Gönderen Konu: Türk İnsansız Savaş Uçağı Projesi (MİUS)  (Okunma sayısı 166971 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türk İnsansız Savaş Uçağı Projesi (MİUS)
« Yanıtla #700 : 09 Aralık 2022, 22:15:47 »
Not: Çorum Havalimanında verilen NOTAM üzerine MIUS ilk uçuşunu başarılı şekilde yapmış durumda.

Çorlu olacak sanırım. Çorumda hava limanı yok. :)

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #701 : 09 Aralık 2022, 22:22:57 »
Geçen cumartesi bayağı güzel haberler almıştık belki yarın Kızılelma'nın uçuş görüntüleri yayınlanabilir belli olmaz :)

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 38
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #702 : 09 Aralık 2022, 22:24:42 »
Tesekkurler bilgiler icin.

Çevrimdışı VLS

• DefenceTurk
  • *
  • 62
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #703 : 09 Aralık 2022, 22:30:01 »
Not: Çorum Havalimanında verilen NOTAM üzerine MIUS ilk uçuşunu başarılı şekilde yapmış durumda.

Çorlu olacak sanırım. Çorumda hava limanı yok. :)

Merhaba,

Düzeltme için teşekkürler mobil üzerinden yazdığımdan ötürü T9 açık olduğunu unutuyorum bazen :)

Saygılarımla

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #704 : 09 Aralık 2022, 22:33:12 »
Merhaba,

Yukarıdaki resimlerin hiç biri TİSU değil malesef hangarda görülen biraz farklı bir konsept.

Aksungurdan biraz farklı ama benzer bir tasarıma sahip.

Hatta ufak bir ipucu vermem gerekirse hayal etmeniz gereken gövde tipi Global Hawk tarzında.

Zaten abi kavramı buradan çıkıyor.

1-2 hafta içerisinde ilgili video paylaşımı olacak.

Saygılarımla

Ooooo harika haberler...Yalnız Aksungur ile Global Hawk'ı kafamda birleştiremedim bir türlü...

Motoru hakkında bilgi var mı hocam?
« Son Düzenleme: 09 Aralık 2022, 22:37:51 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #705 : 09 Aralık 2022, 22:44:04 »
Yalnız Aksungur ile Global Hawk'ı kafamda birleştiremedim bir türlü...

Motoru hakkında bilgi var mı hocam?

Yalnız değilsiniz. :D Ben de birleştiremedim. Muhtemelen Ukrayna'nın KE'de de kullanılan turbofan motorudur.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #706 : 09 Aralık 2022, 22:48:50 »
Aksungur platformu derken muhtemelen gövdeden bahsediliyordur. Yoksa kanatlara jet motoru takmazlar Aksungur'un. Muhtemelen Anka'nın jet motorlusu gibi bir SİHA olacak Göksungur. TİSU ise ayrı bir proje diyorlar. Yani TUSAŞ'ın elinde 2 farklı jet SİHA projesi var doğru muyum? Yoksa hafızam beni yanıltıyor mu?  ???
« Son Düzenleme: 09 Aralık 2022, 22:49:26 Gönderen: Archangel99 »

Çevrimdışı Türkay

• DefenceTurk
  • *
  • 26
  • DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #708 : 09 Aralık 2022, 22:58:05 »
Aksungur platformu derken muhtemelen gövdeden bahsediliyordur. Yoksa kanatlara jet motoru takmazlar Aksungur'un. Muhtemelen Anka'nın jet motorlusu gibi bir SİHA olacak Göksungur. TİSU ise ayrı bir proje diyorlar. Yani TUSAŞ'ın elinde 2 farklı jet SİHA projesi var doğru muyum? Yoksa hafızam beni yanıltıyor mu?  ???

O zaman neden ANKA değil de ısrarla Aksungur diyorlar...

Benimde ilk önce aklıma sizin de dediğiniz gibi ANKA'nın jet motorlusu geldi , ANKA daha uygun gibi geldi turbofan motorlu olarak...Aksungur ne alaka hala anlayamadım....

Çevrimdışı VLS

• DefenceTurk
  • *
  • 62
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #709 : 09 Aralık 2022, 22:59:56 »
Merhaba,

Motor noktasında TEI tarafında ay sonu veya ocak ayı içerisinde  bir süpriz video gelebilir TF6000 motoru için.
TISU nun gövde tasarımında motor bölmesi hesaplamalarında TF6000 ebatlarının tasarıma eklendiğini ufak bir bilgi notu olarak paylaşmak isterim.
Yanlız bu TF6000 iki tipte üretilmesi planlanmakta.Bir tanesi İnsansız (KE-TISU) için diğeride MMU (F110-GE-129) ayarında olması (motorun yarıçapının genişletilmesi ile) planlanan motor mimarisine sahip olmak üzere iki tip motor çıkarılması hedeflenmekte.

Şu an  TISU da gövde imalatı bitme noktasında nihai son montaj hattına 2023 ilk yarısında girmesi planlanıyor.
2023 Mayıs veya Haziran gibi ilk prototip TF6000 ile yer testlerine başlaması planlanıyor.
Ukrayna motoru şu aşamada TUSAŞ tarafından düşünülmemekte.
Burada amaç hem motor testi hemde TISU testlerini aynı paralelde yürütebilmek.
Aslında görülen tasarımdan nasıl ifade etmem gerekir bilmiyorum ama yani en yakın gövde tasarımı o diyebiliriz.
Biraz daha Global Hawk'ın delta açılısı gibi ama tam değil.
En güzeli eğer aksilik yaşanmaz ise Mayıs veya Haziran gibi hangardan çıkınca dediğim anlaşılabilicek.

Not:TISU için bazı kaynaklar Şubat-Mart 2023 gibi bir ifade kullanmış.Bu kesinlikle doğru değil.TF6000 ilk çeyrekte motor ateşlemesi ve testlerinden sonra ikinci çeyrekte ilk üretim olan motor TISU ya entegre edilicek.Bu da eğer projede aksilik yaşanmaz ise Mayıs yaşanır ise Ağustos gibi düşünülüyor.