Gönderen Konu: MİLGEM PROJESİ  (Okunma sayısı 360028 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Heartbang

• DefenceTurk
  • *
  • 36
  • DefenceTurk.com
Ynt: MİLGEM PROJESİ
« Yanıtla #900 : 29 Kasım 2023, 23:26:08 »
Rus Karadeniz filosunun bayrak gemisinin , içinde 100 küsür S-300 vs hava savunma füzesi taşıyan Moskva destroyerinin sonunu gördük...
Rusun donanmasını ciddiye almayın artık ya. Kaç kere anlattık burada, bu adamlar denizcilik bilmiyorlar diye...

O bayrak gemisinin savaştan 2 hafta önceki bakım raporunu buraya koyuyorum, ve de size soruyorum: Bizim kaptanlardan biri gemiyi böylesine boşlayacak, en aşağı kaç yıl hapis alır?
Kaynak:
https://x.com/GrangerE04117/status/1522651330640195584?s=20
https://x.com/GrangerE04117/status/1522651361158078466?s=20

Hızlıca özetlersek;

• Gemide 600 yangın söndürücü olması gerekirken 50 tane var, onlar da çalınmasın diye kaptan köşkünde kilit altında.
  • Gemideki 6 adet AK-630 CIWS sisteminden sadece biri çalışıyor, diğer beşi yedek parça olarak beklemede.
  • Osa fırlatıcıları pert.
  • Baş topu pert. Hidrolik sızıntısı var.
  • S-300'ün radarı çalışıyor, ama geminin radyo iletişim sistemlerine engel olduğu için açılmıyor, açılsa da hedeflere kilit atmakta zorlanıyor.
  • Motorların iki tanesi bitik ötesi, 20-25 bin ömür saat önce değiştirilmiş olması gerekiyor, ama değiştirmemişler. Bu motorları açmak kaptanın emrine tabii.
  • diğer iki motorun ömrünün bitmesine 1000-2000 saat var.
  • Jeneratörlerin bazıları, bazen çalışıyor :D
  • Ana soğutma ve hidrolik pompalarının çoğu pert.
  • Dümen kırık, 20 dereceden öteye zor dönüyor.

bu ve benzeri pek çok sorunun olduğu gemiye Filo komutanlığı göreve uygundur onayı verip gönderiyor, sonrası malum...

Rus donanması diye bir şey yok, unutun...
Sn Heartbang o kadar da kötümsemeyelim. Gemileri denizde kalıyor bu sayede çok iyi römorkör ile çekme kabiliyetine sahipler.  ;D ;D Bu konuda çok tecrübeliler. Çok da iyi römorkör yapıyorlar. Ne de olsa bol bol ihtiyaç oluyor. ;D
Römorkörden sıka sıka savaşırlar o zaman.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #901 : 29 Kasım 2023, 23:41:59 »
Moskva çok hurda diyenler Arleigh Burke sokun bakalım Karadeniz'e sağlam çıkabiliyor mu?

Çevrimdışı Ocak

• DefenceTurk
  • *
  • 22
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #902 : 29 Kasım 2023, 23:59:07 »
Yahu isim gereği birfiil tam 27 yildan beri her gün internet kullanıyorum ve bu zaman zarfında forumlarda tartışma kısır döngülerinden bıktığım için yazmıyorum ama yine duramayacağım.

Ruslar da aynen Roma veya Osmanlı gibi kendilerine güvenmek hastaligina tutuldular ve zamana ayak uydurmakta geç kaldılar tabii Ukrayna savaşından sonra kendilerine çeki düzen vereceklerdir.

Kuzey buz denizinde nükleer gemilerle buz hokeyi oynayan adamlara denizcilik öğretmek kimsenin haddi değil, çok uçuyorsunuz.

Konuya dönecek olursak, Okyanus dalgalarının gücü Akdenize benzemez, Hisar sınıfını Okyanus kıyısı ülkelere konuşlandırırsak kısa zamanda pert olur ayrıca süper güç iddiasındaki bir ülke olarak  komik duruma düşeriz. Zaten süper güç olacaksak Okyanus donanması olmamız şart.

Okyanusa çıkacaksak ve 40 yıl oralarda gezdireceksek enaz 4500 tonluk gemiler lazım mesela Gabyalar bizim gibi suyunu çıkararak Okyanusta kullanıyor olsaydı 20 yılda jiletlik olurdu.

Hedeflerimiz büyük ama ekonomimiz belli, sadece Akdeniz için bile 16 fırkateyn sayısı yeterli değil, bize hem nicelik hem nitelik lazım. Tf2000'lerden önce 3600-4500 tonaj ve 130 mt'lik enaz 8 fırkateyn gerekiyor ve eğer Afrika ve Güney Asyadaki çıkarlarımızı korumak istiyorsak  acil  7000-8000 tonajlı gemiler gerekli.

Çevrimdışı Heartbang

• DefenceTurk
  • *
  • 36
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #903 : 30 Kasım 2023, 00:47:56 »
Kuzey buz denizinde nükleer gemilerle buz hokeyi oynayan adamlara denizcilik öğretmek kimsenin haddi değil, çok uçuyorsunuz.
Rus donanmacılığı hep böyleydi ki...

bunlardan önce İngilizlerin ve Amerikalıların ikinci dünya savaşı sırasında çıtır verip pert aldığı gemiler var. motor dairesinde boş vodka şişeleri bulmuşlar :D

https://en.wikipedia.org/wiki/HMS_Royal_Sovereign_(05)#Service_with_the_Soviet_Navy:~:text=Royal%20Navy%20personnel,suffer%20this%20fate.

Ondan önce de 1905 rus-japon savaşı var tabii. Tee baltık'tan filoyu getirip japona yem ettiler. Gidişleri ayrı macera, savaşmaları apayrı bir facia.

https://youtu.be/yzGqp3R4Mx4?si=vVe0x9Ce0sNWVtb_

Ben bunları daha önce de anlattım buralarda ama tabi siz yeni olduğunuz için denk gelmemiş olabilirsiniz.

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #904 : 30 Kasım 2023, 02:06:48 »

Okyanusa çıkacaksak ve 40 yıl oralarda gezdireceksek enaz 4500 tonluk gemiler lazım mesela Gabyalar bizim gibi suyunu çıkararak Okyanusta kullanıyor olsaydı 20 yılda jiletlik olurdu.

Gabyalar gerçekten sağlam ve kaliteli gemiler. Deniz kuvveterlinin neden sevdiği ve Yavuz sınıfını daha önce envanterden çıkarmak istediği bile açık gösterge. Tabi tek sebep değil ama bu da önemli. Ki gabyalar elektronik olararak baya eskidiler.
Benim bur da bir sorum olacak. Milgem gemilerimizi füze saldırısına ve denizciliğe ne kadar dayanıklı. Gemi tasarımı ve  inşaa etme konusunda bu konuda ne durumdayız. Benim ciddi ciddi merak ettiğim bir durum.

https://alarga.uskudar.biz/kemere/zihniyet-ve-tasar%c4%b1m.html

Bu kaynakta belirtilen durum hakikaten hafife alınmaması gereken  ve çok ciddi bir durum. Ayrıca utanç verici ve rezil edici.
Küçük bir kazada bile batan gemi yapan İspanyollar,  ki sadece bu da değil Juan Carlos sınıflarındaki aktarma sorunları, S80 denizaltısındaki tasarım hataları da var. Sicilleri baya kabarık.
Bu video da Irak savaşında 2 adet Exocet füzesi ile vurulmasına rağmen batmayan bizim Gabya sınıfı Oliver Hazard Perry USS Stark. Ki yukarıda attığım gemi çok daha yeni tasarlanmış ve daha hacimli bir gemi.

https://youtu.be/VlIqk8zTfxI?si=48_BTVI5nI3p7hx-

Burdan şunu çıkarmaya çalışıyorum, bizim İstif'ler, TF2000'ler ne kadar dayanıklı ve denizciliği ne kadar iyi gemiler olacaklar. Acaba iyiler mi.
Amerikanlar  Fremm sınıfını alırken Fremm tasarımında gövdede ciddi ağırlık artırımına, daha dayanıklı ve güçlü çelik ile inşa edilmesine karar verdi. Üstüne geminin omurga ve diğer bölgelerinde ciddi  tasarım değişiklikleri yapıldığı da söyleniyor. Bunun ve Falkland savaşı hakkında çok güzel bir yazı vardı. Onu bulamadım. Aynı Üsküdar Mühendishanesinindi, fakat arama butonu olmaması, çok yazı olması birde garip başlıklar ile samanlıkta iğne aramak gibi. O çok daha aydınlatıcı olurdu aslında.
Umarım çekiç gibi sağlam ve dayanıklı gemiler yapıyoruzdur. Çok tecrübesiz olduğumuzu ve bu alanda ciddi mesai gerekmesine ve tecrübenin çok öenmli olduğu bilindiğine göre bizimde ekstra deneysel ve tasarımsal çok çalışmadığımızı düşünüyorum, en azından bize yansıyan bu yönde. Ciddi şüphelerim var.
Sizlerin bu konuda düşüncesi nedir.

Dalgalarla boğuşmak ve okyanus demişken:

https://youtu.be/YuIO4Cyni-w?si=j2ckX0PlxIF2oZ4m

Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı Ocak

• DefenceTurk
  • *
  • 22
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #905 : 30 Kasım 2023, 02:10:30 »
 Demek adamlar sadece bizim donanmayı yok edebilecek kadar denizci zira bir değil iki değil.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 71
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #906 : 30 Kasım 2023, 02:31:52 »
Milgemin ilk serisi ada'lar görev gereği Pakistan karaçi ve Japonya ve Somali'ye gittiler.Yani okyanusta gezdiler.

Yani ada sınıfı bile bunu yaptıysa i sınıfı haliyle denizci'dir. Merak etmeyin

Çevrimdışı Ocak

• DefenceTurk
  • *
  • 22
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #907 : 30 Kasım 2023, 03:50:51 »

Efendim yanlış yanılmıyorsam Amiral Cem Gürdeniz'in bir söyleşisinde;"Amiral Özden Örnek zamanında bu gemileri tasarlarken, ileride küresel ısınma ile yük hatlarının kuzey buz denizine kayacağı ve orada bile görev yapabilecek tarzda tasarlanmıştır" minvalinde bir açıklama yapmıştı.

Zaten ilk ada korveti, osmanlıdan beri ilk defa okyanusa açılan gemimiz diye lanse edilmişti.

Yani elbette denizcidir, sonuçta zamanında adamlar 30 metrelik ahşap gemilerle Dünyayı ele geçirdiler.

Ama istif bile sürekli Okyanus ortamında görev yapabilecek yapıda değiller.Tonajdan kastımız sadece ağırlık ve sac kalitesi değil, personelin hayat şartları, ikmal ikame ve iaşe yeteneği vb. Veya mesela açık denizde sonarı ne kadar uzaktan tespit yapabilecek veya açık denizde kendinden  kaç mil uzaktan angajman sağlayacak vb.

Milgem kısa süreli görevler ve iç ve sığ denizlerimizde en caydırıcı unsurumuz  olmak üzere tasarlanmıştır eğer süper güç olacaksak ve okyanuslara açılacaksak daha donanımlı, büyük ve ağır gemilere ihtiyacımız var.

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #908 : 30 Kasım 2023, 09:08:47 »

Efendim yanlış yanılmıyorsam Amiral Cem Gürdeniz'in bir söyleşisinde;"Amiral Özden Örnek zamanında bu gemileri tasarlarken, ileride küresel ısınma ile yük hatlarının kuzey buz denizine kayacağı ve orada bile görev yapabilecek tarzda tasarlanmıştır" minvalinde bir açıklama yapmıştı.

Zaten ilk ada korveti, osmanlıdan beri ilk defa okyanusa açılan gemimiz diye lanse edilmişti.

Bir Türk dünyaya bedeldir, deyince abartı oluyor sonra.  8) 8) Özden Örnek’in 2000’li yılların başında bu vizyona sahip olması… İçimde bir yerlerde Türk devlet aklının ve Türk devlet geleneğinin yaşadığına karşı umutlarımı artırıyor. Allah rahmet eylesin, büyük komutan. Büyük bir denizci. ( Ben bu detayı bilmiyordum.)

+1 Dediklerinize katılıyorum.
TF2000’ler bu işe ağırlık tonaj ve kapasite olarak çok uygun gemiler. Boyut olarak Maya Sınıfı Japon Muhripleri ile aynı. Onlar kadar Denizci olur mu bilmem. Japon’lar çok iyiler. Okyanus ülkesi en nihayetinde birde Japon teknolojisi ve bilgi birikimi.
« Son Düzenleme: 30 Kasım 2023, 09:28:42 Gönderen: Kaptan-I Derya »
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı Ocak

• DefenceTurk
  • *
  • 22
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #909 : 30 Kasım 2023, 09:49:42 »

Yanlış anımsamıyorsam sayın Amiral, 30 yıl sonrasının düşünüldüğünü belirtmişti, zaten Milgem tasarımları 1995-96 yıllarının, rahmetli Örnek ve ve özellikle deniz kuvvetleri Kurmaylarımız gayet ileri görüşlü, zaten tf-2000 bile adı üzerinde 2000 yılında kızağa konacaktı, hatta donanma 1990'lı yıllardan beri bir uçak gemisi istiyordu ama işte 99 depremi ve sonrası ekonomik sıkıntılar ve ayrılan bütçeler ile maalesef itte kaka ancak bugünlere geldik ama öte yandan o zamanlar hayal bile edemeyeceğimiz yerli sistemlere kavuştuk.

Japon denizciliği ve 1905 savaşı için bir şeyler yazmıştım ama uzatmamak için sildim, bence bu dünya üzerindeki en denizci millet diyebilirim.

konuya dönecek olursak, Ada sınıflarını ileride yarı ömür modernizasyonuna tabi tutsak ve ortadan ayırıp iki blok ilave etsek ortaya 4 adet daha istif sınıfı fırkateyn çıkarsak nasıl olur?

Öncelikle Akdeniz-Karadeniz için bile 16 fırkateyn az, gelecekte İsrail ve Mısır tehlikesi var, Yunan'ın durumu belli her tarafı ABD üssü oldu, Fransa zaten şimdiden hasmımız aslında bunlara en hızlı cevap Denizaltı filomuzu güçlendirmek.

Tabi bu kadar hızlı silahlanırsak üzerimize çullanırlar, yavaş yavaş gitmekte fayda var.