Gönderen Konu: Milli Savunma Sanayinden Genel Haberler  (Okunma sayısı 197521 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, savunma sanayii alanındaki son gelişmelere dair TRT Haber’e özel bir röportaj verdi.

Demir’in röportajından satır başlıkları ise şu şekilde:

- (Kara ATMACA) “Atmaca füzesinin karadan karaya versiyonunu devreye almak üzereyiz.”

- (Elektronik harp) “Son dönemlerde elektronik harp için çok önemli ürünleri sahaya verdik.”

- (Hava savunma şemsiyesi) “Siper’e kadar 70-100 km önleme menzili oluşturacağız. Siper sistemiyle bunun üzerine çıkacağız. Daha sonra S-400 seviyesinde bir hava savunma sistemimiz olacak.”

- “S-400 ayarında bir yerli hava savunma sistemine doğru gidiyoruz, önümüze 5 yıllık bir hedef koyduk.”

- (Savunma ihracatındaki süreç) “Bir izin süreci var. Dışişleri ve Milli Savunma Bakanlıklarının analizleri sonucu izin belgesi veriliyor. Ülkeye, şartlara bakılıyor. Şirketlerimiz ve bizler alınan yeşil ışığa göre adım atıyoruz.”

- “750’yi aşkın projemiz hala devam ediyor. Bu projelerin bedeli yaklaşık 70 milyar dolar.”

- “Tank motorumuz şu an test aşamasında. Motor konusunda bir seferberliğimiz var.”

- “İnsansız hava araçlarının deniz platformlarında, uçak gemisi gibi araçlarda konuşlandırma çalışmalarımız devam ediyor.”

- (MMU projesi için ortaklıklar) “İş birliği yapmak isteyen ülkelerle kendi şartlarımızla konuşuruz. Ama bekleyecek değiliz yola çıktık. Kapıyı kapatmadık, gelebilirler. Ancak bunları bekleyecek durumda değiliz.”

- (IDEF’21) “Sadece ben yaklaşık 40 delege ile görüştüm. Burası bir vitrin. Harekatlar sayesinde ürünlerimiz kendilerini gösterdi. Çok çeşitli ürünleri gördüler. Görüştüğümüz heyetler bunları bize defalarca dile getirdi.”

- “İHA/SİHA’ları kullandık. Ama hasımlarımız kabiliyet ve kullanış şekillerini öğrendiler. Hasımlarımız milli SİHA’ların kimi kullanım donelerini gördüler. Biz bu noktada durursak sorun olur. O nedenle üzerine koyarak ilerlemeye devam ediyoruz. Sürekli yeni teknolojilere yönelmek zorundayız. Durdurulamaz olmak zorundayız.”

- “Ben şahsen MMU, MİUS ve uzaya çıkacak olan roketimizi heyecanla bekliyorum.”

https://www.savunmasanayist.com/ssb-baskani-demir-s-400-ayarinda-yerli-hava-savunma-sistemine-dogru-gidiyoruz/

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
Ynt: Milli Savunma Sanayinden Genel Haberler
« Yanıtla #361 : 07 Eylül 2021, 12:24:50 »
Hisar 70-100 km önleme

Siper ne kadar

Siper 2 olacak

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #362 : 07 Eylül 2021, 17:55:41 »
Hisar 70-100 km önleme

Siper ne kadar

Siper 2 olacak

Sürekli güncellenip değişiyor bu isimlendirme ve menziller...O alanda çalışan mühendislerin bile kafası karışmıştır...
Ben artık takip etmeyi bıraktım size de tavsiyem bu   :D :D :D

Yapsınlar görürüz diyelim...

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
« Yanıtla #363 : 07 Eylül 2021, 19:00:16 »
Hisar 70-100 km önleme

Siper ne kadar

Siper 2 olacak

Sürekli güncellenip değişiyor bu isimlendirme ve menziller...O alanda çalışan mühendislerin bile kafası karışmıştır...
Ben artık takip etmeyi bıraktım size de tavsiyem bu   :D :D :D

Yapsınlar görürüz diyelim...

Belki de olası düşmanları şaşırtmak içindir. 😁

- Komutanım Türklerin hava savunmasını nasıl aşmayı planlıyorsunuz?

+ ne bileyim lan ne bileyim kafam karıştı...!!!

Çevrimdışı korsan

• DefenceTurk
  • *
  • 15
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #364 : 08 Eylül 2021, 11:16:33 »
bu açıklamaları böyle kelime kelime anlamaya çalışmak faydasız zaten.
ben artık,  Gürcan beyin söyleşileri dışındakileri pek de dikkatli okumuyorum.

bu ifadelerde benim  dikkatimi çeken tek husus, bizim mmu için ortaklığa davet ettiğimiz ülkeler uçak projesine katılmamış.
benim açımdan  beklenmedik bir durum değil, aksi şaşırtıcı olurdu.

geçende Roketsan yetkilisinin kara Atmaca arayıcı başlığının Roketsan bünyesinde tasarlandığına dair bir açıklaması vardı,  sanırım Roketsan  bu arayıcı başlıkların gecikme sürelerinden rahatsız olmaya başlamış olabilir.

bakın, aile bütünlüğü ve teknolojik ortaklık önemli bir konu;  ama işte yeterli hazırlık yokken de  takvimlerde gecikmelere neden olabiliyor.
bazen içimden "hisar füzelerinin ikisi de iir başlıklı olacağına, A  füzesinin ir  başlıklı bir modeli de olsaydı" diye  geçirmiyor değilim.

70 mi? 90 mı? 120 mı?
bunlar bir kenara dursun artık.
Hisar projesi ne zaman başladı?
kaç sene geçti aradan?
her proje için  on veya on beş yıl beklersek işin cılkı çıkar.

bir x donanım geliştirip sonra çeşitli uyarlamalarla  her yerde bu x donanımını kullanma fikri kağıttan okurken gayet mantıklı geliyor da,  uygulamaya gelince  acayip yan etkileri var belki de.
yeterli teknolojik gelişim noktasında olmayan ülke veya firmalar için pek de verimli bir iş geliştirme süreci olduğuna inanmıyorum ben.
bırakalım, herkes kendi donanımını kendi yapsın, gerekirse aynı donanımdan on tane farklı firma arge yapsın.
hangisi daha hızlı bitirirse onun ürünü kullanıma girsin.
kaynakların boşa kullanımı değildir bu.
bu devirde en kıymetli kaynak zamandır zaten.

« Son Düzenleme: 08 Eylül 2021, 11:27:11 Gönderen: korsan »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #365 : 08 Eylül 2021, 15:24:48 »
bu açıklamaları böyle kelime kelime anlamaya çalışmak faydasız zaten.
ben artık,  Gürcan beyin söyleşileri dışındakileri pek de dikkatli okumuyorum.

bu ifadelerde benim  dikkatimi çeken tek husus, bizim mmu için ortaklığa davet ettiğimiz ülkeler uçak projesine katılmamış.
benim açımdan  beklenmedik bir durum değil, aksi şaşırtıcı olurdu.

geçende Roketsan yetkilisinin kara Atmaca arayıcı başlığının Roketsan bünyesinde tasarlandığına dair bir açıklaması vardı,  sanırım Roketsan  bu arayıcı başlıkların gecikme sürelerinden rahatsız olmaya başlamış olabilir.

bakın, aile bütünlüğü ve teknolojik ortaklık önemli bir konu;  ama işte yeterli hazırlık yokken de  takvimlerde gecikmelere neden olabiliyor.
bazen içimden "hisar füzelerinin ikisi de iir başlıklı olacağına, A  füzesinin ir  başlıklı bir modeli de olsaydı" diye  geçirmiyor değilim.

70 mi? 90 mı? 120 mı?
bunlar bir kenara dursun artık.
Hisar projesi ne zaman başladı?
kaç sene geçti aradan?
her proje için  on veya on beş yıl beklersek işin cılkı çıkar.

bir x donanım geliştirip sonra çeşitli uyarlamalarla  her yerde bu x donanımını kullanma fikri kağıttan okurken gayet mantıklı geliyor da,  uygulamaya gelince  acayip yan etkileri var belki de.
yeterli teknolojik gelişim noktasında olmayan ülke veya firmalar için pek de verimli bir iş geliştirme süreci olduğuna inanmıyorum ben.
bırakalım, herkes kendi donanımını kendi yapsın, gerekirse aynı donanımdan on tane farklı firma arge yapsın.
hangisi daha hızlı bitirirse onun ürünü kullanıma girsin.
kaynakların boşa kullanımı değildir bu.
bu devirde en kıymetli kaynak zamandır zaten.
+1

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #366 : 08 Eylül 2021, 17:49:58 »

TÜBİTAK SAGE'nin geliştirdiği 65 km+ menzile sahip görüş ötesi hava hava füzesi Gökdoğan'ın atış testi bu yılın Ekim ayında gerçekleştirilecek.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #367 : 13 Ekim 2021, 12:40:32 »
Milli uçak projeleri için "Demir Kuş" kuruluyor

"Demir Kuş" olarak adlandırılan uçuş kontrol sistemi entegre test tesisi Şubat 2022'de faaliyete geçecek ve Türkiye’de havacılık alanında ilk olacak.
Haberin Devamı

Türk Havacılık Ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), yürüttüğü projeleri hızlandıracak yeni bir altyapı tesisi kuruyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, TUSAŞ, yerli ve milli ürünlerin daha hızlı üretilmesi için çalışma ve yatırımlarını hızlandırdı. "Demir Kuş" (Iron Bird) olarak adlandırılan uçuş kontrol sistemi entegre test tesisi ile yerli ve milli ürünlerin geliştirme, sertifikasyon ve üretim süreçlerinin hızlanması hedefleniyor. Şubat 2022'de faaliyete geçmesi planlanan tesis, Türkiye’de havacılık alanında ilk olacak.

BÜTÜN UÇUŞ KRİTİK EKİPMANLARI TEST EDİLECEK

"Demir Kuş" tesisi ile özellikle HÜRJET ve farklı konfigürasyonlarının kritik sistemlerinin birbirleriyle entegre test edilmesi ve doğrulanması için güçlü bir altyapı sağlanacak. Kazanılacak kabiliyetler, Türkiye’nin beka projesi olarak adlandırılan Milli Muharip Uçak için de kullanılacak. TUSAŞ mühendislerince tasarlanan ve kurgulanan test tesisiyle uçak üzerinde kullanılacak bütün uçuş kritik ekipmanları test edilecek.

Test faaliyetlerinin sürdürüleceği sistemler arasında Uçuş Kontrol Sistemi, Hidrolik Sistem, İniş Takımı Sistemi, Elektrik Sistemi (Simülasyon ve Gerçek), Basitleştirilmiş Kokpit ve Aviyonik Sistemler yer alacak. Yaklaşık 50‘ye yakın kişinin çalışacağı tesisin 30 yılı aşkın faaliyet göstermesi hedefleniyor.

"İLKLERİ YAPMAYA DEVAM EDİYORUZ"

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, tesise ilişkin, "Ülkemiz için ilkleri yapmaya devam ediyoruz. Bu yapı Türkiye’de bir ilk ve dünyada sayılı firmaların kabiliyetleri arasında yer alıyor. Karşı yükleme sistemleriyle uçağın tüm kontrol yüzeylerine, çevresel şartlardan dolayı meydana gelecek olan ve manevralar esnasında maruz kalınabilecek yükleri uygulayarak uçuş kontrol sistemi çıktılarının gözlemlenmesine olanak sağlanacak. Gerçek zamanlı kayıt, yeniden oynatma ve anlık analiz özellikleri ile toplanan veriler 'Sanal İkiz' konseptinin çalışması için de öncül veri merkezi olarak tasarlandı."

https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/milli-ucak-projeleri-icin-demir-kus-kuruluyor-41916219
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimiçi カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Milli Savunma Sanayinden Genel Haberler
« Yanıtla #368 : 15 Ekim 2021, 14:35:10 »
Alıntı
ÖMER ÇAY @Dromercay

"Bangladeş Sahil Güvenlik Komutanlığının karakol gemisi ihtiyacına yönelik olarak ASFAT ile bir mutabakat protokolü imzaladı. Devletten devlete (G2G) bir ihracat sözleşmesine temel teşkil eden bu iş birliği anlaşmasının en kısa sürede hayata geçirileceği belirtildi." twitter.com/MSI_Dergisi/st…
https://mobile.twitter.com/Dromercay

Çevrimiçi カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Togo'ya MEMATT insansız mayın temizleme aracı ihraç edildi.
« Yanıtla #369 : 20 Ekim 2021, 00:06:06 »
Alıntı
Azerbaycan ve Burkina Faso'dan sonra Togo'ya da 2 adet MEMATT insansız mayın temizleme aracı ihraç edildi.
https://mobile.twitter.com/Tfx2030