Gönderen Konu: Sinop'a füze test atış ve deneme alanı yapılacak  (Okunma sayısı 16488 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Bulancaklı

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Sinop'a füze test atış ve deneme alanı yapılacak

Milli Savunma Bakanlığı'na devri yapılan eski radar üssünde yapım çalışmalarına başlanan tesisin kısa süre içerisinde tamamlanarak, Karadeniz üzerinde Türk mühendisleri tarafından üretilen füzelerin test atışları yapılacak.

Soğuk savaş yıllarında ABD tarafından Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'ne (SSCB) karşı dinleme amaçlı kurulan ve 1992 yılında kaldırılan Sülükgölü mevkisindeki eski radar üssünde, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’nın yüzde 35.5 ile en büyük hissedarı olduğu Roket Sanayi ve Ticaret A.Ş. (ROKETSAN) tarafından kullanılmak üzere füze test ve deneme alanı yapılıyor.

Eski radar üssünün bulunduğu hazineye ait olan yaklaşık 104 dönümlük arazinin, söz konusu tesisin yapımı için Maliye Bakanlığı'ndan Milli Savunma Bakanlığı'na devrinin yapıldığı belirtildi. Devrin ardından tesisin alt yapı çalışmaları da hızlı bir şekilde başladı. Bölgede hummalı bir çalışma gerçekleştirilirken, alana çok sayıda konteynır ve malzeme taşındı. Mayıs ayında büyük bölümünün tamamlanması beklenen tesisin kısa süre içerisinde faaliyete girerek, Karadeniz üzerinde füze denemelerinin yapılacağı kaydediliyor.

Basın mensuplarının konuyla ilgili sorularını cevaplayan Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül, tesisin yapılacağını doğruladı. Ergül, devletin kararına son derece saygılı olduklarını söyledi. Geçtiğimiz günlerde bir heyetin konuyla ilgili Sinop'a geldiğini ifade eden Ergül, "Konuyla ilgili yer tahsisi yapılmış. Ben de kendilerine şunu söyledim: Bunun şehrin içerisinde olmasının çok uygun olmadığını, şehrin dışında bir noktada yapılmasının daha uygun olacağını ifade ettim. Kendileri de bu alanın konum itibarıyla bu işe en uygun yer olduğunu ve toplumun rahatsız olmasının söz konusu olmayacağını, alanda belli zamanlarda bir takım denemelerin yapılacağını ifade ettiler. Ben de kendilerine bir belediye başkanı olarak devletin tasarrufuna son derece saygılı olduğumuzu söyledim. Ancak burada da insanlar yaşıyor. Bu insanların da bu olaylardan kesinlikle rahatsız olmaması lazım. Yani mevcut alanın dışına taşınmaması lazım. Burası yasak, şurası geçilmez, burada olunmaz diye bir takım bölgelerin oluşmaması gerekir. Burası nihayetinde şehrin içi. Kendi alanlarında kalmak kaydıyla devletin almış olduğu bu karara ve olaya bizim de yerel yönetici olarak son derece saygılı olduğumuzu belirttim. Bölgede yeni bir bina yapmaları söz konusu değil. Mevcut olan bulunan binalardan istifadeyle yapılmasını daha ekonomik daha rantabl olduğunu ifade ettiler” dedi.

http://www.haber7.com/haber/20120329/Sinopta-fuze-denemesi-yapacagiz.php
« Son Düzenleme: 02 Nisan 2012, 10:24:58 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
sinop füze denemeleri
« Yanıtla #1 : 31 Mayıs 2012, 17:28:23 »

SİNOP’ta ilk füze deneme test atışı bugün yapıldı. Bölgede hafta başında görülen hareketlilik ardından alanda konuşlandırılan füze rampasıdan ilk deneme ve test atışlarının başarıyla yapıldığı bildirildi.

Sinop’ta 1952-92 yılları arasında faaliyet gösteren ABD Radar Üssü’nün bulunduğu bölgeye Milli Savunma Bakanlığı Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı’na ait Roketsan tarafından ’Füze Test Atış ve Deneme Alanı’ yapıldı.

Geçen Mart ayında yapımına başlanan ve kısa sürede tamamlanan alanda bugün ilk füze atışı denemesi gerçekleştirildi. Edinilen bilgiye göre 7 atış yapılacağı ancak hava muhalefeti nedeniyle 5 atışın yapıldığı, 2 atışın ise yarına ertelendigi bildirildi. Deneme ve test amaçlı atılan füzelerin 40 kilometre ile 280 kilometre arasında menzile sahip olduğu kaydedildi.

kaynak : http://gundem.milliyet.com.tr/sinop-ta-fuze-denemesi-yapildi/gundem/gundemdetay/30.05.2012/1547111/default.htm
« Son Düzenleme: 31 Mayıs 2012, 17:29:01 Gönderen: enes38 »

Çevrimdışı Ati

• DefenceTurk
  • *
  • 0
sinop füze denemeleri
« Yanıtla #2 : 01 Haziran 2012, 16:46:38 »
280 km olan seyir füzesi olabilir mi?

Çevrimdışı göktürk17

• DefenceTurk
  • *
  • 0
sinop füze denemeleri
« Yanıtla #3 : 01 Haziran 2012, 16:58:38 »
evet olabilir ama ben kendi tahminlerimce atmaca füzesinin testleri olduğunu var sayıyorum

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
sinop füze denemeleri
« Yanıtla #4 : 02 Haziran 2012, 09:46:20 »
Zamana bırakmak gerekiyor  ,  280 km  haberi  doğru ise yüksek ihtimalle  bilmediğimiz  yeni bir füze.

Çevrimdışı çiğil42

• DefenceTurk
  • *
  • 1
sinop füze denemeleri
« Yanıtla #5 : 02 Haziran 2012, 15:05:55 »
atış platformuna bakarsak 280 km lik bir füze değil kısa menzilli hava savunma füzesi olabilir

Çevrimdışı AYDIN

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
sinop füze denemeleri
« Yanıtla #6 : 02 Haziran 2012, 16:43:41 »
bir füzeyi 40 km ye tam isabetle atabiliyorsak istediğimiz füzeyi istediğimiz gibi yapı istediğimiz yere nokta atışı yapabilecek kabiliyete erişmiş olucaz sonuçta hepsinin hesaplaması tahminimce ufak tefek farklılıklarla aynıdır diye düşünüyorum önemli olan ilkleri başarabilmek gerisi zaten kendiliğinden gelir.TEBRİK EDERİM TÜM MÜHENDİS VE TEKNİSYENLERİMİZİ.

Çevrimdışı cyctec

• DefenceTurk
  • *
  • 0
sinop füze denemeleri
« Yanıtla #7 : 27 Haziran 2012, 16:36:14 »
http://www.iha.com.tr/karadenizde-fuze-denemeleri-suruyor-232754-haber

iki uzun  1 kısa menzilli füze hedefleri başarıyla vurmuş.

« Son Düzenleme: 27 Haziran 2012, 16:38:26 Gönderen: cyctec »
Eğer bir Türk devleti olmasaydı mutlaka yaratmak gerekirdi.
( THIERS )

Çevrimdışı swat

• DefenceTurk
  • *
  • 0
sinop füze denemeleri
« Yanıtla #8 : 27 Haziran 2012, 17:06:00 »
Kısa menzilli füzeler UMTAS yüksek ihtimalle , Yıldırım füzelerinin menzili yükseltileceği şeklinde bir çalışma var oda olabilir yada SOM denemeside olabilir haber çok detaylı değil tartışmaya açık şimdilik, neyse ne füzeleri deniyoruz şimdilik bu durum mutlu etmeye yeter.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Sinop'ta Milli Füzeler Test Ediliyor
« Yanıtla #9 : 12 Aralık 2014, 15:01:52 »

Sinop'ta füze test atış alanında yerli füzelerin test atışları devam ediyor.
12.12.2014 13:42
Okunma : 254
0
inPaylaşın

Eski radar tesisinin değiştirilerek füze test alanı haline getirilmesinin ardından ilk atış 2012 yılında yapılmıştı. Ardından bir kez daha atış testlerinin yapıldığı Sinop'ta son olarak 2014 Aralık ayında da testlerin gerçekleştirildiği öğrenildi.

Yerli füzelerin test atışlarının yapıldığı bilinen tesis Soğuk Savaş döneminde ABD'nin Sovyetleri dinleme ve izleme amacıyla kurduğu eski radar üssü olarak 1992 yılına kadar hizmet veriyordu. Ardından Milli Savunma Bakanlığı'na devredilen tesis ROKETSAN tarafından kullanılmaya başlandı. 2012 yılındaki ilk testlerde tesisin sistemleri ve füzeler denenmişti.

Türkiye'nin balistik füzesi olan YILDIRIM'ın da denendiği testlerin görüntüleri daha sonra ROKETSAN tarafından paylaşılmıştı.
Atışların yapıldığı alana Sahil Güvenlik balıkçılara yasak uyguluyor.

http://www.tarafsizhaber.com/sinop-ta-milli-fuzeler-test-ediliyor-13315
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com