kabul testlerinden dolayı zaman kısıntımız olduğunu da anlıyorum. Peki acil gereksinim kapsamında yeni gemi siparışını dışarıya versek ? '' daha sonra tersanelermis boşalınca veya gelisince lokalde devam''

Veya siparişi verilen geminin sadece ana kısımlarını vs dışarda yaptırıp gerisini lokalde üretebilme  olasılığı ne?  '' belki bir miktar daha ekonomik olabilir''

Son olarak ise hazırda mevcut  genc bir gemi alıp onun üzerinde gerekli modifikasyonları yapabime şansı ne ?

Gönlümde işin lokalde yapımı .

Olabilir hatta son çıkış yolu belki ama o kaidede bu gemileri alabileceğimz veya yaptırabileceğimiz adamlar akdenizdeki doğal rakiplerimiz. Öyle bir modelde de bu gemileri iç siyasette yerli olarak  lanse etmek ve yerlilikle gelecek ekonomik avantajlardan pek yararlanabileceğimizi düşünmüyorum.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #555 : 05 Kasım 2018, 17:41:05 »
Sanki Mısır bir ara Almayadan  kullanılmış Meko 200 serisi almaya niyetlenmişti ama fiyatı biraz tuzlu gelmişti rakiplere kıyasla''Fransız''

Lanse konusunda sizinle ayni fikirdeyim

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #556 : 24 Kasım 2018, 18:23:15 »
Alıntı
Savunmasanayii Savunma Sanayii Başkanımız @IsmailDemirSSB : Milgem 4. Gemimiz çok yakında teslim edilecek. Milgem 5. Gemi fırkateyn olacak 3,5 yıl sonra teslim edilecek.

https://twitter.com/SavunmaSanayii/status/1065489717435793409
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Cetin

• DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #557 : 24 Kasım 2018, 19:26:00 »
Alıntı
Savunmasanayii Savunma Sanayii Başkanımız @IsmailDemirSSB : Milgem 4. Gemimiz çok yakında teslim edilecek. Milgem 5. Gemi fırkateyn olacak 3,5 yıl sonra teslim edilecek.

https://twitter.com/SavunmaSanayii/status/1065489717435793409

3.5 yıl dile kolay. Kalan gemiler ve Tf-2000 artık merak etmiyorum. Zaten ömrümüz yetmez. Kuşlu sitede paylaşılan mesajın altındaki yorumları okudunuzmu bilmiyorum ama tepki büyük olmuş.

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 39
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #558 : 28 Kasım 2018, 19:26:24 »
8 gözenekli dikey firlatma lançerini neresine sıkıştirsak tartışması yaparken, millet 16 veya 24 adet gözenekli VLS takmış korvetine.

Fransızların peynir ekmek gibi satan Gowind sınıfı korvetlerine 16 adet VLS yerleştirmiş.

Ruslar ise daha ileriye gitmiş, 2500 tonluk Proje 20385 sınıfı korvetinde 24 adet VLS var. 16 adeti hava savunması için 9M96 ve 9M100 füzeleri, 8 adet ise Kalibr füzeleri için.
Bununla kalmamış, Zaslon AESA radarını da yerleştirmiş. Korvetin maliyeti 270 milyon dolar.

Murad Bayar`ın bir  hikayesi vardı, “yabancı ülkeler 500 milyon dolara MİLGEM sınıfı bir gemiyi yaparken, biz 250 milyon dolara yaptik” demiş. Diyeceğim şu, millet  250 milyon dolara neredeyse fırkateyn yapıyor...

« Son Düzenleme: 28 Kasım 2018, 19:33:25 Gönderen: marmara »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #559 : 28 Kasım 2018, 19:43:13 »
90 metrelik sa'ar 5 de deciddi bir vls var. ben artık şuna inandım istense bir yere yapılır. Ama şu an istek yok. İstek olsada gemileri çekip modernize edecek fırsat yok.