Gönderen Konu: MİLGEM PROJESİ  (Okunma sayısı 360013 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Karga

• DefenceTurk
  • *
  • 7
  • DefenceTurk.com
Ynt: MİLGEM PROJESİ
« Yanıtla #870 : 28 Kasım 2023, 11:05:12 »
idefte gostermislerdi onu as3600

https://www.defenceturk.net/asfattan-yeni-firkateyn-tasarimi-as3600

saniyorum ihracat icin tasarladilar. ama guzel gorunuyor, biz de alabiliriz tf2000lerden sonra

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #871 : 28 Kasım 2023, 11:25:14 »
Baş aşağı gemi infografiği tam bir fecaat olmuş. Batan gemi gibi
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı DelKu

• DefenceTurk
  • *
  • 48
« Yanıtla #872 : 28 Kasım 2023, 16:48:46 »
O tip bir gemiyi 3600 tonda tutabilmek için gövdesini herhalde karbonfiberden filan yapmak gerekir, sırf VLS lerin ağırlığı bile gemiyi çok daha üst tonaja taşıyacaktır

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #873 : 28 Kasım 2023, 16:51:04 »
Karbon fiberden öyle büyük gemi yapılmaz

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #874 : 28 Kasım 2023, 17:22:52 »
O tip bir gemiyi 3600 tonda tutabilmek için gövdesini herhalde karbonfiberden filan yapmak gerekir, sırf VLS lerin ağırlığı bile gemiyi çok daha üst tonaja taşıyacaktır

100 metre Milgem sınıfı 3000 ton ise 124 metre de, genişlik, draft değişmez ise 3600 ton olabilir. Bizim eski destroyerler 110 metre civarında boyları ile 1500 ton civarında idi galiba ama 10-11 metre genişlikleri vardı.

Çevrimdışı salimc

• DefenceTurk
  • *
  • 5
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #875 : 28 Kasım 2023, 17:38:00 »
Anlatan ne demek istiyor? 64 lançer diyor. Dörtlü atım diyor. Yani 64*4 füzeden mi söz ediyor. Bu mümkün değil. 8.000-10.000 tonluk gemi olması gerekir.
Ya da konsept değişikliği oldu, her birisi bir füze atan 64 lançer mi?

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 71
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #876 : 28 Kasım 2023, 22:06:35 »
8 midlas oda 64 hücre eder diyor.anlatan bunu demek istiyor.

Bence apar yada 4 yüzlü çok fonksiyonlu aesa radar yapılmadan asfat 3600 a gerek yok

Ben olsam boyu 130 a çıkarır asfat 4000 derim, böyle bir gemi inşa ederim i sınıfı ile tf2000 arası

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #877 : 28 Kasım 2023, 23:38:21 »
İlk başta İ sınıfını 113 değil bu resimdeki gibi 124 metre yapacaktık , hata ettik...

Yapılamıyor, hareket sistemleri vs yetmez dediler kendilerine 113 metrelik light fırkateyn  yapıp Pakistan'a nerdeyse İ sınıfı fırkateyn  boyunda Vls'li korvet yaptılar...

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #878 : 29 Kasım 2023, 00:48:22 »

Bence apar yada 4 yüzlü çok fonksiyonlu aesa radar yapılmadan asfat 3600 a gerek yok

Ben olsam boyu 130 a çıkarır asfat 4000 derim, böyle bir gemi inşa ederim i sınıfı ile tf2000 arası

Bence gerekli olan sadece radarda değil. Evet radar olması gereken bir özellik. Ama madem böyle bir platform yapıyoruz. Biraz daha para ve emek harcayarak daha iyi ve yeni nesil bir gemi yapılabilir.
Öncelikle geleceğin harp şartlarını göze alarak ve Türkiye'nin deniz kuvvetlerinin hareket ve hedef planlarına göre bir gemi yapmalıyız.

Nedir bunlar öncelikle Türk Deniz Kuvvetleri önce Mavi vatan sonrasında da dünya denizlerinde eskisine göre daha çok olmayı hedefleyen ve hedeflemesi gereken bir unsur. Yarın Katar da Libya da Malezya da Pakistan da , İngilizler gibi deniz üsleri kuracağız hatta Hazar denizinde belki. Kıbrıs'ı hiç söylemiyorum şimdiye kadar durmamız ayıp. Hala da adım atılmış değil.

Böyle açık denizlerde olmayı hedefleyen bir ülke açık denizlerde DSH kabiliyeti yapacak , açık denizin güçlü dalgaları ile boğuşacak bir mavi su  donanmasına ihtiyacımız var. Aynı zamanda doğu Akdeniz'de İsrail ve Avrupa donanmalarına enerji sahalarımızı koruyacak bir güçte de olmalıyız. Hem nicelik hem nitelik olarak.

Ve geleceğin asimetrik su altı ve su üstü hedeflerine karşı uygun bir gemi yapmalıyız. Bu gemi TF2000'e giden yolda ara çözümden ziyade TF2000'e destek ve onun eksiklerini tamamlayan platform olmalı.

Nedir peki bu gemi, öncelikle bu platform DSH kabiliyetine uygun olmalı. Zaten TF2000'ler Hava Savunma Destroyeri olacaklar. Bizim TCG Trakya, TCG Anadolu görev grubunu destekleyecek açık deniz DSH fırkateynine ihtiyacımız var. Bu bahsettiğim konsept sadece daha iyi sonarlar, daha DSH kabiliyetine uygun tasarım ile olacak iş değil , daha yetenekli akustik özellikler de değil , bu iş için özelleşmiş pervane sistemlerinden, gemi formuna, gemi kompozitlerine, çeliğine, güç sistemlerine, farklı türde insansız su altı araçlarını Oşinografik, Hidrografik araştırmalarda yapabilecek ve DSH kabiliyeti için insanız su altı araçları salabilecek, üstüne hangarları vasıtasıyla belli adette İDA salabilecek bu İDA'lar belli bir uzaklığa gidip çekili sonar ve diğer muhtelif elektronik ve sensörler ile mayın, denizaltı operasyonlarına katkıda bulunacak bir konsepte olacak bir sisteme  ihtiyacımız var. Baştan aşağı DSH için tasarlanacak bir gemiye yani. Her noktasıyla.

Donanmamız çok maksatlı gemiler istiyor. Bu güzel bir şey fakat ucuz ülkelerin kapasiteli donanmalarında olan bir kabiliyet. Her şeyden yarım ama hiçbir şeyden tam olmayan bir yöntem. Madem TF2000'ler ile Hava Savunmasına girdik, madem MİLDEN yapacağız diyoruz. Madem TCG Trakya gibi bir projemiz var ve bu projede  Anka 3 gibi derin taaruz uçağı taşıyacak, Kızıelma taşıyacak bir kapasitemiz olacak o zaman denizaltı savunmasında da bu kabiliyete ihtiyacımız var. Bence Hava savunma ve su üstü kabiliyeti 4 boyutlu radarı hariç İstifle ile aşağı yukarı aynı olması yeterli olacaktır.

Ama gövdesinde 22-23 metrelik sidalardan 2 tane ( sağda ve solda) 13 14 metrelik sidalardan 2 tane taşıyacak ve bunları besleyecek şekilde kabiliyetlere sahip bir gemi bize şart. Haa bu da yeterli değil aynı zamanda, Mayın dökme kabiliyeti de lazım. Çekili sonara hiç girmiyorum. Eee bu boyuttaki bir ürün de 120 metre 3600 ton olmayacak herhalde. 145 metre uzunluğunda 5000 ton ağırlığında bir platform  yeterli olur belki.Bu platform kafanızdaki Fırkateyn konseptinden biraz daha farklı LPD ile Fırkateyn arasında bir yapı. Dış tasarım yapısı olarak. Şimdi diyeceksiniz ki böyle bir ürün dünya da var mı pek  yok ama İngizler bu konsepte yakın bir sisteme başladılar diyebiliriz. Type 26
https://youtu.be/fR3Dc0HS38o?si=pk6-A0hM0bxYflSY

Haa gelecek donanma ihtiyacımız sadece bununla bitmiyor. Açık deniz mayın avlama gemisi, Fransızların Monge Class gemisi gibi uydu ve balistik füzeleri takip edecek fakat bunun üstüne bu  füzelere angajman sağlayacak hipersonik ve süpersonik füzelere karşı hava savunma gemisine de  ihtiyaç var. Füzeleri kendi bünyesinde taşıması mühim çünkü TF2000'lerde taşınması pek mümkün değil. Tabi birde Kore'lilerin başlattığı ve bence gelecekte bir çok donanmanın kullanmak isteyeceği bir konsept var.
https://youtu.be/axH0XPGNUc4?si=uGOEsROPnFE8NUHK
https://www.navalnews.com/naval-news/2023/04/south-Koreas-dsme-to-design-arsenal-ship-for-rok-navy/
Bu konsept balistik füze fırlatma kabiliyetine sahip hatta arkadaki lançer ile kıtalararası balistik ya da uydu fırtlatma füzesi de taşıyabiliyor. Bu kısmı fazla ütopik ve olağan dışı ama genel konsepte Türk donanmasının ilgilenmesi gerektiğini düşünüyorum. Evet bu yazdıklarım Türkiye'nin mali şatlarında ve planlamasının çok üstünde bir noktada fakat gelecek planlarını da bu konseptte kuran bir ülke. Eğer bu planda kuruyorsa buna göre  planla ve üretim yapması  gerektirdiğini düşünüyorum.

Tüm bunların sonunda da Mustafa Kemal Atatürk'ün sözü olan benim de kullandığım söz  ile bitiriyorum:

Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer. Bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.
« Son Düzenleme: 29 Kasım 2023, 16:54:36 Gönderen: Kaptan-I Derya »
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı Heartbang

• DefenceTurk
  • *
  • 36
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #879 : 29 Kasım 2023, 15:33:15 »

Donanmamız çok maksatlı gemiler istiyor. Bu güzel bir şey fakat ucuz ülkelerin kapasiteli donanmalarında olan bir kabiliyet.

Arleigh Burke sınıfı da çok maksatlı bir gemi. ABD şimdi ucuz ülke mi oluyor?