Gönderen Konu: Türk İnsansız Savaş Uçağı Projesi (MİUS)  (Okunma sayısı 165911 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türk İnsansız Savaş Uçağı Projesi (MİUS)
« Yanıtla #160 : 22 Nisan 2021, 11:40:01 »
Baykar Teknoloji Lideri Selçuk: Son dönemde Milli İnsansız Savaş Uçağı projemize de hız verdik. Hedefimiz, 2023’te bu platformumuzun prototipinin ilk uçuşunu gerçekleştirmek.

2023 diyorsa şuan tasarım hazırdır. Keşke ne olduğunu görebilsek
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #161 : 22 Nisan 2021, 12:20:40 »
Fransa  " Neuron",  İngiltere "Taranis " , İsveç "Gripen" , ABD  "X-47 , Loyal Wingman" , Rusya " Okhotnik" , Çin ve Japonya'da çalışmalara başladı...Biz de MİUS...

Güzel gelişme... Ama esas mesele şu yukarıdaki ülkelerin insanlı savaş uçağı gibi bir problemleri yok...İnsansızda sorun çıkarsa insanlı savaş uçaklarıyla açığı kapatırlar...Peki biz?

Türkiye öncelikle  insanlı bir savaş uçağına  ve motora yatırım yapmalı .(Paramız az olduğu için varsa paran ikisine de yatırım yap) MİUS yapıp ileride tedarik sıkıntısı yaşayıp yaşamayacağımızdan emin olmadığımız Ukrayna'dan motor mu bekleyeceğiz...? Bazı arkadaşlar " bir yerlerden motor bulunur canım!" diyor ama maalesef bulunmuyor bu meret motor....

Öncelikle güç sistemlerindeki büyük eksikliğimizi gidermeliyiz....

« Son Düzenleme: 22 Nisan 2021, 12:55:29 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #162 : 22 Nisan 2021, 18:20:15 »
Sn serkan1976, çok haklı.
Şu anda önümüzdeki en büyük engel MOTOR.
Hürjet seneye uçacak. Motor nerede?
MMU 2023’de hangardan çıkacak? Hangi motor ile normal üretime başlanacak?
GE ile T700 blackhawk motorundaki gibi, 100-200 adetlik bir anlaşma her iki motor için de yapılmadıysa boşa kürek çekiliyor.
Motor teknolojisi ileride olan Rusları görüyoruz ; izdeliye 30 ile hala debelenip duruyorlar.
Bugünkü paylaşımımda belirttiğim gibi, ilk seri üretim jet motorunu üreten İngilizlerin motor devi Rolls Royce’un Trent-1000 motorunu taşıyan Boeing Dreamliner uçakları hatalı tek kristal bıçak yüzünden yatıyor.
Bizim daha türbin motorla uçan tek bir uçağımız yok. Ama 2028’de kendi motorumuzla uçacak MMU hayali kuruyoruz. ABD ‘ye göbekten bağlıyız. Bilhassa motor konusunda. Ama Eyy meyy deyip duruyoruz.
« Son Düzenleme: 22 Nisan 2021, 18:26:20 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #163 : 22 Nisan 2021, 23:54:54 »
Tübitak metalürjiyi hallettikden sonra, ben jet motorların ülkemizde yapılabileceğine inanıyorum.

Kalkıpda yad elden bi yazı bulup, kendimizi ağırdan satacak şekilde yorumlayıp, memleketin kurumlarını, insan kaynaklarını değersiz görmeyelim. En azından, amaç bu değilse  böyle algılanacak şekilde yorum yazmayalım.

Bunca iş yaptı bu memleket, bence jet motoru da yapacaktır. Yeter ki içeriden ihanet olmasın, herkes buna inansın. Bel ki zaman alacak ama olsun, biz kendi insanımıza kurumlarımıza güvenelim.
« Son Düzenleme: 22 Nisan 2021, 23:56:05 Gönderen: Alpars »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #164 : 23 Nisan 2021, 10:00:24 »
Tübitak metalürjiyi hallettikden sonra, ben jet motorların ülkemizde yapılabileceğine inanıyorum.

Kalkıpda yad elden bi yazı bulup, kendimizi ağırdan satacak şekilde yorumlayıp, memleketin kurumlarını, insan kaynaklarını değersiz görmeyelim. En azından, amaç bu değilse  böyle algılanacak şekilde yorum yazmayalım.

Bunca iş yaptı bu memleket, bence jet motoru da yapacaktır. Yeter ki içeriden ihanet olmasın, herkes buna inansın. Bel ki zaman alacak ama olsun, biz kendi insanımıza kurumlarımıza güvenelim.

Hocam jet motoru yapılır buna inanıyoruz ama MMU ve ya Hürjet için güç üretecek , dayanıklı bir motor için daha fazla bütçe ayrılmalı...Örnek Rus ve Çin motorları

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #165 : 23 Nisan 2021, 10:04:13 »

Hocam jet motoru yapılır buna inanıyoruz ama MMU ve ya Hürjet için güç üretecek , dayanıklı bir motor için daha fazla bütçe ayrılmalı...Örnek Rus ve Çin motorları

Olabilir hocam, yani ilk başta eksikleri olabilir, ama zamanla daha iyisi olacaktır diye düşünüyorum.
« Son Düzenleme: 23 Nisan 2021, 13:39:55 Gönderen: Alpars »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #166 : 23 Nisan 2021, 16:37:48 »
Alıntı
Sn serkan1976
Çin 20 yıldır J20’ye uygun bir jet motoru üretebilmek için çalışıyor. Hala ortaya çalışan bir motor koyabilmiş değil. Batı’nın kıçı kırık gördüğü , Sovyetler’in dağılmasından beri kendi başına yeni bir motor geliştirememiş olan Ukrayna’nın Motor Sich firmasından medet umuyor. Hala Rus motorlarına mahkum. Yeni yapmaya çalıştıkları motoru iki yıl sonra uçakta deneyebileceklerini söylüyorlar.

https://www.c4defence.com/en/china-has-been-working-on-engine-technology-for-20-years/

Rusları zaten biliyoruz. İzdeliye30 hala tam performans veremedi. Ama en azından, adamlarda AI31 ve AI41 gibi yüksek verimli ve Batı’nın motor ömrüne yakın olmasa da eskiye nazaran daha uzun ömürleri olan motorları var.
Biz TS1400’ü yapınca havaya girdik hemen. Daha bu motorun bile çok eksiği var. 2 sene sonra ancak hazır olacak deniyor. Askeri versiyonu ki asıl önemli olanı o; çünkü t129 için o lazım, henüz üzerinde çalışma başlamamış durumda. Muhtemelen Gökbey’deki sonuca göre yönlenecek TEİ.
TR Motor denen firma yeni motor projesi üzerinde çalışıp duruyor. Ama ortada üretilen, fiziksel olarak üzerinde çalışılan ya da prototipi yapılan bir motor yok henüz. TR Motor, proje firması. Bizim üreteceğimiz motoru TEİ ya da Kale yapacak ki bunlardan Kale en basit bir türbojet motorunu (ktj-3200) 2012 den bu yana üzerinde çalışmasına rağmen, ancak yeni seri üretime alabildi. Yeni motorun doğru adresi TEİ aslında.
TS1400 küçük bir motor. Bunun çekirdeğini alıp, eksenel akımlı bir türbofana çevirirseniz 8500-9000lbf’lik bir motor çıkar ortaya. (Sn Mahmut Akşit’in verdiği rakamlar bunlar). Bize 30000+ lbf lik motor lazım MMU için.
Durum böyle ilken 7 sene sonra her türlü problemden arındırılmış bir motorla MMU’nun uçacağına inanmak en basitinde büyük saflık olur. Motoru yapacağız sonunda ama 7 sene içerisinde çalışan yerli bir motorun hazır olacağının garantisini kimse veremez. O halde , Altay motoru gibi bir örnek önümüzdeyken, SSB’nin safça davranıp yerli motor bekleyeceğine ben inanmıyorum. 2028’de MMU’nun seri üretimine başlanacak.
Mutlaka, ya GE’den 30-32000lbf’lik bir motorun lisans altı üretimi için garanti alındı ve/veya RR ile bir anlaşma var ama henüz açıklanmadı.
Hürjet’e gelince , f404 motorunun dış satımında ve lisans altı üretiminde senato izni yokmuş diye okudum bir yerde. Stratejik bir motor olmadığı için satışı daha serbest bir motormuş. Mutlaka onda da benzer bir garantili durum var ki bizimkiler rahat.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #167 : 17 Temmuz 2021, 21:35:03 »
<a href="http://youtu.be/qs1kmhVDGoI" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://youtu.be/qs1kmhVDGoI</a>

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #168 : 17 Temmuz 2021, 23:22:49 »
http://youtu.be/qs1kmhVDGoI

Mius değil bu... Videodaki uçak kesinlikle Hürjet ... Hürjet 'in prototipi üretime-birleştirilmeye başlanmış olabilir... Üretim hattına girmiş olabilir...
Ama Baykar videosu olması kafa karıştırıcı...Hürjet-Baykar ne alaka?
İnsansız Hürjet dedikoduları da dolaşıyor...
« Son Düzenleme: 17 Temmuz 2021, 23:27:19 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #169 : 17 Temmuz 2021, 23:34:15 »
http://youtu.be/qs1kmhVDGoI

Mius değil bu... Videodaki uçak kesinlikle Hürjet ... Hürjet 'in prototipi üretime-birleştirilmeye başlanmış olabilir... Üretim hattına girmiş olabilir...
Ama Baykar videosu olması kafa karıştırıcı...Hürjet-Baykar ne alaka?
İnsansız Hürjet dedikoduları da dolaşıyor...

İnsanlı Hürjet'i yapacak TUSAŞ insansızını da yapar hocam İşin içinde Baykar varsa bu benim aklıma Mius'tan başka birşey getirmiyor...
« Son Düzenleme: 17 Temmuz 2021, 23:40:04 Gönderen: fırtına06 »