Gönderen Konu: Türk İnsansız Savaş Uçağı Projesi (MİUS)  (Okunma sayısı 164677 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türk İnsansız Savaş Uçağı Projesi (MİUS)
« Yanıtla #100 : 26 Haziran 2020, 17:51:52 »
Hava-hava savaşı yapamaz (yapay zeka teknolojisi daha o seviyede değil).

Bence hava-hava savaşını daha kolay yaparlar. Hele "havada dolanan hava savunma füzesi" anlayışıyla, yerdeki HSS radarlarıyla eşgüdümlü çalışacak tarzda kurgulanırsa çok çok rahat yaparlar. Asıl zor olan yakın desteği, onu yapay zeka ile çözmek marifet olur bence.
Sn Merzifonlu,
“Hava-hava“ savaşı sadece karşıdaki düşman uçağını görünce füze sallamak değil.  Bu uçakla BVR savaş yaparsınız. Ama WVR yapamazsınız stealth değilse. Avlanır. İt dalaşı hiç yapamaz.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #101 : 26 Haziran 2020, 17:56:42 »
Alıntı
2- İha bağlantısındaki gecikmeden dolayı hava-hava muharebesi yapamazlar saptaması çok yanlış. Neden ?

- Bu uçakların ilk aşamada bvr yani radar güdümlü hava- hava muharebesi yapması bekleniyor.  Gecikme ile kaçırılacak bir durum yok .

Sn Battlestar,
2 saniyeye varan sinyal gecikmesi ile hava-hava muharebesini , it dalaşını,  nasıl yaptıracaksınız bu alete? Karşıdaki uçak onu görmeden hasım uçağa füzesini yollayıp kaçması lazım. Yoksa avlanır.
İkinci satırdaki yazdığınız durum geçerli. Yoksa “doğru“ anlamda hava-hava muharebesi yapamazsınız bu uçakla 100-150km den öte ya da “Line-of-sight” dışındaysa ve röle yoksa.

Hocam Mius gibi bir uçağa aesa radar taktığınızda karşıdaki herhangi bir 4xx uçağın mius'u daha önceden tespit etmesi imkansıza yakın. Zaten bu tarz senaryolarda awacs uçaklarımız (kaldı ki ben daha ufak aselsan radarlı awacslar yapacağımızı da düşünüyorum. Veya belki awacs iha ) hedef bilgisini uçağın aesasına kalmadan da verir.

Diğer konuya gelirsek artık modern harp sahalarında it dalaşı diye bir olay kalmamaya başlıyorken, bu konuda endişelenmenize gerek yok. Üstte attığım videoyu izleyin. Benzer bir sistem her uçağa konulabilir.  Ha ayrıca akıllı bir siha operatörü zaten düşman 4+++ avcıyı iir menziline sokmaz.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #102 : 26 Haziran 2020, 18:06:06 »
Alıntı
2- İha bağlantısındaki gecikmeden dolayı hava-hava muharebesi yapamazlar saptaması çok yanlış. Neden ?

- Bu uçakların ilk aşamada bvr yani radar güdümlü hava- hava muharebesi yapması bekleniyor.  Gecikme ile kaçırılacak bir durum yok .

Sn Battlestar,
2 saniyeye varan sinyal gecikmesi ile hava-hava muharebesini , it dalaşını,  nasıl yaptıracaksınız bu alete? Karşıdaki uçak onu görmeden hasım uçağa füzesini yollayıp kaçması lazım. Yoksa avlanır.
İkinci satırdaki yazdığınız durum geçerli. Yoksa “doğru“ anlamda hava-hava muharebesi yapamazsınız bu uçakla 100-150km den öte ya da “Line-of-sight” dışındaysa ve röle yoksa.

Hocam Mius gibi bir uçağa aesa radar taktığınızda karşıdaki herhangi bir 4xx uçağın mius'u daha önceden tespit etmesi imkansıza yakın. Zaten bu tarz senaryolarda awacs uçaklarımız (kaldı ki ben daha ufak aselsan radarlı awacslar yapacağımızı da düşünüyorum. Veya belki awacs iha ) hedef bilgisini uçağın aesasına kalmadan da verir.

Diğer konuya gelirsek artık modern harp sahalarında it dalaşı diye bir olay kalmamaya başlıyorken, bu konuda endişelenmenize gerek yok. Üstte attığım videoyu izleyin. Benzer bir sistem her uçağa konulabilir.  Ha ayrıca akıllı bir siha operatörü zaten düşman 4+++ avcıyı iir menziline sokmaz.
Çok güzel! Anladım. Ama şeytanın avukatlığını yapayım:
4++ uçakta da Aesa varsa?

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #103 : 26 Haziran 2020, 18:28:43 »

Bence hava-hava savaşını daha kolay yaparlar. Hele "havada dolanan hava savunma füzesi" anlayışıyla, yerdeki HSS radarlarıyla eşgüdümlü çalışacak tarzda kurgulanırsa çok çok rahat yaparlar. Asıl zor olan yakın desteği, onu yapay zeka ile çözmek marifet olur bence.
Sn Merzifonlu,
“Hava-hava“ savaşı sadece karşıdaki düşman uçağını görünce füze sallamak değil.  Bu uçakla BVR savaş yaparsınız. Ama WVR yapamazsınız stealth değilse. Avlanır. İt dalaşı hiç yapamaz.

La havle! İt dalaşının ağa babasını yapar, neyi yapamıyor? Neyse tartışmayacağım, 3-5 seneye kalmaz yaptığını görürüz. O zaman anlarsınız.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #104 : 26 Haziran 2020, 18:41:49 »
MİUS tan benim tek beklentim , F-35'in derin darbe görevini üstlenmesi... İçine 2 tane Som-J  koyup sınırı geçip stratejik hedefleri , ilk vuruşu yapsın yeter...

İt dalaşı gibi beklentim yok...İt dalaşı yapsın diyen arkadaşlara da saygım var Çünkü biz bir şey aldık mı her işi yapsın istiyoruz...

Lokantadaki ıslak mendille önce elimizi , sonra ağzımızı ,ondan sonra önümüzdeki masanın üzerindeki kırıntıları en sonrada ayakkabımızı silip çöpe atan bir milletiz...

Dua edin de MİUS'tan denizaltı avlamasını beklemesinler...

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 65
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #105 : 26 Haziran 2020, 18:48:25 »
Bence it dalaşı kalmaz bvr füzeleri herşey halleder yanlış kavram

Unuttuğunuz şey bu stealth uçaklarda radar belki en az kullanılan unsur çünkü radarlar aktif yayın yaptığı için havadaki stealth özelliğinden feragat etmiş olur hava taşıtları f-35 de dahil bu listeye.

Hatta radarlarında lpı denilen düşük frekansla çalışma özelliği var yani radarlar dezavantajlı
Bu yüzden stealth uçaklar awacs gibi uçaklardan hedef ve yön bilgisi olarak istifade eder iken saptanmamak için telsiz konuşması bile yapmazlar düşmanın esm sistemlerine fısıldamamak için

Irst ve dass sistemleri yayın yapmadığı için avantajlı gibi gözüksede

Oda hava şartları nem bulut yağış gibi unsurlardan etkilenmektedir

Afturburner kullanmayan bir hava cismini belki keşfedimiyecek saptayamıyacak tespit etse bile iş işten geçicek

Zaten mius'a dass gibi sistem yaparlar ise   büyük iş yaparlar fakat

Abd nin dass sistemini fazla abartmamak lazım ruslar senelerdir irst sistemi ile dolaşmasına rağmen ve tecrübesine rağmen dass gibi sistem geliştiremediler ve yüksek menzil sunmadılar sadece su 57 de deniyorlar ve geliştirdiler.

Bir diğer husus satcom kullanmaları yani uçuş programlarını ve görev yelpazesini yerden yüklemek yerine satcom ile yönlendirip anlık hedefler konusunda avantaj sağlansada satcom'un ben burdayım şeklinde bağırarak iletişimi sayesinde yerini ve kordinatını havada belli edicek deyim yerinde ise ben burdayım diye bağıracaktır

Bu yüzden yapay zeka hava odaklı görevlerden ziyade esas işi olan hava yer görevleri için önemli yer tutmaktadır

Sadece radar yok tespit etmek için elint sigint ile esm cihazlarını boş geçmeyin düşmanın

Hava hava görevlerini sihaların henüz tam anlamı ile gerçeklestirceğini sanmıyorum

Bvr füzesi ve aesa radarı olsa bile

2 sn lik iletişim gecikmesi bir yana

Akrobatik hareketler için gelişmiş yapay zeka lazım

Bvr füzeleri gircekleri angajmanda ise

Bvr füzeleri

Chaff/flare
Sahte ve çekili decoy
Ecm podları ile elektronik harbe maruz kalmaları

Şeklinde aldatılabilir atlatılabilir tehlikelerdir

Hava hava savaşlarında düşman 4 -4,5 nesle sahip uçaklarca düşürülmeleri yada önlemeleri mümkün olacaktır.

Bir sihamız mısır karasularında mısırlı rafale ler ile temas yaşandı mısırlı rafale 'ler sihalarımızı önledi

Gibi ve benzeri haberler ile karşılaşabiliriz ...

Zaten silah yada dahili istasyonu sınırlı hacimde olacaktır.

Ama sead dead görevi üstelenecekse platform ki görev yelpazesinde var

Bir adet harm füzelik dahili füze istasyonu kafidir daha doğrusu harküladedir

Deep strike için som j taşıyabilmesi müthiş bir özellik. Veya kabiliyet olur

Minimum ister

Sbd spear tarzı kuzgun füzesi bu iha için yeterli bile olabilcek iken
Harm som j füzeleri için iç hacim resmen devrim olur

Hava hava savaşındaki verdiğiniz bilgilere ise katılmamaktayım
« Son Düzenleme: 26 Haziran 2020, 19:13:35 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #106 : 26 Haziran 2020, 19:04:10 »
Alıntı

Sn Battlestar,

Mius'un rcs'sine bağlı ben 0.1 m2 olacağını düşünüyorum. Bu durumda tespit edildiği an çoktan füzeyi sallamış olur. (Karşıdaki uçağın rcs'si en düşük  ve aesa radarı en yüksek olan Ef-2000 için konuşuyorum.)
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #107 : 26 Haziran 2020, 22:16:50 »
Alıntı

Sn Battlestar,

Mius'un rcs'sine bağlı ben 0.1 m2 olacağını düşünüyorum. Bu durumda tespit edildiği an çoktan füzeyi sallamış olur. (Karşıdaki uçağın rcs'si en düşük  ve aesa radarı en yüksek olan Ef-2000 için konuşuyorum.)
Aradığım cevabı verdiniz . Sağolun!
+1

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #108 : 26 Haziran 2020, 22:38:35 »

Sn Merzifonlu,

La havle! İt dalaşının ağa babasını yapar, neyi yapamıyor? Neyse tartışmayacağım, 3-5 seneye kalmaz yaptığını görürüz. O zaman anlarsınız.
Sn Merzifonlu,
Pardon ama “le havle“ ne demek? Fransızcam yok ta!
Siz “Signal Latency” nedir biliyor musunuz?
Digital Uydudan tv Proğramı seyrederken yan Oda daki antenli tv den gelen aynı proğramla İkisi arasındaki gecikmeyi bilirsiniz herhalde.
Uydu ile kontrol edildiğinde AnkaS lerde de bu problem var. Gelen sinyal 2 saniyeye kadar geç geliyor. Yani Karşı hasım uçak manevra yapıyor. Siz 2 saniye sonra haberdar oluyorsunuz.
Bunun için iniş ve kalkışlar için ABD dahi reaper larda, uçağın inip kalktığı hava alanındaki yer görevlilerine vermiş iniş ve kalkış işlemini Afganistan’da. Kalkış tan sonra kontrol ABD deki kontrolöre geçiyor. İniş esnasında kontrol tekrar Afghanistan daki yer görevlisine veriliyor.
Bu aletleri kontrol eden uydular ~35binkm yukarıda. Sinyal dünya etrafında Bu uydular arasında dönüyor size ulaşıncaya kadar. Ve de gecikiyor.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 65
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #109 : 26 Haziran 2020, 23:37:29 »
Arkadaşlar tekrar belirteyim gerçek safkan stealth iha için iki büyük engel olur

1- Radar kullanırsa aesa veya lpı özelliği de dahil olmak üzere hasım esm sistemleri tarafından tespit edilir yeri belli olur

2-satcom ki canlı yayın yapar hasım elint /sigint dinleme kestirme sistemlerince yeri ve konumu belli olur stealth lığı azaltır.

Bu iki sebepten tam stealth bir insansız savaş uçağı yapmamız hele ki satcom var ise zor iş

Global hawk iha dı stealth tır faka iran hava savunma sistemleri tarafından vurulmuştur.

Buk m2 benzeri bir hava savunma sisteminin iran üretimi versiyonu ile vuruldu 5-6 ay önce

Stealth iha yapmak kolay değil.

Satcom etkisinden çıkartmak için yapay zekaya ihtiyacımız var

Hava muharebelerini yada hava hava savaşlarını bir kenara bırakın hava yer görevleri için yapay zeka lazım

Hedefin yerde yüklenip mümkün oldukça satcom ile iletişim kurmadan yada güncelleme gerektirmeden hedefleri yerden yüklenen veriler ile vurmak lazım..

Stealth lığı bozmamak adına

« Son Düzenleme: 26 Haziran 2020, 23:38:56 Gönderen: Denizci16 »