Gönderen Konu: MİLGEM PROJESİ  (Okunma sayısı 359551 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Ynt: MİLGEM PROJESİ
« Yanıtla #820 : 21 Ocak 2023, 15:36:29 »
Belki bana tepki göstereceksiniz ama TCG Anadolu'nun bir aciliyeti var mıydı? Neden enerjimizi, vaktimizi ve paramızı öncelikle İ sınıfı ve TF 2000 projesine vermedik şahsen ben hala TCG Anadolu'yu gereksiz buluyorum, ha kuvvet bir ihtiyaç görmüş istemiş ona bir şey demek benim haddime değil.

O proje ortaya çıktığında Donanma 4 tane Alvaro De Bazan'a göz kırpıyor, bir yandan da Genel Maksat Harbi Fırkateyni projesi için kapıya dadanmış İngilizlerin Type 26 tekliflerini püskürtmeye çalışıyordu.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Barbatos

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #821 : 21 Ocak 2023, 15:48:25 »
Belki bana tepki göstereceksiniz ama TCG Anadolu'nun bir aciliyeti var mıydı? Neden enerjimizi, vaktimizi ve paramızı öncelikle İ sınıfı ve TF 2000 projesine vermedik şahsen ben hala TCG Anadolu'yu gereksiz buluyorum, ha kuvvet bir ihtiyaç görmüş istemiş ona bir şey demek benim haddime değil.

O proje ortaya çıktığında Donanma 4 tane Alvaro De Bazan'a göz kırpıyor, bir yandan da Genel Maksat Harbi Fırkateyni projesi için kapıya dadanmış İngilizlerin Type 26 tekliflerini püskürtmeye çalışıyordu.
Bunları bilmiyordum bende hemen araştıracağım, eğer vaktiniz varsa kısaca değinebilir misiniz?

Çevrimdışı salimc

• DefenceTurk
  • *
  • 5
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #822 : 21 Ocak 2023, 15:50:46 »
Sn Barbarosa tümüyle katılıyorum. TCG Anadolu gereksizdi demiyorum ama önceliği olmayan bir projeydi. Öncelikli olan İstif firkateyn projeydi. TCG Anadolu için ödenen para ile bugün İstif projesi tamamlanabilirdi.

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #823 : 21 Ocak 2023, 15:55:07 »
O paraya keşke yarı iletkene yatırsaydık şimdiye geri dönmüştü

Çevrimdışı salimc

• DefenceTurk
  • *
  • 5
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #824 : 21 Ocak 2023, 17:44:01 »
Tip 23 firkateyn özellikleri
İnceledikçe yarı ömür modernizasyonu geçirmiş tip 23 firkateynlerinin özelliklerinin oldukça olumlu olduğu görülüyor. Umarım modernizasyon geçirmiş olanlarından alıyoruzdur.

1) 32 adet Sea Ceptor füzesi. Pakistan Milgem' lerinde kullanılan MBDA üretimi Common Anti-Air Modular Missile (CAMM) füzesi ile aynı füze. 25 km menzilli. Aslında ESSM füzesinin rakibi denebilir. Artık ESSM füzelerini alamadığımıza göre iyi bir çözüm. Umarım TCG İstanbul için aynı füzeden hatta daha uzun menzillisi CAMM-ER (45 km) için de pazarlık yapılmıştır.

2) Artisan radarı. BAE üretimi. Türk donanmasında yaygın olarak kullanılan SMART Mk2 ile benzer özelliklere sahip. Şimdi tip 26'lara da takılması planlanıyor.

3) Sonar 2087: Yunanlıların aldığı Belharra tipi firkateynlerde bulunan, uzun menzilli, Thales CAPTAS 4 ile hemen hemen aynı özelliklere sahip yine Thales üretimi sonar. Captas 4 şimdilerde ABD donanmasındaki gemilere de takılmaya başlandı. CAPTAS 4 için 'Herhangi bir denizaltıya fark edilmeden yaklaşma olanağı bırakmayan' sonar olarak niteleniyor.

4) Gemiler ASW (denizaltı harbi için) için planlanmış ancak Fakland savaşından alınan derslerle genel firkateylere dönüştürülmüş. Bu nedenle 'combined diesel-electric and gas (CODLAG)' kullanıyorlar. Bu nedenle çok sessizler. Gaz türbinler tabi ki Royce Royce. Bu türbinlere alışsak iyi olur:))

Belki de hem Türkiye hem de İngiltere için bu alış veriş iyi bir çıkış noktası olabilir. Özellikle ABD'nin net bir şekilde Yunanistanın yanında yer almasından sonra.

Görüldüğü gibi çok fazla bir değişikliğe gidilmeden kullanılabilirler

Çevrimdışı KIZILELMA

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #825 : 21 Ocak 2023, 18:39:30 »
O paraya keşke yarı iletkene yatırsaydık şimdiye geri dönmüştü

Bu devlet zaten hep prestij ve itibar yatirimlari pesinden kosmustur, hicbir zaman akilli yatirim yapmamistir.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #826 : 21 Ocak 2023, 19:20:53 »
+1
Bence TF2000’de bize lüks. Yapılacağı güne kadar 1-1.2 milyar dolarlık platformlar olacak bunlar. 4500-5500 ton arası hava savunma fırkateyni bize yeter de artar.
Türkiye nominal olarak 2+ trilyon dolarlık ekonomi olur, o zaman 2 adet LHD ve 4 adet TF2000 uygun düşer.

Çevrimdışı Cetin

• DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #827 : 22 Ocak 2023, 23:21:45 »
Aynı haberde alınacak gemilerin bir çok sisteminin yerlileri ile güncelleneceği yazıyor. Her gemi için iki senelik bir modernizasyon süresi öngörülmüş.

Demekki Türkiye alsa dahi bir çok sisten değişecek.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #828 : 22 Ocak 2023, 23:31:37 »
Aynı haberde alınacak gemilerin bir çok sisteminin yerlileri ile güncelleneceği yazıyor. Her gemi için iki senelik bir modernizasyon süresi öngörülmüş.

Demekki Türkiye alsa dahi bir çok sisten değişecek.

Kafayı yememek elde değil... Harpoon dışında hiçbir sistemi bize uymayan yaşlı gemiler almak...

Tek affedilebilecek nokta  MMU motoru için bir bedel olması bu gemilerin alınmasının , biraz ağır kaçacak rüşvet demek istemiyorum ama MMU motorunu vereceklerse kabulümdür...
« Son Düzenleme: 22 Ocak 2023, 23:32:50 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı mimkemal

• DefenceTurk
  • *
  • 9
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #829 : 23 Ocak 2023, 02:04:03 »
+1
Bence TF2000’de bize lüks. Yapılacağı güne kadar 1-1.2 milyar dolarlık platformlar olacak bunlar. 4500-5500 ton arası hava savunma fırkateyni bize yeter de artar.
Türkiye nominal olarak 2+ trilyon dolarlık ekonomi olur, o zaman 2 adet LHD ve 4 adet TF2000 uygun düşer.

2 lhd'yi, 4 tf2000 ile koruyamazsın.