Gönderen Konu: Milli Savunma Sanayinden Genel Haberler  (Okunma sayısı 196939 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
Ynt: Milli Savunma Sanayinden Genel Haberler
« Yanıtla #450 : 25 Ekim 2022, 12:02:22 »
Adedini bilmem ama, daha önce de konuştuğumuz gibi gemilerimizin üzerinde ki silah sistemlerini de cesitlendirmemiz lazim..

Bana kalsa Tuzla sınıfına bile atmaca ya da HSS koyarım.. :)

Bu gemi kıyı savunması için , bu gemi hava savunmasi için, bu gemi şu için bu için diye ayırıp ona göre donatmak yerine bence orta büyüklükte ve her görevi yerine getirebilecek ya da çok kısa bir sürede (saatler) göreve göre sistem takılıp cikartilabilecek gemiler olmalı..
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı OKÇULAR

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 84
« Yanıtla #451 : 25 Ekim 2022, 12:04:33 »
Gelişen veri linkleri, güdüm sistemleri ve roket itki teknolojileri deniz hedeflerinde büyük küçük bırakmadı. 4000 tonluk gemi ile 7000 tonluk gemi aynı tehdide maruz kalıyor. Çafrat gibi bir radar süitini gemiye uyduramayız. Geminin radara diğer komple bileşenlere uydurulması lazım. Sensör ve silah sistemlerinin menzil ve yetenekleri arttıkça çoklu ağ ortamında bir değil onlarca hedefe angajman sağlanıyor. Saldırı ve kaçınma çeşitliliği arttıkça daha fazla sensör, silah ve mühimmata ihtiyaç duyulacak.

Sürü halinde gelen SİDA, SİHA ve güdümlü mühimmatlara karşı geminin boyutu değil cevap verme sayı ve çeşitliliği ön plana çıkacağını ilerisi için düşünüyorum. Belki TF 2000 koymayı planladığımız 32 VLS bir zaman sonra yeterli gelmeyebilir. Bize her boyutta gemi lazım. Ama önce bölgesel alan hava savunması yapıp bu yükü kaldıracak, füzyon vazifesi alıp taktik resmi yönetecek bir gemi lazım. Konuşlandığı yerde çapı 300 mili aşan bir alanda durumsal farkındalığı ve müdahale yeteneği olan gemi. Tehdit bi Yunan değil.
DÜNYADA BÜTÜN GERCEKLER 3 MERHALEDEN GECER.
1. iLK BAŞLARDA HAFİFE ALINIR ÖNEMSENMEZ
2. ARKASINDAN ŞİDDETLİ BİR DİRENİŞ VE BASKIYA UĞRAR.
3. EN SON TAM BİR DOĞRU OLARAK KABUL EDİLİR..

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Milli Savunma Sanayinden...
« Yanıtla #452 : 26 Ekim 2022, 23:12:40 »
Alıntı
Emekli Orgeneral Ergin Saygun'dan #SAHAEXPO'ya damga vuran tarihi cümleler:

"Şu yapılanların kıymetini çok iyi anlayan bir jenerasyondan geliyorum. Çünkü 45 senelik askerlik hizmetimin büyük kısmı, yardım malzemesi kullanmanın burukluğu, üzüntüsü ve mahcubiyeti ile geçti."

https://mobile.twitter.com/gdhdefence/status/1585333164049940494?cxt=HHwWnIC-3Z-HnoAsAAAA

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #453 : 27 Ekim 2022, 12:57:36 »
Bilmiyorum dikkatinizi çekti mi ama, SAHA 2022 genel itibariyle biraz hayal kırıklığı yaratan bir fuar görünümünde bana göre. Bilhassa yeni teknolojiler ve yeni silahlar açısından zayıf kalmış durumda.
40mm deniz topu ve Canik’in Atak-2 için gösterdiği 30mm top dışında kayda değer bir haber yok. Bunların dışında yeni olarak, hedefini bulup bulamadığı tartışılan bir Titra füzesi ile 65 km menzilli 60 dakikalık dolanan mühimmat olan Alpagut ile fuar haberi okuyoruz.
Dolanan mühimmat deyince Kargı ve Kargı-2 varken (optiksiz ve optikli versiyonlu), yeni bir dolanan mühimmat ne kadar etkin olabilir? Alpagut, düşük görünürlüğü, uzun sayılamayacak menzili ile Siha’lar dahil yerden ve denizden atılabilecek olması sebebiyle ve de gelişmiş arayıcı başlığı sayesinde mutlaka etkin bir silah. Ama stratejik önemi olan hedeflerde Kargı’nın eline su dökemez.

Benim haberini beklediğim ve duymayı umduğum konular şunlardı:

Yeni Optik arayıcı başlıklı Kargı, Levent’in RAM muadili füzesi, Hibrit tank/obüs motoru, TB3, güdümlü 155mm mühimmat, Gökhan füzesi, Akbaba füzesi, Gökdoğan-ER, MILDAS yerli VLS, yerli Gaz Türbini Motor çalışması, Yerli Marine Motor çalışması, Batu ve Utku motorları, Ramjet itkili anti gemi füzesi.
« Son Düzenleme: 27 Ekim 2022, 13:03:36 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #454 : 27 Ekim 2022, 13:44:08 »
+Gezgin

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #455 : 27 Ekim 2022, 14:08:30 »
Bilmiyorum dikkatinizi çekti mi ama, SAHA 2022 genel itibariyle biraz hayal kırıklığı yaratan bir fuar görünümünde bana göre. Bilhassa yeni teknolojiler ve yeni silahlar açısından zayıf kalmış durumda.
40mm deniz topu ve Canik’in Atak-2 için gösterdiği 30mm top dışında kayda değer bir haber yok. Bunların dışında yeni olarak, hedefini bulup bulamadığı tartışılan bir Titra füzesi ile 65 km menzilli 60 dakikalık dolanan mühimmat olan Alpagut ile fuar haberi okuyoruz.
Dolanan mühimmat deyince Kargı ve Kargı-2 varken (optiksiz ve optikli versiyonlu), yeni bir dolanan mühimmat ne kadar etkin olabilir? Alpagut, düşük görünürlüğü, uzun sayılamayacak menzili ile Siha’lar dahil yerden ve denizden atılabilecek olması sebebiyle ve de gelişmiş arayıcı başlığı sayesinde mutlaka etkin bir silah. Ama stratejik önemi olan hedeflerde Kargı’nın eline su dökemez.

Yeni Optik arayıcı başlıklı Kargı, Levent’in RAM muadili füzesi, Hibrit tank/obüs motoru, TB3, güdümlü 155mm mühimmat, Gökhan füzesi, Akbaba füzesi, Gökdoğan-ER, MILDAS yerli VLS, yerli Gaz Türbini Motor çalışması, Yerli Marine Motor çalışması, Batu ve Utku motorları, Ramjet itkili anti gemi füzesi.

Yaşar bey sizin ne demek istediğinizi gayet çok iyi anlıyorum. Böyle uluslar arası açık piyasada her Varılan erişimi sunulacak diye bir şey yok ve onu da beklemeyin. En basit örnek tayfun.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #456 : 27 Ekim 2022, 15:31:31 »
Firmalar yenilikleri genellikle IDEF fuarında tanıtıyor. Önümüzdeki yıl mayıs ayında IDEF 23 fuarı var o daha kapsamlı ve yeniliklerin tanıtıldığı bir fuar olacaktır. O nedenle Saha EXPO biraz daha mütevazı bir fuar olmuş. Bunu da normal karşılıyorum dediğim gibi bu işin ana fuarı IDEF.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #457 : 27 Ekim 2022, 15:32:52 »

Yaşar bey sizin ne demek istediğinizi gayet çok iyi anlıyorum. Böyle uluslar arası açık piyasada her Varılan erişimi sunulacak diye bir şey yok ve onu da beklemeyin. En basit örnek tayfun.
Sn Tigerfish,
Gizlilik konusundaki hassasiyetin önemini çok iyi anlıyorum ve destekliyorum.
Ama aylardır bu yukarıda saydığım silah sistemlerini, Sn Demir başta olmak üzere tüm savunma sanayii sorumluları telaffuz ederken, bunların hiç olmazsa bir kaçını ete kemiğe bürünmüş olarak görmek isterdik yani.
Gezgin’i anlıyorum. Fazla stratejik bir silah sistemi. Tayfun gibi saklamalarını anlayışla karşılarım. Hiç bir yetkili ağızdan ismi dahi anılmıyor.  Ama, örneğin bir MILDAS açıklanabilirdi. I-Sınıfı seneye teslim edilecek. Eğer ABD’den alınmadıysa(ki bu konuda bir dedikodu var ABD’nin satışına izin verdiği konusunda) bu dikey füze atış sistemini gösterebilirlerdi. TB3’de de aynı durum mevcut. Baykar bilgisayar ortamında resim ve videosunu bile paylaşmıştı.

Sn Archangel99’un tavsiyesini dinleyip, IDEF-23’ü bekleyeceğiz artık.
« Son Düzenleme: 27 Ekim 2022, 15:34:51 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 291
« Yanıtla #458 : 27 Ekim 2022, 15:52:04 »
Fuarlarda artık en azından denemesi yapılmış ürünler sergilenmeli projeler niyetler ütopyalar sergilenmemeli. Emekleme devrinde hadi ses çıkartmadık her şeyi sergilediler bir çoğu ortaya çıkmadı. Duygularımızla oynanıyor gibi oluyor aslında.

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #459 : 27 Ekim 2022, 18:15:25 »
+Gezgin
Gezgin motoru 2026'da gelecek dediydi Kale Arge, o zamana kadar çıkar mı piyasaya?

Her şey birazda 2023'e saklanıyor, 100.  yıl nedeniyle
« Son Düzenleme: 27 Ekim 2022, 18:17:38 Gönderen: baryshx »