Gönderen Konu: İlk yerli eğitim uçağına isim aranıyor  (Okunma sayısı 8620 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hornet

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
Ynt: İlk yerli eğitim uçağına isim aranıyor
« Yanıtla #10 : 13 Haziran 2021, 20:38:25 »
Akrep , kobra ve atak dışında her isim olur. Artık yeter da aynı isimleri farklı şeylere koyup durmasınlar.  Çin mitolojisinde efsane hayvanlar vardır. Azure dragon (gök mavisi ejderha) , beyaz kaplan , qilin, siyah kaplumbağa ve vermilyon kuşu gibi... Herseye bunların isimlerini verirler. Çok büyük güç gösterisidir. Azure ejderha adının geçtiği yerde kartal ne halt yiyecek degil mi ? En güçlünün , en devasa olanın ,en akıllısınin isimleridir gücü gösteren..  sonra geçen günlerde bir video izledim. Adam aslan neden ormanlar kralı olmuştur diye soruyor ve ekliyor. Aslan ormandaki en büyük hayvan değil dinozorlar yada modern dünyada filler daha büyük aslandan.. En hızlı koşanda değil çıta daha hızlı koşuyor ve büyük ihtimal ormanlardaki en akıllı hayvanda değil.  Peki aslanı ormanlar kralı yapan nedir diyor. Mantalitesi... Öyle bir ürün yapacaksın ki verdiğin isimde değil,  kendi mantalitesinden özelliğinden o konumda olacak. Kara Şahin mi ? O zaman Şahin gibi saldıracak. Ben hacı murat arabalara neden hacı murat dendiğini merak ederdim. Ogrendimki o dönemde Türkler o arabayla hacca gitmişler. Adı hacı olmuş. Araç kendi adını yaptığı şeyden almış. Çok hoşuma gitti. Yani kısacası efsanevi güçlü hayvan isimleri artık gitmiyor. Hiç birsey koyamazsan Mahmut koyun ama artık şu hayvan isimlerini koymayın.

Çevrimdışı blackwolf1453

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #11 : 14 Haziran 2021, 10:35:23 »
Sabiha olsun.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #12 : 14 Haziran 2021, 11:21:21 »
Turk mitolojisinde (Cin mitolojisinde oldugu gibi) dolu olaganustu varlik , tanri vs var..

Uygun bir tane bulsunlar koysunlar..

Tulpar ismini begenmistim mesela, Turk mitolojisinden ucan bir at..
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #13 : 14 Haziran 2021, 13:09:00 »
Asena

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #14 : 14 Haziran 2021, 13:55:46 »
Tayfun

Çevrimdışı Hornet

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #15 : 14 Haziran 2021, 16:52:02 »
Bildiğiniz gibi Türkler aşina soyundan gelir. Bence MMUnun adı aşina olabilir. Bunu birde evrensel bir kelime haline getirip ashina dedik mi inanılmaz bir marka çıkar ortaya. Ashina ismi Japonyada bile bilinen bir isim.

Çevrimdışı Bukrek

• DefenceTurk
  • *
  • 7
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #16 : 14 Haziran 2021, 18:01:02 »
"Bükrek" ya da "Bukra" olabilir.  :) (Türk mitolojisindeki iyi ejderhadır kendisi. Gerçi bu ismi muharip bir araca vermek belki de daha uygun)

Bükrek: Bükre veya Bukra (Bukrak) olarak da bilinir. İyi niteliklere sahiptir. İnsanlara zarar vermez, hatta yardımcı olur. Kertenkele görünümlüdür. Kanatları yoktur, bu nedenle uçamaz. Tüm denizleri birbirine bağlayan büyük denizde (okyanusta) yaşar. Uzun bir boynu ve çok güçlü pençeleri vardır. Sesinin de çok güzel olduğu ve dünyanın öbür ucundan bile duyulduğu söylenir. Onun sesini duyan kötücül ejderhalar kaçacak yer ararlar. Sangal adlı kötü bir ejderha ile dokuz yıl süren bir savaş yapmış ve kazanmıştır. Rivayetlere göre her bin yılda yeryüzüne inerek durumu kontrol eder
« Son Düzenleme: 14 Haziran 2021, 18:36:03 Gönderen: Bukrek »

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #17 : 14 Haziran 2021, 21:58:37 »
Ka fa 1200.

Çevrimdışı spear

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #18 : 15 Haziran 2021, 06:35:05 »
Çelebi.  Hazarefen Ahmet Çelebi anısına.

Çevrimdışı Musti19

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #19 : 16 Haziran 2021, 12:42:21 »
Bence Hürrem olsun,Ukrayna ya da satarız.  ;D