Gönderen Konu: Milli Savunma Sanayinden Genel Haberler  (Okunma sayısı 195503 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
Ynt: Milli Savunma Sanayinden Genel Haberler
« Yanıtla #240 : 16 Kasım 2018, 11:42:26 »
Adi sani duyulmamis kucucuk Bulgaristanin bile 1.6 milyar silah ihracati yaptigini duyduktan sonra pek de iyi gormuyorum bu rakami

:o Neler satıyorlar ki?  ::)

Ağırlık mühimmat. Geçen yıllarda hatta ihracatları üç milliyarın üzerindeydi. En büyük pazarları Afrika ülkeleri.
« Son Düzenleme: 16 Kasım 2018, 11:45:38 Gönderen: Tigerfish »

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 39
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #241 : 16 Kasım 2018, 12:22:51 »
Bulgaristan(Polonya,Romanya dahil) NATO ülkesi olmasına rağmen hala eski Sovyet ekmeğini yiyen ülkedir.
Sovyetler Varşova Paktısı ülkelerine  silah fabrikaları inşaa etti, mühendislerini eğitti, teknoloji tranferi yaptı ve savunma sanayi altyapısını oluşturdu. Ruslar Bulgaristan`a her zaman özel ilgi gösterdi, sonuçta slav ve ortodoks geçmişi vardi komunist olmasına rağmen.

Sovyetler dağıldı, Bulgaristan NATO ülkesi oldu, Sovyet yapımı depolarda kalan binlerce ton silahları Orta Doğü ve Afrika ülkelerine sattılar. Bitmedi, silah fabrikaları var, bildiğimiz RPG, AK piayde ve makineli tüfekleri, çeşitli el bombaları, roket, güdümlü tankasvar füzeleri üretiyorlar. Neredeyse 100% Sovyetlerin teknoloji transferi ile yapılmış silahları üretiyorlar. Ar-Ge ile yapılmış, Bulgar mühendislerin emeği ile tasarlanmış, test edilmiş ve hizmete girmiş silahlar değil. Bulgar 1 dakika bile kafasını yormamış kısacası, hatta 1 vida ekleyerek modernize bile etmeden hala 30-40 yıllık silahları üretiyorlar, ekmeğini de bal gibi yiyor.

Süriye`de ve Yemen`de iç savaş patlak verince çeşitli arap ülkeleri ve ABD Bulgaristan yapımı silahları satın alarak çeşitli silahlı grupları desteklemeye başladı.  Bizim için asıl sorun ise PYD`nin Bulgar silahı ile temin edilmesi ve hala ediliyor olması. 2017`de ihracatın 3/1 Suudi Arabistana denk geliyor.

Bulgaristan`ın 2013`de silah ihracatı 235 milyon euro iken, 2017`de 1.2 milyar euro(1.4 milyar dolar). 2018`de yine rekor kıracaklar, neredeyse bizimle aynı.

« Son Düzenleme: 16 Kasım 2018, 14:04:45 Gönderen: marmara »

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #242 : 16 Kasım 2018, 14:53:45 »
Bulgaristan dan o silahları biz alıyorsak da şaşırmayın. Suriye deki onca Rusya kaynaklı silah mühimmat nereden gelecek
beğen

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #243 : 16 Kasım 2018, 15:10:38 »
Kısacası teröristlerin bize karşı kullandıkları silahların kaynağı Bulgaristan öyle mi?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #244 : 16 Kasım 2018, 17:43:43 »
yok bizimilerin kullandığı silahların kaynağı olabilir diyorum. Özgür Surye ordusu hep rusya kaynaklı silahlar kullanıyor mühimmatı hatta silahı nereden geliyor MKE den değil heralde.
beğen

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #245 : 16 Kasım 2018, 17:49:17 »
yok bizimilerin kullandığı silahların kaynağı olabilir diyorum. Özgür Surye ordusu hep rusya kaynaklı silahlar kullanıyor mühimmatı hatta silahı nereden geliyor MKE den değil heralde.

Ben öyle düşünmüyorum. Silahları ABD alıp teröristlere veriyor. Kaç tır dolusu silah ve cephane gönderdiler! Rusya'dan alacak değiller herhalde!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 39
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #246 : 17 Kasım 2018, 02:36:08 »
Kısacası teröristlerin bize karşı kullandıkları silahların kaynağı Bulgaristan öyle mi?

Evet, yani yaklaşık 90% Bulgaristan yapımı, kalan kısmı ise Süriye ordusunun ilk iç savaş döneminde çekilerek bıraktıkları silah depolarındaki silahlarin kalıntıları. Aynı oran PYD için de geçerli, TOW,Milan vs gibi bazı sınırlı sayıdaki batı manşeli silahlari saymazsak tabi...

Youtube gibi kaynaklarda yayınlanan görüntülerde bizim dahil desteklediğimiz Süriye`de savaşan silahlı gruparın kullandıklari silahların çoğu Bulgaristan manşeli olduğunu tespit etmek pek de zor değil. Bu iç savaşı 4-5 senedir sıkı takip eden birisi olarak söyleyebilirim ki “Özgür Süriye Ordusu” dediğimiz silahlı sakallıların kullandıkları silahların çoğu Bulgaristan yapımı. Bizim de bu silahları satın aldığımızı kesin olarak söyleyebilirim...

Kalaşnikov piyade tüfekleri,RPG veya Grad roketlerinini görünce milletin kafasında kesin Rus/Rusya yapımı olduğu kesin olarak söyleniyor. Bu silahları kim ve hangi ülke tarafından üretildiğini ayırt etmek pek de zor değil...

Süriye ve Yemen`e gönderilen silahlarin üreticisi ve son 5 senede ihracat rekorları kıran Bulgar şirketi bu http://vmz.bg/en/

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Savunma sanayisi zirvede buluşacak
« Yanıtla #247 : 11 Aralık 2018, 09:19:29 »
Savunma sanayisi zirvede buluşacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açılış konuşmasını yapacağı Türk Savunma Sanayii Zirvesi, sektörde rol üstlenen sivil ve askeri yetkilileri bir araya getirecek. Zirvede, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da konuşma gerçekleştirecek. TUSAŞ tarafından geliştirilen ve ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştiren T625 Genel Maksat Helikopteri'ni uçuran pilotlar da gençlerle buluşacak.
TÜRK Savunma Sanayii Zirvesi ile sektörde bugüne kadarki en geniş katılımlı buluşmalardan biri gerçekleştirilecek.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından ilk kez düzenlenecek Türk Savunma Sanayii Zirvesi, 12-13 Aralıkta Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılacak.     

Zirve, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açılış konuşmasıyla başlayacak. Açılışta ayrıca Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir birer konuşma yapacak.

Konsepti "Küresel Güç Türkiye" olarak belirlenen zirvenin birinci gününde Girişim-Yatırım-İhracat Zincirinde Savunma Sanayii Paneli gerçekleştirilecek. Öncesinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu'nun anahtar konuşma yapacağı paneli Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Atalar yönetecek. Panelde, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, İstanbul Sanayi Odası Meclis Bas?kanı Zeynep Bodur Okyay, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Korgeneral İsmail Güneykaya görüşlerini paylaşacak.     

Milli Sanayi Hamlesi İçin Nitelikli İnsan Kaynağı Paneli'ne Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu anahtar konuşmacı olarak katılacak. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök'ün yöneteceği panelde Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi, TEPAR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sultan Tepe, UNILEVER Eski Üst Yöneticisi, Yönetim Danışmanı İzzet Karaca, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Korgeneral Yavuz Türkgenci düşüncelerini dile getirecek.     

SEKTÖRÜN LİDERLERİ AYNI OTURUMDA

Teknoloji-İnovasyon-Üretim Üçlemesi Paneli'ni TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal yönetecek.     

Türk savunma sanayisinin lider şirketlerinin en yetkili isimlerini buluşturacak panele, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil, ROKETSAN Genel Müdürü Selçuk Yaşar, BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı katılacak.     

Zirvenin ilk günü Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun konuşmasıyla tamamlanacak.     

DENEYİMLER GENÇLERLE PAYLAŞILACAK

Zirvenin ikinci gününde ise "Vizyoner Genç" konsepti ile gerçekleştirilecek oturumlarda, tamamen gençlerden oluşan dinleyicilere yönelik kariyer gelişimlerine yön verecek konuşmalar gerçekleştirecek.     

İkinci gün Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, I?çişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın açılış konuşmalarıyla başlayacak.     

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, "Geleceği Planlamak: Teknoloji’de Kariyer", Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Politikaları Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. İskender Pala, "Kültür Sanat Vizyonu", ONUK Taşıt Sanayii Üst Yöneticisi Ekber Onuk Mavi, "Okyanus Stratejisi: Denizde Kariyer", TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit, "Milli Motor Serüveni" konulu sunumlar yapacak.     

T625'İ İLK UÇURAN PİLOTLAR DA ZİRVEDE

Türkiye Yatırım Ajansı Başkanı Arda Ermut, Türkiye Girişim Ekosistemi; PTT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kenan Bozgeyik, İletişimde Kariyer; Uluslararası Güvenlik Stratejileri Uzmanı Mete Yarar, Stratejik Güvenlik Gücü:İnsan Kaynağı; Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa Yılmaz, Kariyerin Enerjisi başlıklı konuşmalar gerçekleştirecek.     

Zirvede, TUSAŞ tarafından geliştirilen ve ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştiren T625 Genel Maksat Helikopteri'ni uçuran pilotlar gençlerle buluşacak. T625'i ilk uçuran pilotlar Arif Ateş ve Gökhan Virlan, "Hayallerin Ötesinde Kariyer" başlıklı sunumda deneyimlerini paylaşacak.     

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın konuşmasıyla zirve sona erecek. 

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/savunma-sanayisi-zirvede-bulusacak-41046381

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #248 : 11 Aralık 2018, 09:27:04 »
Şu Türkçeyi bir türlü öğrenemedik!

Savunma sanayi mi?
Yoksa savunma sanayisi mi?
Özellikle medya Türkçe bilmiyor! Oysaki bu ülkede Türkçe dersi ilk okuldan başlıyor, üniversitenin ikinci yılına kadar veriliyor. Ama anadilini iyi bilen neredeyse yok!

Türkçesi ve olması gerekene örnek

https://www.ssb.gov.tr/

Bu arada konu dışı ama Türkiye Cumhuriyeti'nin Savunma Sanayi Başkanlığı ve buna benzer pek çok resmi kuruluşta neden cumhurbaşkanlığı makamının adı geçiyor? Bana çok saçma geliyor! Bu da ayrı bir tartışma konusu!
« Son Düzenleme: 11 Aralık 2018, 09:27:37 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #249 : 11 Aralık 2018, 11:50:34 »
Türkçe de yazmak çok zor gerçekten. Hece sistemi çok kolay ilk okulda 3 ayda bir çocuk duyduğu her kelimeyi yazacak hale geliyor Amerikalılar üniversitede bile bu seviyeyi yakalayamıyor ama gel gelelim yok de ayrı yok mi ayrı yok kesme işareti olacak. Kesme işareti koymaktan yazı yazamıyoruz beyin heceleme sistemini motor gibi yazıyor ama kesme işareti hep düşünme istiyor. Al bir sürü hata yaptım bende biliyorum çaresi bir daha okuyup edit etmek böyle olmaz ki. İngilizcede habire bizim gibi kesme işareti var mı. Sondan ekli cümle yapımız var anlamları veren ekler ama o ayrı bu değil bunla baş etmek çok zor. Her kelimenin de bir eki var hangisi ayrı hangisi değil beyin çalışarak odaklanarak çözebiliyor. Buda çok zor yorucu ancak çok titiz pipirikli kişilerin yarı hızda yazmaya razı gelenlerin halledebileceği bir mevzu. mı mi de da nin özel kelime ekleri bunlarla baş etmek çok zor. Birde kesme işareti çift tuş ile yazılıyor halbuki Türkçe'de direk basılması gerek buda sorun iki parmağı dişanlayarak kesme işareti yazmak çok zor iş. Kaldırsınlar şu ekler ayrı yazılır kuralını ilk okul 1 de bu imla meselemiz biter hepimiz rahat ederiz. Okuduk ettik hala daha cahil muamelesi görüyoruz bu yüzden. Öğrenilemiyor işte çok zor
beğen