Gönderen Konu: Türk İnsansız Savaş Uçağı Projesi (MİUS)  (Okunma sayısı 164653 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Türk İnsansız Savaş Uçağı Projesi (MİUS)
« : 03 Nisan 2012, 13:50:49 »
ANKA'dan sonra TİSU için kollar sıvandı
Türkiye, 2030 yılına kadar insansız savaş uçağı yapmanın peşinde.
03.04.2012 - 07:02

Özellikle PKK'yla mücadelede kullanılan insansız hava aracı ANKA'yı uçurmaya başlayan Türkiye, bir de Türk insansız savaş uçağı (TİSU) için yol haritası çizdi.

Plan, Savunma Sanayii Müsteşarlığı koordinasyonunda, TSK, sanayi kuruluşları, enstitüler ve üniversite temsilcilerinin katılımıyla yapılan toplantılarda ortaya çıktı.
TİSU İÇİN HEDEF KONDU

Akşam gazetesinden Hakkı Kurban'ın haberine göre, İHA planlamalarının da yapıldığı toplantılarda, TİSU için de ana hedef ortaya kondu.

Rapordan: "2030'a kadar Türk İnsansız Savaş Uçağı'nı (TİSU) milli imkanlarla gerçekleştirmek üzere, gerekli teknolojik altyapının oluşturulması ve fizibilite çalışmalarına başlanması amaçlanmaktadır."
SİVİL ALANDA DA KULLANIM ARTACAK

Raporda ayrıca, halen 5 milyar dolarlık pazara ulaşan insansız hava sistemlerinin sadece askeri değil, sivil alanlarda da kullanımının artacağı belirtildi. Bu çerçevede, 10 yılda 50 milyar dolara ulaşacak pazarda Türkiye'nin de etkili olabileceği kaydedildi.

http://www.ensonhaber.com/ankadan-sonra-tisu-icin-kollar-sivandi-2012-04-03.html
« Son Düzenleme: 22 Eylül 2020, 12:04:38 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Ati

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Ynt: Türk İnsansız Savaş Uçağı Projesi (MİUS)
« Yanıtla #1 : 03 Nisan 2012, 21:04:55 »
Çok önemli bir gelişme. Abd'nin insansız savaş uçağı projesi var mı?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #2 : 03 Nisan 2012, 21:54:40 »
Çok önemli bir gelişme. Abd'nin insansız savaş uçağı projesi var mı?

Sorulur mu? :)
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı Ati

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #3 : 03 Nisan 2012, 22:03:17 »
Abd'nin Hellfire vb atan Predator'u falan var ama ciddi anlamda muharip-avcı insansız savaş uçağı var mı?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #4 : 03 Nisan 2012, 22:36:50 »
Abd'nin Hellfire vb atan Predator'u falan var ama ciddi anlamda muharip-avcı insansız savaş uçağı var mı?

Henüz yok bildiğim kadarıyla.

Çevrimdışı Ati

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #5 : 03 Nisan 2012, 22:43:57 »
Bu projeyi ciddi anlamda başlatan ilk ülke olursak müthiş bir gelişme olur. Geleceğin savaş teknolojisinin öncüsü oluruz. Bir an önce resmi olarak projeye başlanmalı. Erken kalkan yol alır.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #6 : 03 Nisan 2012, 23:21:51 »
Bu projeyi ciddi anlamda başlatan ilk ülke olursak müthiş bir gelişme olur. Geleceğin savaş teknolojisinin öncüsü oluruz. Bir an önce resmi olarak projeye başlanmalı. Erken kalkan yol alır.

Ama bu haberdeki insansız hava aracının insansız bir avcı uçağı olacağını hiç sanmıyorum.

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #7 : 04 Nisan 2012, 12:16:12 »

Henüz yok bildiğim kadarıyla.
F-16 nın insansız olanını üretmeyi düşünüyorlar , bunun için görüşmeler yapılmış.

Çevrimdışı kara4915

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #8 : 04 Nisan 2012, 13:20:56 »
f -4 leri insansız olarak bir kaç yıldır afganistanda kullandıklarını bazı haber kaynaklarında görmüştüm   

Çevrimdışı AYDIN

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #9 : 08 Nisan 2012, 20:36:20 »
arkadaşlar hepinizin sevincine katılıyorum fakat sürekli inceliyorum sürekli haber dinliyor gazete okuyorum ve üzülüyorum üzüldüğüm nokta havacılık sektörü beli bir seviyeye gelmiş ve o seviyede sürekliilerleme kaydediyo fakat bizimgi hemen hemen her dalda yetişmiş elemanı olan ülkeler hala amerikayı baştan keşfetmeye çalışılıyor bir uçan aracın amaçlarını ortaya koymak çokmu zor ha evet zordur neden çünkü işi ehline de masa başında oturan yaparsa o iş seneleri bulur amaç belli oldu o amaca göre uçan aracın metarlojik airodinamik mekanik pnomatik hidrolik ve diyer kısımların projelendirilmesi ve üretim aşamasına kadar geline bilmesi için istendiği ve cidiye alındığı takdirde 5 yıl içinde prototipi yapılıp 2 yıl içindede seri üretime geçilebileceğine inanıyorum fakat 2030 diye bir tarih bana kusura bakmayın pek inandırıcı gelmedi zira geçmişe baktığımdaki bu geçmişin derinliği 70 yıl bana palavra insanların gönlünü okşamak duymak istediklerini söylemek olarak geliyor sizlerde bu soruyu kendinize haksızsam eyvallah.