Gönderen Konu: Milli Savunma Sanayinden Genel Haberler  (Okunma sayısı 197620 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
Ynt: Milli Savunma Sanayinden Genel Haberler
« Yanıtla #330 : 02 Nisan 2021, 10:42:28 »
İyi bir grafen sektörü için;

Grafenin temel maddesi Karbon. Öncelikle iyi bir karbon üretim ve ar ge alt yapısına sahip olmamız gerekir. 

Daha sonra, nano teknolojiye hakim olunmalı.

Tabi temel bilimlerden fizik ve kimya da olmazsa olmaz.

Gerisi bileşikler ile uç özellikler de grafen geliştirmek.

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #331 : 05 Nisan 2021, 14:28:00 »
Bloomberg e göre Türkiyemizin su35 uçaklarını alıp yerli teçhizat ile donatarak kullanma teklifi rusya tarafından reddedilmiş.

Yine, aynı kaynağa göre Pakistan ile füze ve uçak üretme görüşmeleride olumsuz sonuçlanmış. Airlinehaber.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #332 : 05 Nisan 2021, 14:58:05 »
Yalan haber. Bloomberg Israil Inc. etekleri tutusmaya basladigin göstergesidir.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com

Çevrimdışı Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #334 : 21 Nisan 2021, 23:26:32 »
Teknik özellikler kısmı sanki karışmış 57mm 20.9 kg 84mm 7.9 kg ...emin olamadım ama sanki birşeyler yalnış bu tabloda...
Acaba şunu anlatmak istediler hantal eski 57mm yukarıdaki ahşap kutuların üstündeki,
84mm aşağıdaki Garl Gustav muadili mi demek istediler...

Ama ne yalan söyleyeyim , çok samimi olarak söylüyorum; illüstrasyon bana anlatamadı ne demek istediği...
« Son Düzenleme: 21 Nisan 2021, 23:32:59 Gönderen: Alp »

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #335 : 22 Nisan 2021, 07:05:16 »
Gtt, sanki günümüz teknoloji seviyesinde gerek kalmayan bir silah. Bunun yerine Alpagu yada rpg, carl gustav ları kullanmak daha mantıklı, daha pratik san ki.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #336 : 22 Nisan 2021, 10:02:59 »
Sanırım(Tahminimce)  bu GTT'ler sizin bahsettiğiniz füzelere göre çok daha ucuz-ekonomik silahlar... Bizi destekleyen gruplara da bolca gönderilebilir....

Biz askerlik yaparken G-3 ile uçak vurma eğitimi aldık  ; g-3 ile uçak vurma eğitimi verilen bir ordunun GTT üretmek istemesi de çok anormal olmasa gerek   8) 8) 8) ::) ::) ::)

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #337 : 22 Nisan 2021, 16:22:19 »
Sanırım(Tahminimce)  bu GTT'ler sizin bahsettiğiniz füzelere göre çok daha ucuz-ekonomik silahlar... Bizi destekleyen gruplara da bolca gönderilebilir....

Biz askerlik yaparken G-3 ile uçak vurma eğitimi aldık  ; g-3 ile uçak vurma eğitimi verilen bir ordunun GTT üretmek istemesi de çok anormal olmasa gerek   8) 8) 8) ::) ::) ::)

Ordunun canı öyle istedi diye üretmediler. Pek çok defa olduğu gibi, Batı'da denenen ve başarılı olan bir sistem aynen kopyalanıyor. Yani İsveçlilerin Carl Gustaf Geri Tepmesiz Topu.

Avantajı bir kaç tane: a) Tüfeğe yakın bir isabet oranı var. b) Cephane çeşitliliğine sahip, bu sayede kullanan birliğe taktiksel esneklik sunuyor. c) Cephanesi roketler kadar yer kaplamıyor, çünkü namlulu olması hasebiyle fırlatmada verimli.

Yoksa RPG-7 nin ucuzluğuna o sınıfta hemen hemen hiç bir cephane sahip değildir.

Dezavantajına gelirsek: Fırlatıcının kendisi askerler için ölü ağırlık oluşturuyor. Ağırlık konusunda çalışılması şart. Artık Titanyum+Grafen'den mi yaparlar, bilemem.
« Son Düzenleme: 22 Nisan 2021, 16:34:22 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #338 : 22 Nisan 2021, 16:31:48 »
Dogru , Rpg daha ucuz...

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
« Yanıtla #339 : 22 Nisan 2021, 17:12:23 »
GTT ile atış yapmıştım. Atışı yaptığımız yerdeki basınç, ses, gürültüyle düştüğü yerdekini kıyaslayınca birbirinden farkı yok gibiydi :)

Evet top çok ağırdı ayaklıklarının üzerinde sabit bekliyordu. Mühimmatı roketlere göre çok da küçük değil (RPG ile kıyasladım) tanksavar füzelerle kıyaslanabilecek bir kulvar değil.
Sanırım meskun mahalde binalara atış için falan düşünülüyor olmalı. Ama yani yatırım yapılacak çok bir numarası yok. Bugüne kadar kaç kere gerek duyulmuş ki bu silaha bilemedim.