Gönderen Konu: Türk İnsansız Savaş Uçağı Projesi (MİUS)  (Okunma sayısı 167001 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türk İnsansız Savaş Uçağı Projesi (MİUS)
« Yanıtla #710 : 09 Aralık 2022, 23:14:54 »
Sayın VLS daha geçen hafta Akşit Hoca TF-6000 prototipi için yağ pompası , dişliler  bulmakta zorlanıyoruz , ambargo koyuyorlar demişti...1 y içinde ne ara prototip bitecek de yüzlerce saat çalıştırılacak da TİSU'ya takılacak?

5 senedir TS-1400'ü helikoptere takamadık...

NOT: Şu anda önümde bilgisayarım var...Bir pencerede Aksungur ; bir pencerede Global Hawk hafif delta kanatlısı yok olmuyor hiçbir şekilde birleşmiyor...Neyse tasarımı düşünmeyi bıraktım...O konuda TUSAŞ'a sonsuz güvenim var...

Yine iş dönüp dolaşıp motorda bitecek galiba....

« Son Düzenleme: 09 Aralık 2022, 23:18:03 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #711 : 09 Aralık 2022, 23:18:59 »
Burada amaç hem motor testi hemde TISU testlerini aynı paralelde yürütebilmek.

Çok zekice!  8) Ben de tam böyle bir şey düşünüyordum. İnsanlı bir uçakta bunu yapmak delilik olabilirdi. Ama bir dronda yapmak çok mantıklı. Uçmaktan daha iyi test mi olur, uçsun dursun işte!

Yalnız, MMU için GE-F110-129 ayarında bir motor yetersiz kalacaktır. MMU için 35.000 librelik itki üreten bir canavar lazım. Tahminimce o motor hazır olunca onu test etmek için insansız bir MMU prototipi inşa edilir. O da o dronda uçar durur.
« Son Düzenleme: 09 Aralık 2022, 23:23:34 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #712 : 09 Aralık 2022, 23:24:14 »
Aksungur platformu derken muhtemelen gövdeden bahsediliyordur. Yoksa kanatlara jet motoru takmazlar Aksungur'un. Muhtemelen Anka'nın jet motorlusu gibi bir SİHA olacak Göksungur. TİSU ise ayrı bir proje diyorlar. Yani TUSAŞ'ın elinde 2 farklı jet SİHA projesi var doğru muyum? Yoksa hafızam beni yanıltıyor mu?  ???

O zaman neden ANKA değil de ısrarla Aksungur diyorlar...

Benimde ilk önce aklıma sizin de dediğiniz gibi ANKA'nın jet motorlusu geldi , ANKA daha uygun gibi geldi turbofan motorlu olarak...Aksungur ne alaka hala anlayamadım....

Aksungur da aslında Anka platformunu kullandığı için söyleniyor muhtemelen.

Aksungur'un gövdesi bir nevi Anka. Motorlar kıç bölgesi yerine kanatlara alındı ve çift motor tercih edildi. Tasarımda da değişikler yapıldı. Yoksa Aksungur'a normal şartlarda o tasarımla jet motorunu ancak kanatlara takarsın ki kanatların güçlendirilmesi gerekir. O kanatlar normal şartlarda çift jet motorunu kaldıramaz silahlarla beraber.

Global Hawk gibi Anka'dan devşirilmiş ve jet motorlusu olacak benim tahminim, düşüncem bu şekilde. Aksungur olacaksa çift motorlu olur ve kanatlarda ciddi değişiklikler gerektirir. Böyle bir tasarıma sahip bir İHA görmedim ben. Hele bir çıksın da görelim nasıl olacakmış. Yoksa sosyal medyada falan herkes kafasına göre çizimler yapıp şöyle olacak yok böyle olacak diyor. Çok bir şey kalmadı ortaya çıkmasına.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #713 : 09 Aralık 2022, 23:25:15 »
Tisu  Sukhoi S-70 Okhotnik-B  gibi görüntüsü olacakdir

Çevrimdışı M.B.T

• DefenceTurk
  • *
  • 27
« Yanıtla #714 : 09 Aralık 2022, 23:45:29 »
https://www.ga-asi.com/remotely-piloted-aircraft/predator-c-avenger

Buna benzer olabilir mi?
Benden önce kafanda canlandırmışın😂
MQ20 Avanger gibi mi ki?
« Son Düzenleme: 09 Aralık 2022, 23:48:31 Gönderen: M.B.T »

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #715 : 09 Aralık 2022, 23:47:55 »
Merhaba,

Motor noktasında TEI tarafında ay sonu veya ocak ayı içerisinde  bir süpriz video gelebilir TF6000 motoru için.
TISU nun gövde tasarımında motor bölmesi hesaplamalarında TF6000 ebatlarının tasarıma eklendiğini ufak bir bilgi notu olarak paylaşmak isterim.
Yanlız bu TF6000 iki tipte üretilmesi planlanmakta.Bir tanesi İnsansız (KE-TISU) için diğeride MMU (F110-GE-129) ayarında olması (motorun yarıçapının genişletilmesi ile) planlanan motor mimarisine sahip olmak üzere iki tip motor çıkarılması hedeflenmekte.

Şu an  TISU da gövde imalatı bitme noktasında nihai son montaj hattına 2023 ilk yarısında girmesi planlanıyor.
2023 Mayıs veya Haziran gibi ilk prototip TF6000 ile yer testlerine başlaması planlanıyor.
Ukrayna motoru şu aşamada TUSAŞ tarafından düşünülmemekte.
Burada amaç hem motor testi hemde TISU testlerini aynı paralelde yürütebilmek.
Aslında görülen tasarımdan nasıl ifade etmem gerekir bilmiyorum ama yani en yakın gövde tasarımı o diyebiliriz.
Biraz daha Global Hawk'ın delta açılısı gibi ama tam değil.
En güzeli eğer aksilik yaşanmaz ise Mayıs veya Haziran gibi hangardan çıkınca dediğim anlaşılabilicek.

Not:TISU için bazı kaynaklar Şubat-Mart 2023 gibi bir ifade kullanmış.Bu kesinlikle doğru değil.TF6000 ilk çeyrekte motor ateşlemesi ve testlerinden sonra ikinci çeyrekte ilk üretim olan motor TISU ya entegre edilicek.Bu da eğer projede aksilik yaşanmaz ise Mayıs yaşanır ise Ağustos gibi düşünülüyor.
Ocak, Şubat'ta üretim hattında gösterebilirler motorsuz halini, TF-X  gibi yani.

Global Hawk gibi uzun menzilli, yüksek irtifalı ve istihbarat için lazım da, bize Neuron gibi gizli karakterli, bol sensörlü bir iha da lazım sızma ve bombardıman için.

Benim gönlümden geçen ve önceliğim uçan kanat yapısında bir iha, daha sonra Global Hawk tipinde ama ya ordunun öncelikleri ve istekleri farklı ya da Tusaş'ın planları. Gerçi planlarda uçan kanat Tisu gözüküyordu, tabii ondan önce Sinsi iha, Stratejik iha ve Yiha'da gözüküyordu ;D :P
« Son Düzenleme: 09 Aralık 2022, 23:52:44 Gönderen: baryshx »

Çevrimdışı ocelot

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #716 : 10 Aralık 2022, 00:06:40 »
Ortada çok fazla iddia var. Tusaşın 7 tona yaklaşan ağırlıkta uçan kanat şeklinde bir sihası olduğu, bunun yanı sıra anka temelli başka bir jet siha daha olduğu söylenirken ilki yok ikincisi var diyen de var ikincisi yok ilki var diyen de. Hepsi de çok iddialı bizim dediğimiz doğru diyor. Bakalım 3 5 aya herşey belli olur

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #717 : 10 Aralık 2022, 00:29:16 »
Sayın VLS , TİSU'yu görmüş ve uçan kanat şeklindeki çizimlerin doğru olmadığını söyledi...Sukhoi S-70 Okhotnik veya X-47 gibi bir tasarım beklemeyin...

Sayın VLS bu kadar yazdıktan sonra sizin söylediğinizin tam tersi , uçan kanat gibi bir tasarım çıkarsa yıllarca dilimden düşmezsiniz onu da bilin... :D :D :D

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #718 : 10 Aralık 2022, 00:45:44 »
O değil Tisu/Mius ismindeki iha'nın ismi ve cismi belli Tusaş yol haritasında. VLS'nin dediği şekilde bir iha çıkacaksa adını Akdoğan falan koyarsın çağrışım açısından veya kötü adlandırma ile Stratejik iha deseler daha iyi :P
« Son Düzenleme: 10 Aralık 2022, 00:48:19 Gönderen: baryshx »

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #719 : 10 Aralık 2022, 01:04:46 »
bence tüm forum  tahminlerde çuvalladı.
kaynakları ve önceki yıllarda verilen  bilgileri biraz hatırlasaydınız bu kadar uzak tahminlerde bulunmazdınız.
şahsi tahminim,  Aksungur'un  hızlı ağabeyi dedikleri şey bu aşağıda paylaştığım  cümlelerde tarif edilmiş.

"14'üncü Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda (IDEF'19) ilk kez sergiledikleri İHA Aksungur'un ismini saatte 180 kilometre hızla uçan "doğan"dan aldığını vurgulayan

Kotil, "Bir de bunun Göksungur'u var, o da 380 kilometre hızla uçuyor. Daha sonra o da gelecek inşallah. "

https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/goksungur-turkiyenin-gokyuzundeki-en-hizli-ihasi-olacak/1470610

korsan diyor ki,  380km hızla uçuyorsa,  bu uçağın jet motorlu  olma ihtimali çok düşük.
ha,  aynı haberde  birkaç satır aşağıda "süpersonik "  kavramı  geçiyor;  ama orada,  aslında  bir hedef uçak  ile  ilgili  konuşurken  bir karmaşa  yaşanmış diye anlıyorum.

şu  7 ton  olarak   yeni müjdelenen uçak  ise bundan farklı bir şey olmalı,  o  muhtemelen jet motorlu bir  insansız uçak  olacak.