Gönderen Konu: Milli Savunma Sanayinden Genel Haberler  (Okunma sayısı 195660 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: Milli Savunma Sanayinden Genel Haberler
« Yanıtla #230 : 07 Kasım 2018, 15:06:03 »
Haberin başlığı konusunda haklısın. O medyanın şişirmesi her zamanki gibi.

Ancak üretimin hepsi ofset anlaşmalar değil bildiğim kadarıyla.

Bir de şu var! Bu kadar yoğun üretimi Çinliler yapıyor olsaydı, iki sene içerisinde kendi sistemlerini kopyalayarak ortaya çıkarırlardı!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #231 : 07 Kasım 2018, 15:10:44 »
TEI nin de aynı TAI gibi millileştirilmesi gerek. Bakın SOM motoru işini TEI ye veremedik mutlaka bu ortaklık ile alakalı bir sıkıntı yoksa bir karışlık motoru hevesle yapan TEI SOM motoruna burun kıvırmazdı heralde. ABD li ortak bir şekilde sıkıntı yaratmış olmalı. TEI bu yabancı üretimleri bir yana bırakıp kendi başına kalmalı artık. TAI yabancı payını satın aldı milli oldu bakın yürüdü gitti. Aynı şey FNSS içinde geçerli bana FNSS yerli gelmiyor yüzücü köprüler milli gelmiyor mesela
« Son Düzenleme: 07 Kasım 2018, 15:11:36 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #232 : 07 Kasım 2018, 16:43:01 »
Bağımsızlık hedefine odaklandığımızda fırmanın yarısının GE'nin olmasının hiç önemli, bulmuyorum; bu kadar ürünün yanında özgün, yararlı ve ihtiyaç duyulan yeni kapılar açabilecek ürünler çıkarıyorsa görevini yerine getiriyordur bence... Onlarca emekciye istihdam sağladığı gibi özgün ürünler gibi market değerleride oluşturuyor. PD 170, PD 220, TS 1400 bunlar çok çok önemli ürünler.
« Son Düzenleme: 07 Kasım 2018, 16:44:14 Gönderen: Alp »

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #233 : 07 Kasım 2018, 16:51:34 »
Helikopter motoru yapmaya çalışıyor bu iyi ama seyir füzesi motoru yapacağım deyince acaba ABD kanunları engel olmuş olabilir mi yabancı ortağa benim endişem var. Gerçi çoğunluk hisse bizde inat edersek yine yaparız ama belkide ortaklık ruhuna zarar verir diye Kale ye verildi iş. Yada öyle istedik içimize sinmedi yarısı Türk olan TEI ye stratejik işi vermek. Sonuçta bir karış motoru fuarlara taşıyacak kadar seven TEI SOM motoruna burun kıvırmış olamaz dimi. Peşi sıra gezgin motorununda geleceğini bile bile üstelik. Bir gariplik var TEI olayında yani.
beğen

Çevrimdışı Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #234 : 07 Kasım 2018, 17:02:32 »
Yabancı ortak sonunda stratejik nedenler her zaman konjektürel yaklaşımlar doğurabilir... Kesinlikle haklı olabilirsiniz... Sonucta biz o motoru bağımsız bir şekilde üretebilirsek kimseye hesap vermeden istediğimiz kadarda üretebiliriz. Age of Empire da adam basar gibi motorda yaparız... buda çıkar ilişkilerine uymayabilir...Akdenizde binlerce bilgi dışı füze kimse istemez herhalde...
« Son Düzenleme: 07 Kasım 2018, 17:05:00 Gönderen: Alp »

Çevrimdışı BlackHawk89

• DefenceTurk
  • *
  • -4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #235 : 07 Kasım 2018, 19:18:31 »
Yabancı ortak sonunda stratejik nedenler her zaman konjektürel yaklaşımlar doğurabilir... Kesinlikle haklı olabilirsiniz... Sonucta biz o motoru bağımsız bir şekilde üretebilirsek kimseye hesap vermeden istediğimiz kadarda üretebiliriz. Age of Empire da adam basar gibi motorda yaparız... buda çıkar ilişkilerine uymayabilir...Akdenizde binlerce bilgi dışı füze kimse istemez herhalde...

Ama bize ne kadar faydalı olur o füzeler varya.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Eskişehir protokolü TEI’de buluştu
« Yanıtla #236 : 09 Kasım 2018, 16:33:43 »
Eskişehir protokolü TEI’de buluştu

İçişleri Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Tayyip Sabri Erdil, Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, Eskişehir Milletvekilleri Harun Karacan, Utku Çakırözer, Metin Nurullah Sazak, Dr. Arslan Kabukçuoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Cumhuriyet Başsavcısı Ferhat Kapıcı, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Şenyel, İl Jandarma Komutanı J. Alb. İlhan Şen ve İl Emniyet Müdürü Engin Dinç, TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut F. Akşit’in daveti üzerine 8 Kasım 2018 tarihinde TEI - TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. tesislerini ziyaret etti.

TEI Konukevi’ndeki yemeğin ardından Genel Müdür Akşit, TEI ve güncel projeler hakkında bilgi verdiği bir sunum gerçekleştirdi. Sunumu takiben gerçekleşen tesis turunda, TEI’nin imalat kabiliyetlerini yerinde gözlemleme fırsatı bulan heyet ardından ANKA platformuna güç verecek PD170 Turbodizel Havacılık Motoru ve T625 Özgün Helikopterine güç verecek TS1400 Turboşaft Motorunun testlerine katıldı.

http://www.kokpit.aero/eskisehir-protokolu-tei-ziyaret
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Savunma ve Havacılık Sanayiinde 10 ayda 1.5 milyar dolar ihracat
« Yanıtla #237 : 16 Kasım 2018, 10:52:07 »
Savunma ve Havacılık Sanayiinde 10 ayda 1.5 milyar dolar ihracat

DHA |  15 Kasım 2018 Perşembe - 12:37 | Son Güncelleme : 15 11 2018 - 13:41

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Savunma ve Havacılık Sanayii'nde bu yılın 10 ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 14.4 artışla 1 milyar 553 milyon 804 bin dolarlık ihracat yapıldı. İhracat artışlarında en dikkat çeken ülkelerin başında ise Ocak-Ekim döneminde geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 1479 artışla 150 milyon 514 bin dolar ihracatın yapıldığı Türk savunma sanayisinin zırhlı kara araçlarını tercih eden Umman oldu.

Türk savunma sanayi ihracatında ilk dört arasında yer alan kara aracı üreticilerinden FNSS Savunma Sistemleri AŞ, Umman Kraliyet Kara Kuvvetlerinin ihtiyacı olan araçlara yönelik yaptığı ihaleyi Pars araçları ile kazanmıştı.Şirketin Umman ile ihracat sözleşmesi ise 513 milyon dolardı.İlk zırhlı aracı geçtiğimiz yıl teslim eden şirket, 2020'ye kadar Ummana Pars III 8×8 ve Pars III 6×6 olmak üzere toplamda 13 farklı konfigürasyonda 172 zırhlı araç teslim edecek.

Pars'ın ihracat bedeli 1 milyar doları geçti

FNSS Genel Müdürü ve CEO'su K. Nail Kurt,Demirören Haber Ajansı'na(DHA) savunma ihracatı ile ilgili bilgiler verdi. Pars zırhlı araçları Türkiyeye satmadan en büyük ihracatı Malezyaya yaklaşık 550 milyon dolar ile yaptıklarına dikkat çeken Kurt, O zaman tek kalemde en büyük savunma sanayi ihracatıydı. Bunu 2011 yılında imzalamıştık arkasından  2015 yılında yine Umman ile ihracat sözleşmesi yine Pars ailesiPars III 8×8 ve Pars III 6×6 zırhlı araçlar. Bu da yaklaşık 513 milyon dolar. Şu an da Parsın toplam ihracat bedeli 1 milyar doları geçti. İlki Malezyaydı bu da Umman.Umman sözleşmesi de yürürlüğü girdikten sonra geçen sene de bir teslimat oldu çok yüksek değildi. Bu sene 150yi bulduk zannediyorum. Seneye de devam edecek. 2020 de bitecek sözleşme. Ummanda gayet iyi gidiyor.Müşterilerimiz ürünlerden çok memnun. Geçen bir tatbikat yapıldı orada reklamını yaptılar tatbikatta kullandılar araçları.Umman bizim için güzel bir Pazar.Ummana üç sene önce girdik. Yine bütün Türk savunma sanayi peşimizden geliyor Ummana ne satarız diye. Son 10 yıla bakarsanız savunma ihracatında uzak ara üçüncü çıkacağımızı düşünüyorum. Komple sistem ihracatı olarak bakılırsa  onda da tek başımıza kalacağımızı düşünüyorum dedi.

Umman'da ortak şirket kurulmasıyla ilgili görüşülüyor

Umman'da yerel otorite ile birlikte bir şirket kurulmasıyla ilgili bir çalışmanız var mı? şeklindeki soruya FNSS Genel Müdürü ve CEOsu K. Nail Kurt, Bunu da görüşüyoruz. Hem satış sonrası desteğe yönelik, hem de yeni sözleşmelerde belki bir miktar yerli üretim yapmak üzere. Böyle bir düşüncemiz var.Oradaki yerel otorite ile bu konuda görüşmelerimiz devam ediyor. Tabi pazarın çok büyük ve devam ediyor olması lazım böyle bir yatırıma değsin. Böyle büyük projelerle yerleşebiliyorsunuz pazarlara. Böyle bir fikir ve görüşme var şu an da ama ilk etapta orada üretimden ziyade kendi kendilerine araçlara bakabilecek seviyeye getirmek üzere bir girişim olacak diye düşünüyorum" diye cevap verdi.

Endonezya ile önemli bir ihracat sözleşmesi olma ihtimali yüksek

Endonezya'da önemli bir ihracat sözleşmesi olma ihtimalinin yüksek olduğunu dile getiren Kurt, Endonezya firmasıyla bir orta ağırlıkta tank geliştirdik ortaklaşa ama ağırlıklı olarak FNSS tasarladı ürünü dedi ve ekledi: Bunun da yaklaşık 3 senedir sürüyor geliştirme sözleşmesi.Onu tamamladık iki tane protatip bitirdik. Bu sene testlerden başarıyla geçti Endonezyada.O da bizim için yeni bir pazar Türkiye savunma sanayi için. Orada da kapıdan içeri ayağımızı soktuk işte kapıya yükleniyoruz. Bir seri üretim sözleşmesi peşinde koşuyoruz. Önümüzdeki bir iki yıl içinde Endonezyada.Önemli bir ihracat sözleşmesi olma ihtimali yüksek. Malezyaya devam ediyoruz.Suudi Arabistanı takip edeceğiz. Ummanda ilave projeler olacaktır. Dolayısıyla ihracat ağırlığımız devam edecek. Bu arada tabii içeride de önemli projeler aldık. 5 tane değişik sözleşme devam ediyor Savunma Sanayi Başkanlığı ile orada da önemli araçlarımız var. Savunma sanayi anlaşması imzaladığımız ülkelerle ister istemez doping etkisi yapıyor.

"Savunma sanayinde bir ülkeye girildi mi ihracat rakamları da artıyor"

FNSS Genel Müdürü ve CEOsu K. Nail Kurt şunları söyledi:Biz savunma sanayinde bir ülkeye girdik mi rakamlar yüzde binler yüzde on binler seviyesinde ihracatta artıyor. Mühim olan devamını getirmek. Onun için de biz uğraşıyoruz. Biz ihracat anlamında savunma sanayinde öncü bir şirketiz. 2000 yılında Malezyaya girdik hala çıkmadık. Peş peşe 1.5 milyar dolar Malezyaya paletli ve zırhlı araçlar. Sözleşmelerimiz var. Devam ediyor. Suudi Arabistana 2004 yılında girdik hala çıkmadık ama şu anda ilişkiler yüzünden bir duraklama yaşıyoruz orada da bir milyar doları geçtik" diye konuştu.

Savunma ve Havacılık Sanayinde 1 Ocak-31 Ekim 2018 tarihlerinde en çok ihracat yapılan ülkeler şöyle:

Amerika Birleşik Devletleri:579 milyon 100 bin dolar

Almanya:185 milyon 502 bin dolar

Umman:150 milyon 514 bin dolar

Hindistan:67 milyon 6 bin dolar

Hollanda:64 milyon 533 bin dolar

Birleşik Krallık:47 milyon 615 bin dolar

Polonya:44 milyon 289 bin dolar

Fransa:43 milyon 43 bin dolar

Azerbaycan:31 milyon 229 bin dolar

http://www.gazetevatan.com/savunma-ve-havacilik-sanayide-10-ayda-1-5-milyar-dolar-ihracat-1218632-ekonomi/

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #238 : 16 Kasım 2018, 11:03:03 »
Adi sani duyulmamis kucucuk Bulgaristanin bile 1.6 milyar silah ihracati yaptigini duyduktan sonra pek de iyi gormuyorum bu rakami

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #239 : 16 Kasım 2018, 11:19:12 »
Adi sani duyulmamis kucucuk Bulgaristanin bile 1.6 milyar silah ihracati yaptigini duyduktan sonra pek de iyi gormuyorum bu rakami

:o Neler satıyorlar ki?  ::)