Gönderen Konu: MİLGEM PROJESİ  (Okunma sayısı 355717 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı tolgam

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Heybeliada (MİLGEM)
« Yanıtla #210 : 31 Aralık 2011, 02:08:38 »
BOYUTLAR:
Boy: 99m
Encok genişlik:14.40m
Tasarı Draftı:3.59m
Deplasman:2000t

Silahlar:
8 x Harpoon Blok II SSM BB
1 x 76mm OtoMelara Top
1 x RAM PDSM [21 gozenekli]
2 x 324mm ikiz tüplü Torpido Sistemi (Mk 46/54 torpido)
2 x 12.7mm STAMP (dengeleyici (stabilized) Makine Platformu, ASELSAN)
1 x S-70B SeaHawk

Tahrik sistemleri
Ana makineler: 2 x MTU 16V595TE90 dizel motor + 1 x LM2500 gaz türbin (CoDAG)
Itme Dizgeleri (Sevk Sistemi): 2 x Escher-Wyss CPP
En Fazla hız 29+ kt

Duyargalar:

3 boyutlu Arama duyargası [Thales Ned. SMART-S Mk2]
Atış Kontrol duyargası [Thales Ned. Sting EO Mk2 / 1.gemi] [Aselsan TAKS / gelistiriliyor]
Elektro-optik Sensörler [Aselsan AselFLIR-300D]
Seyir duyarga/LPI duyarga [Northrop Grumman Vision Master FT] [Aselsan ALPER LPI]

Karşı Önlemler:

Elektronik Destek dizgesi [Aselsan ARES-2N EDT/ESM]
Lazer uyari dizgesi [Aselsan]
Torpido Karıştırma Aldatma Dizgesi [Ultra E. SeaSentor / 1.gemi] [Aselsan Hızır / geliştiriliyor

Sistemler):

Savaş Yönetim dizgesi [Havelsan Milli-GENESIS]
X Band Uydu Terminali [ASELSAN]
Entegre Haberleşme dizgesi [Aselsan]
Sonar [TÜBİTAK MAM]
Entegre Platform Kontrol ve İzleme Sistemi (EPKIS) [YALTES]

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e2/Milgem4.jpg

« Son Düzenleme: 31 Aralık 2011, 13:16:41 Gönderen: tolgam »

Çevrimdışı TR(B)

• DefenceTurk
  • *
  • -23
MİLGEM PROJESİ
« Yanıtla #211 : 25 Temmuz 2012, 19:21:06 »

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
MİLGEM PROJESİ
« Yanıtla #212 : 26 Temmuz 2012, 09:01:19 »
Helikopteride ekleseydiniz  daha  güzel olurmuş.

Çevrimdışı enes123

• DefenceTurk
  • *
  • 0
MİLGEM PROJESİ
« Yanıtla #213 : 21 Ağustos 2012, 14:53:04 »
Arkadaşlar daha tf-2000 projesi başlamadı ama envantere girmesi 2016-2017 diyorlar o buyuklukte fırkateyn nasıl yetişecek ?

Çevrimdışı asderedas

• CEZALI
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
MİLGEM PROJESİ
« Yanıtla #214 : 21 Ağustos 2012, 23:02:06 »
Arkadaşlar daha tf-2000 projesi başlamadı ama envantere girmesi 2016-2017 diyorlar o buyuklukte fırkateyn nasıl yetişecek ?
milgem deniz kuvvetlerine teslim edildi ve kuvvet kullanmaya başladı biliyorsunuz,zaten tf-2000 fırkateyni temel olarak milgem baz alınarak geliştirilecek bu yüzden kuvvet milgemi kendi içindede bir takım operasyonel testlere tabii tutacaktır (her deniz şartında ve hertürlü görevde)Milgem platformundan elde edilecek tüm kabiliyet ve teknik bilgiler ile kuvvetin isterleri doğrultusunda tf-2000 inşaatı başlayacaktır,başlaması ve bitişi 3 yada 4 yıl sürecektir.bu projede ülkemiz yeterli teknolojiye ve gemi üretim yeteneğine fazlaca sahiptir yani20016-2017 gibi biter...

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
MİLGEM PROJESİ
« Yanıtla #215 : 22 Ağustos 2012, 02:33:08 »
ben gemi insa muh. ogrencisiyimde sormak istedigim deplasman tonaji artan gemilerin yapinda karsilasilan zorluk dizayn&analiz&insa mi? yoksa gemi icine konacak olan elektronik sistemler mi?

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
MİLGEM PROJESİ
« Yanıtla #216 : 22 Ağustos 2012, 08:30:00 »
Zorluk tabii ki insaasinda, elektronik sistemler icin ne fark ederki gemi buyuk veya kucuk olmus

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
MİLGEM PROJESİ
« Yanıtla #217 : 23 Ağustos 2012, 21:02:44 »
ben gemi insa muh. ogrencisiyimde sormak istedigim deplasman tonaji artan gemilerin yapinda karsilasilan zorluk dizayn&analiz&insa mi? yoksa gemi icine konacak olan elektronik sistemler mi?

Sn. Mavi bu soruyu bizim size sormamız gerekmiyor mu :)

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
MİLGEM PROJESİ
« Yanıtla #218 : 23 Ağustos 2012, 22:09:09 »

Sn. Mavi bu soruyu bizim size sormamız gerekmiyor mu :)

elbette sizin bize sormaniz gerekir fakat once mezun olman lazim:D

Zorluk tabii ki insaasinda, elektronik sistemler icin ne fark ederki gemi buyuk veya kucuk olmus

Benim bildigim gemi dizayn dersininde gordugum geminin herhangi bir parametresini degistirdigimizde ona gore yeni boyutlar cikiyor ve eski gemiye benzer karakterislikte oluyordu o yuzden geminin deplasman tonajiyla oynarsak milgem karakterinde bir firkateyn gemisinin dizayn etmek cok zor olmasa gerek;
 simdi tcg yavuz firkateyn boyu 115.5m
          tcg heybeliada boyu 99 metre yani aradaki fark 16.5 m yapar
yani en kabaca soyluyorum (sadece boy olarak) gemiye 3 tane posta daha koysak korvetin olur firkateyn boylece insasinda bu kadar zorluk cekecegini zannetmem...
    elektronik cihazlardan kastim sonar radar sistemleri lanzer hedef isaretleme vs... bunlarin menzilini ve etkiligi artirmak zannediyorsam geminin mekanik ayaginda oldugu gibi degildir

saygilar.........

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
MİLGEM PROJESİ
« Yanıtla #219 : 23 Ağustos 2012, 23:41:55 »
Bir geminin aynı projesinde başka bir gemi(sister) yaparken bile sorunlar yaşayabilirsin sevgili Mavi , Örnek olarak Almanlar yıllardır type-214 yapıyor ama papanikoliste sıkıntı yaşadılar.Veya yıllardır Mekoları yapan Thyssen ,K-130da sıkıntı yaşıyo.Bu minvalde bizim gibi pek askeri gemi tasarım inşaa üretim konusunda tecrübesi olmayan bir ülkenin sıkıntı yaşaması gayet doğal olur ama yılmadan yerli üretim dizayna devam etmeliyiz.

Bu arada bizim için Meko 2 track 1lerden track 2 lere geçiş süreci bu konuda güzel bir örnek , bu süreci incelemek faydalı olur diye düşünüyorum...