Gönderen Konu: YENİ NESİL DENİZALTI PROJESİ  (Okunma sayısı 138655 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Ynt: YENİ NESİL DENİZALTI PROJESİ
« Yanıtla #300 : 05 Ocak 2023, 13:35:52 »
Rusya'nin gunluk yazin kullandigi topcu mermisi 60 bin iken su anda 15 bin. Bizim kotu gun senaryolarimizin hepsi hazir olmali. Uretim hatlari calismasa bile hazir olmali.

Rusya'dan ders alinmali.

Rusya'nın askeri yapısının halen soğuk savaş yıllarında kalmasından kaynaklanıyor bu birazda. Ancak dediğiniz gibi hesaplamalarımızı kötü güne göre yapmalıyız. Her zaman dediğim gibi A-B-C  vs planlarımız olmalı. Üretim hızı konusuna da katılıyorum. Üretimi farklı yerlerde, faklı şekillerde yapabilecek şekilde de düşünmekte fayda var. Bu sadece mühimmat üretimi için de değil, tüm savunma ürünleri (esasen gıda ve sağlık ürünleri de dahil edilmeli) için de düşünülmeli.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 38
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #301 : 05 Ocak 2023, 14:45:53 »
Rusya'nin gunluk yazin kullandigi topcu mermisi 60 bin iken su anda 15 bin. Bizim kotu gun senaryolarimizin hepsi hazir olmali. Uretim hatlari calismasa bile hazir olmali.

Rusya'dan ders alinmali.

Rusya'nın askeri yapısının halen soğuk savaş yıllarında kalmasından kaynaklanıyor bu birazda. Ancak dediğiniz gibi hesaplamalarımızı kötü güne göre yapmalıyız. Her zaman dediğim gibi A-B-C  vs planlarımız olmalı. Üretim hızı konusuna da katılıyorum. Üretimi farklı yerlerde, faklı şekillerde yapabilecek şekilde de düşünmekte fayda var. Bu sadece mühimmat üretimi için de değil, tüm savunma ürünleri (esasen gıda ve sağlık ürünleri de dahil edilmeli) için de düşünülmeli.

Saniyorsam en onemli sey, bireylerin boyle bir psikolojik savasa hazirlikli olmasi. Bizim millet artik Avrupa gibi savasi unuttu. Askerlik bile kisaldi. Eskiden askere gitmeyenlere kotu gozle bakilirdi, simdi gidene enayi gozuyle bakiliyor. Herkes parali askerlik yapiyor.

Insanimiz kotu bir cografyada, surekli savas durumunda yasadigini unutmamali. Israil'de halk surekli savasa hazir mesela. Biz oyle degiliz. Insanlarin cogu savas ciksa, yedigi luks gofretlerin gelmemesinden yakinacak.

Gida, sanayi ve her alanda gercek muttefikler bulup, milli uretimi desteklemeliyiz. Fakat en onemlisi insanlarimizi hazirlamamiz gerekiyor. Cember artik iyice daraldi. Ser gucleri etrafimizda cirit atiyor. Ya guclenip hepsini etrafimizdan silecegiz yada bizler de somuru duzenine bir halka olarak katilacagiz.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #302 : 05 Ocak 2023, 23:17:27 »
ABD den Finlandiyaya kadar çeşitli sekillerde uygulanan yedek askerlik sistemini getirmek lazim...

Gönüllük esasina göre ciddi bir temel askerlik ve  uzmanlik eğitiminden gecenler ( gerekli görülürse kısa sürede birliklere katilip fiilen savaṣabilecek seviyede bir eğitim) sivil hayata geri donerler. Her sene belli sayıda ve uzunlukta tatbikat ve eğitimlere katilirlar ve gerekli görülürse belli bir süreyi aşmamak kaydi ile tam zamanlı göreve katilirlar. Bu sure zarfinda isten cikatilamazlar ve sirketler maaslarinin belli bir kısmıni odemeye devam etmek zorundadir.ilaveten bu askerlik hizmetine uygun olarak maaş ve haklar alirlar..belli sire süre sonra devam etmek isteyenler sozlesme yeniler istemeyenler sivil hayata kesin dönüş yapar..

Böyle bir sistem olursa ülkemizde katılım hatiri sayılır seviyede olabilir, savaşa psikolojik hazırlıgin da artirilmasi saglanabilir...hatta eğitimlere başka konularda eklenerek genel eğitim seviyesinin artmasina katkı da yapilabilir..
« Son Düzenleme: 05 Ocak 2023, 23:31:42 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 38
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #303 : 05 Ocak 2023, 23:34:42 »
Su anda gercekten savas aninda bircok kisi "uf ya nereden cikti bu savas" kafasinda olacak. Bu insanlara anlatamazsiniz da hic bir seyi. Hele bir de ilk saldiriyi biz yaparsak bitmez dirdirlari.

Bugun ODTU'de olanlari gorunce yuregim sizladi. Ulke savunma sanayisine dusman gencler yetistirdi. Muhalefet desen neden Libya'dayiz, neden Suriye'deyiz kafasinda. Nasil bir topluma donustuk inanilir gibi degil.

Konu denizalti, dagittim biraz kusura bakmayin.

Çevrimdışı Heartbang

• DefenceTurk
  • *
  • 36
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #304 : 06 Ocak 2023, 02:53:25 »
Bugun ODTU'de olanlari gorunce yuregim sizladi. Ulke savunma sanayisine dusman gencler yetistirdi. Muhalefet desen neden Libya'dayiz, neden Suriye'deyiz kafasinda. Nasil bir topluma donustuk inanilir gibi degil.
Üniversitelerde kantarın topuzu iyice kaçtı. Bazı medya hocaları sınıfta PKK propagandası izletip yönetmeniyle soru cevap yaptıracak kadar aymazlık içinde. YÖK resmen ayakta uyuyor. Dışarıdan işleyen bazı STÖ'ler etkinlik falan diye öğrencileri çekip beyinlerini yıkıyor. Acil el atılması, kelle alınması lazım.

Çevrimdışı Türkay

• DefenceTurk
  • *
  • 26
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #305 : 06 Ocak 2023, 11:25:38 »
    Denizaltılarımız mutlaka diğerlerinde olduğu gibi sonar dalgalarını daha az yansıtan bir malzeme ile kaplanıyordur. Bizim özellikle bu konuda bir çalışmamız var mı?

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #306 : 06 Ocak 2023, 12:34:54 »
Üniversitelerde kantarın topuzu iyice kaçtı. Bazı medya hocaları sınıfta PKK propagandası izletip yönetmeniyle soru cevap yaptıracak kadar aymazlık içinde. YÖK resmen ayakta uyuyor. Dışarıdan işleyen bazı STÖ'ler etkinlik falan diye öğrencileri çekip beyinlerini yıkıyor. Acil el atılması, kelle alınması lazım.
Üniversitelerdeki komünizm, sosyalizm ve hdp sempazitani tipler yapıyor hep, tüm üniversiteyi karalamaya gerek yok. Ülkeyi ODTÜ, İTÜ, Boğaziçi ve Bilkent sırtlıyor neredeyse.

Nasıl oluyorsa bu komünizm ve sosyalizm sempatizanlarının çoğu da hdp sempatizanı. Bu akımlara sempatizanı duyup milliyetçi olan insanlarda var tabii, özgür ve demokratik hakkı herkesin, sözüm onlara değil. Lafım bu akımların arkasına saklanıp bölücülük yapanlara, halkların kardeşliği veya halkların kaderlerini tayini ayağına.
« Son Düzenleme: 06 Ocak 2023, 12:43:21 Gönderen: baryshx »

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #307 : 06 Ocak 2023, 14:14:49 »
Ben protestocuların ODTÜ'nün mühendislik bölümlerinde öğrenci olduklarını zannetmiyorum. Çoğu sosyal bölüm öğrencisi olabilir. Hatta ODTÜlü olmayabilirler de. Savunma sanayinde o kadar ODTÜ mezunu mühendis var.  SSB, ODTÜ ile ortak projele yürütüyor. Mühendis adaylarının çoğu mesleklerinin zirvesi sayılabilecek Savunma Sanayinde çalışmayı zaten düşünüyor. O halde bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. Bu tip toplantılar mühendislik öğrencilerinin ufkunu açıcı ve onlar için katma değerken, rektörün bir kısım aşırı görüşlüye inisiyatifi kaptırması kabul edilebilir değil.   

Bence de teknik üniversitelerde sosyal bölüm olmamalı.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #308 : 06 Ocak 2023, 14:26:20 »
Bunlar mezun olunca uzun saçlarını kesip jilet gibi ütülü gömleklerine kravat takıp sinek kaydı traş olup işlerine gidecekler fazla takılmamak lazım.
« Son Düzenleme: 06 Ocak 2023, 14:38:26 Gönderen: re »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #309 : 06 Ocak 2023, 17:25:01 »
Politika’nın yeni nesil denizaltıyla ne ilişkisi var? Anlayamadım!