Gönderen Konu: A400M PROJESİ  (Okunma sayısı 146795 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı seyyah

• seyyah
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
A400M askeri nakliye uçağı Türkiye'de
« Yanıtla #50 : 04 Haziran 2011, 04:07:14 »

Türkiye'nin birçok Avrupa ülkesiyle birlikte ürettiği A400M askeri nakliye uçağı 4-5 Haziran 2011’de Türk Hava Kuvvetleri’nin 100. Yılı onuruna düzenlenen Türk Hava Gösterisi 2011’e katılmak üzere İzmir Çiğli’de bulunan ve gösterilerin düzenleneceği 2. Ana Jet Üs Komutanlığı’na bugün saat 16:50’de indi.

Klaus Dietrich Flade kaptanlığında ilk defa Türkiye’ye inen 4 numaralı uçak (MSN4) Türk Hava Gösterisi’nin en büyük yıldızlarından bir tanesi olacak. 4 Haziran’da statik alanda yer alacak uçak aynı gün akşam saatlerinde fuar alanından ayrılacak.

Türkiye’nin A400M için toplam 10 siparişi bulunuyor ve Türk Hava Kuvvetleri ise Fransa’nın ardından uçağın ikincisi kullanıcısı olacak.

TUSAŞ (Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş.), katılımcı ülkelerin (Almanya, Belçika, Fransa, İngiltere ve İspanya) havacılık endüstrileri ile birlikte uçağın tasarım ve üretiminde sorumluluk üstlenmiş bulunuyor.

A400M Uçağı’nın Ön Orta Gövde, Arka Gövde Üst Bölümü, Paraşütçü Kapıları,  Acil Çıkış Kapısı, Arka Üst Kaçış Kapağı ve Kuyruk Konisi gibi ana yapısal komponentlerin yanı sıra en önemli uçuş kontrol yüzeylerinden olan Kanatçık (Aileron) ve Sürat Frenleri’nin (Spoiler) tasarım ve üretimi TUSAŞ mühendis ve teknisyenleri tarafından gerçekleştiriliyor.

Yapısal komponentlere ilaveten, A400M Uçağı’nın tüm iç ve dış aydınlatma sistemleri ile temiz/atık su sistemlerinin birinci derece tasarım ve tedarik sorumluluğu da TUSAŞ tarafından üstlenilmiş bulunuyor. Ayrıca, A400M uçağının tüm gövde kablo donanımı TUSAŞ mühendis ve teknisyenleri tarafından imal ediliyor.

21. yüzyılda dünya hava kuvvetlerinin ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanan A400M ileri teknolojisi sayesinde kısa, yumuşak ya da hazırlanmamış pistlere kolaylıkla inebiliyor, çok daha uzağa çok daha hızlı uçabiliyor. A400M taktik ve stratejik/lojistik görevleri yerine getirebiliyor. Özellikle çok büyük yükleri taşıyabilmek için tasarlanmış olan kargo bölümü sayesinde ihtiyaç duyulan noktalara gerek askeri gerekse de sivil birçok malzemeyi direkt taşıyabiliyor.
Adaletin hakim olduğu yerde silahın yeri yoktur.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #51 : 04 Haziran 2011, 17:43:07 »
Güzel haber. Peki kaynağını neden belirtmiyorsunuz? Çok mu zor geliyor?

http://ekonomi.haberturk.com/airport/haber/636938-dev-bebegimiz-ilk-kez-semalarimizda

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #52 : 04 Haziran 2011, 19:00:08 »
Az önce gösteriden döndüm ,bu akşam inşallah fotoğrafları siteye ekleyeceğim.A400M de oradaydı.

Bir süpriz,yeni block 50+ ımıza CFTler takılmış....

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #53 : 04 Haziran 2011, 19:11:24 »
Az önce gösteriden döndüm ,bu akşam inşallah fotoğrafları siteye ekleyeceğim.A400M de oradaydı.

Bir süpriz,yeni block 50+ ımıza CFTler takılmış....

Pek süpriz değil. :)

http://www.defenceturk.com/index.php?topic=3437.new;topicseen#new
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı wwoollff

• DefenceTurk
  • *
  • 0
A400 projesi geleceği?
« Yanıtla #54 : 23 Aralık 2011, 22:40:16 »
arkadaşlar biliyorsunuz son zamanlarda türkiye ile fransa arasındaki gerginliklerden sizce bu proje etkilenirmi zaten 1 2 sene aksama olacak deniyordu şimdi bu sorun çünkü söylenilenler askeri anlaşmalar durdurulacak deniyor ve türkiye fransaya karşı bir koz olarak tusaş tesisilerinde bu uçağın bazı parçalarını üretmeyi reddede bilirmi?Veya biz fransaya satılmasını istemiyoruz diyip projeyi bozabilirmi bu projenin ne olursa olsun bozulmasını istemiyorum çünkü ordunun gerçekten bu tip bir uçağa ihtiyacı var...sizce?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
A400 projesi geleceği?
« Yanıtla #55 : 23 Aralık 2011, 22:42:00 »
Arkadaşım konunu galeri bölümüyle ne alakası var? Merak ettiğin konuyla ilgili sorunu daha önce açılmış konuda veya merak ettikleriniz bölümünde sorabilirsin.

Çevrimdışı wwoollff

• DefenceTurk
  • *
  • 0
A400 projesi geleceği?
« Yanıtla #56 : 23 Aralık 2011, 22:45:26 »
off pardon bukonuyu değiştereyim yerini karıştırmışım özür dilerim...

Çevrimdışı wwoollff

• DefenceTurk
  • *
  • 0
A400 projesi geleceği?
« Yanıtla #57 : 23 Aralık 2011, 22:46:07 »
silermisiniz konuyu

Çevrimdışı lleo

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • Bilgi sahibi olmadan Fikir sahibi Olunmaz..
İlk Atlas’ımızın montajı sürüyor
« Yanıtla #58 : 30 Eylül 2012, 07:56:07 »

3 Eyl, 2012

Türk Hava Kuvvetleri’nin en büyük nakliye uçağı olma özelliğine sahip ilk A400M Atlas uçağımızın son montajı süratle devam ediyor.

Geçtiğimiz Haziran ayında İspanya’nın Sevilla kentindeki San Pablo tesisinin montaj hattına giren söz konusu uçağımızın seri nosu MSN9 olup, uçak Airbus Military’in ürettiği üçüncü seri üretimi.

İlk A400M uçağımızın montaja girdiği günlerde, uçağın adı Grizzly (boz ayı) iken ismi Atlas olarak değiştirildi ve teslimatı yaklaşık bir yıl sürecek. Dolayısıyla ilk dev ulaştırma uçağımıza muhtemelen Eylül 2013 tarihi itibariyle kavuşabileceğiz. Uçağın ilk uçuşunu altı yedi aya kadar, Mart 2013 itibariyle gerçekleştirmesi planlandı.

Şu ana kadar sekiz ülkeden 174 adet kesin sipariş alan A400M üreticisi Airbus Military söz konusu siparişleri 12 sene içinde 2024 yılına kadar teslim etmeye çalışacak.

174 siparişin ülkelere göre dağılımı:

Almanya 53 (13′ü başka ülke veya ülkelere satılacak. 40′ı Alman ordusu için)

Fransa 50

İspanya 27

İngiltere 22

Türkiye 10

Belçika 8 (biri Lüksemburg için)

Malezya 4

şeklinde.

Azami 36 ton yük taşıma kabiliyetine sahip olan A400M, yine yük miktarına göre, örneğin 20 ton yükü 6390 km uzağa taşıyabilmekte.

Yine başka bir somut bir örnek vermek gerekirse, bir sortide Kandil Dağı semalarına 116 tam teçhizatli askerimizi (buna bir bölük de diyebiliriz) çok kısa bir sürede paraşütle intikal ettirebilebiliriz.

Bu denkleme göre teorik olarak olası bir seferberlik durumunda, 10 adet A400M uçurabildiğimizi varsayarsak 1-2 sortide bir alay, 3-5 sortiyleyse ise tugay seviyesinde tam teçhizatlı askeri havadan paraşütle sıcak bölgeye intikal ettirmek mümkün olacak.   

Özge Kılınç....   savunma sanayi.net
Özgürlük için Pardus...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
İlk A400M Teslimatına Az Kaldı
« Yanıtla #59 : 31 Aralık 2012, 22:00:43 »
İlk A400M Teslimatına Az Kaldı

Airbus Military büyük bölümü tamamlanan ve 300 saat süren uçuş ve güvenirlik testlerinin tamamlanmasının ardından ilk A400M uçağının 2013'ün ikinci çeyreğinde teslim edileceğini 10 Aralık'da duyurdu.

Motor dişli kutusunda tespit edilen sorunlar teslimata kadar çözülecekler. Şirket yaptığı açıklamada fonksiyon ve güvenilirlik testinin belgelendirme için son büyük testler olduğunu açıkladı. Uçuş testleri ilk teslimat ötesinde A400M'in  farklı askeri yetenek düzeyleri için yeterliliğini kanıtlar.

DefenceTurk.com