Gönderen Konu: MİLGEM PROJESİ  (Okunma sayısı 355800 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
Ynt: MİLGEM PROJESİ
« Yanıtla #740 : 24 Mart 2021, 21:40:53 »
Bu açık deniz karakol gemisi ne iş yapar da 50 senelik gemiler yerine acil gerekli Hava savunma destroyeri veya İ sınıfı fırkateynin önüne geçiyor....?

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #741 : 24 Mart 2021, 21:47:05 »
Bu açık deniz karakol gemisi ne iş yapar da 50 senelik gemiler yerine acil gerekli Hava savunma destroyeri veya İ sınıfı fırkateynin önüne geçiyor....?

OPV-2100 Açık Deniz Karakol Gemisi; düşük tehdit seviyesindeki kıyı suları, Münhasır Ekonomik Bölge ve açık deniz alanlarında, ulusal ve uluslararası hukuk kuralları kapsamında egemenlik haklarının korunması, etkin ve kesintisiz keşif gözetleme/karakol görevlerinin icrası, deniz yetki alanlarının kontrolü, deniz güvenliğinin tesisi, kaçakçılığın ve korsanlığın önlenmesi, balıkçılık ve deniz kaynaklarının korunması ve yasadışı balıkçılığın önlenmesi, doğal afetlerde insani yardım, arama ve kurtarma faaliyetleri yapmak, bayrak ve varlık göstermek üzere tasarlanmıştır.

Tasarım amaçları:

OPV-2100 temel olarak aşağıdaki görevleri icra etmek üzere tasarlanmıştır;

Sahil ve açık deniz devriyesi ve gözetimi

Su üstü savunma harbi

Açık deniz ve sahil keşif,gözetleme ve kontrolü (kaçak avlanma, uyuşturucu madde kaçakçılığı, insan kaçakçılığı, vb.)

Arama ve Kurtarma operasyonları

Gece & Gündüz Helikopter operasyon kabiliyeti (HIFR ve Vertrep dahil)

Münhasır ekonomik bölge gözetleme ve kontrolü

Eğitim ve tatbikat
« Son Düzenleme: 24 Mart 2021, 21:55:18 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #742 : 24 Mart 2021, 22:00:11 »
Bu dediklerinizi ADA sınıfı Korvetlerimiz de yapamaz mı? Saydığınız görevleri görünce aklıma direkt ADA sınıfı Korvet geldi...

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 132
« Yanıtla #743 : 24 Mart 2021, 22:40:17 »
OPV-2100 görevlerine baktım da;

Devriye, gözetim, keşif, gözetleme, kontrol, arama

Niye bunların hepsi aynı şey gibi geliyor bana? Etrafı dürbünle izlemek için yapılmış gibi.

Su üstü savunma harbi denmiş ama internetten silahlanmasına baktım (1 adet 30 mm, 2 adet 12.7 mm makineli silah)

Olmasın demiyorum; eminim silahlandırılabilecek opsiyonlara sahiptir ama şu an acil gibi değil. Daha büyük platformlara öncelik verilmeli diye düşünüyorum.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
Deniz Kuvvetleri niçin Karakol Gemisi alıyor?
« Yanıtla #744 : 25 Mart 2021, 00:17:00 »
Türk Deniz Kuvvetleri, Mavi Vatan’daki menfaatlerimizi daha güçlü savunabilmek adına MİLGEM Projesi ile Açık Deniz Karakol Gemisi temin etmeyi planlamakta.

Türk Deniz Kuvvetleri, ağır pandemi koşullarına rağmen ulusal hak ve menfaatlerimizin korunması için Mavi Vatan’da vermiş olduğu mücadeleyi kararlılıkla sürdürmekte. Türk Kıta Sahanlığı sınırları içerisinde Doğu Akdeniz ve Karadeniz’de çalışan sismik araştırma ve sondaj gemilerimiz, kahraman Türk Donanması’nın güvencesi altında 7/24 faaliyetlerini gerçekleştirmekte.

Zaman zaman komşu ve çevre ülkelerin sismik araştırma gemilerinin uluslararası hukuka aykırı olarak Türk Kıta Sahanlığı’nda yapmış olduğu faaliyetleri de Türk Donanması her şart ve koşulda engellenmekte.

Saydığımız bu durumlar barış zamanlarında, yumuşuk güç kullanılarak uygulanmakta. Fırkateyn ve Korvetlerin saatlik idame masraflarının bir hayli fazla olduğunu düşünürsek, böyle basit bir iş için kabarık masraflar çıktığını söyleyebiliriz.

“MİLGEM aslında OPV hedefi ile başlatıldı”

Temelde saydığımız bu konulardan dolayı dünyanın bir çok ülkesi bu görevleri Açık Deniz Karakol Gemileri (OPV) ile icra etmekte. Türkiye’nin de 2000’li yılların başında başladığı MİLGEM Projesinin 1. fazı olan ADA Sınıfı Korvetler; 1000-1500 ton aralığında ve düşük silah yüküne sahip Açık Deniz Karakol Gemisi olarak düşünülmüş lakin artan ihtiyaç ve gelecekte artacak olan tehditler ön görülerek proje “Denizaltı Savunma Harbi Korveti” olarak revize edilmiştir.

Türk savunma sanayii; MİLGEM Projesi ile adeta sıçrama yaşamış ve Türk Deniz Kuvvetleri, diğer kuvvetler arasında en çok yerlilik oranına sahip kuvvet niteliğine kavuşmuştur.

Mavi Vatan’da artan risk ve sismik araştırmaların güven içinde yapılması için modern gemilere ihtiyaç duyulduğu yadsınamaz bir gerçektir. Yüksek yerlilik oranı, düşük maliyet ve idame tutarları göz önüne alındığında Açık Deniz Karakol Gemisi talebinin neden oluştuğu daha iyi anlaşılacaktır.

“Açık Deniz Karakol Gemisi”

TCG İSTANBUL (F-515) Firkateyninin denize indiriliş töreninde açıklamalarda bulunan İstanbul Askeri Tersanesi Komutanı Tuğamiral Recep Erdinç Yetkin: “Sayın Cumhurbaşkanım; ilk bloğunu kaynak yaparak başlattığınız ve 29 adet bloğunu özenle bir araya getirerek kızımız olarak büyüttüğümüz, bundan sonra ‘İstanbul’ adıyla anılacak olan gemimizin diğer kız kardeşleri ile birlikte filotillasının sancak gemisi olarak Mavi Vatan’ımızda gururla dalgalandıracağına, Açık Deniz Karakol Gemisi, TF-2000 Hava Savunma Harbi Muhribi ve Milli Denizaltı gibi projelerimiz için de birer ilham ve azim kaynağı olacağına inancımız tamdır.” ifadelerine yer vermişti.

Bu açıklama ile Açık Deniz Karakol Gemisi için çalışmaların başladığını 23 Ocak 2021 tarihinde ilk kez öğrenmiştik.

Geçtiğimiz günlerde ise Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait internet sitesinde “Açık Deniz Karakol Gemisi Projesi” Başlığı altında şu açıklamalara yer verilmişti: “Türk Deniz Kuvvetlerinin artan harekat ihtiyacını karşılamak maksadıyla Açık Deniz Karakol Gemileri tedarik edilmesi çalışmaları başlatılmıştır. Söz konusu gemiler MİLGEM Sınıfı korvetlerin devamı niteliğinde olup, dizaynı ihtiyaçlara göre tekrar yapılmıştır. Proje kapsamında, halihazırda gemi yapım sözleşmesi Kasım 2020 ayında imzalanmış olup, sözleşme kapsamında iki gemi inşa edilecektir. Gemiler Türk tersanelerinde inşa edilecek olup, 2024 yılında hizmete girmeleri planlanmaktadır.​”

Açıklamada belirtilen “…MİLGEM Sınıfı Korvetlerin devamı niteliğinde olup, dizaynı ihtiyaçlara göre tekrar yapılmıştır.” cümlesinden, gemilerin kabuğunun ADA Sınıfı Korvet ile benzer olacağını lakin projenin bir Açık Deniz Karakol Gemisi olduğu için silah ve sensör yükünün ADA Sınıfına göre çok daha az olacağını ancak acil durumlarda birer korvete dönüştürülebilecek altyapıya sahip olacaklarının tahmininde bulunabiliriz.

“Açık deniz için OPV”

Halihazırda 16 adet Tuzla Sınıfı Karakol Botu, Türk Deniz Kuvvetleri tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. Lakin Tuzla Sınıfının boyutları bakımından her türlü hava şartında ve açık denizlerde görev yapabilme olanağı kısıtlıdır. Bu bağlamda, Tuzla Sınıfı gemilerimiz büyük ölçekte kıyı savunmasında görev almaktadır. Zorlu hava şartlarında ve açık denizlerde tam kapasitede görev yapabilmek için daha büyük tonaja ve boyutlara sahip karakol gemilerinin hizmete alınması elzemdir. Bu bağlamda ADA Sınıfı üzerinden bu tipte bir geminin geliştirilmesi hem açık denizlere uygunluğu hem de kendisini Deniz Kuvvetleri’nin kullanımı ile kanıtlaması tetiklemiş olabilir. Ek olarak iki sistemin arasındaki benzerlik personel eğitimine ve bakım faaliyetlerine pozitif yansıyacağı tahmin edilmektedir.

https://www.savunmasanayist.com/deniz-kuvvetleri-karakol-gemisi/
« Son Düzenleme: 25 Mart 2021, 00:21:09 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #745 : 25 Mart 2021, 02:56:20 »
@fırtına06
Denizde ağanın sözü geçer. Üzerinde silah olmayan gemiyi kimse takmaz.
2100tonluk 100metre boyunda koca bir korvet yapacaksınız üzerine 3 tane makineli tüfek koyacaksınız. YTKB Tuzla sınıfı bile bundan daha güçlü silaha sahip ki buna rağmen şimdi üzerine ek silah düşünülüyor.
Yok efendim Milgem projesi OPV olarak başlamış vs vs! Bunlar hep güzel tanıtım yazıları. Karşınızdaki ite sizde dişinizi göstereceksiniz ki , sizden çekinsin.
Silahsız gemi yeni moda herhalde;
Milgemlerde dikey atım öz savunma füzesi yok.
YTKB lerde silah az
TCG Anadolu ‘da öz savunma yok denecek seviyede
Ufuk gemisinde hiç silah yok denebilir.
Şimdi de OPV sırada.
Elin İsraillisi ufak falan demeyip korvetlerini fırkateyn/muhrip gibi silahlandırıyor. Biz boş gemi yapıyoruz! Çok enteresan!
« Son Düzenleme: 25 Mart 2021, 02:59:09 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #746 : 25 Mart 2021, 12:06:04 »
@fırtına06
2100tonluk 100metre boyunda koca bir korvet yapacaksınız üzerine 3 tane makineli tüfek koyacaksınız. YTKB Tuzla sınıfı bile bundan daha güçlü silaha sahip ki buna rağmen şimdi üzerine ek silah düşünülüyor.
Yok efendim Milgem projesi OPV olarak başlamış vs vs! Bunlar hep güzel tanıtım yazıları. Karşınızdaki ite sizde dişinizi göstereceksiniz ki , sizden çekinsin.
YTKB lerde silah az
Şimdi de OPV sırada.
Elin İsraillisi ufak falan demeyip korvetlerini fırkateyn/muhrip gibi silahlandırıyor. Biz boş gemi yapıyoruz! Çok enteresan!

Elin İsraillisinin arkasında ona her türlü askeri teknolojiyi ve parayı veren ABD gibi bir canavar var hocam kıyaslamanız yanlış olmuş . Birde her kaçakcılık işinin, her mülteciyi kovalama işinin, kaçak balıkçılık işinin arkasına korvet - hücumbot gibi gemileri gönderirsek işimiz var. Adı üzerinde düşük güvenlik riski olan kıyılarımızda deniz karakol vazifesi görecek.

« Son Düzenleme: 25 Mart 2021, 12:18:11 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #747 : 25 Mart 2021, 13:33:50 »
Ada sınıf ile bu karakol gemisinin fiyatları yaklaşık belli mi? Ona göre maliyetleri karşılaştırırsak daha sağlıklı olur...

« Son Düzenleme: 25 Mart 2021, 13:34:32 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #748 : 25 Mart 2021, 13:38:19 »
@fırtına06
YTKB lerde silah az
Şimdi de OPV sırada.

Elin İsraillisinin arkasında ona her türlü askeri teknolojiyi ve parayı veren ABD gibi bir canavar var hocam kıyaslamanız yanlış olmuş . Birde her kaçakcılık işinin, her mülteciyi kovalama işinin, kaçak balıkçılık işinin arkasına korvet - hücumbot gibi gemileri gönderirsek işimiz var. Adı üzerinde düşük güvenlik riski olan kıyılarımızda deniz karakol vazifesi görecek.
İsrail’in arkasında ABD’nin olması , elindeki gemileri silahla donatmasına bir neden değil ki! Elindeki gemilerin hakkını veriyor adamlar. Nekadar boş alan bulurlarsa silahla donatıyorlar. Biz de aynısını yapalım demiyorum. Ama silahsız gemiyide açık denize bırakmayalım diyorum.. Bizim de kendi öz üretimimiz olan ve olacak olan çok silahımız var gemilerin üzerine koyabileceğimiz. Baştopu, en az bir 76mm gerekmezmi? Sungur ve Gökdeniz hava savunma olsa kötümü. MRaShM olsa çok mu?
Sonra sizin dediğiniz gibi “kıyılarımızda” karakol görevi yapmayacak bu gemiler. Onun için 13 x MRTP33 ve 16 x Tuzla sınıfı var. Bunlar adı üstünde AÇIK DENİZ karakol görevi yapacak. Münhasır sahamızı koruyacak, kıyılarımızdan birkaç yüz mil uzakta, ve açık denizlerde. Bu uzaklıklarda operasyon yapacak gemileri çıplak salıvermek benim aklıma yatmıyor.
Dediğim gibi, bunlar, ULAQ kontrol gemileri olarak kullanılacaksa ve de teknik özelliklerinde yazan son satırlardaki “Büyüme Kabiliyeti” için “Özel Sensör ve silahlar” ibaresindeki yazılanlar yerine getirilecekse bir diyeceğim yok.
Quote:
Growth Capabilities

Custom Sensors & Weapons
Higher Accommodation
Unquote.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #749 : 25 Mart 2021, 13:56:19 »
@fırtına06
YTKB lerde silah az
Şimdi de OPV sırada.

İsrail’in arkasında ABD’nin olması , elindeki gemileri silahla donatmasına bir neden değil ki! Elindeki gemilerin hakkını veriyor adamlar. Nekadar boş alan bulurlarsa silahla donatıyorlar. Biz de aynısını yapalım demiyorum. Ama silahsız gemiyide açık denize bırakmayalım diyorum.. Bizim de kendi öz üretimimiz olan ve olacak olan çok silahımız var gemilerin üzerine koyabileceğimiz. Baştopu, en az bir 76mm gerekmezmi? Sungur ve Gökdeniz hava savunma olsa kötümü. MRaShM olsa çok mu?
Sonra sizin dediğiniz gibi “kıyılarımızda” karakol görevi yapmayacak bu gemiler. Onun için 13 x MRTP33 ve 16 x Tuzla sınıfı var. Bunlar adı üstünde AÇIK DENİZ karakol görevi yapacak. Münhasır sahamızı koruyacak, kıyılarımızdan birkaç yüz mil uzakta, ve açık denizlerde. Bu uzaklıklarda operasyon yapacak gemileri çıplak salıvermek benim aklıma yatmıyor.
Dediğim gibi, bunlar, ULAQ kontrol gemileri olarak kullanılacaksa ve de teknik özelliklerinde yazan son satırlardaki “Büyüme Kabiliyeti” için “Özel Sensör ve silahlar” ibaresindeki yazılanlar yerine getirilecekse bir diyeceğim yok.
Quote:
Growth Capabilities

Custom Sensors & Weapons
Higher Accommodation
Unquote.

Hocam şu an ne yazsak boş demek kuvvetin isterleri bu şekilde ben istemedikleri bir platformu alacaklarını düşünmüyorum. Zaten dünyadaki benzerlerine bakacak olursak OPV gemileri genellikle daha hafif silah sistemleri kullanıyorlar bu sadece bize has bir olay değil.

Diğer konuya gelecek olursak  bizim  ADA sınıfı gemilerde vls olmamasının bir handikap olduğunu zaten herkes kabul ediyor. Hava savunma olarak ta Sea RAM kullanıyorlar sadece. İleri de  MDAS projemiz başarıyla sonuçlanırsa bu gemilerin bir modernizasyona tabi tutlacağına inanıyorum.
« Son Düzenleme: 25 Mart 2021, 13:59:36 Gönderen: fırtına06 »