Gönderen Konu: Yak-130 Mitten  (Okunma sayısı 9568 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
Belarus'un Yak-130 Siparişi
« Yanıtla #10 : 17 Ağustos 2015, 16:33:04 »
Belarus'un Yak-130 Siparişi

Belarus Hava Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Oleg Dvigalev'in yaptığı açıklamaya göre Belarus, Rusya'dan Yak-130 uçağı alıyor. Bu açıklamayla Belta haber ajansının; dört Yak-130 Mitten Eğitim ve saldırı uçağı için sözleşme imzalandığına dair Haziran ayında paylaştığı haber doğrulanmış oldu.

Teslimat tamamlandığında Belarus'un 8 Yak-130 uçağı olacak. Çünkü daha önce 4 uçak daha sipariş etmişlerdi ve bu uçaklar Nisan 2012'de teslim edilmişti. 116. hava taarruz üssünde bu uçaklarla görev yapan 4  eğitmen pilota bu sene 10 kadar pilot daha eklenecek. 2020 yılına kadar Belarus Hava Kuvvetleri; kullanmakta olduğu Aero L-39 Vodochody Albatros uçaklarını servis dışına alarak yerlerine Yak-130 uçaklarına görev verecek.

Yak-130 4+ nesil savaş uçaklarının özelliklerini kopyalayan bir pilot eğitim uçağıdır. 1996'da ilk uçuşunu gerçekleştiren uçak 2010 yılında kullanıma girdi. Dijital göstergelerle donatılmış olan uçak 3 tona kadar çeşitli silahlar taşıyabilir, küçük çim pistlerden bile havalanabilir.

DefenceTurk.com
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
Bangladeş Yak-130 Uçaklarına Kavuştu
« Yanıtla #11 : 07 Aralık 2015, 20:28:35 »
Bangladeş Yak-130 Uçaklarına Kavuştu

[Bangladeş] Başbakanı Şeyh Hasina, Pazar günü Dakka'daki BAF Bangabandhu Üssü'nde Yak-130 uçaklarını Hava Kuvvetleri'ne teslim etti. Bangladeş 2013 yılında, Irkut Corporation tarafından geliştirilen 24 Yak-130 eğitim uçaklarını satın almak için Rus devlet silah ihracat ajansı Rosoboronexport ile bir anlaşma imzaladı.

Yakovlev Yak-130; iki kişilik, sesaltı, ileri jet eğitim ve hafif saldırı uçağıdır.

DefenceTurk.com
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
Yeni Yak-130 Siparişi
« Yanıtla #12 : 21 Nisan 2016, 12:36:33 »
Yeni Yak-130 Siparişi

Rusya'nın Savunma Bakanlığı, Irkut Corporation'dan Yak-130 eğitim/hafif saldırı uçakları sipariş etti. İmzalanan anlaşmaya göre Irkut Corporation; Rus Hava/Uzay Kuvvetleri için 30 Yak-130 uçağı üretecek. Uçakların 2018 yılı sonuna kadar teslim edilmesi planlanıyor.

Yak-130, modern jet savaş uçaklarının aerodinamik konfigürasyona ve sesaltı uçuş performans özelliklerine sahip bir eğitim uçağıdır. Aynı zamanda, bir keşif ve hafif saldırı jeti olarak kullanılabilir. Saatte 648 mil maksimum hız ve 345 millik bir savaş yarıçapı vardır.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
Rusya F-16’ya rakip çıkartıyor
« Yanıtla #13 : 12 Mayıs 2020, 17:20:52 »
Rusya Federasyonu merkezli Yakovlev Tasarım Bürosu, Yak-130 üzerinden tasarladığı yeni bir savaş uçağı ile F-16 Fighting Falcon Blok 70’e rakip çıkartmayı amaçlıyor.

Kasım 2019’da gerçekleştirilen Dubai Airshow esnasında Yak-130 Muharebe Eğitim Uçağı’nı ilk kez statik alanda sergileyen Rus Birleşik Uçak Şirketi (UAC), yine etkinlik esnasında “Yak-130 Derin Modernizasyon Projesi” hakkında bilgilendirme yapmıştı. UAC CEO’su Yuri Slyusar tarafından yapılan açıklamada, “Yak-130 derin modernizasyon projesinin başlangıcını açıklıyoruz. Yak-130’un; savaş yeteneklerini genişletiyoruz, uçak sadece muharebe eğitimi değil, büyük ölçüde muharebe platformuna dönüşüyor. Ortadoğu’daki müşterilere yönelik arttırılmış muharebe yeteneklerini, ele alınması gereken görevleri göz önüne alarak özelleştirebiliriz. Uçak dördüncü veya beşinci nesil uçaklara pilot eğitimi verebilir kapasitede.” ifadelerine yer vermişti.

Edinilen bilgiye göre; Yakovlev Tasarım Bürosu, son dönemde eski Sovyet ülkelerinin de yoğun ilgi gösterdiği F-16 Fighting Falcon Blok 70 savaş uçağına rakip olması için yeni bir uçak tasarlıyor. Yak-130 temelli yeni uçağın, F-16’nın yarısı kadar gövde ağırlığına ve 3.5 kat daha ucuz birim maliyete sahip olması planlanıyor. Ayrıca Yak-130 üzerinden geliştirilecek uçağın, F-16 Blok 70 ile rekabet edebilmesi için Blok 70’de bulunan AESA Radar gibi bir dizi yüksek teknolojili aviyoniklere sahip olacağı tahmin ediliyor.

https://www.savunmasanayist.com/rusya-f-16ya-rakip-cikartiyor/