Gönderen Konu: TSK'ya süper silah  (Okunma sayısı 18454 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ati

• DefenceTurk
  • *
  • 0
TSK'ya süper silah
« Yanıtla #10 : 14 Mart 2012, 21:10:47 »
Savunma sanayimizin gelişimine bakarak 10 yıl sonrası için küçük bir uçak gemisini yapmanın bizi fazla zorlayacağını sanmıyorum. Bölgesel güç olma vizyonumuzu yerine getirebilmemiz için, uluslararası alanda sözümüzün çok daha fazla geçmesi için çok daha güçlü bir donanmaya ihtiyacımız var. Artık savunmanın sadece üzerinde yaşadığımız kara parçasının savunulması demek olmadığını kavramamız gerekiyor. Madem ekonomimiz de artık güçlü, büyük adımlar atabiliriz o zaman.

Düşünsenize, yakın geçmişimizde uçak gemisi sahibi olsaydık, acaba Bosna'da o kadar masum hayatını kaybeder miydi? Hatta tamamen kuşatıldığını düşünecek olan Yunanistan askeri harcamalarını daha da katlar ve çoktan iflas etmiş oldu.

Çok güzel şeyler söylemişsiniz. Lakin bugün Milli Savunma Bakanı "uçak gemisi yapmak gibi bir planımız yok" demiş.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
TSK'ya süper silah
« Yanıtla #11 : 14 Mart 2012, 23:13:02 »
Savunma sanayimizin gelişimine bakarak 10 yıl sonrası için küçük bir uçak gemisini yapmanın bizi fazla zorlayacağını sanmıyorum. Bölgesel güç olma vizyonumuzu yerine getirebilmemiz için, uluslararası alanda sözümüzün çok daha fazla geçmesi için çok daha güçlü bir donanmaya ihtiyacımız var. Artık savunmanın sadece üzerinde yaşadığımız kara parçasının savunulması demek olmadığını kavramamız gerekiyor. Madem ekonomimiz de artık güçlü, büyük adımlar atabiliriz o zaman.

Düşünsenize, yakın geçmişimizde uçak gemisi sahibi olsaydık, acaba Bosna'da o kadar masum hayatını kaybeder miydi? Hatta tamamen kuşatıldığını düşünecek olan Yunanistan askeri harcamalarını daha da katlar ve çoktan iflas etmiş oldu.

Çok güzel şeyler söylemişsiniz. Lakin bugün Milli Savunma Bakanı "uçak gemisi yapmak gibi bir planımız yok" demiş.

Doğrudur. Demiştir. Düne kadar bende gerek yok diyordum. Önce yapılması gerekn şeyleri yapalım diyordum. Daha piyade tüfeği yapmayı beceremedik ki diyordum. Milli tank, helikopter, milli gemi, hatta TF2000 daha öncelikli diyordum. Bugün öncelikli dediğim pek çok projenin gerçekleşmekte olduğunu görmek çok mutlu ediyor beni. Bu kadar çok şeyi başarabildiğimize göre, siyesetçilerimiz de ekonomiyi güllük gülistanlık belirttiklerine göre, artık uçak gemisi konusunda çalışmalara başlayabiliriz. Ön çalışmalara şimdi başlarsak, diğer projelerimizin sonrasında ilerisi için ortaya net birşeyler çıkabilir. GElecek için nasıl bir askeri yapılanmaya sahip olacağımız, savunma ve tehdit algılamamız, küresel dünyadaki bölgesel liderlik iddiamızın gerekliliğni sağlayacak ve bu görevi gücüyle destekleyecek son derece güçlü bir ordumuz olması lazım. Yakın gelecekte Arap baharına benzer bir uygulamanın ülkemiz üzerinde oynanmayacağı garantisini kimse veremez.

Devam edersem çok uzar. Ama en azından son günlerde fotoğraf galerisinde açtığım deniz araçlarına ait konulara bile bakarsanız, üç tarafı denizlerle çevrili, köklü bir tarihi olan bir ülke olarak bu alanda gerçekten çok geride kaldığımız açıktır. Bizler de bu alanda çok başarılı çalışmalar yapabiliriz. Yeterki adım atalım...
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Ice

• DefenceTurk
  • *
  • 0
TSK'ya süper silah
« Yanıtla #12 : 14 Mart 2012, 23:25:30 »

Paranoyak gerizekalılar her gece kabus görürlerdi.  ;D ;D ;D

Çevrimdışı MagneTo

• DefenceTurk
  • *
  • 0
TSK'ya süper silah
« Yanıtla #13 : 15 Mart 2012, 00:49:46 »
Uçak gemisi teknolojisi şuan için Türkiye'de zaten bulunmuyor.Bu teknolojiye yavaş yavaş yaklaşıyoruz oyüzden Milgem ve TF-2000 bizi ileri düzeyde teknolojik anlamda sıçrama yaşatacak projeleri ben çok önemli buluyorum..Uçak gemisi bakımı idame etmesi ona eşlik edicek Fırkateyn ,denizaltısı vs. oldukça masraflı bir konsept..Türkiye'nin uçak gemisine sahip olmasını bende istiyorum ama biraz daha sabırlı olmamız gerekecek.Belki 2020'den sonra bu konuda adımlar atılır diye düşünüyorum ve ozamana kadar ekonomimizde daha çok gelişerek butür projeler hayata geçebilir..
« Son Düzenleme: 15 Mart 2012, 03:30:47 Gönderen: ALTAY34 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
TSK'ya süper silah
« Yanıtla #14 : 15 Mart 2012, 19:43:21 »
Uçak gemisi teknolojisi şuan için Türkiye'de zaten bulunmuyor.Bu teknolojiye yavaş yavaş yaklaşıyoruz oyüzden Milgem ve TF-2000 bizi ileri düzeyde teknolojik anlamda sıçrama yaşatacak projeleri ben çok önemli buluyorum..Uçak gemisi bakımı idame etmesi ona eşlik edicek Fırkateyn ,denizaltısı vs. oldukça masraflı bir konsept..Türkiye'nin uçak gemisine sahip olmasını bende istiyorum ama biraz daha sabırlı olmamız gerekecek.Belki 2020'den sonra bu konuda adımlar atılır diye düşünüyorum ve ozamana kadar ekonomimizde daha çok gelişerek butür projeler hayata geçebilir..

Adımlar bence şimdiden atılmalı. Fİzibilite çalışmalarına başlanılmalı. Uzun yıllara yayarak gerçekleşen gelişmelere paralel olarak çalışmalar yürütülmeli.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Ati

• DefenceTurk
  • *
  • 0
TSK'ya süper silah
« Yanıtla #15 : 15 Mart 2012, 20:37:17 »
Uçak gemilerinde daha hızlı uçak kalkışı ve inişi sağlayacak birşey düşündüm. 2 tane pist olacak bu pistler "X" şeklinde olacak ve 2 katlı olacak yani X'in / şeklinde duran pisti yukarıda olacak. Üstteki pistin en arka ve en ön kısımlarında asansör olur uçaklar oradan inip çıkarlar. Sizce nasıl fikir?

Çevrimdışı asderedas

• CEZALI
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
TSK'ya süper silah
« Yanıtla #16 : 22 Mayıs 2012, 21:05:20 »
Kim nederse desin,Belli bir çapta orta halli bir uçak gemisi almanın emperyalist bir ülke olmasıyla filan hiç alakası yok.bu tamamiyle o bigiye tecrübeye ve donanıma en başından alışmak teknolojiye ulaşmakla alakalıdır.Şimdi ortahalli uçak gemimiz olmuş olsaydı çok daha büyüğünü yapabilir kabiliyete sahip olurduk,orta ölçekli bir uçak gemisine sahip olmuş olsaydık savaş stratejimiz daha farklı olurdu....yani artısı eksisinden çok olurdu kısacası.

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
TSK'ya süper silah
« Yanıtla #17 : 23 Mayıs 2012, 10:18:59 »
Kim nederse desin,Belli bir çapta orta halli bir uçak gemisi almanın emperyalist bir ülke olmasıyla filan hiç alakası yok.bu tamamiyle o bigiye tecrübeye ve donanıma en başından alışmak teknolojiye ulaşmakla alakalıdır.Şimdi ortahalli uçak gemimiz olmuş olsaydı çok daha büyüğünü yapabilir kabiliyete sahip olurduk,orta ölçekli bir uçak gemisine sahip olmuş olsaydık savaş stratejimiz daha farklı olurdu....yani artısı eksisinden çok olurdu kısacası.
Eksi olan tek yanı maliyeti  bunun dışında hangi yönden bakarsak bakalım  uçak gemisinin  getirisi  çok yüksek,  savunmaya  verdiğimiz para çok fazla değil  aksine  bu büyüklükte bir orduya sahip olupta 40 000 000 000 tl yi bile bulmayan bir savunma  harcamamız  var  bunun  yanına  bir  uçak gemisi daha ekleyip her yıl  bu harcamayı  birkaç yüz milyon daha arttırmak  koskoca Türkiyeye  birşey kaybettirmez  , bu gideride emin olun  çok  basit  gereksiz  harcamaları  kısarak  sağlayabiliriz , önemli olan idameden ziyada  ilk alımki  bu  biraz  tuzlu oluyor.

Çevrimdışı M.B.T

• DefenceTurk
  • *
  • 27
TSK'ya süper silah
« Yanıtla #18 : 23 Mayıs 2012, 15:15:41 »
Eksi olan tek yanı maliyeti  bunun dışında hangi yönden bakarsak bakalım  uçak gemisinin  getirisi  çok yüksek,  savunmaya  verdiğimiz para çok fazla değil  aksine  bu büyüklükte bir orduya sahip olupta 40 000 000 000 tl yi bile bulmayan bir savunma  harcamamız  var  bunun  yanına  bir  uçak gemisi daha ekleyip her yıl  bu harcamayı  birkaç yüz milyon daha arttırmak  koskoca Türkiyeye  birşey kaybettirmez  , bu gideride emin olun  çok  basit  gereksiz  harcamaları  kısarak  sağlayabiliriz , önemli olan idameden ziyada  ilk alımki  bu  biraz  tuzlu oluyor.
Katılıyorum.Sadece maliyeti ve masrafları yüksek.Bunun dışında bize zararı olmaz.Aksine gücümüze güç katar.

Çevrimdışı AYDIN

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
TSK'ya süper silah
« Yanıtla #19 : 22 Ağustos 2012, 20:15:50 »
Ben ilk etapta hazır alımı yönündeyim daha sonrakini istediğimiz şekilde kendimiz dizayn eder ve daha mükemmelini yaparız örnek çin adamlar hurda aldı bizlere yalan söyledi şimdi uçak gemisi teknolojisine sahip oldu rusyayla danışıklı dövüş yaptılar.