Gönderen Konu: Milli Savunma Sanayinden Genel Haberler  (Okunma sayısı 197963 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
Ynt: Milli Savunma Sanayinden Genel Haberler
« Yanıtla #560 : 03 Ocak 2024, 10:48:53 »
2028 hedefi en az 8 Milyar $ olmalı.
Önümüzdeki problem daha çok üretim kapasitesi gibi.

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 38
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #561 : 03 Ocak 2024, 14:22:40 »
2024 yılının ilk Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) Toplantısı, bugün saat 14.00’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilecek.

Toplantıya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlık edecek.

2024 yılının ilk SSİK toplantısında, Türk savunma sanayii için oldukça kritik bazı kararların alınması bekleniyor.

Serkan üstadım bir de hatırladığım kadarıyla 2022 yılının son iki ayında 2023 yılının cirosundan da pay almıştık. Ödemeyi öne çekip 2022 yılı bir tık daha şişmişti. Aslında 2023 6 milyar dolara yakın ki bu daha da güzel bir şey.

Gümbür gümbür geliyoruz.   

Çevrimdışı DelKu

• DefenceTurk
  • *
  • 48
« Yanıtla #562 : 03 Ocak 2024, 18:15:43 »
Alıntı
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Türk savunma sanayiinin eriştiği seviye, gelecek hedefleri ve kritik projelere ilişkin değerlendirmelerin yapıldığı toplantıda, askeri gemi projeleri kapsamında uçak gemisi tasarım aşaması, MİLGEM 9-10-11-12. gemilerinin (i sınıfı fırkateynler), açık deniz karakol gemilerinin, yeni tip çıkarma gemilerinin, yeni nesil mayın avlama gemisinin ve milli hücumbotun inşasına yönelik kararlar alındı.

Çevrimdışı sahin1

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #563 : 03 Ocak 2024, 18:22:15 »
Milgem 9-12. gemiler halen üretimi süren İstanbul sınıfı fırkateynlerden sonrası değil mi? Ben yeni gemilerin hava savunma fırkateyni olmasını bekliyordum.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #564 : 03 Ocak 2024, 18:23:54 »
🔶🇹🇷 Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantısı’nda alınan kararlar

🔹Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantısı’nda, Türk savunma sanayiinin eriştiği seviye, gelecek hedefleri ve kritik projelere ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu.

🔹Toplantıda askeri gemi projeleri kapsamında Uçak Gemisi tasarım aşaması, MİLGEM 9-10-11-12. gemilerinin (i sınıfı fırkateynler), açık deniz karakol gemilerinin, yeni tip çıkarma gemilerinin, yeni nesil mayın avlama gemisinin ve milli hücumbotun inşasına yönelik kararlar alındı.

🔹 Envanterdeki İHA/SİHA’lara yenilerinin eklenmesi, yeni kabiliyetler kazandırılması ve lojistik desteklenebilirliğinin sağlanmasına yönelik projeler görüşülerek karara bağlandı.

🔹 Milli Muharip Uçak KAAN’ın gelecek dönem faaliyetleri, HÜRKUŞ uçaklarının ve GÖKBEY helikopterlerinin tedarikleri ile Havadan Erken İhbar ve Kontrol Uçaklarının lojistik gereksinimleri görüşüldü ve gerekli kararlar verildi.

🔹 Platform projelerinin yanı sıra yeni füze, radar, elektronik harp, haberleşme, muhtelif silah, mühimmat ve teçhizatlar, hava savunma sistemleri ile uydu ve uzay sistemleri gibi geniş bir yelpazede çok sayıda proje için karar alındı.

🔹Geçtiğimiz yıla göre %27’lik bir artışla 5.5 milyar dolarlık rekor bir seviye ve kilogram başına ortalama 65 doları aşan ihracat rakamı ile savunma sanayimiz Türkiye ekonomisine ve dolaylı olarak toplumsal refaha yüksek bir katkı sağlamıştır. Ayrıca ülkemiz savunma sanayii ürünlerine duyulan güven artışının bir göstergesi olarak önceki yıl ihracat yapılan ülke sayısı 176 iken bu yıl itibarıyla 185’in üzerine çıkmıştır.

🔹 Türkiye Yüzyılı’nda tam bağımsız savunma sanayii için atılacak kritik adımlar bir kez daha vurgulanarak, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de yerli ve milli teknolojiler kullanılarak faaliyetlerin azim ve kararlılıkla sürdürüleceği ifade edildi.

Çevrimdışı AlicanAli__

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #565 : 04 Ocak 2024, 00:55:48 »
Acaba bahsedilen milgem 9-10-11-12 Istif XL şeklinde daha büyük versiyonları mı olacak yoksa aynı tonajda gemiler mi olacak

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #566 : 04 Ocak 2024, 03:55:54 »
Acaba bahsedilen milgem 9-10-11-12 Istif XL şeklinde daha büyük versiyonları mı olacak yoksa aynı tonajda gemiler mi olacak
Bu işin uzmanı kişinin anlatımına göre, I-Sınıfı fırkateyn, halihazırda, ebat (boy/en/derinlik) olarak imal sınırlarını zorlar durumda olduğundan, tasarımı tamamen değiştirilmeden daha büyük olarak inşa edilemez durumdaymış. (Zaten zorlayarak Ada Sınıfından büyütülmüş.)

Bu durumda, İ-XL bir gemi düşünmemek gerekir derim. Milgem 9-12 arası gemiler, ebat olarak, şu anki TCG- İstanbul’dan çok farklı olmayacaklardır. 
Gene de belli olmaz; tasarımla oynanıp bu 4 gemi biraz daha büyütülebilir.

« Son Düzenleme: 04 Ocak 2024, 04:00:41 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı DelKu

• DefenceTurk
  • *
  • 48
« Yanıtla #567 : 04 Ocak 2024, 10:31:44 »
Ada sınıfı ile İ sınıfının ortak yanı boyunun uzatılmasına karşın, motor ve pervane sisteminin aynı kalabilmesiydi, akışkanlar dinamiği sayesinde bu boy uzatmasının geminin son hızına ve hareket kabiliyetine etkileri kısıtlı kaldı, daha büyük gemi yapılması için bu motorların ve aktarma sisteminin elden geçmesi gerekir, tasarım değişikliğinin en büyük etkisi bu olur, motor kompartmanı büyüyünce geminin ağırlık dağılımının ve dengesinin yeniden hesaplanması gerekecektir.
Muhtemelen kolay yol tercih edilecektir.
Ağustos böceği ile karıncanın hikayesini bilir misiniz ?

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #568 : 04 Ocak 2024, 21:45:17 »
Türk savunma sanayiinin 2023 yılı savunma ihracatı rekortmenleri belli oldu!

1- BAYKAR: 1.766 milyar dolar
2- TUSAŞ: 864 milyon dolar
3- MKE: 439 milyon dolar
4- TEI: 337 milyon dolar
5- BMC: 255 milyon dolar
6- ROKETSAN: 161 milyon dolar
7- RAM DIŞ TİCARET: 160 milyon dolar
8- PRATT&WHİTNEY THY: 111 milyon dolar
9- ASELSAN: 108 milyon dolar
10- SYS: 104 milyon dolar

Ek olarak: ASELSAN 196 milyon dolarlık diğer platform üreticileri üzerinden satışdan ihracat yapmış.
Toplam 304 milyon dolar.

Gerçekten Baykar’a şapka çıkartmak lazım. Resmen koca sanayimizin 1/3’ünü tek başına İHA satarak sağladılar. Ve bu savaş döneminde 155mmlik, ATGM modelleri gibi mühimmatları neden satamadığımız hakkında bir eleştiri çalışması yapılması lazım. Neden bu savaş döneminde takır takır mühimmat satamadığımızı düşünmemiz lazım.  8-9 milyar doları rahatlıkla bulabilirdik. Baykar yaptığı satışlar ile savunma sanayindeki prestijimizi çok başka bir noktaya katladı. Bu prestiji doğru finansman ve ölçülü teknoloji transferi ile çok güzel noktalara taşıyabiliriz.
 Ayrıca  tebrik ettiğim şirkette SYS. Gerçekten Amerika’ya sattığı satışlar ile hem üretim ekosistemimizi güçlendiriyor hem marka değerimizi artırıyor hemde ileride olası bir savaş senaryosunda elinde üretim gücü tutuyor. Başarısı diğer şirketlere örnek olması dileği ile.

Benim asıl değinmek istediğim bir şirket daha var. Bu üstün ve mükemmel bir satış başarısı(!) için ASELSAN’a tebrik etmek istiyorum. Adeta üretime boğmuşuz piyasayı. Bu kadar ürün üreten bir şirketin bu sayılarda kalması gülünç. Ve üstüne ASELSAN ürünleri içinde şüphe uyandırıcı. Bu büyüklükte bir şirket bari 1 milyar dolarlık bir satış yapsaydı. Sivil sektörü ASELSAN için artık geçtim o iş olmayacak gibi, ama bari kamera sistemleri vs derken 1 milyar dolar felan satış yapsaydınız. İç satışlar ve diğer satışların donanım satışları ile belli bir seviyeden sonra ayakta kalmak kolay değil.

Ayrıca MKE’de üretim hızlı okşatmış galiba bu dönemde 2-3 milyar dolarlık satış başarıları yakalamak içten bile değilmiş. İleride üretimler hızlanır ve MKE’nin üretim kalitesi artar ise Roketsan ile beraber 3-4 milyar dolar seviyesine ulaşacağını düşünüyorum. Özellikle tanksavar ve Alçak-Orta İrtifa Hava savunma sistemlerinde Afrika ve Pasifik ülkelerinde ciddi bir ihtiyaç var. Üstüne biz ileride bu şirketlere komple bir ağ sunacağız. Komple bir hava savunma paketi oluşturacağız. Bu anlamda bu şirketlerin satışı hızla artacaktır. TUSAŞ’ın zaten ürünler geldikçe satışlar artacaktır.

Ben 2028 yılında Eğer planlandığı gibi ürünler ortaya çıkarsa ve bizde istenilen gibi üretebilirsek ben 12-15 milyar doların hiçde hayal olduğunu düşünmüyorum. TUSAŞ ve Baykar’ın o dönemde başarısına çok bağlı tabi bu satış.
« Son Düzenleme: 05 Ocak 2024, 01:46:24 Gönderen: Kaptan-I Derya »
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #569 : 04 Ocak 2024, 21:50:15 »
Baykar, TAI ve belki diğer listedeki şirketlere Aselsan tedarikci durumda, yani ihracatta direk payı az olsa da dolaylı yoldan çok olabilir.