Gönderen Konu: Türk İnsansız Savaş Uçağı Projesi (MİUS)  (Okunma sayısı 166687 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı DelKu

• DefenceTurk
  • *
  • 48
Ynt: Türk İnsansız Savaş Uçağı Projesi (MİUS)
« Yanıtla #440 : 02 Mayıs 2022, 05:33:53 »
Alıntı
Baykar'dan bayram şekeri 👍
🍬Bayraktar Akıncı-B
🍬Bayraktar  KIZILELMA (MİUS)
🍬Bayraktar TB2
🍬Bayraktar Mini İHA

@Selcuk @BaykarTech
https://mobile.twitter.com/BaykarTech/status/1520827807563190272

Ne kadar çok çalışanı var ?!
Böyle bir şirket sürekli koşmak zorunda bir an bile duraksamamalı, personel gideri bile devasa boyuttadır.
Peki sürekli koşabilecek mi ?

Çevrimdışı emre34

• DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #441 : 02 Mayıs 2022, 06:02:05 »
Alıntı
Baykar'dan bayram şekeri 👍
🍬Bayraktar Akıncı-B
🍬Bayraktar  KIZILELMA (MİUS)
🍬Bayraktar TB2
🍬Bayraktar Mini İHA

@Selcuk @BaykarTech
https://mobile.twitter.com/BaykarTech/status/1520827807563190272

Ne kadar çok çalışanı var ?!
Böyle bir şirket sürekli koşmak zorunda bir an bile duraksamamalı, personel gideri bile devasa boyuttadır.
Peki sürekli koşabilecek mi ?
Çok doğru bir soru baykar miustan sonra ne yapıcak kuvvetin ihtiyacı olan bir iha çeşidi kaldı mı (ufak tefek olan iha çeşitlerini saymıyorum)

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #442 : 02 Mayıs 2022, 07:11:23 »
Benim hesaplarıma göre, bize en az 400 MİUS lazım. (1 MMU için, ona eşlik edecek en az 2 MİUS gerekir.) Yani sadece askeri iç pazar bile koşmasına yeterlidir.

Çevrimdışı AeroSpaceEngineering

• DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #443 : 02 Mayıs 2022, 07:31:05 »
Bence gerek var. Öncelikle olan platformların Block 1 2 vb. daha iyi Avyonik daha yeni nesil motorlar(Yerli üretim ileride olabilir) gelecekteki harp sahasına göre değişen sistemler  vesaire ihtiyaç olacaktır. Büyük yeni  platform bahsediyor iseniz Awacs İHA Havasoj İHA Tanker İHA gibi sistemler görebiliriz belki. Savunma Sanayisi hep daha iyisini hep isteyecektir. Benim merak ettiğim yukarıda yazdığım ihaları yapan Baykar'ın elektronik sistemlerde ona yetişebilecek onun yapacağı ihayı elektronik olarak destekleyebilecekbir şirket çıkacak mı? Mesela Aselsan Awacs İHA yaparsa ise Baykar ın ihtiyacı olan  o sistemi donatabilecek mi?Yada Türkiye o sisteme motor üretecek mi?
İkinci bir diğer sorum Amerikalı büyük havacılık şirketlerinin bu kadar büyük olmasının bir diğer sebebi sivil pazarda çok güçlü olmaları Baykar sivil pazar için ne yapacak. Film endüstrisi için kamera taşıyan ihadan tutun yangın söndürmek için devasa yük taşıyan ihaya kadar bir sürü ihtiyaç var. Keza uzay sistemleri içinde aynı. Yani gelecek insansız sistemlerde. Ve gelecek harp sahasında Havacılıkta.
Benim Baykar'dan beklentim sadece iha yapan şirketten ayrılıp tıpkı şirketin adını koydukları gibi teknoloji şirketi olmaları. Türkiyede olmayan üretilmeye şeyleri üretimleri.

Çevrimdışı AeroSpaceEngineering

• DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #444 : 02 Mayıs 2022, 07:35:29 »
Ayrıca Sn. Merzifonlu hocamın dediği gibi Baykar'ın en az 400 adet sadece Türk silahlı kuvvetleri için ihtiyaç var. Bunun gelecekte daha nice kullanıcı ülkesi çıkacaktır. Tıpkı TB2 gibi yüzlerce hatta belki binlerce bile satacaktır. Geçen gün çıkan habere göre. 22 ülkeye iha sattığını açıkladı Baykar. Bu ülkeler gelecekte ki potansiyel müşteri. Sadece bu ülkelerin ihtiyaç duyduğu savaşan iha konseptini bile karşılaşsak bu yüzlerce MİUS satmak demek.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #445 : 02 Mayıs 2022, 10:17:45 »
400 MIUS demek 450 adet TF6000 Sınıfı türbofan motor demektir. Bunların en az 2/3’üde Art Yakıcılı olacaktır. 250 adette ihracaat desek , 300 adet motorda ona lazım. Toplam 750-800 adet TF6000 türbofan motor yapar.
Bu kadar motoru dışarıdan almamamız lazım.
Motor…. Motor…. Ve gene Motor…

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #446 : 02 Mayıs 2022, 10:26:52 »
Ayrıca mius farklı görevler için özelleştirilecektir...

Ben artık havada yakıt ikmal , erken uyarı  görevlerini Mius tarzı iha'lara bırakacağına eninim...
Abd zaten navy'de yakıt ikmal işini iha'lara bıraktı bile...

400 muharip ise 200 de yakıt ikmal , havadan erken uyarı için özelleştirilmiş versiyon lazım...

İhracatı da eklersek yeni bir fabrika lazım Bayraktar'a...

Çevrimdışı emre34

• DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #447 : 03 Mayıs 2022, 03:21:57 »
400 MIUS demek 450 adet TF6000 Sınıfı türbofan motor demektir. Bunların en az 2/3’üde Art Yakıcılı olacaktır. 250 adette ihracaat desek , 300 adet motorda ona lazım. Toplam 750-800 adet TF6000 türbofan motor yapar.
Hocam İbrahim sünnetçi  2 yıl sonra tf6000 ortaya çıkar dedi yani  2025 gibi miusun hizmete girmeside zaten 2025 i bulur motor ve mius hemen hemen aynı takvime denk geliyor yani bana kalırsa çok düşük sayıda ithal motor kullanılır ondan sonrası yerli motora geçilir ama burda benim aklıma takılan yerli motor çıkınca ses altı olan mius üretilmeye devam eder mi çünkü baykarda çalışan arkadaşım ses altı olanı parası az olan ülkere satmak için yapıldığını söyledi ve bizim ses altı uçan mius için farklı bir motor kullanmamız mümkün değil zaten tek bir motor projemiz var mius için
« Son Düzenleme: 03 Mayıs 2022, 03:27:25 Gönderen: emre34 »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #448 : 03 Mayıs 2022, 09:50:50 »
Hocam İbrahim sünnetçi  2 yıl sonra tf6000 ortaya çıkar dedi yani  2025 gibi miusun hizmete girmeside zaten 2025 i bulur motor ve mius hemen hemen aynı takvime denk geliyor yani bana kalırsa çok düşük sayıda ithal motor kullanılır ondan sonrası yerli motora geçilir ama burda benim aklıma takılan yerli motor çıkınca ses altı olan mius üretilmeye devam eder mi çünkü baykarda çalışan arkadaşım ses altı olanı parası az olan ülkere satmak için yapıldığını söyledi ve bizim ses altı uçan mius için farklı bir motor kullanmamız mümkün değil zaten tek bir motor projemiz var mius için
Motor projesi tek olabilir. TF6000’i art yakıcısız yaparsınız , olur size ses altı MIUS motoru. Art yakıcı eklersiniz olur size 9-10000lbf itki üreten ses üstü MIUS motoru. Alt yakıcı dediğiniz motorun arkasındaki, içine yakıt fışkırtılan, ek bir boru. Süpersonik uçuş MIUS’un yakıt harcamasını arttıracağı gibi operasyonel zamanını ve menzilini de kısıtlar.
Zaten MIUS’un , ben ses üstü olmasının çok önemli olacağına inanmıyorum. Tamam it-dalaşı yapacak, savaş sahasında kendisine atılan füzeden kaçmak için ve de olay yerinden çabuk kaçacak derseniz anlarım. Ama kıvraklık ve %95 savaş pozisyonları için 0.95 Mach hız yeterli olur. Falkland savaşında ses-altı Harrier uçakları, ses üstü Miraj uçaklarının tozunu attırdı kıvraklıkları ve elektronik üstünlükleriyle.
« Son Düzenleme: 03 Mayıs 2022, 09:54:59 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #449 : 03 Mayıs 2022, 10:02:41 »
TF6000'in 6000-10000 Ibf arasındaki gücü MİUS için yeterli mi?

6 bin ton max. kalkış ağırlığı ( ki bizimkiler bir sürü extra zerzevat yükleyeceklerdir mutlaka) ve yaklaşık 12 metre MİUS...

Dünya'da MİUS muadili sistemlerde kullanılan motorlar ve itiş güçleri nedir acaba?

Boeing MQ-28 , XQ-58 Kratos, MQ-20 vb?
« Son Düzenleme: 03 Mayıs 2022, 10:08:08 Gönderen: serkan1976 »