Gönderen Konu: MİLGEM PROJESİ  (Okunma sayısı 360024 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
Ynt: MİLGEM PROJESİ
« Yanıtla #890 : 29 Kasım 2023, 20:40:38 »
Yani bizim okyanusa açılma gibi bir hedefimiz yoksa TF-2000 gibi bir muhribe ihtiyacımız var mı?
Akdeniz , Ege  , Karadeniz için iç deniz sayılabilecek denizler için bize 4500-5000 tonluk bir ağır fırkateyn gemi tipi yeterli olmaz mı?

TF-2000 gibi ağır gemiler devrinin geçtiğini düşünüyorum (İç denize sahip ülkeler için)
Rus Karadeniz filosunun bayrak gemisinin , içinde 100 küsür S-300 vs hava savunma füzesi taşıyan Moskva destroyerinin sonunu gördük...
Artık yük gemileri içindeki konteyner'lardan , İDA'lardan , kıyılardaki kamyonlardan (hava araçlarını saymıyorum bile) leblebi gibi gemisavar hem de stealth gemisavar füzeler sallıyorlar...

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #891 : 29 Kasım 2023, 21:10:05 »
Bizim kaç muharip gemiye  (Fırkateyn , muhrip , korvet , hücumbot ,denizaltı ) ihtiyacımız var?
Cihat Yaycı'nın bir sözü var:

"Türkiye 6 tarafı denizlerle çevrili 2 yarımada ülkesidir"

6 denize kıyı olduğumuz halde 1 donanmamız var. 5 donanma daha lazım diye düşünüyorum.

Hatta şu TF-2000'ler anti-balistik füze kabiliyetlerini oldurduğu zaman Van gölüne de 1-2 TF-2000 koyarım. Mollaya özel tarife.

8000 ton deplasmana sahip gemiyi yüzde 70’i 100 metreden az derinliğe sahip Gölde koca muhribi ne yapacaksınız. Efektif olarak yüzdürmezsiniz bile.
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTtNgNcsaV43AUAYXDYZ0njpLu0PD0-9SW3lw&usqp=CAU

Nerede inşa edeceksiniz, nerde bakımlarını yapacaksınız. Tüm bunları geçtim hava savunma sistemi için gemi inşaa etmek yerine gemiye koyacağınızın 3 katı radar, hss lançeri koyarsınız. Karadaki birlikleri de  savunmak daha kolay . Haa İran bizim önemli bir tehdit ve etrafı kesinlikle sarılmalı.

Bunu da Siper başlığına yazmıştım. Türk devletleri Teşkilatı kapsamında Azerbaycan Kazakistan Türkmenistan’a ortak kullanım hss sistemi koyarsınız. Sonra Katar ve Pakistan bile gelebilir. Madem yüzer unsur diyorsunuz. Yapılacak çözüm belli. Hazar denizinde Türk devletleri Teşkilatı adı altında (görünen yüzü o) Türk Deniz kuvvetleri hakimiyetinde TF2000 olmaz ama 3000-4000 ton ağırlığında Genel maksat fırkateyni koyulabilir.

Aynı şekilde Türkiye’nin gelecekte yurtdışı ülkelerde kuracağı deniz kuvvetleri karargah unsurları ile Libya, Somali ve Katar’da yüzen unsurlar sayesinde  TF2000 ile İran’ı ablukaya alabiliriz. Türkiye bölgesel güç olmak istiyor ise bu denizler ile mümkün. Sadece askeri değil deniz ticaretide burda çok mühim. Ve İngilizler gibi müttefik ve çıkar yürüttüğümüz bölgelerde deniz üssü ve gemi konuşlandırmamız lazım. Elimizde yeterli fırkateyn ve Muhrip olsa Hisar sınıfları tam biçilmiş kaftan. Koyun Libya’ya, Somali’ye Katar’a. Muhteşem. Yanına birde STM500 denizaltısı.
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı Türkay

• DefenceTurk
  • *
  • 26
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #892 : 29 Kasım 2023, 21:30:28 »
 TF-2000 anakaradan daha uzak bir mesafeden itibaren hava savunması için gerekli. Ya taş atıp ada yapacağız ya da koca bir gemi.
« Son Düzenleme: 29 Kasım 2023, 22:16:08 Gönderen: Türkay »

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #893 : 29 Kasım 2023, 21:48:19 »

TF-2000 gibi ağır gemiler devrinin geçtiğini düşünüyorum (İç denize sahip ülkeler için)
Rus Karadeniz filosunun bayrak gemisinin , içinde 100 küsür S-300 vs hava savunma füzesi taşıyan Moskva destroyerinin sonunu gördük...
Artık yük gemileri içindeki konteyner'lardan , İDA'lardan , kıyılardaki kamyonlardan (hava araçlarını saymıyorum bile) leblebi gibi gemisavar hem de stealth gemisavar füzeler sallıyorlar...

Dediğiniz şey düşünülmesi gereken önemli bir olay. Benim de bazen kafama geliyor. İyi bir satürasyon saldırısı ile milyar dolarlık , inşası yıllar süren gemi yok oluyor.

Özellikle dediğiniz yük gemileri içindeki konteynerlardan gemisavar mevzusu çok kritik ve çok büyük oyun değiştirici. Biz bilmesek bile Türk Deniz Kuvvetleri bunu düşünmeli ve modüler konteynerden atılan, basitçe ticaret gemilerine entegre edilecek bir ürün çıkartmalı ve kullanmalıyız. Atmaca’nın karadan atılan modeli bunun için düşünülüyordu olabilir. Tabi bu gemisavarı aydınlatacak, hedefe yöneltecek çözüm de önemli.
Genel olarak Ege denizinde Hücumbot konseptine ve sadece Yunan için hücumbot üretilmesine karşı biriyim. Envanterde mutlaka olmalı, ama kılıç sınıfları bunun için yeterli.
Bunun yerine çok pahalı da olsa Saar 6 gibi ağır silah yüklü Korvetler yapabiliriz. Bu sayede hem Ege sularında daha iyi hava savunma sağladığımız gibi denizaltı savunma harbi de yapabiliriz. Az sayıda ama savaş meydanında Akdeniz’de oyun değiştirici.  Saar sınıfı korvetlere gerçekten hayranım. Boyutuna göre donanımları. Sensör kabiliyetleri, denizcilik kabiliyetleri çok çok iyi. Ben hala denizaltıcı ve denizaltının yeteneklerine daha çok güveniyorum o ayrı.
« Son Düzenleme: 29 Kasım 2023, 21:49:27 Gönderen: Kaptan-I Derya »
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #894 : 29 Kasım 2023, 21:50:41 »
TF-2000 anakaradan daha uzak bir mesafede itibaren hava savunması için gerekli. Ya taş atıp ada yapacağız ya da koca bir gemi.
Bunu Türk müteahhitler duymasın aman… İhale açılacağını duysalar bir Kıbrıs daha çıkar Akdeniz’de. Yaparlar cidden. Şaşırır kalırsınız.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 71
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #895 : 29 Kasım 2023, 21:56:44 »
Eski tip mekanik radar kullanan Moskova kruvazör'ünü baz almamalıyız ,aegis-spy1d yada apar-smart L kullanan bir gemi ne yapar satürasyon saldırında onu refarans almalıyız.

Sizin mantığınıza göre arleigh burke'ler de satürasyon saldırısında saf dışı bırakılabilir doğru mu anladım?

Ki bence öyle değil

Tf2000 demek
4 yüzlü aesa arama radarı
4 yüzlü çok fonksiyonlu radarı
4 yüzlü atış kontrol radarı

toplam 12 adet aesa radarı demek söyler misiniz bu aesa radarlarından hangi sistemler görülmeden sinsice geçebilcek merak ettim?
« Son Düzenleme: 30 Kasım 2023, 01:10:25 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı Heartbang

• DefenceTurk
  • *
  • 36
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #896 : 29 Kasım 2023, 23:07:27 »
Rusun donanmasını ciddiye almayın artık ya. Kaç kere anlattık burada, bu adamlar denizcilik bilmiyorlar diye...

O bayrak gemisinin savaştan 2 hafta önceki bakım raporunu buraya koyuyorum, ve de size soruyorum: Bizim kaptanlardan biri gemiyi böylesine boşlayacak, en aşağı kaç yıl hapis alır?
Kaynak:
https://x.com/GrangerE04117/status/1522651330640195584?s=20
https://x.com/GrangerE04117/status/1522651361158078466?s=20

Hızlıca özetlersek;

• Gemide 600 yangın söndürücü olması gerekirken 50 tane var, onlar da çalınmasın diye kaptan köşkünde kilit altında.
  • Gemideki 6 adet AK-630 CIWS sisteminden sadece biri çalışıyor, diğer beşi yedek parça olarak beklemede.
  • Osa fırlatıcıları pert.
  • Baş topu pert. Hidrolik sızıntısı var.
  • S-300'ün radarı çalışıyor, ama geminin radyo iletişim sistemlerine engel olduğu için açılmıyor, açılsa da hedeflere kilit atmakta zorlanıyor.
  • Motorların iki tanesi bitik ötesi, 20-25 bin ömür saat önce değiştirilmiş olması gerekiyor, ama değiştirmemişler. Bu motorları açmak kaptanın emrine tabii.
  • diğer iki motorun ömrünün bitmesine 1000-2000 saat var.
  • Jeneratörlerin bazıları, bazen çalışıyor :D
  • Ana soğutma ve hidrolik pompalarının çoğu pert.
  • Dümen kırık, 20 dereceden öteye zor dönüyor.

bu ve benzeri pek çok sorunun olduğu gemiye Filo komutanlığı göreve uygundur onayı verip gönderiyor, sonrası malum...

Rus donanması diye bir şey yok, unutun...

Çevrimdışı Heartbang

• DefenceTurk
  • *
  • 36
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #897 : 29 Kasım 2023, 23:21:41 »
Bizim kaç muharip gemiye  (Fırkateyn , muhrip , korvet , hücumbot ,denizaltı ) ihtiyacımız var?
Cihat Yaycı'nın bir sözü var:

"Türkiye 6 tarafı denizlerle çevrili 2 yarımada ülkesidir"

6 denize kıyı olduğumuz halde 1 donanmamız var. 5 donanma daha lazım diye düşünüyorum.

Hatta şu TF-2000'ler anti-balistik füze kabiliyetlerini oldurduğu zaman Van gölüne de 1-2 TF-2000 koyarım. Mollaya özel tarife.

8000 ton deplasmana sahip gemiyi yüzde 70’i 100 metreden az derinliğe sahip Gölde koca muhribi ne yapacaksınız. Efektif olarak yüzdürmezsiniz bile.
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTtNgNcsaV43AUAYXDYZ0njpLu0PD0-9SW3lw&usqp=CAU

Nerede inşa edeceksiniz, nerde bakımlarını yapacaksınız. Tüm bunları geçtim hava savunma sistemi için gemi inşaa etmek yerine gemiye koyacağınızın 3 katı radar, hss lançeri koyarsınız. Karadaki birlikleri de  savunmak daha kolay . Haa İran bizim önemli bir tehdit ve etrafı kesinlikle sarılmalı.

Bunu da Siper başlığına yazmıştım. Türk devletleri Teşkilatı kapsamında Azerbaycan Kazakistan Türkmenistan’a ortak kullanım hss sistemi koyarsınız. Sonra Katar ve Pakistan bile gelebilir. Madem yüzer unsur diyorsunuz. Yapılacak çözüm belli. Hazar denizinde Türk devletleri Teşkilatı adı altında (görünen yüzü o) Türk Deniz kuvvetleri hakimiyetinde TF2000 olmaz ama 3000-4000 ton ağırlığında Genel maksat fırkateyni koyulabilir.

Aynı şekilde Türkiye’nin gelecekte yurtdışı ülkelerde kuracağı deniz kuvvetleri karargah unsurları ile Libya, Somali ve Katar’da yüzen unsurlar sayesinde  TF2000 ile İran’ı ablukaya alabiliriz. Türkiye bölgesel güç olmak istiyor ise bu denizler ile mümkün. Sadece askeri değil deniz ticaretide burda çok mühim. Ve İngilizler gibi müttefik ve çıkar yürüttüğümüz bölgelerde deniz üssü ve gemi konuşlandırmamız lazım. Elimizde yeterli fırkateyn ve Muhrip olsa Hisar sınıfları tam biçilmiş kaftan. Koyun Libya’ya, Somali’ye Katar’a. Muhteşem. Yanına birde STM500 denizaltısı.
I sınıfı olsun o zaman, ya da hangi gemi platforumuz uygunsa.

Ana fikir Van gölünde sürekli aktif ve hareket halinde olan bir hava savunma gemisi olması. Karadaki hava savunma sistemleri her ne kadar hızlıca kurulup kaldırılabiliyor olsa da yine de onları hazırlamak için zaman gerekiyor. Gemi temelli sistemler ise gemi 15-20 knot çekerken tespit edip şak diye vurur.

Durursan ölürsün!

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #898 : 29 Kasım 2023, 23:22:50 »
Rusun donanmasını ciddiye almayın artık ya. Kaç kere anlattık burada, bu adamlar denizcilik bilmiyorlar diye...

O bayrak gemisinin savaştan 2 hafta önceki bakım raporunu buraya koyuyorum, ve de size soruyorum: Bizim kaptanlardan biri gemiyi böylesine boşlayacak, en aşağı kaç yıl hapis alır?
Kaynak:
https://x.com/GrangerE04117/status/1522651330640195584?s=20
https://x.com/GrangerE04117/status/1522651361158078466?s=20

Hızlıca özetlersek;

• Gemide 600 yangın söndürücü olması gerekirken 50 tane var, onlar da çalınmasın diye kaptan köşkünde kilit altında.
  • Gemideki 6 adet AK-630 CIWS sisteminden sadece biri çalışıyor, diğer beşi yedek parça olarak beklemede.
  • Osa fırlatıcıları pert.
  • Baş topu pert. Hidrolik sızıntısı var.
  • S-300'ün radarı çalışıyor, ama geminin radyo iletişim sistemlerine engel olduğu için açılmıyor, açılsa da hedeflere kilit atmakta zorlanıyor.
  • Motorların iki tanesi bitik ötesi, 20-25 bin ömür saat önce değiştirilmiş olması gerekiyor, ama değiştirmemişler. Bu motorları açmak kaptanın emrine tabii.
  • diğer iki motorun ömrünün bitmesine 1000-2000 saat var.
  • Jeneratörlerin bazıları, bazen çalışıyor :D
  • Ana soğutma ve hidrolik pompalarının çoğu pert.
  • Dümen kırık, 20 dereceden öteye zor dönüyor.

bu ve benzeri pek çok sorunun olduğu gemiye Filo komutanlığı göreve uygundur onayı verip gönderiyor, sonrası malum...

Rus donanması diye bir şey yok, unutun...
Sn Heartbang o kadar da kötümsemeyelim. Gemileri denizde kalıyor bu sayede çok iyi römorkör ile çekme kabiliyetine sahipler.  ;D ;D Bu konuda çok tecrübeliler. Çok da iyi römorkör yapıyorlar. Ne de olsa bol bol ihtiyaç oluyor. ;D
« Son Düzenleme: 29 Kasım 2023, 23:23:56 Gönderen: Kaptan-I Derya »

Çevrimdışı Heartbang

• DefenceTurk
  • *
  • 36
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #899 : 29 Kasım 2023, 23:23:47 »
TF-2000 anakaradan daha uzak bir mesafede itibaren hava savunması için gerekli. Ya taş atıp ada yapacağız ya da koca bir gemi.
Bunu Türk müteahhitler duymasın aman… İhale açılacağını duysalar bir Kıbrıs daha çıkar Akdeniz’de. Yaparlar cidden. Şaşırır kalırsınız.
Söyleyelim müteahhitlere Ege'de bize Ada yapsınlar... Yunan'ın 12 mille tıkayabileceği yerlere...