Gönderen Konu: Bilirkişi raporu şok etti  (Okunma sayısı 2909 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Bilirkişi raporu şok etti
« : 22 Şubat 2012, 08:10:33 »
Bilirkişi raporu şok etti

2007'de Isparta'da, 57 kişinin öldüğü uçak kazasına bilirkişi heyetinin hazırladığı rapor şok etti
21 Şubat 2012 Salı, 21:57:13

Isparta'da 30 Kasım 2007'de 57 kişinin ölümüyle sonuçlanan uçak kazasıyla ilgili Ağır Ceza Mahkemesi'nin tayin ettiği bilirkişi heyetinin hazırladığı 18 sayfalık rapora, DHA ulaştı. Raporda kazanın, pilotların kendi rotaları dışında başka bir rotada alçalması nedeniyle meydana geldiği, pilotların uçmaması gereken bir uçağı uçurduğu belirtildi.

Atlasjet'in 30 Kasım 2007 tarihinde İstanbul- Isparta seferini yapan World Focus'tan kiraladığı yolcu uçağı, Süleyman Demirel Havalimanı'na inişe geçtiği sırada Keçiborlu Türbetepe Mevkii'nde düşerken, kazada 7'si mürettebat 57 kişi öldü. Isparta'daki Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın geçen mayıs ayında görülen 11'nci duruşmasında tayin edilen bilirkişi heyeti tarafından hazırlanan rapor, tamamlandı.
Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nden Yrd.Doç.Dr. Hakan Karakehya, pilot öğretmenler Mehmet Özler ve Serdar Dalkılıç ile bağımsız şirket konumundaki 'Turkish Teknik'ten elektronik yüksek mühendisi Ahmet Ufuk Güneş ve uçak mühendisi Umut Berkay ile öğretim görevlisi Ertan Çınar ve hukukçu Cem Artekin tarafından imza altına alınan rapora, yarın görülecek 14'üncü duruşma öncesinde DHA ulaştı. Raporda uçağın ölen pilotları Serhat Özdemir ile Tahir Aksoy, asli kusurlu bulundu. Bilirkişi heyeti, pilotların yanlış durum muhakemesi yaparak olması gereken rotanın dışında başka bir rotada alçalış yapmaları nedeniyle kazanın meydana geldiği görüşünde birleşti.

İŞTE O TESPİTLER
Bilirkişinin 18 sayfalık ;raporunda uçağın düşüşü ve sorumlularına yönelik tespitler de madde madde belirtildi. ‘Uçuş Yönüyle Yapılan Tespitler' bölümünde, pilotların planlama hatası yaparak seyrüsefer cihazlarına yanlış veri girdikleri ve bunun sonucunda uçağın 223 derece istikameti yerine 253- 257- 273 derece uçuş başı istikametinde uzaklaştığı, normalden daha fazla hız ile alçalıp dönüş çapının da normalden fazla olduğu tespit edildi. Aynı madde kapsamında alet uçuş kurallarına sadık kalınmadığına da dikkat çekildi. Bilirkişi bu tezi de 2920 Sayılı Türk Sivil Havacılık Kanunu'nun 100'üncü maddesinde belirtilen "Sorumlu kaptan pilot hava aracının can ve mal güvenliğini sağlayacak surette sevk ve idaresinden sorumludur" ibaresine dayandırdı.

EĞİTİMDE CİDDİYET EKSİKLİĞİ
Raporun 'Pilotların Eğitimleri Yönüyle Saptanan Hususlar' bölümünde ise pilotların eğitimleri bakımından ciddiyet eksikliği olduğu, eğitim fişlerinin usulüne göre doldurulmadığı, bazı fişlerde pilot imzalarının olmadığı tespit edildi.

Raporun ‘Teknik Açıdan Saptanan Hususlar' bölümünde ise uçağın üzerindeki kokpit ses kayıt cihazında 9 gün önceki verilerin bulunduğuna dikkat çekildi. Yine uçaktaki bazı cihazların 'gayrifaal' olduğu belirtildi.

"UÇMAMASI GEREKEN BİR UÇAK UÇURULDU"
Uçak kazası davasında ;sık gündeme gelen yere yaklaşım cihazının arızalı olduğuyla ilgili de rapora not düşen bilirkişi, bu cihazın, uçak araziye fazla yaklaştığında yapması gereken sesli uyarıyı arızalı olduğu için yapmadığını tespit etti. Bilirkişi tüm bu cihazların gayrifaal olmasıyla ilgili pilotların uçağı uçurmaması gerektiğini, uçmaması gereken bir uçağın uçurulduğunu ifade etti.

RAPORDA SANIKLAR İÇİN NE DENDİ?
Raporda, yargılanan 17 sanıktan cezai sorumluluğu bulunanlar ile bulunmayanlar da ayrıştırıldı. Sanıklardan görevi ihmalden yargılanan Süleyman Demirel Havalimanı'ndaki hava trafik kontrolörü Hilmi Tülemen'in kazada görevi kötüye kullanmaktan sorumluluğu bulunmadığı, kazanın olduğu tarihte World Focus Hava Taşımacılığı A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Zeynel Gündoğ'un uçakların güvenliği ve denetimi konusunda görevli olmadığından herhangi bir sorumluluğu bulunmadığı, Atlasjet Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ali Ersoy'un aynı konudan cezai sorumluluğu bulunmadığı, Genel Müdürü Tuncay Mustafa Doğaner'in tali kusurlu olduğu, Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Şerif Erbilgin'in tali kusurlu olduğu belirtildi.
Yine sanıklardan uçak teknisyeni Reşat Atalay'ın arızalı cihazı takan teknisyen olduğunu gösterir kanıt bulunmadığı için cezai sorumluluğu olmadığı, Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru'nun herhangi ;cezai sorumluluğu olmadığı, Yardımcısı Oktay Erdağı'nın aynı şekilde sorumluluğu olmadığı, World Focus Hava Taşımacılığı A.Ş Genel Müdürü Aydın Kızıltan'ın ise uçaktaki eksikliklerin kontrolünü yapmadığı ve pilotların eğitimini denetim gibi konularda yetersiz kaldığı için tali kusurlu olduğu, pilot Faruk Çağımnı'nın tali kusurlu olduğu, aynı şirketin teknik müdürü İsmail Taşdelen'in tali kusurlu olduğunun tespit edildiği kaydedildi.

Diğer sanıklardan World Focus Hava Taşımacılığı A.Ş Bakım Müdürleri Fikri Zafer Dinçer, Şahin Tufan, uçak mühendisi Yavuz Yaşar, teknisyenler Necati Küçük, Fevzi Yavuz ve Sinan Sevinç'e de cezai sorumluluk yüklenemediğine karar verildi.

TOPLAM 17 SANIK YARGILANIYOR
Uçak kazası davasında Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru, kaza tarihinde Genel Müdür Yardımcısı olan Oktay Erdağı, World Focus Hava Yolları Genel Müdürü Aydın Kızıltan, firma çalışanları Yavuz Yaşar, İsmail Taşdelen, Fikri Zafer Dinçer, Faruk Çağımnı, Şahin Tufan, Necati Küçük, Sinan Sevinç, Fevzi Yavuz ve Reşat Atalay ile Atlasjet Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ali Ersoy, firma yöneticileri Tuncay Doğaner, Mehmet Şerif Erbilgin ve Zeynel Gündoğ ve kazanın olduğu tarihte havalimanında hava trafik kontrolörü olarak görev yapan Hilmi Tülemen sanık olarak 'taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet verme' suçundan 2-15 yıl hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

Uçak kazasının yarın yapılacak 14'üncü duruşmasında, bilirkişi heyeti tarafından hazırlanan bu rapor açıklanacak.

DHA
http://www.haberturk.com/yasam/haber/718133-bilirkisi-raporu-sok-etti
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com