Gönderen Konu: İlk yerli eğitim uçağına isim aranıyor  (Okunma sayısı 8608 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
İlk yerli eğitim uçağına isim aranıyor
« : 09 Mart 2012, 21:19:49 »
İlk yerli eğitim uçağına isim aranıyor...
09 Mart 2012 Cuma, 17:29:35

Türk Hava Kurumu (THK), tamamı yurtiçi imkanlarla üretilmesi düşünülen ilk yerli eğitim uçağının ismini belirlemek üzere anket çalışması başlattı.

THK'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, anket çalışmasına THK internet sitesi ''www.thk.org.tr'' üzerinden en fazla 3 isim önerisi ile katılınabilecek. 12 Mart 2012 tarihinde başlayacak isim belirleme süreci 6 ay devam edecek.

Gelen isim teklifleri, uzman kişiler tarafından değerlendirildikten sonra nihai sonuç ilan edilecek. Tespit edilen ismi birden fazla kişinin önermesi durumunda noter huzurunda yapılacak çekilişle şanslı isim belirlenecek.

THK önderliğinde motorundan yazılımına kadar tamamen Türk mühendisleri tarafından üretilecek eğitim uçağının 2014'te uçmaya başlayacağı belirtilen açıklamada, önerdiği isim, eğitim uçağına verilen kişinin, uçağın ilk resmi uçuşunda yer alarak adını havacılık tarihine yazdırma onuruna erişeceği ifade edildi.

AA

http://ekonomi.haberturk.com/airport/haber/723234-adini-siz-koyun
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı altay

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #1 : 09 Mart 2012, 22:13:34 »
hür kuş değilmiydi ilk yerli eğitim uçağı?

Çevrimdışı sephiroturk

• DefenceTurk
  • *
  • -3
« Yanıtla #2 : 10 Mart 2012, 15:43:30 »
Bende hürkus saniyordum , bir sey kaçirmis olmaliyim  ???

savunma sanayi müstesarligi internet sitesinde , uçak grubu bölümünde :

Türk Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı Geliştirme

Amaç    :    Türkiye’de EASA tarafından uluslararası sivil sertifikasyonu tamamlanmış şekilde ilk kez bir insanlı askeri uçağın geliştirilmesi ile kendi uçağını tasarlayarak üreten ülkeler arasında yer almak.

Kapsam    :    Türk Silahlı Kuvvetleri’nin olası eğitim uçağı ihtiyacına cevap verecek ve dünya pazarında pay sahibi olabilecek özgün bir eğitim uçağının TUSAŞ firması tarafından yurtiçi imkanlar kullanılarak tasarımı, geliştirilmesi, prototip üretimi ve uluslararası sertifikasyonunun gerçekleştirilmesi ile, bu prototiplere ilişkin Teknik Veri Paketi ve Entegre Lojistik Destek altyapısının oluşturulması amaçlanmaktadır. Geliştirilen uçağa, Vecîhi Hürkuş’un anısına, HÜRKUŞ ismi verilmiştir.

http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/projeler/Sayfalar/proje.aspx?projeID=97

Çevrimdışı NOMED

• NOMED
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #3 : 11 Mart 2012, 03:05:10 »
Türk hava kurumu'nun yapacağı eğitim  uçağına isim aranıyor bildiğim kadarıyla

Çevrimdışı cracker66

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #4 : 23 Mart 2012, 17:16:29 »
Hezarfen olsun e çok süper olur

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
Ynt: İlk yerli eğitim uçağına isim aranıyor
« Yanıtla #5 : 27 Aralık 2014, 03:10:22 »
Hakkaten cok spor ve güzel bir Ucak. Atak gibi tüm hakları alındımı acaba...

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
THK tarafından üretilen yerli sivil uçak.
« Yanıtla #6 : 12 Haziran 2021, 15:01:27 »
Alıntı
THK tarafından üretilen yerli sivil uçak alıcı bekliyor.

THK Uçak İmalat AŞ tarafından üretilen iki kişilik yerli sivil uçağın test ve sertifikasyon çalışmaları gerçekleştirildi.
https://mobile.twitter.com/ParssPlus/status/1403670711768694784

Çevrimdışı tamers57

• DefenceTurk
  • *
  • 2
  • DefenceTurk.com
    • Han Tel Sandalye
« Yanıtla #7 : 13 Haziran 2021, 17:41:13 »
Çok beyhude, reklam kokan, boş bir propaganda haberi yapmış THK. THK yapılan bağışları ve Atatürk'ün mirasını söğüçlemekten başka bir iş yapamaz. En son 9 yangın söndürme uçağı kiralanacaktı. Bakanlık THK nın elindeki uçaklar bozuk olduğu için ihaleyi iptal etti. THK nın elindeki uçakların motorları yok, kuşlar yuva yapmış motor yuvalarına dedi bakanlık. THK da 9 uçağın 5i çalışıyor denildi. Ne hikmetse bakın uçaklar bozuk değil gayet iyi çalışıyor dedi THK. 2 uçakla kendilerini aklama gösterisi yapabildiler. Bakanlık her sene yangın söndürme uçağı kiralama işini bunlara verdiyordu. Bunlar 9 uçak kiralama parasını cukkalıyordu. Rezil kurum.

El insaf daha sonra Sözcü gazetesinde yapılan haberlere bir internetten bakın. THK yı aklama, bakanlığı karalama propagandası.THK işini kusursuz yaptı bakanlık siyasi sebeplerden bunlara ihale vermedi haberleri.

Ah güzel ülkem ah.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #8 : 13 Haziran 2021, 18:36:59 »
Ben Sözcü gazetesine niye bakayım halk.tv ve Canan Kaftancıoğlu dururken?

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #9 : 13 Haziran 2021, 20:03:52 »
Doğru,  Sözcü'nün yazdığı hiçbir habere inanmamak lazım.

Açın Ahaber'i dalın rüyalara....

Redbull pardon Ahaber kanatlandırır...