Gönderen Konu: YENİ NESİL DENİZALTI PROJESİ  (Okunma sayısı 137957 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
Ynt: YENİ NESİL DENİZALTI PROJESİ
« Yanıtla #200 : 21 Nisan 2020, 13:45:43 »
Ben açıkçası daha çok Ege gibi kısa mesafeli hedeflerin olduğu bir alan için düşünmüştüm. Egede bir denizaltıyı en verimli kullanacağımız durum derinlemesine gidip gemi vurmasıdır diye düşünüyorum. Gemilerden ve radar ağlarından arındırılan bir Ege artık eldedir yani olur da füze atılırsa hedef ana HSS radar tesisleri vs olmalıdır. Ama gemiden atılan füzeler bile karşıdaki HSS tarafından alt edilme ihtimali yüksek olduğu için sature olarak gönderilirken bir kaç füzeyle başarı sağlanır mı bilemedim.
Bir de Ege denizinde adalarda vs bahsedilen çoğu hedef füze atışıyla kıyıdan bile vurulabilir. Ama dediğiniz gibi gün olur Fransayı vurmanız gerekirse kesinlikle gerekir. Bu fikri yanlış hatırlamıyorsam Almanlar da düşünmüştü 2. Dünya savaşında.

Elbette füze atma kesinlikle olması gereken bir opsiyon ancak 3-4 füze derken şu aklıma takıldı. Denizaltılara yüklenebilecek maksimum mühimmat nedir? Kaç torpido ve füze taşınabilir? Kovan sayısı vs var ama net sayı bulamadım.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #201 : 22 Nisan 2020, 21:23:20 »
Ben açıkçası daha çok Ege gibi kısa mesafeli hedeflerin olduğu bir alan için düşünmüştüm. Egede bir denizaltıyı en verimli kullanacağımız durum derinlemesine gidip gemi vurmasıdır diye düşünüyorum. Gemilerden ve radar ağlarından arındırılan bir Ege artık eldedir yani olur da füze atılırsa hedef ana HSS radar tesisleri vs olmalıdır. Ama gemiden atılan füzeler bile karşıdaki HSS tarafından alt edilme ihtimali yüksek olduğu için sature olarak gönderilirken bir kaç füzeyle başarı sağlanır mı bilemedim.
Bir de Ege denizinde adalarda vs bahsedilen çoğu hedef füze atışıyla kıyıdan bile vurulabilir. Ama dediğiniz gibi gün olur Fransayı vurmanız gerekirse kesinlikle gerekir. Bu fikri yanlış hatırlamıyorsam Almanlar da düşünmüştü 2. Dünya savaşında.

Elbette füze atma kesinlikle olması gereken bir opsiyon ancak 3-4 füze derken şu aklıma takıldı. Denizaltılara yüklenebilecek maksimum mühimmat nedir? Kaç torpido ve füze taşınabilir? Kovan sayısı vs var ama net sayı bulamadım.

O denizaltıdan, denizaltıya değişir. Ama tahminim 14 adet civarı torpidodur. 8 tüpte 6 yedek.

Diğer yandan evet o dediğin hedefler gemilerden de atılan seyir füzesi ile vurulabilir. Ama Denizaltının gizlilik avantajı bir yana birde bizim şu an yabancı olduğumuz  ama ileride anlayacağımız tüm filonun total seyir füzesi kabiliyeti açısından önemlidir.

Ne kadar fazla platform seyir füzesi taşır ve atar ise (ki bunların bir kısmı başarısız olacaktır) o kadar vuruş yüzdemiz artar ve daha fazla hedef vururuz. Bu da operasyon yapabileceğimiz hedefin kapasitesinin yüksekliğini arttırır. Buda caydırıcılıktır.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #202 : 23 Mayıs 2020, 13:24:35 »
Alıntı
youtu.be/qzYjSJB7dEw

Yeni Tip Denizalti Projesi (YTDP) icin @HAVELSANResmi'nin gelistirdigi Denizalti Bilgi Dagitim Sistemi'nin altincisi uretimi tamamlanip test hattına girdi.

YTDP kapsaminda 6 adet Reis sinifi denizalti 2022-2027‘de 1’er yil arayla TSK envanterine girecek.
Son Reis Sınıfı Denizaltı'nın kalbi de testlerde | SavunmaSanayiST
savunmasanayist.com

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #203 : 12 Ağustos 2020, 20:01:01 »
Şu anda Almanlarla olan ilişkilerimizi gözönünde tutunca belki de Japonya’nın denizaltı proğramında uyguladığı çeşit gibi bir çözüme yönelsek daha iyi olurdu.
AİP sistemler kağıt üstünde iyi de , belli zamanlarda bakım için Almanya’ya gidecek. Aramız gittikçe bozuluyor. Deniz platformlarına da ambargo konursa ne olacak?
AIP yerine dizel + Li-Ion tahrik daha iyi olabilirdi.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 455
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #204 : 12 Ağustos 2020, 20:17:54 »
Bizim milletteki şu wollswagen Passat hastalığı olmasa zaten Almanya tüm ambargoları kaldırır...

Millet kafayı yemiş gibi Alman arabası alma derdinde...
Adam sana araba satıyor sen adama kuruyemiş satıyorsun sonra da adamlar bize ambargo koyuyor diye hayıflanıyoruz...O sana koyuyorsa sen de ona ambargo koy...🙂🙂🙂
Adam seni sömürgesi yapmış haberin yok be cahil halkım...
Adam 4000 lira maaş alıyor , Alman arabasına biniyorum diye hava atıyor salako🤔🤔🤔

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #205 : 12 Ağustos 2020, 20:44:14 »
Bizim en büyük sorunumuz şu bir şey yapıyoruz evet güzel ama bunu icraata geçirince affallıyoruz. Doğru düzgün i sınıfı belli değil.
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.

Çevrimdışı Afşar1

• DefenceTurk
  • *
  • 30
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #206 : 31 Ağustos 2020, 15:19:58 »
şimdi konuları karıştırmayayım :)  http://www.defenceturk.com/index.php?topic=1148.msg114077;topicseen#msg114077
Alaman bağımlığı için 2 süper yazı buyrun :)

http://alarga.uskudar.biz/kemere/iki-hece-ar-pa.html

Şöyle cezbedici bölümleri bırakıyorum;

Diğer ülkelere yapılan 214 satışlarındaki örgü de Portakallı mevzusuna benzer bir altyapıya sahiptir. Aslına bakılırsa Nemçelilerin daha önceki ve sonraki denizaltı, gemi, tank, top, tüfek vs. satışaları incelendiğinde de aynı düzen ile rahatlıklar karşılaşılabilir ama burada mevzu sadece 214 ile sınırlı olacak ve bu arada endişe etmeyin Türkiye'den bahsedilecek değil. Almanlar tarafından 214 projelerinde dağıtıldığı açığa çıkmış (hepsinin açığa çıkmadığı aşikârdır) durumdaki rüşvet miktarlarını sıralarsak:

Yunanistan (2000); 4 Tip214, resmî bedel 1,26milyar avro, dağıtılan rüşvet ~120milyon avro
Güney Kore (2000); 3 Tip 214, resmî bedel 1,10milyar avro, dağıtılan rüşvet ~100milyon avro
Portekiz (2004); 2 Tip214, resmî bedel 833milyon avro, dağıtılan rüşvet ~60milyon avro +
Güney Kore (2008); 6 Tip 214 için resmi bedel ?, dağıtılan rüşvet ?

---------------------

Oysa Türkiye, denizaltı tasarımı ve gerekli bütün bileşenlerinin geliştirilmesi alanındaki bütün ihtiyaçlarını kesinlikle kendi insanına güvenerek karşılayabilirdi. Ama bu sahada oynanan oyun son derece derindir ve adamların Türkiye'ye deniz alanında ambargo uygulamaya yanaşmamasının sebebi de budur, çünkü yumurta kapıya dayanmadan harekete geçmediğimizi biliyorlar. Böylece (asla uygulamayacakları) ambargo'yu tehdit olarak kullanıp hem kârlarını artıtıp, hem başka alanlarda siyasi taviz elde edip, hem de içerideki işbirlikçilerine istedikleri oyunu tezgahlama imkânı sağlıyorlar ve böylece muhtemel gerçekten milli denizaltı bileşeni çözümlerinin önünü de kolayca tıkayabiliyorlar. Sadece periskop mevzusu bile ne yazık ki tek başına ibretlik sayılır...

Bu harekât sessiz ve derinden yürütülüyor demiştim di mi? Daha bir sene kadar önce (gerçekten milli) Türk denizaltıcılığının geleceği ve MİLDEN için de büyük öneme sahip bir denizci aileye karşı, alman istihbaratı tarafından İstanbul'un göbeğinde, gözdağı vermek ve bu işlerden uzak durmalarını sağlamak için güpegündüz saldırı düzenlendi, sonuç: bir ölü, bir ağır yaralı. Kim gördü, kim duydu, kimin umurunda oldu? Ama oyun bitmedi, elbet intikam zamanı gelecek...

perispoku daha önce de yazmıştım.
zamanı olan lütfen okusun :)

http://alarga.uskudar.biz/kemere/delikli-demirin-merce%c4%9finden-milli-%c3%bclk%c3%bcn%c3%bcn-g%c3%b6r%c3%bcn%c3%bc%c5%9f%c3%bc.html

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #207 : 24 Eylül 2020, 01:44:37 »
Type-214 özellikle Piri Reis özelinde güzel bir denizaltı. 6 knot ile hiç durmadan 25 günde abd'ye bir nükleer seyir füzesi atıp yine 25 günde dönebilirsiniz ve halada menziliniz olur. 8 torpido + 8 gezgin/atmaca taşıyabilirisiniz. En güzeli tüm personel için yeterli yatak vardır.

Sıcak yatak uygulaması gibi bir uygulama yapmanıza gerek yoktur.  Daha fazla banyo ve tuvalete sahip.
Mesela en önemlisi her yerden bir boru bir şey çıkmıyor bir izolasyon var ve bariz yaşam ve görev alanları type-209'a göre daha geniş. Geminin içindeki psikoloji bile daha değişik.

Bir karşılaştırma yapmak isterseniz ;

Type 209/1400 tcg-18 mart (en yenilerden)

Error 404 (Not Found)!!1

Portekiz Type-214'ü (Emin olun bizimki daha geniş, ferah ve yeni olacaktır bundan .) Ayrıca bizim gemiler standart type-214'den 3 metre daha uzun.

Error 404 (Not Found)!!1

Atmosfer bile değişik. Denizaltıcılarımız çok çilekeşlerdir. İşleri çok zor. En azından şartlarında biraz olsun iyileşme olsa bile insan mutlu oluyor.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 455
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #208 : 24 Eylül 2020, 08:12:28 »
Almanlar denizaltı yapımında tekel gibi bir konumda.

Dikey silolardan füze fırlatabilen Alman denizaltı modeli var mı? Şu Trident fırlatan ABD denizaltıları gibi...
Type-? Kaç var en gelişmiş Alman denizaltı modeli olarak?

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #209 : 24 Eylül 2020, 09:58:26 »
Almanlar denizaltı yapımında tekel gibi bir konumda.

Dikey silolardan füze fırlatabilen Alman denizaltı modeli var mı? Şu Trident fırlatan ABD denizaltıları gibi...
Type-? Kaç var en gelişmiş Alman denizaltı modeli olarak?

Şu an en yenisi ve büyüğü type 214'ler ancak kabiliyet açısından en iyisi type 212'ler nasıl ? Type 214 'le benzer kilometrelere bir kaç knkt daha hızlı alıyorlar daha derinlere dalabiliyorlar.vb.Ancak daha yenilerde type 214 gövdesinde ama type 212 alt sistemleri kullanan type 218 sg çıktı.

Ama tabi type serisinin en gelişmişi type 216 denizaltısıdır. Henüz sadece tasarım ancak 90 metre boya ve 4 bin tona varan tonaja sahip. Menzili type 212 ve 214 ile aynı ama bu menzile type 214 lerin neredeyse iki katı hızda gidiyor. Ha neden menzili daha fazla değil aslında type 214 ile aynı aip hızına düşerse artar ama nükleer olmayan denizaltılar da 19.200 km menzil aslında bir sınır kabil ediliyor ve o menzili kaç knot hızla alabildiklerine bakılıyor genelde. Ha istese daha uzun menzillere de çıkar. Zaten bunun icin type 214' den 1 ay daha fazla suyun altında kalabilir. Daha derine de dalabiliyor.

Tabi en önemlisi 3-4 arası isteğe göre değişen vls'ye sahip her biri  6 adet tomahawk veya harpoon veya idas alabiliyor. Yani toplamda 24 adet tomahawk alır. Balistik füze alamaz deniz altının yuksekligi 6 metre civarı buna yetmez. Yani teorik olarak o gözler 4 tane bora boyunda füze alırda menzili 300 km anca olur. Buda örneğin Hyunmoo-3 (Cheonryong) gibi mach 1 de 1.500 km ye 500 kg nbc başlığı alçaktan sessiz sessiz taşıyabilecek bir fuzeden 24 adet taşımak varken gereksiz.

Type 216 kuşkusuz uzun menzilli aip denilen dünyadaki nükleer olmayan gelişmiş ülkelerin sahip olmak istediği shortfin barracuda, soryu ve a26 ocean er ile birlikte aynı sınıftadır. Muhtemelen milden de bu sınıfta olacaktır ama bakalım hangi katmanında.
« Son Düzenleme: 24 Eylül 2020, 11:33:47 Gönderen: BATTLESTAR »