Gönderen Konu: Türk İnsansız Savaş Uçağı Projesi (MİUS)  (Okunma sayısı 164686 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türk İnsansız Savaş Uçağı Projesi (MİUS)
« Yanıtla #660 : 21 Kasım 2022, 10:25:23 »
Bu Tusaş'ın bilgisi ve mülkiyetinde olan birsey mı olmalı, yoksa hem ticari hem de milli çıkar gereği ASELSAN'in bir diğer potansiyel müşterisine satış arzı mı, bence ikincisi. Olmuşsa olması gereken, olması gerektiği şekilde olmuş gibi. Yine bir diğer hususa da cevap bu büyük üreticiler hantal olsa da geniş üretim güç, kabiliyet ve tecrübeleri ile her zaman lazım.
Bunlar hep özel şirket ve kar amacı farkından kaynaklanıyor.
TB2 zaten faydalı yük kapasitesi kısıtlı bir alet. Üzerinde, mühimmat, iş gören ve uçmasını sağlayan malzeme dışında başka birşey olmayan minimalist bir tasarım.
Tusaş Anka EH’den etkilenmeyince TB2’nin eksik tarafı ortaya çıkıyor. Bu sefer Baykar, Aselsan’a müracaat edip mecburen ek sistemleri entegre etmek zorunda kalıyor.
Tusaş, hava kuvvetlerine üretim yaptığı için isterleri biliyor. Ona göre üretim yapıyor. Malını “torpille” satmıyor hava kuvvetlerine. EH’den etkilenmeyen teknik ekipmanı, satış fiyatını yükseltse de, ya da karıından eksiltse de, uçağa ekliyor.

Baykarın TSK ya ürettip satış yaptığı sistemleri torpil ile sattığına, TSK nın silah kabul birimindekilerin Baykara torpil geçmek için istenilen isterlere sahip olmayan Baykar ürünlerini envantere kabul ettiğine dair deliliniz var mı? Neye dayanarak bunları söylediniz? Yoksa bunlar şahsi yorumunuz mu?
Yazımı çarpıtmayın lütfen.
Ben Baykar torpille satıyor demedim.
Tusaş torpille satmıyor dedim.
Anlayan anladı!

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 177
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #661 : 21 Kasım 2022, 18:54:03 »
Bu Tusaş'ın bilgisi ve mülkiyetinde olan birsey mı olmalı, yoksa hem ticari hem de milli çıkar gereği ASELSAN'in bir diğer potansiyel müşterisine satış arzı mı, bence ikincisi. Olmuşsa olması gereken, olması gerektiği şekilde olmuş gibi. Yine bir diğer hususa da cevap bu büyük üreticiler hantal olsa da geniş üretim güç, kabiliyet ve tecrübeleri ile her zaman lazım.
TB2 zaten faydalı yük kapasitesi kısıtlı bir alet. Üzerinde, mühimmat, iş gören ve uçmasını sağlayan malzeme dışında başka birşey olmayan minimalist bir tasarım.
Tusaş Anka EH’den etkilenmeyince TB2’nin eksik tarafı ortaya çıkıyor. Bu sefer Baykar, Aselsan’a müracaat edip mecburen ek sistemleri entegre etmek zorunda kalıyor.
Tusaş, hava kuvvetlerine üretim yaptığı için isterleri biliyor. Ona göre üretim yapıyor. Malını “torpille” satmıyor hava kuvvetlerine. EH’den etkilenmeyen teknik ekipmanı, satış fiyatını yükseltse de, ya da karıından eksiltse de, uçağa ekliyor.

Baykarın TSK ya ürettip satış yaptığı sistemleri torpil ile sattığına, TSK nın silah kabul birimindekilerin Baykara torpil geçmek için istenilen isterlere sahip olmayan Baykar ürünlerini envantere kabul ettiğine dair deliliniz var mı? Neye dayanarak bunları söylediniz? Yoksa bunlar şahsi yorumunuz mu?
Anlayan anladı!

Sayın Yaşar bu ifadenize göre Baykar'ın SİHA'larını torpille sattığını ima ediyorsunuz. Anlayan anladı, TUSAŞ ''torpille'' satmıyor demek, Baykar'ın SİHA'larını kuvvete torpille sattığını apaçık ifade etmektir. Şimdi bu mesajıma karşılık ben Baykar torpille satıyor demedim, yazımı çarpıtmayın da demeyin.

Türkiye'de zaten Vestel/Lantatek'i saymazsak 2 tane İHA/SİHA üreticisi var. Birisi Tusaş diğeri Baykar. Tusaş ''torpille'' satmıyor derseniz torpilden kastettiğiniz şirketin Baykar olmama ihtimali yok. Bildiğiniz bir şey varsa, gördüğünüz ve kanıtlayabileceğiniz bir şey varsa bunu paylaşın lütfen. Aksi halde bir şirketi hatta ve hatta Türk Silahlı Kuvvetleri'ni zan altında bırakmış olursunuz.
« Son Düzenleme: 21 Kasım 2022, 18:55:21 Gönderen: Archangel99 »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #662 : 21 Kasım 2022, 20:16:43 »

Anlayan anladı!

Sayın Yaşar bu ifadenize göre Baykar'ın SİHA'larını torpille sattığını ima ediyorsunuz. Anlayan anladı, TUSAŞ ''torpille'' satmıyor demek, Baykar'ın SİHA'larını kuvvete torpille sattığını apaçık ifade etmektir. Şimdi bu mesajıma karşılık ben Baykar torpille satıyor demedim, yazımı çarpıtmayın da demeyin.

Türkiye'de zaten Vestel/Lantatek'i saymazsak 2 tane İHA/SİHA üreticisi var. Birisi Tusaş diğeri Baykar. Tusaş ''torpille'' satmıyor derseniz torpilden kastettiğiniz şirketin Baykar olmama ihtimali yok. Bildiğiniz bir şey varsa, gördüğünüz ve kanıtlayabileceğiniz bir şey varsa bunu paylaşın lütfen. Aksi halde bir şirketi hatta ve hatta Türk Silahlı Kuvvetleri'ni zan altında bırakmış olursunuz.
Sizde çarpıtıyorsunuz yazımı, aynı şekilde.
Türkçede bir laf vardır; yarası olan gocunur diye. Demekki siz böyle düşünüyorsunuzki bunu dillendiriyorsunuz.
Ben açıkça yazmışım. Tusaş’ın nasıl satış yapmadığını. Başka bir şirketi ve kurumu zan altına alan bir yazı değil bu. Onu siz yakıştırıyorsunuz. Benim yazmadığımı, yazmışım gibi göstererek olayı çarpıtmayın derim.

Çevrimdışı buraktunahan

• DefenceTurk
  • *
  • 72
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #663 : 21 Kasım 2022, 20:19:28 »
Kızıl Elmanın iniş takımları oldukça narin görünüyor. Kara konuşlu versiyonu için yeterli olabilir ama muhtemelen deniz versiyonunda değişecektir diye düşünüyorum. Çünkü kara konuşlu bir uçak yaklaşık 3-4 km'lik bir piste "çok yavaş bir düşey hızda" ve tedrici olarak teker koyar ve iniş takımlarının maruz kaldığı düşey kuvvet oldukça azdır.

Ancak uçak gemilerine iniş yapan uçakların iniş takımları çok sert düşey darbelere maruz kalırlar. Anadolu'ya inişi planlanan Kızıl Elmanın iniş takımlarının bu sert darbeler için biraz narin kalacağını düşünüyorum.

Örneğin Rafale'ın kara konuşlu B ve C modeli ile deniz konuşlu M modelinin iniş takımları arasında ciddi fark vardır. (aşağıda solda B, sağda M modeli)

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 177
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #664 : 21 Kasım 2022, 21:12:02 »

Anlayan anladı!

Sizde çarpıtıyorsunuz yazımı, aynı şekilde.
Türkçede bir laf vardır; yarası olan gocunur diye. Demekki siz böyle düşünüyorsunuzki bunu dillendiriyorsunuz.
Ben açıkça yazmışım. Tusaş’ın nasıl satış yapmadığını. Başka bir şirketi ve kurumu zan altına alan bir yazı değil bu. Onu siz yakıştırıyorsunuz. Benim yazmadığımı, yazmışım gibi göstererek olayı çarpıtmayın derim.

Sayın Yaşar, kullandığınız ifadeler ve semboller alenen bir ima barındırıyor. Siz lafı dolandırıp ben öyle demiyorum çarpıtıyorsunuz diyorsunuz. Oysa ''torpilli'' ifadesi, anlayan anladı! ifadesi ne demek? Anlayan anladı demek zaten bir şey ima etmektir.

Ben bir şey düşünmüyorum bunu nereden çıkardınız? Siz Tusaş torpille satış yapmıyor diyorsunuz. Bunu tırnak içine alıyorsanız başkalarının torpille satış yaptığını ima ediyorsunuz demektir. Hadi öyle demediniz. ''Anlayan anladı!'' gibi bir ifade zaten bunu apaçık şekilde bir ima barındırır. Sonra size verdiğimiz cevaplarda sözlerinizi çarpıtmakla bizi itham ediyorsunuz. Bizim bir şey çarpıttığımız yok. Tusaş'ta, Baykar'da ülkemiz için faydalı ve katma değer üreten şirketlerimizdir. Ama sizin bu imalarınız apaçık birilerini zan altında bırakmaktadır hiç kusura bakmayın.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Tusaş Tisu.
« Yanıtla #665 : 24 Kasım 2022, 01:57:09 »
Alıntı
Peki ya biz onun çoktandır uçuşlu testlere başladığını söylesek :) Delta kanat...

https://mobile.twitter.com/kimlikci_954/status/1595518556816433155?cxt=HHwWhoCzuZHrtaQsAAAA

Alıntı
Milli Muharip Uçak ile HÜRJET'in prototip üretiminde önemli ilerlemeler kaydeden TUSAŞ, İnsansız Savaş Uçağı'nı da birkaç ay içerisinde Gök Vatan ile buluşturmaya hazırlanıyor.

https://mobile.twitter.com/SavunmaSanayiST

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Seri Üretim 2023 Sonu. [MİUS]
« Yanıtla #667 : 26 Kasım 2022, 22:17:19 »
Alıntı
CB @RTErdogan : Bayraktar Kızılelma MİUS'un seri üretimi 2023 yılı sonunda başlayacak.

youtu.be/Yp3P5bNmp4g

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Türk İnsansız Savaş Uçağı Projesi [MİUS]
« Yanıtla #668 : 27 Kasım 2022, 12:45:53 »

Çevrimdışı İbrahim

• DefenceTurk
  • *
  • 41
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türk İnsansız Savaş Uçağı Projesi [MİUS]
« Yanıtla #669 : 02 Aralık 2022, 08:50:38 »
Alıntı

youtu.be/pZixxELTcCQhttps://mobile.twitter.com/louischeung_hk

MİUS'u X-32'ye de benzetebiliriz, sadece J-20'ye değil:

ayrıca X-32 STOVL bir uçaktı, konsepti de MİUS'a benziyor.