Gönderen Konu: Bursa’dan yüzde yüz yerli tramvay  (Okunma sayısı 5229 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Bursa’dan yüzde yüz yerli tramvay
« : 29 Ocak 2012, 11:36:55 »

Bursa'da Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle üretilen yüzde yüz yerli tramvay yollara çıkmaya hazırlanıyor.
29.01.2012 - 09:11

Büyükşehir Belediyesi'nin öncülüğünde üretilen ve Avrupa'daki testlerden başarıyla geçen İpek Böceği, Kent Meydanı-Heykel arasındaki 6 kilometrelik hattın kısa sürede inşa edilmesiyle en geç yıl sonunda raylarda olacak.
HEDEF, GÜNDE 34 BİN KİŞİ

14 vagonla günde 34 bin kişiyi taşımayı hedeflediklerini belirten Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, "Yurt dışından bir vagonu 8 milyon liraya aldık. Kendi ürettiğimiz tramvayla yüzde 40 tasarruf edeceğiz. Yerli üretimle cari açığı azaltacağız" dedi.

Dünyada 15 yılda 5 bin 250 araca ihtiyaç olduğunu belirten Altepe, bu süre içinde Türkiye'de 50 milyar dolar, dünyada ise 1 trilyon dolarlık pazar oluşacağını söyledi.
İNGİLİZCE KONUŞMAK İÇİN KURSA GİTMEK ŞART DEĞİL. NASIL MI? TIKLAYIN!

Bu araçların ihracat potansiyelinin yüksek olduğunun altını çizen Altepe, İpek Böceği'nin Türkiye'nin yerli tramvay atılımı konusunda lokomotif görevi üstleneceğini dile getirdi.
"KENDİ ARACIMIZI ÜRETMEMİZ ŞART"

Bursa'nın ipek yolunun başlangıç noktası olmasından esinlenilerek tasarımda 'İpek Böceği' modelini öne çıkardıklarını ifade eden Altepe, ayakta ve oturaklı tam kapasitesi 250 kişi olan tramvayın tam dolu iken yüzde 8.2'lik eğimle tırmanabileceğini ifade etti. İlk olarak tramvayın Heykel- Garaj hattında çalışacağını söyleyen Altepe, önümüzdeki dönemde tramvay satış ihalelerine gireceklerini belirtti.

Yüzde 100 yerli üretim olan tramvayın Türkiye'nin yüz akı olduğunu kaydeden Altepe, "Yerli otomobil çalışmaları sürerken A'dan Z'ye ilk yerli tramvay üretimine kısa bir süre sonra hız vereceğiz. Öncelikle yerli üretim çok önemli. Belediyeler olarak bu konuda büyük taleplerimiz de var. Tüm Türkiye'nin belediyeleri yurt dışından araç alıyor. Yabancı proje ve patentlerle yapılıyor.

Kendi araçlarımızı üretmemiz şart. İpek böceği Bursa için ayrı bir prestij. Aynı zamanda ekonomi için de büyük bir katkı. Bir vagonun fiyatı 8 milyon TL. İstasyona yanaşan 4 vagonun toplam fiyatı 32 milyon TL. Bu sektör gün geçtikçe büyüyor. Biz bu aracı yüzde yüz yerli olması durumunda yüzde 40 daha ucuza üreteceğiz" diye konuştu.
"DÜNYA STANDARTLARINDA MARKA OLACAĞIZ"

Şu anda yerli tramvay üretimini Bursa sanayisi ile birlikte yaptıklarını kaydeden Altepe, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Bursa sanayisinin böyle araçları üretmesini istedik. İki sene önce başladı. Şu anda yüzde 100 yerli olarak yapıldı. Tramvay şeklinde dizayn edildi. Yürür takımları ve şaseleri geçtiğimiz sene alındı. Dünya standartlarına uygun bir marka olacak. Dünyanın her yerine malı satabilecek. Kısa zaman sonra dünya ihalelerine girebilecek bir yerli markamız olacak. Yerli raylı sistem araçlarla bu hareketi başlattık. Bursa sanayisi bu konuda öne çıktı.

Önümüzdeki ay 6 kilometrelik şehir merkezindeki hattın ihalesini yapacağız. İlk kazmayı kısa sürede vurup Ağustos - Eylül gibi inşaatı tamamlamayı planlıyoruz. En geç yıl sonunda İpek Böceği, Bursa raylarında olacak. 14 vagonla günde 34 bin kişiyi taşımayı planlıyoruz." Türkiye'nin heyecanla yerli üretimi beklediğini söyleyen Altepe, "Başta İstanbul olmak üzere birçok şehrin büyükşehir belediye başkanları bu vagonu inceledi. Bursa ve Türkiye için bir marka olacak İpek Böceği'nde Bursa'yı raylı sistemde dünyanın merkezi yapmayı hedefliyoruz. Artık dünyanın ihalelerine girebileceğiz" şeklinde konuştu.

http://www.ensonhaber.com/bursadan-yuzde-yuz-yerli-tramvay-2012-01-28.html
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #1 : 29 Ocak 2012, 16:39:40 »
Acem yalanından sonra, Türk %100'ü çıkacak yakında. şu aşamada hiçbir projenin %100 yerli olduğuna inanmıyorum. hele hele bunu bir belediye başkanı anons ediyorsa ''oy'' kokusu alıyorum.

yerli motor yok, yerli transmisyon yok, tank %100...

zırh plakası dışarıdan, yürüyen aksam hummer'dan, cobra %100...

mehmetçik1 %200...

artık yeter. üretemiyorsan susmasını bil bari.
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı altay

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #2 : 29 Ocak 2012, 20:56:00 »
%100 olayını basın söylüyor bende hiç bir şeyin %100 olduğunu görmedim ama nedir bu güvensizlik hem söylemiyorlarmı italyayla ortak Koreyle ortak diye ?
üretemesek bu kadar savunma sanayi firmamız nasıl ayakta durabilir satış yapmassa ?

Çevrimdışı Mizan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #3 : 29 Ocak 2012, 23:38:43 »
Görünüşü de çok hoşmuş. Bütün belediyeler bu tramvayı kullanır inşallah.

Çevrimdışı kosavalı1989

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 0
« Yanıtla #4 : 04 Şubat 2012, 00:14:50 »
Acem yalanından sonra, Türk %100'ü çıkacak yakında. şu aşamada hiçbir projenin %100 yerli olduğuna inanmıyorum. hele hele bunu bir belediye başkanı anons ediyorsa ''oy'' kokusu alıyorum.

yerli motor yok, yerli transmisyon yok, tank %100...

zırh plakası dışarıdan, yürüyen aksam hummer'dan, cobra %100...

mehmetçik1 %200...

artık yeter. üretemiyorsan susmasını bil bari.

Basının yada bir şahsın abartmasını neden devlete yüklüyorsunuzki ?

Kim yüzde yüz yerli tank veya cobra yaptığımızı söyledi bu bizzat sizin çıkarımınız milli lafını yüzde yüz yerli diye çeviriyorsanız yapıcak birşey yok :D

Çevrimdışı AYDIN

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #5 : 04 Şubat 2012, 11:48:29 »
Arkadaşlar söylermisiniz lütfen hangi ülke %100 malın hepsini kendi ülkesinde üretiyor önce bir kısmını sonra tamamını yerlileştirmeye çalışır en azından ismi bizim parçayı dışardan itahal edebilirsin ama bu onu kendi ülkende imal edemeyeceğin demek dir zamanla onuda imal edicek ve yerlileşecek lütfen ülkemizde yapılan işleri küçümsemeyelim ben şahsen küçümseyen insanları hiç hoş karşılamıyorum.vatanını seven ülkesini ve yaptıklarını küçümsemez.

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #6 : 04 Şubat 2012, 11:57:29 »
aynı aile holdingi, en az 40 yıldır otomotiv sektöründe de yer alıyor ama iş (sizin deyiminizle) yerli otomobil yapmaya gelince ''henüz erken, yabancı ortak olmadan olmaz o iş'' diyebiliyor.

ülke olarak sermayeyi kediye yüklüyoruz. saflığın alemi yok!
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #7 : 04 Şubat 2012, 12:53:20 »
aynı aile holdingi, en az 40 yıldır otomotiv sektöründe de yer alıyor ama iş (sizin deyiminizle) yerli otomobil yapmaya gelince ''henüz erken, yabancı ortak olmadan olmaz o iş'' diyebiliyor.

ülke olarak sermayeyi kediye yüklüyoruz. saflığın alemi yok!
Kimse  saf  değil , keşke  sizin söylediğiniz gibi saf olabilseydik
her işin  getirisinin yanında götürüsüde vardır  bir teraziye koyulur tartılır  eğer getirisi ağır basarsa o iş faydalıdır  ama siz her işte olumsuzlukları  görüp  olumlu yanlarını görmemezlikten geliyorsunuz , bence karamsarlığınızın sebebi sadece siyasi kininiz  ama bunu bile açıkca  söylemiyorsunuz
adam yukarda herşeyiyle anlatmış  , bursada  motor  fabrikası vardıda  onlar çıkıpta yabancı motormu  seçtiler ,  haberi yapan  haberci  abartı  haber  yapıp tamamiyle  yerli diyorsa o  habercinin siyasi yalakalığıdır  ,  bu ülkeyi sadece  iktidar  yönetmiyor  bu ülkede sadece  iktidar iş yapmııyor  lütfen birilerini  eleştirirken bunlarıda hesaba katın.