Gönderen Konu: Cumhuriyetçi aday adayından Türkiye hakkında şok sözler  (Okunma sayısı 6154 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Cumhuriyetçi aday adayından Türkiye hakkında şok sözler

Hürriyet Planet
17 Ocak 2012
"Türkiye NATO'dan atılsın, dış yardımı kesilsin"
ABD’de Cumhuriyetçi Parti’nin bu yıl yapılacak başkanlık seçimleri aday adaylarından Teksas Valisi Rick Perry, Türkiye’nin NATO’dan atılması gerektiğini savundu.

Perry, Cumhuriyetçi başkan adayını belirleyecek eyalet ön seçimlerinin üçüncü ayağı olan Güney Carolina’da seçim öncesi yapılan ve Fox News haber kanalından canlı yayınlanan münazarada, Türkiye hakkında çok ağır sözler sarf etti.

İŞTE PERRY'NİN O ÇOK TARTIŞILACAK SÖZLERİ / WEB TV

Tartışmayı yöneten Bret Baier, Perry’e, Türkiye’deki son durum ile kadın cinayetleri, azalan basın özgürlüğü ve bölgedeki askeri meseleler hakkındaki görüşlerini sordu. Baier ardından da “Türkiye’nin hala NATO’ya ait olduğuna inanıyor musunuz?” sorusunu yöneltti.

Perry, “Açıkçası, karşınızda birçoklarının İslamcı terörist olarak gördüğü kişiler tarafından yönetilen bir ülke varsa, kendi vatandaşlarına bu tür uygulamalarda bulunuyorsa, o zaman evet, [Türkiye NATO’dan çıkarılmalı]” yanıtını verdi.

"ABD TÜRKİYE'YE YARDIMI KESMELİ" 

Teksas Valisi, “Sadece Türkiye’nin NATO’ya üye olup olmadığı konusunu tartışmanın zamanı gelmedi. Dahası, ABD’nin Türkiye’ye yaptığı yardımın da sıfıra indirilmesi gerekiyor” diye konuştu.

Münazarada, Perry, 1970'li yıllarda ABD Hava Kuvvetleri pilotu olarak Türkiye'de görev yaptığını da söyledi. Perry, "O dönem Türkiye müttefikimiz olan, birlikte çalıştığımız bir ülkeydi, şimdi bunu göremiyorum" diye konuştu.     

TÜRKİYE'DEN SERT ÇIKIŞ

Türkiye'nin Perry'e yanıtı çok sert oldu. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal, konuyla ilgili bir soruya verdiği yanıtta, "Perry'nin ülkemiz hakkında sarf ettiği asılsız ve yakışıksız iddialar şiddetle kınanmaktadır. ABD Başkanlığı gibi sorumluluk gerektiren mevkilere aday olan isimlerin dünya hakkında daha bilgili ve yaptıkları açıklamalarda daha dikkatli olmaları beklenir. Türkiye, Sayın Vali henüz 2 yaşındayken NATO üyesi olmuştur" dedi.

Türkiye'nin Transatlantik İttifak'ın mücadele dolu tarihinin önemli katkı yapan üyelerinden biri ve terörizme karşı mücadelede ön safta olan ülkeler arasında olduğuna vurgu yapılan açıklamada, "Liderlerimiz de yalnızca ABD'de değil, başta bölgemiz olmak üzere tüm dünyada saygı gören ve görüşlerine ziyadesiyle itibar edilen siyasi şahsiyetlerdir. Perry'nin talihsiz görüşlerinin Cumhuriyetçi Parti tabanı tarafından benimsenmediği, adıgeçenin kamuoyu yoklamalarında ve yapılan önseçimlerde aldığı zayıf destek ile ortaya çıkmış bulunmaktadır. Bu durum ABD seçmeninin sağduyusunu göstermektedir. Zira ABD'nin müttefiklerini dahi tanımayan isimlerle kaybedecek zamanı yoktur" denildi.

Thinkprogress adlı düşünce kuruluşu, Perry'nin sözlerine, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Tony Blinken'ın Türkiye hakkındaki olumlu  sözlerini internet sitesine koyarak yanıt verdi.

PERRY İÇİN İLK DEĞİL

Perry’nin, NATO’nun en eski üyelerinden ve ABD’nin Ortadoğu’daki en önemli diplomatik müttefiklerinden biri olan Türkiye hakkında söylediği bu sözler çok tartışılacak. Ancak Perry daha önceki münazaralarda da böyle tartışmalı ifadeler kullanmıştı. Hatta Michigan’da katıldığı bir münazaranın en önemli yerinde söyleyeceği sözleri unutması, ABD’de alay konusu olmuştu.

Iowa ve New Hampshire’da yapılan ön seçimlerde aldığı oy oranları, Perry’nin Cumhuriyetçilerin adayı olma konusunda çok fazla şansı olmadığına işaret ediyor.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/19703018.asp
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1 : 17 Ocak 2012, 20:52:16 »
Bence bu şahıs bir sonraki seçimlerde ABD'nin başına başkan olsun. Bu zekayla herhalde ABD'nin başına gelebilecek en büyük felaket olur.  ;D ;D ;D
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı asderedas

• CEZALI
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #2 : 18 Ocak 2012, 11:50:37 »
Bunun gibi anguslar devlet başkanımı olacak ;D..Sana sesleniyorum perry,seni ancak hindistanda severler,çünkü ineklerin değeri ençok orada var ;D ;D ;D ;D   yani nedesem bilmiyorum çok ilginç,dünyadan bihaber zavallı siyasetçiler devlet yönetebilmeye talip olabiliyor,ya bunlar seçmeni çok küçümsüyorlar yada  kendi beyinsizliklerinin farkında değiller.....

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #3 : 18 Ocak 2012, 18:31:53 »
zaten iddiası olmayan bir adayın açıklamaları için kendimizi paralamayalım. akılları sıra ölümü gösterip sıtmaya razı edecekler. ucuz yahudi propagandası başka birşey değil.
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #4 : 18 Ocak 2012, 18:56:41 »
zaten iddiası olmayan bir adayın açıklamaları için kendimizi paralamayalım. akılları sıra ölümü gösterip sıtmaya razı edecekler. ucuz yahudi propagandası başka birşey değil.

Yok paralamıyorum ben kendimi. Aksine çok eğleniyorum böyle bir komedi sayesinde. Koskaca Amerika Birleşik Devletleri'ni yönetmeye aday olan adama bakınca vay bu ABD'nin haline diyorum içimden. Herhalde ABD'nin de sonu geldi.  ;D ;D
« Son Düzenleme: 18 Ocak 2012, 18:58:16 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı amonyak

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #5 : 18 Ocak 2012, 19:27:32 »
Ben olaya baska pencereden bakmak istiyorum tamam bu perry devesi salak bu kesin tam bir sapsal ama
Fox TV spikerine ne demeli kardesim, bu adamlarin tam anlamiyla dünyadan bir haber bir mahlukatlar toplulugu oldugu hepimizce biliniyor, ama bu kadar derdin arasinda (Iran ,Kuzey Kore ,Cin ekonomik cöküsün esiginde sallanan bir maliye milyonlarca ac ve cahil bir halk) baskanlik secimlerinde yarisacak lavuklara bu kadar agir bir dille Türkiyenin terörist bir hükümet tarafindan yönetildigi, kadin cinayetlerinin ayuka ciktigi, israil ve kibrisi silahla tehdit ettigi (9 Türkü uluslararasi sularda vuran sanki israil degilmiscesine) NATO da isinin olmadigini soran bu sazan baligina ne demeli bir yerlerden bu metnin eline sikistirildigindan eminim.
Tamam ama Disisleri ne yapti ???
Kardesim ilk önce Hükümet olarak amerika hükümetinden bir aciklama istersin diplomatik olarak. sonuc ??? daha amerika aaaa demeden bizimkiler basladilar yok müttefikiz yok natonun en eski kullarindaniz amerikanin sunuyuz bunuyuz .
Yahu susun bir kere sucun islendigi yer ve isleyen amerikada onlar aciklama yapsin (ABD hükümeti) onlar durumu düzeltmeye ve böyle salak salak konusanlara müdahale etsin .Siz bir kere bir esas durus gösterin Allah askina yok.
Delinin biri kuyuya bir tas atti 50 akilli cikarmaya calisiyor...:(
Gecenlerde fransiz bir diplomat fransaya bir aciklama göndermisti fazla bir reakson göstermeyin Türkler 4 gün sonra herseyi unutur diye olay bu ...... ;D Millet bizi cözmüs gerisi fasa fiso
Ya sevecek ya gideceksiniz baska yolu yok.

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #6 : 18 Ocak 2012, 20:02:29 »
,Cin ekonomik cöküsün esiginde

böyle birşey yok arkadaşlar.

Çin'in, batılılar tarafından 2012'de büyüme öngörüsü %9. sadece büyüme oranında kayıp var. Yoksa adamlar büyümeye devam ediyor. 2008 krizinde bile büyümeye devam eden bir ekonomi bu.

geri kalan herşeye katılıyorum.
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı hopeful73

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • TÜRK KENDİNİDE MAZLUMUDA KORUR.
« Yanıtla #7 : 18 Ocak 2012, 20:06:17 »
...Kardesim ilk önce Hükümet olarak amerika hükümetinden bir aciklama istersin diplomatik olarak. sonuc ??? ...

Bu denyo resmi bir kişilikmi ki? Neyin açıklamasını isteyecez?

Çevrimdışı xkumpas

• xkumpas
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #8 : 19 Ocak 2012, 16:13:07 »
Bence bu şahıs bir sonraki seçimlerde ABD'nin başına başkan olsun. Bu zekayla herhalde ABD'nin başına gelebilecek en büyük felaket olur.  ;D ;D ;D

Bencede bu adam ABD ye başkan olsun,böylece 3-4 yıl içinde ABD diye bir ülke kalmaz,bütün dünya rahatlar, sonrada bolyywood'da iş bulur sığır.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #9 : 19 Ocak 2012, 20:43:29 »
Tüh ya, hayallerimiz  yıkıldı şimdi.  ;D ;D ;D

Perry yarıştan çekildi

A.A.
19 Ocak 2012
Türk düşmanı, ABD başkanlık yarışından çekildi
Türkiye'ye yönelik sarf ettiği sözlerle Ankara'nın yoğun tepkisini çeken Cumhuriyetçi Parti başkan aday adayı Rick Perry, yarıştan çekildiğini açıkladı.

Teksas Valisi Perry, cumartesi günü partinin bir sonraki ön seçiminin  yapılacağı South Carolina eyaletinin Charleston kentinde kameraların karşısına  geçerek, yarıştan çekildiğini ve adaylardan eski Temsilciler Meclisi Başkanı Newt  Gingrich'i destekleyeceğini açıkladı.

Perry açıklamasında, seçim kampanyasında kendisi için “daha ileriye  gidebileceği bir yol olmadığını” gördüğünü söyledi.

Önemli olanın adaylar değil, ABD Başkanı Barack Obama'nın seçimlerde  yenilgiye ugratılması ve ülkenin başına muhafazakar bir başkanın geçmesi olduğunu  belirten 61 yaşındaki Perry, “Geri çekilme yönünde stratejik bir karar alma  vaktinin ne zaman geldiğini bilirim” dedi.

Perry, South Carolina'daki ön seçim öncesinde son günlerdeki anketlerde  tekrar yükselişe geçen Gingrich'e desteğini de açıklayarak, Gingrich'i, “ABD'yi  dönüştürebilecek muhafazakar bir vizyoner” diye tanımladı. Gingrich'in  “mükemmel” biri olmadığını söyleyen Perry, “ancak hangimiz mükemmeliz ki?”  ifadesini kullandı.

Perry'nin geçen günlerde Türkiye'ye yönelik sarf ettiği sözler, hem  Türkiye hem de ABD'de infiale yol açmış ve yoğun tepkiler görmüştü.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/19724912.asp