Gönderen Konu: MİLGEM PROJESİ  (Okunma sayısı 358497 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ankhises

• Ziyaretçi
Ynt: MİLGEM PROJESİ
« Yanıtla #620 : 30 Eylül 2019, 16:59:06 »
Onlar rüzgardan olan çöküntüler. Gövde başka üst kısım başka üstündeki saç rüzgar ile çöküyor kaynakla alakası yok. Yabancı gemilerde benzer durumdalar. Gövdeyi deniz üst kısmı rüzgar çökertiyor. Sonuçta ağırlığında önemi var bu bir gemi motorla hareket ediyor personeli rüzgardan yağmurdan güneşten koruyan kısım tank gibimi üretilecek çökmesin diye. Stealth ede çok takılmayalım sonuçta bunlar bir F35 değil radarda kabak gibi görünen gemiler hepsi
Hayır bizzat kaynak kalitesiyle alakalı bir durum gibi görünüyor. Kaynak ısısından dolayı yaşanan çekme bunun adı. Keşke kaynaktan iyi anlayan biri yazsada daha bilgi sahibi olsak.

Haksızsın demiyorum ama aynısını çok daha büyük bir gayret ile öfke ile resimleyerek filan ben yazmıştım forumlarda bayağı mevzu olmuştu sonuçta böyle bir açıklamada ikna oldum genel izah böyleydi Tabi bir çok kişide Amerikan gemilerinin filan perişan halini koydu tartışmaya. Yani senden çok önce ben takıldım bu form bozukluklarına yıllar önce hatta galiba ikinci gemi filan yokken. Belki kaynaktanda olur belki malzemeden belki rüzgardan ama bize özel bir durum değil bu. Açıyı ışığı iyi yakalarsan jilet gibi sandığın gemilerde böyle görünüyor
Yok haklısın diğerlerinde de var bunlar üzerinde uzun uzun tartışılacak hadiseler değiller benim takıntım gemiyi askeriyenin yapmasında. Umarım İ sınıfının diğer 3 gemisinin ihaleside özellere verilirde kurtuluruz şu memur kafasından.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #621 : 30 Eylül 2019, 17:04:07 »
Milgemlerdeki metal çöküntü sorununu hala çözebilmiş değiliz. Bu yüzden kendimizi yırtıyoruz özel yapsın şunu diye , özel parayı harcar kaliteli kaynağıda kaynakcıyıda her türlü bulur. Milgeme dışardan bakınca battaniye örtülmüş gibi çukurluklar var.

Arleigh Burke'daki gibi mi?

Ya da LCS'deki gibi mi?

Bütün büyük sac plakaların kaynakla birleştirildiği kontrüksiyonlarda bunu görebilirsin. Rüzgardan ziyade, kaynak işlemi sırasında gerçekleşen ısıl gerilimler nedeniyle olur.

« Son Düzenleme: 30 Eylül 2019, 17:06:36 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #622 : 30 Eylül 2019, 17:09:41 »
Sonuçta yapıyorlar gemileri özele verilse de olur ama şart da değil yani. Bilmemiz gerek bir mevzu var forumlarda bu konuda bence gereksiz bir memnuniyetsizlik var. Gemilerin üretim hızlarından duyulan bir memnuniyetsizlik çok yaygın. Ben buna katılmıyorum gemilerin üretim hızı tersanenin hızı ile alakalı değil sadece. Donanmanın ihtiyacı olan gemiler bir takvim ile zamana yayılarak karşılanır çar çabuk pek üretilmezler. Bunun sebepleri çoktu donanmadaki sebepleri vardır finans sebepleri vardır tersanelerin kapasitesini veriml tutma sebebi vardır kadroları boş tutmama sebepleri vardır. Birde bize özel sebeplerde olabilir. İ sınıfı fırkateyn için beklenen şeyler korvet projesi sonuna takvimlenmiştir mesela. Harpoon lar atmaca oldu mesela alel acele yapıp milli fırkateyn e harpoon mu koyaydık yani. Yeni gemi yönetim sistemide yetişti oda belki gerekiyordu. Radarlar belki öbür füzeler de yetişecek yada ikici fırkateyn e yetişecek. Bunları çarçabuk üretmek diğer takvimler ile ilişkisini göz ardı etmek doğru değil. Her şeyi hazır olan ülkeler bile bu üretimleri verimli bir takvime yayıyor yoksa Almanya iki ayda fırkateyn üretir iddiaya girse.  Özel tersanelere verelim hepsi bir den bitsin filan denyor ne olacak yani kuşmu konacak bitince. Bitiyor işte sayılı gün geçiyor 4 korvet bitti bakın yavaş yavaş dediler bitti
beğen

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #623 : 30 Eylül 2019, 17:27:34 »
Sonuçta yapıyorlar gemileri özele verilse de olur ama şart da değil yani. Bilmemiz gerek bir mevzu var forumlarda bu konuda bence gereksiz bir memnuniyetsizlik var. Gemilerin üretim hızlarından duyulan bir memnuniyetsizlik çok yaygın. Ben buna katılmıyorum gemilerin üretim hızı tersanenin hızı ile alakalı değil sadece. Donanmanın ihtiyacı olan gemiler bir takvim ile zamana yayılarak karşılanır çar çabuk pek üretilmezler. Bunun sebepleri çoktu donanmadaki sebepleri vardır finans sebepleri vardır tersanelerin kapasitesini veriml tutma sebebi vardır kadroları boş tutmama sebepleri vardır. Birde bize özel sebeplerde olabilir. İ sınıfı fırkateyn için beklenen şeyler korvet projesi sonuna takvimlenmiştir mesela. Harpoon lar atmaca oldu mesela alel acele yapıp milli fırkateyn e harpoon mu koyaydık yani. Yeni gemi yönetim sistemide yetişti oda belki gerekiyordu. Radarlar belki öbür füzeler de yetişecek yada ikici fırkateyn e yetişecek. Bunları çarçabuk üretmek diğer takvimler ile ilişkisini göz ardı etmek doğru değil. Her şeyi hazır olan ülkeler bile bu üretimleri verimli bir takvime yayıyor yoksa Almanya iki ayda fırkateyn üretir iddiaya girse.  Özel tersanelere verelim hepsi bir den bitsin filan denyor ne olacak yani kuşmu konacak bitince. Bitiyor işte sayılı gün geçiyor 4 korvet bitti bakın yavaş yavaş dediler bitti
Bahsettiğin yavaşlık donanmasındaki mevcut gemiler yeterli olan ülkeler için geçerli. Milgemlerin hikayesi 90lara , inşaa başlangıcı 2005e dayanıyor. 15 yılda 4 gemi yapmışsın. Bende biliyorum belirli bir takvimle ilerlendiğini lakin bu hiçbir şekilde geçen süre ile elde olan gemi sayısını açıklamıyor. İ sınıfınada 15 diyelim. Etti mi sana 2035. TF2000ede bir 15 diyelim Etti mi sana 2050. Hani sana göre belirli bir takvimde ilerliyoruz ya. Al sana takvim.2050 yılında dünya ülkelerinin gemileri ne halde olacak tahmin edebiliyorsundur biz ise TF2000i senin takvimine göre yeni donanmaya katacaz o tarihte... Hep dediğim lafı tekrar etcem burda. Bu yavaşlıkla bizim gemilerimiz inşaa halindeyken eskiyolar. İ sınıfı 2020 yılının gemisi değil değişiklik şart. TF2000de bile değişen teknolojiye göre inşaa gününe kadar değişiklikler yapacaksın. Dünya senin takvimini beklemiyor. tehditler hergün her dakika gelişiyor/değişiyor. 1990 yılında tasarım yaparken korvetlerde vls bulunmaması mantıklı gelmiş olabilir ama 2020 yılında mantıklı değil. 2020 yılında İ sınıfı gibi bir gemide ÇAFRAD türevi bir radar kesinlikle olmalıydı. Biz TF2000den gezgin atmayı düşünüyoruz. Dünya korvetten nasıl atarızı düşünüyor. Bak bunlar hep takvim , hep zaman işte. Bazı şeyleri zamana yayamazsın.

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #624 : 30 Eylül 2019, 17:44:55 »
Kasım 2018 de bir önceki Korvet olan Burgazada teslim edildi bu ayda yenisi teslim edildi 10 ay bunun neresi yavaş söyler misin. Buna da bir cevap yetiştir kazanana kadar devam et münakaşaya bütün iddiaları sen kazan bu hayatta
« Son Düzenleme: 30 Eylül 2019, 17:46:56 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #625 : 30 Eylül 2019, 17:51:23 »
Sayın DonnieBrasco katılıyorum. Bir gemi için bu kadar yıl olmaz evet bazı aksaklıklar vb olabilir 10-15 senede 4 gemi  nedir ? Millet 15 senede donanma kurdu. Şimdi diyeceksiniz ki işte ekonomik sebepler vs bunlar bile 4 gemi için 15 yıl sürmez. Bakın i sınıfına 2021 diyorlardı 2022 oldu ha radar vb bunlar tamam ama arkasında yatan gerçeklerde vardır eminim ki. TF-2000 gelince ben 2030'dan önce gemi göremeyeceğimizi inanıyorum hatta 2031'ler bile olabilir.
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
« Yanıtla #626 : 30 Eylül 2019, 17:52:34 »
Bu gemi bordasındaki dalgalı görüntü her zaman göze batıyor. Kullanılan sac iki posta arasında sehim yapıyor.  Dalgaların yaptığı deniz basıncına bağlansa da ben daha çok kullanılan malzemenin metal oluşu ve bunun da ısı farkı neticesnde çok genleşmesine yoruyorum. Zira deformasyon sadece dalga ile olsa pruva veya baş omuzluk kısmında ağırlıklı olur ama aynı dalgalı yapı bordasında hatta üst kısımlarda da oluyor. Gemi yapım malzemesi değişmedikçe bunu göreceğiz sanırım.

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #627 : 30 Eylül 2019, 17:59:17 »
Sayın DonnieBrasco katılıyorum. Bir gemi için bu kadar yıl olmaz evet bazı aksaklıklar vb olabilir 10-15 senede 4 gemi  nedir ? Millet 15 senede donanma kurdu. Şimdi diyeceksiniz ki işte ekonomik sebepler vs bunlar bile 4 gemi için 15 yıl sürmez. Bakın i sınıfına 2021 diyorlardı 2022 oldu ha radar vb bunlar tamam ama arkasında yatan gerçeklerde vardır eminim ki. TF-2000 gelince ben 2030'dan önce gemi göremeyeceğimizi inanıyorum hatta 2031'ler bile olabilir.

Kasım 2018 de bir önceki korveti bu haftada yeni korveti teslim ettiler daha ne yavaşlığı yazdık işte. İlk gemiler üretilirken öğrenilen gemilerdi daha yeni gemi yapmaya başladık ne kadar heycanlanıyorduk ilk milli gemiyi yapacağız diye ne çabuk alıştınızda üstüne birde küstünüz
beğen

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #628 : 30 Eylül 2019, 18:01:39 »
Ada sınıfı korvetlerden ilk gemi olan TCG Heybeliada'nın işaasına 26 Temmuz 2005'te başlanmış, 27 Eylül 2011'de donanmaya teslim edilmiş, TCG Büyükada 2013'te, TCG Burgazada 2018'de , en son TCG Kınalıada'da 2019'da teslim edildi. Neredeyse 15 yılda 4 gemi. Gerçekten yavaşız. Maalesef çoktan kaba inşaatının bitmesi ve suya inmesi gereken İstif sınıfından hala ses seda yok....
« Son Düzenleme: 30 Eylül 2019, 18:08:44 Gönderen: fırtına06 »

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #629 : 30 Eylül 2019, 18:18:43 »
Kasım 2018 de bir önceki Korvet olan Burgazada teslim edildi bu ayda yenisi teslim edildi 10 ay bunun neresi yavaş söyler misin. Buna da bir cevap yetiştir kazanana kadar devam et münakaşaya bütün iddiaları sen kazan bu hayatta
Serkan biz tasarımına 90larda başlanan bir projenin 2020de bitmesini saçma buluyoruz. Özellikle takip etcem seni olurda İ sınıfı veya TF2000 neden ortalıkta yok dediğin bir yazıya denk gelirsem bu söylediklerini özellikle 10 ayda gemi bitirmeni büyük harflerle okutcam sana. Haklı oldugum şeyi savuncam tabiki  8)
« Son Düzenleme: 30 Eylül 2019, 18:19:33 Gönderen: DonnieBrasco »