Gönderen Konu: Milli Savunma Sanayinden Genel Haberler  (Okunma sayısı 198054 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 45
  • DefenceTurk.com
Ynt: Milli Savunma Sanayinden Genel Haberler
« Yanıtla #500 : 18 Ekim 2023, 15:28:38 »
Denizci16 asker olduğunu söylediğin sana yorum yapmayı istemiyorum ama bazen oldukça zorluyorsun.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #501 : 18 Ekim 2023, 19:30:21 »
Artan bütçe asker sayısını artırmaya gitmeyecektir. Çok acilen hava savunmasını güçlendirmek gerekiyor. Para ona gidecektir.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #502 : 18 Ekim 2023, 19:40:12 »
Bu asker sayısı artacak düşüncesi nereden çıktı ben onu anlamadım. Türkiye'nin asker sayısı sıkıntısı yok ki.

Bu bütçe bu kadar arttıysa bunda pek çok alım yapılacak anlamı çıkar. Öncelikle hava savunma sistemi konusunda ciddi adım atılacak gibi. Siper ve Hisar'dan çok sayıda üretim ve alım yapılacaktır.

Deniz kuvvetlerinde gerek Reis sınıfı denizaltı, gerek İstif sınıfı fırkateyn gerekse TF-2000 bekleniyor.

Karada çok sayıda zırhlı araç alınacak. Gerek TTZA, gerek 6x6 gerek 8x8 gerek paletli araç alımı yapılması bekleniyor. Onun haricinde yine ağır kamyon, zırhlı kamyon, füze taşıyıcı kamyon tedariki olacaktır.

Havada F-16 modernizasyonu. Çok sayıda SİHA alımı ve KAAN, Hürjet'in geliştirilmesi için ayrılan bütçe olacak. Ek bir A400M alımı oldukça muhtemel. Yine Gökbey helikopteri alımı. ATAK II ve 10 Ton sınıfı ağır maksat helikopteri projelerinin gelişimi için bütçe ayrılacak.

TEI'nin motor projelerine ayrılacak bütçe.

Mühimmat projelerine ayrılan bütçe. Havadan havaya, havadan karaya, karadan havaya çok sayıda füze projesi var. Seyir füzeleri, akıllı mühimmat, bomba vs. pek çok irili ufaklı proje var. Tanksavar füzesi üretiminin 2 katına çıkması kararlaştırılmış örneğin.

Devlet öyle görünüyor ki gaza bastı. Pek çok biten ama ödenek olmadığı için bekleyen projenin envantere alınması için kesenin ağzı açıldı. Bölgede gerginlik çok yüksek. Ordunun kabiliyetlerinin yukarı çekilmesi için bu bütçe artışı şarttı.
« Son Düzenleme: 18 Ekim 2023, 21:35:44 Gönderen: Archangel99 »

Çevrimdışı Mehmet75

• DefenceTurk
  • *
  • 42
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #503 : 18 Ekim 2023, 19:45:52 »
Şurada iki gündemi takip edelim diyorum; bir denizci uzman eskisi gelip koca bir komando camiasına demediğini bırakmıyor, akşamımı zehir ediyor.

Herkes haddini hududunu bilsin. Her camiada lekeliler olabilir. Sonuçta sayı kalabalık insanlarla uğraşılıyor. Beşer şaşar demişler. Önemli olan tespit edildiğinde işlem yapilip yapilmadigi.. kan alırlar kâmil..

Bütçe konusuna gelirsek; bu sene itibarı ile bir çok araç,gereç,silah,mühimmatta seri üretim alımları başlayacak. Ayrıca ödemeleri başlayacak 3 istif, donatılacak 2 adkg ; altay fabrikası; f-16 modernizasyonu; hisar ve sungur sistemleri; hürjet ve kaan için artacak test ve hazırlıklar; hava-yer mühimmatları; gökbeyler; tanksavar mühimmatları; leo-2 ve m-60 moderizasyonları; fırtına tedariği; siha alımları vs vs vs; mit ve jandarmayı da katarsak olması gereken rakamlara çıkıyoruz yavaş yavaş.

Alım gücü paritesine göre 3_3,5 trilyon dolarlık ekonomi olunca ; tedariğin de %85'i yerli olunca vur patlasın çal oynasın. Bu arada önümüzdeki senenin beklenen ortalama dolar kuruna vurunca aslında 40+ değil 30+ milyar dolarlık bir bütçeden bahsediyoruz.

Orta vadede reel ekonomi 2 trilyon dolar olduğunda 60 milyar dolarları da göreceğiz.. ki zaten tf-2000 , kaan, milden gibi tedarikler yapacaksan öyle olmalı.
« Son Düzenleme: 18 Ekim 2023, 19:57:18 Gönderen: Mehmet75 »

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #504 : 18 Ekim 2023, 21:22:54 »
Sayın Denizci16'nın Türk Ordusu ve askeri hakkındaki yakışıksız ifadeleri nedeniyle iletisini Gereksiz veya Yasaklı iletiler ve Konular bölümüne taşıdım. Forumdaki kimsenin TSK ve Türk askeri hakkında böyle ithamlarda bulunma veyahut hakarete varan ifadelerde bulunmaya hakkı yoktur. Sayın Denizci16'yı uyarıyorum kendisi böyle yazılarına devam ederse yaptırımlarla karşılaşacaktır. Her ordu içerisinde çürük elmalar olabilir fakat bunu TSK geneline yaymak demek Güneydoğu'da  Türk milleti için canını veren Mehmetçiğe hakaret olacaktır. Türk Ordusu karşısına hangi güç çıkarsa çıksın aslanlar gibi o gücün karşısına çıkmaya devam edecektir.
« Son Düzenleme: 18 Ekim 2023, 21:26:07 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 71
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #505 : 18 Ekim 2023, 21:38:52 »
Silinmiştir
« Son Düzenleme: 18 Ekim 2023, 22:29:48 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı Bordo_43

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #506 : 18 Ekim 2023, 21:39:42 »
Öncelıkle herkese merhaba uzun yıllar boyunca misafır olarak takıp ettim forumu ben 9 yıl komando birlığınde calişmiş biriyim bu saçma mesnetsız yazıları okuyunca üye oldum. Kara kuvvetleri profesyonel orduya gectığı yıllarda sık eleyıp ince dokudu jandarma için aynısını söyleyemem bizzat arazıde ve kıtada gördüm. Ben profesyonel ordunun seçenek değil elzem olarak görüyorum. Benım görev tecrübelerimi
buraya yazmaya kalksam sayfalar yetmez. Personel sıkıntısı çekilmeye başlandığı için alim seviyesi düştü,şöyle düşünün benim zabita olan bacanak bende bröve bölge tazminatı olmasına rağmen fazla maaş alıyor memlekette idi bunu gören çok insan bıraktı mesleği

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 71
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #507 : 18 Ekim 2023, 21:59:31 »
Arkadaşlar açık konuşayım

Askerlik mesleği daha doğrusu ruhu, vatan ve millet için ölmektir,birdakika dahi gözünü kırpmadan

Biz bedelli askerliği çıkartarak zaten bu ruhu kaybettik

Hani sn re nin bahsettiği ölse bile bölgesini terk etmeyecek olan savaşçı ruhu

Herkez birde olayı kişisel olarak algılamazsa daha güzel anlaşıcaz

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 71
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #508 : 18 Ekim 2023, 22:02:28 »
Eğer bunlarda rahatsızlık veriyorsa silinebilir engelli listesine atılabilir.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #509 : 18 Ekim 2023, 22:04:48 »
Bordo neden buraya hiç bir şey yazmadın bunca yıldır.
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.