Gönderen Konu: A400M PROJESİ  (Okunma sayısı 146725 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
Ynt: A400M PROJESİ
« Yanıtla #120 : 26 Aralık 2014, 19:56:02 »
Türk Hava Kuvvetleri ikinci A400M'i teslim aldı!

Hava Kuvvetleri Komutanlığı için tedarik edilen A400M Stratejik Ulaştırma Uçağı'nın ikinciside teslim edildi.

Türk Hava Kuvvetleri ikinci A400M'i teslim aldı!
Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından yapılan açıklamada, "Müsteşarlığımız tarafından yürütülmekte olan A400M Stratejik Ulaştırma Uçağı Programı kapsamında tedarik edilecek 10 uçaktan ikincisi olan 14-0013 kuyruk numaralı MSN0013 uçağımızın teslimatı 22 Aralık 2014 tarihi itibarıyla tamamlanmıştır. Uçak, nihai montaj hattının yer aldığı ve kabul faaliyetlerinin gerçekleştirildiği Sevilla’dan ayrılarak Kayseri’deki 12. Hava Ulaştırma Üs Komutanlığı’na intikal etmiştir."

http://kokpit.aero/ikinci-a400m-ucagi-turkiyede?filter_name=a400
« Son Düzenleme: 30 Aralık 2014, 21:21:10 Gönderen: мคяครℓเ »

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #121 : 28 Aralık 2014, 14:20:18 »
Türkiye’nin A400M’lerini kim istiyor?

Türk Hava Kuvvetleri, ilk iki A400M uçağını teslim aldı. Sırada 2015’te iki uçak daha var. Ama bu uçaklara müşteri çıktı! Türk A400M’lerini kim istiyor?

Türkiye’nin A400M’lerini kim istiyor?
Türk Hava Kuvvetleri, Fransa’nın ardından ikinci A400M kullanıcısı oldu. 9 numaralı imal edilen uçağı, geçtiğimiz günlerde ikincisi (imalat numarası 14) izledi. Bu iki uçak, 221. Filo tarafından kullanılıyor.

2015’te birincisi Mayıs ayı, ikincisi de yıl sonu olmak üzere iki A400M daha teslim edilecek. Ancak bu uçaklara, İngiltere almak istediğini Türkiye’ye bildirdi. Elindeki C-130  ve ABD’den aldığı C-17 nakliye uçak filosunu yeterli görmeyen İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri, A400M’lere büyük ihtiyaç duyuyor.

UYGUN GÖRÜLMEDİ

Savunma Sanayi Müsteşarlığı, Türk Hava Kuvvetleri'nin önümüzdeki yıl teslim alacağı iki A400M uçağını isteyen İngiltere’nin bu yaklaşımı olumlu karşılamadı. Uçaklara ihtiyaç duyulduğunu belirten askeri yetkililer, A400M'lerin yoğun olarak kullanıldığına dikkat çekti. Yetkililer, normalde 3 adet C-130E uçağının yapacağı taşıma görevini tek bir A400M'in yaptığını belirterek Tür Hava Kuvvetleri'nin uçaktan memnun olduğunu ifade etti.

www.KokpitAero.com
http://kokpit.aero/a400m-lere-musteri-cikti
« Son Düzenleme: 30 Aralık 2014, 21:22:00 Gönderen: мคяครℓเ »

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #122 : 30 Aralık 2014, 20:44:25 »
A400M'nin performans filmi!

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na geçtiğimiz aylarda teslim edilen A400M nakliye uçağına ait test uçuş görüntüleri Airbus Defense&Space tarafından yayınlandı.

A400M'nin performans filmi!
Türk Hava Kuvvetleri'ne 17 Nisan 2014'de teslim edilen ve Erkilet/Kayseri'de bulunan 221. Filo'da göreve başlayan A400M test uçuşlarında gösterdiği performans ile göz doldurdu. İşte o görüntüler!

İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN
<a href="http://youtu.be/RfOkmXACqMo" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://youtu.be/RfOkmXACqMo</a>
« Son Düzenleme: 02 Ocak 2015, 15:46:07 Gönderen: мคяครℓเ »

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #123 : 02 Ocak 2015, 15:41:49 »
A400M nakliye uçağı nereye uçtu?

Türk Hava Kuvvetleri'nde başarıyla görev yapan ilk A400M, İstanbul'dan Amerika kıtasına malzeme taşıyarak 12 saatlik uçuşla transatlantik görevini tamamladı.

A400M nakliye uçağı nereye uçtu?
Türk Hava Kuvvetleri bünyesinde Kayseri'deki 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı'nda konuşlandırılan A400M uçağı, yurt dışı görevleri kapsamında İngiltere, İtalya, İspanya, Afganistan ve Ekvator Ginesi ile ABD görevini gerçekleştirdi. Bu görevler kapsamında yaklaşık 300 saatlik uçuş yapıldı.

ABD görevi sırasında İstanbul'dan kalkarak 12 saatlik uçuş yapan A400M, gidiş ve geliş toplam 45 tonluk malzemeyle Atlantik üzerinden uçarak bir ilke imza attı. Modern uçuş sistemleriyle donatılmış A400M uçağı, mevcut nakliye uçaklarından 3 kat daha fazla yükü, yaklaşık 800 kilometre hızla çok daha uzak mesafeye taşıyabiliyor. Bu da görevlerin çok daha hızlı, daha az personelle, daha kısa sürede tamamlanmasını sağlıyor.  A400M ile taşınan yük normalde 3 orta sınıf nakliye uçağıyla taşınabiliyor.

45 metre uzunluğundaki nakliye uçağı, 43 metre kanat açıklığına ve 15 metre yüksekliğe sahip.  50 ton yakıt kapasitesi bulunan uçak havada yakıt ikmali yapılmasıyla sınırsız menzilde uçabiliyor.

http://kokpit.aero/a400m-ucagi-hangi-ulkeye-uctu

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #124 : 06 Ocak 2015, 01:12:17 »
Orgeneral Öztürk A400M ile uçtu

Hava Kuvvetleri Komutanı Hava Orgeneral Akın ÖZTÜRK, 24 Aralık 2014 tarihinde Türk Hava Kuvvetleri’nin geçtiğimiz yıl teslim aldığı A400M uçağı ile bir saatlik uçuş gerçekleştirdi.

Orgeneral Öztürk A400M ile uçtu
Orgeneral ÖZTÜRK, gerçekleştirdiği uçuş sonrasında 221’nci Hava Ulaştırma Filo Komutanlığı Şeref Defterine şu cümleleri yazdı.

“Sevgili ESEN’ler;

Geldim, uçtum, gördüm ve tespit ettim. A400M uçağı son jenerasyon ulaştırma uçağı olarak şaheser. Sizlerin bu uçakla birlikte geldiğiniz eğitim ve harekâta hazırlık durumunuz fevkalade. Hava Kuvvetlerimizin 30’uncu Komutanı olarak gelecek için umutlarım hem arttı hem de gurur duydum. 103’üncü yaş günümüzde gerçekten çağımızla yarışıyoruz. Yüreğinize, bileğinize, belleğinize sağlık.

Bu yazıyı A400M uçağının içinde yazmak ayrıca bir şans ve lütuf benim için. Teşekkür ederim.”

http://kokpit.aero/orgenral-ozturk-a400m-ucagi-uctu

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Malezya'nın A400M Uçağı İlk Uçuşunu Gerçekleştirdi
« Yanıtla #125 : 03 Şubat 2015, 16:23:41 »
Malezya'nın A400M Uçağı İlk Uçuşunu Gerçekleştirdi

Kraliyet Malezya Hava Kuvvetleri tarafından sipariş edilen dört A400M yeni nesil nakliye uçağının ilki, teslimat yolunda ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirerek önemli bir kilometre taşına ulaştı. MSN22 olarak bilinen uçak, 30 Ocakta yerel saatle 17:30'da, İspanya Sevilla'dan havalandı ve 1 saat 30 dakika uçtuktan sonra geri dönerek piste indi. 8 ülkeden 174 siparişi bulunan A400M uçaklarının üretilen 16. uçağı olan MSN22 bu yılın ilk çeyreği sonunda  Kuala Lumpur'da göreve başlayacak.

Bugün Fransa'da 6, Türkiye'de 2, Almanya'da 1 ve İngiltere'de 1 adet olmak üzere toplam 10 A400M aktif olarak görev yapıyor. Belçika, Lüksemburg ve İspanya da 32 ton maksimum faydalı yük taşıyabilen, Europrop International TP400-D6 motorlu uçaklara sahip olmak için sırada bekleyen müşteriler.

DefenceTurk.com
« Son Düzenleme: 03 Şubat 2015, 16:24:16 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #126 : 03 Şubat 2015, 21:10:35 »
@Skywolf,

Burada yeri gelmisken sormak istiyorum. Operasyonel  olarak faydali max. Yuk 32 ton mu? Net Bu mu?
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #127 : 03 Şubat 2015, 22:40:27 »
@Skywolf,

Burada yeri gelmisken sormak istiyorum. Operasyonel  olarak faydali max. Yuk 32 ton mu? Net Bu mu?

Kendi resmi sitesinde 32 tondan fazla yükü çekmeyi sağlayan biir vinci olduğu ve 37 ton ağırlığındaki bir vinci taşıyabileceği belirtiliyor.

http://militaryaircraft-airbusds.com/Aircraft/A400M/A400MAbout.aspx#content01
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
A400M'DE SKANDAL!
« Yanıtla #128 : 03 Şubat 2015, 22:56:09 »
A400M'DE SKANDAL!
03 Şubat 2015 Salı, 10:15:42 Türk Hava Kuvvetleri filosuna da alınan Airbus A400 uçaklarının sorunlu olduğu iddia edildi. Almanya’da yapılan kontrollerde A400’lerde çok sayıda problem olduğu anlaşıldı. Almanya’da günün konusu haline gelen A400’lerle ili toplam 161 kusur tespit edildi. İşte detaylar.

Türk Hava Kuvvetleri filosuna da alınan Airbus A400 uçaklarının sorunlu olduğu iddia edildi. Almanya’da yapılan kontrollerde A400’lerde çok sayıda problem olduğu anlaşıldı. Almanya’da günün konusu haline gelen A400’lerle ilgili toplam 161 kusur tespit edildi.

Askeri nakliye uçağı olarak dizayn edilen ve Türkiye dahil birçok ülkenin aldığı A400 tipi uçaklarda çok sayıda kusur tespit edildi. Alman uzmanların yaptığı denetimler sonrasında ortaya çıkan kusurlar, Alman muhalefetini ayağa kaldırdı.

Uçakta yapılan denetimlerde 161 kusur tespit edilirken; 18 sayfalık bir rapor hazırlandı. Rapora göre yükleme rampasına sadece 3 ton ağırlık konulabildiği oysa Airbus yetkilileri 4.5 ton yük konulabildiğini belirtmişti. Uçağın yüksek irtifada kabin içinin bir türlü ısıtılamaması da sorunlar arasında gösteriliyor.

Toprak pistlere de iniş yapabilme özelliğine sahip bu uçakların, bu özelliklerinin de sorunlu olduğu kaydedildi. Uçağın toprak pistlerde manevra kabiliyetinin zayıf olduğu iddia edildi. Buna bir örnek de gösteren uzmanlar 2012 yılında toprak piste yapılan bir inişte uçağın toprağa saplanması olarak gösterildi.

Uçağın mutfak kısmında da sorunlar tespit eden Alman uzmanlar, su sızmaları ve paslanmalar olduğuna dair bilgileri raporlaştırdı. Kokpitte de sorunlar tespit eden uzmanlar, bazı vidaların gevşekliği, çabuk kirlenme ve paslanmalar tespit etmiş durumda.

Uçağın tuvalet bölümünde de sorunlar tespit eden Alman uzmanlar, tuvalet deposunda sızmalar bu sızmalardan kaynaklanan mikrobik bakteriler oluştuğunu da belgeledi.

Alman uzmanların yaptığı incelemelerde 153’ü giderilmesi kolay sekiz bulgunun ise tehlikeli boyutta olduğunu raporlaştırıldı. Uçağın alçak irtifalı uçuşlarında sorunlar olduğu kaydedilirken bu sorunlarla ilgili detay bilgiyi kamuoyu ile paylaşmadı. Uçağın tüm gövdesinde de sızıntılar olduğu iddia edildi.

Airbus yetkililerinin bu raporla ilgili nasıl bir açıklama yapacağı merak edilirken, Türkiye’nin aldığı A400’lerle ilgili denetim sürecinin başlayıp başlamayacağı merak konusu oldu.

Airporthaber Özel
http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/a400mde-skandal.html

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #129 : 03 Şubat 2015, 22:56:42 »
Acaba bizim hava kuvvetlerinin böyle problemleri var mı?