Gönderen Konu: Türk İnsansız Savaş Uçağı Projesi (MİUS)  (Okunma sayısı 164757 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türk İnsansız Savaş Uçağı Projesi (MİUS)
« Yanıtla #70 : 09 Haziran 2020, 23:40:31 »
Arkadaşlar biraz iyi niyetle pegasus motorlu, f-110 motorlu sihalar tasarlayıp uçuruyoruz ama şu ana kadar tasarlayıp, yaptığımız tek jet motorlu hava aracı budur ;

Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 102
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #71 : 09 Haziran 2020, 23:48:45 »
jet siha yapmakta birçok sıkıntı var.en büyüğü yapay zeka yada yarı otonom yazılım.inanılmaz büyük olasılıkta savaş senaryosunda hangi davranışı seçeceği,kendini geliştirip geliştiremeyeceği,deneyim ile öğrenme becerisi olabilecekmi olamayacakmı?v.b. gibi soruların yanında eh saldırısında kör uçuşla neler başarabileceği hava savaşında yüksek g dayanımı sebebiyle karşıdaki uçaklara hangi hızlarda füze atabileceği soruları en başta aklıma gelenler.hele insan dayanımı dolayısıyla max. 9g kuvvete dayanabilecek uçakların tasarım kriterleri 24 g ye dayanabilecek bir jet ihada geçerli olmayacağına göre nasıl bir malzeme tercih edilecektir.bu sorunları aşmak için bence abd şu an deliler gibi uğraşıyordur.biz daha başlamadığımız için yapacağımız iha max 2 mach sürate çıkabilen 9-12 g dayanımlı bir araç olur yapay zeka ise daha çok deneyimle geliştirilebilen bir sistem olduğundan biz o konuda artıdayız diyebiliyoruz

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #72 : 10 Haziran 2020, 07:50:04 »
İlk jet siha'mız it dalaşına girmeyecek ki...
ABD X-36'yı 1997'de uçurmuş .... Teeeeee 23 sene önce hem de hayalet özellikli...

Ama hızı çok düşük bir jet iha...Biz de öyle başlayacağız...

Kalkıpta 1500 km hızla uçan it dalaşı yapan , F-110 motorlu iha yapacak halimiz yok...

Çünkü bizde bunu uçuracak bırakın yapay zekayı , normal zeka-alt yapı henüz yok...

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #73 : 18 Haziran 2020, 02:05:00 »
Biz delta kanat bir mius beklesek bile sanırım hissiyatım Baykar Mius General Atomics Avenger gibi bir sistem olacak ;

Error 404 (Not Found)!!1

Peki neden ;

1- Mevcut tasarımlar zaten Üstten motor nozzle'lı benzer tasarımlar ;

2- Kullanılan motorların itkisi nerdeyse aynı . Avenger daha fazla yük taşıdığından hızı biraz daha az ancak bence miusta bize verilenden çok daha ağır görev yükü olacağından benzer tonajlara çıkabilir.

3- Mius'un sınıfında pek örnek yok her zaman ilk örnekleri temel almak güvenli bir limandır.

----------------------------------------------

Açıkcası avenger gibi bir mius bana uyar. satcom,sar ve aesa radarlı, gövde içi silah istasyonlu dahili ehpod'da olacak zaten belki flir sistemi'de mini eots gibi olur.

Açıkcası tasarım içinde uğraşmalarına gerek yok. Avenger'ı kopyalasınlar. Uçak şu an için 12 bin km irtifa ve 5 saate kadar uçuş deniliyor ama platform rahatça 15000 km irtifa ve 15 saate kadar uçuşları kaldırır gibi çünkü avenger yapabiliyor.

Stealth özellikten dolayı tespiti de çok zor olacağından kara saldırı, derin darbe, sead, bvr hava-hava ve anti gemi görevlerinde çok etkili olacaktır. Eğer ki avenger gibi 10-15 million dolar olursa hele düşünemiyorum. Birde mancınıkla kalkıp halatla inebilecekleri genişlikte pisti olan skijump ve ilkel bir mancınık sistemli lst'ten bozma bir siha gemisi yaparsak , çok farklı bir lige yükseliriz.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #74 : 18 Haziran 2020, 09:29:25 »
Pratt ve Whitney PW545B turbofan motoru kullanıyormuş...
Mius'ta biz hangi motoru kullanabiliriz? Yine başımız ağrıyacak motordan...

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #75 : 18 Haziran 2020, 10:00:32 »
Pratt ve Whitney PW545B turbofan motoru kullanıyormuş...
Mius'ta biz hangi motoru kullanabiliriz? Yine başımız ağrıyacak motordan...

Ukrayna'nin Ai-25 tlt motorunu kullanacağız

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #76 : 18 Haziran 2020, 10:58:33 »
Yerli Mius'ta kullanacağımız AI25TL motoru ;
kgf (kN)   1720 (16.87) itme gücü üretiyormuş...

General Atomic Avenger Mius motoru ; PW545B turbofan motoru : İtme (lb)   3952 gücü üretmiyormuş.

Geçen gün motor güçleri birimleri ile ilgili Sayın Skywolf ile bir tartışmamız olmuştu.

Ben Mig-31 motorunun gücünü (ıbf) olarak verildiğini zannetmiştim. Ama Skywolf  bu gücü kiloNewton (KN)olarak belirterek 2 ile çarpılması gerektiğini söylemişti.

Yukarıda verilen 2 motorun  gücünü aynı birim üzerinden yazabilir mısınız?
Yani Avenger motoruyla bizim Mius'ta kullanacağımız Al25TL motorunu güç olarak karşılaştırabilir miyiz?(Aynı itiş gücü birimini kullanarak)

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #77 : 18 Haziran 2020, 11:22:38 »
Yerli Mius'ta kullanacağımız AI25TL motoru ;
kgf (kN)   1720 (16.87) itme gücü üretiyormuş...

General Atomic Avenger Mius motoru ; PW545B turbofan motoru : İtme (lb)   3952 gücü üretmiyormuş.

Geçen gün motor güçleri birimleri ile ilgili Sayın Skywolf ile bir tartışmamız olmuştu.

Ben Mig-31 motorunun gücünü (ıbf) olarak verildiğini zannetmiştim. Ama Skywolf  bu gücü kiloNewton (KN)olarak belirterek 2 ile çarpılması gerektiğini söylemişti.

Yukarıda verilen 2 motorun  gücünü aynı birim üzerinden yazabilir mısınız?
Yani Avenger motoruyla bizim Mius'ta kullanacağımız Al25TL motorunu güç olarak karşılaştırabilir miyiz?(Aynı itiş gücü birimini kullanarak)

Bunlar güç değil! Kuvvet.

3952 lbf= 1792 kN
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #78 : 18 Haziran 2020, 11:43:46 »
Dönüşüm nasıl yapılıyor? Kaçla çarpmamız gerekiyor?
Ibf ile kN dönüştürürken?
« Son Düzenleme: 18 Haziran 2020, 11:44:46 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #79 : 18 Haziran 2020, 11:53:54 »
2.20 katıymış... Böldüm, buldum :D :D :D

3784 kN bizim motor
3952 kN ABD , Avenger motoru ... Pek fark yok...
« Son Düzenleme: 18 Haziran 2020, 11:56:07 Gönderen: serkan1976 »