Gönderen Konu: İran Savunma Sanayindeki Gelişmeler  (Okunma sayısı 21563 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı M.B.T

• DefenceTurk
  • *
  • 26
Ynt: İran Savunma Sanayindeki Gelişmeler
« Yanıtla #100 : 13 Kasım 2022, 21:02:00 »
 ;D Az daha işlemcim yanıyordu.İşin ucu nüklere varırsa ne insanlık kalır ne dünya.Sığınakta ne yiyip ne içeceğiz.Hadi stokladık ya 1 sene sonra…en basit bu şekilde.dünya mahvolduktan sonra yumurtayı zeytini boş ver yaşayacağın hava soluyacağın hiç bir şey kalmaz.Kalanlarda zaten hastalıklı olur.
« Son Düzenleme: 13 Kasım 2022, 21:03:49 Gönderen: M.B.T »

Çevrimdışı kdg

• DefenceTurk
  • *
  • 9
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #101 : 14 Kasım 2022, 01:59:22 »
Çok samimi arkadaşım yaklaşık 8 senedir iran ile ticaret halinde. Haliyle birçok konu hakkında farklı görüşleri dinleyebiliyorum iran hakkında. Sanılanın aksine bölgedeki türklerin çoğu ayrılıkçı değilmiş, buna şaşırmıştım. Besic denilen gücün bile hatta polislerin bile neredeyse yarısı türk kökenliymiş. Kumda da birçok türk molla varmış. Haliyle türklerin çoğu iranı kendi devleti olarak benimsemekteymiş. Elbette özgürlük isteyen de vardır muhakkak ama ben bunun kolay olacağı görüşünde değilim. 70 lerin sonundan beri yetişen, tamamiyle rejime bağlı nesiller var orada. Beyni yıkanmış fetöcüler bile hala 15 temmuz için kurgu diyor. Yıkanmış hafızaları düzeltmek gerçekten zor. İrandaki rejime güçsüz diyenler, afganistandan devşirilmiş ve suriyede ölmüş şii milislerin irandaki cenazelerini izlesin, çok garipler gerçekten.

Çevrimdışı zirfak

• DefenceTurk
  • *
  • 17
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #102 : 14 Kasım 2022, 03:12:41 »
2010lu yıllarda Arap baharı döneminde bugünkü yaşanan olaylar olsaydı, belki bir isyan fitili ateslenirdi. O dönemki konjonktür bunu hissettiriyordu ama artık  kimse buna yeltenmez. Suriyenin 2011den beri başına gelenleri görenler buna kalkismaz. Yıllarca süren iç savaş, vatanını korumak isteyenlerin ölmesi, kaçanların mülteci hayatları insanlarda tersine motivasyon yaratır,devlete sahip çıkma refleksi yaratır.
Eğer böyle birsey yaşanırsa Türkiye Azerbaycan karasal birleşmesinden daha stratejik olan şey,  hazarin güneyinden Azerbaycan Türkmenistan karasal birlesmesidir.  Bana göre en stratejik olan budur. Türk dünyasının kesintisiz birlesmesindeki son ve en büyük engel kalkmış olur.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
İRAN İNSANSIZ HAVA ARAÇLARI ABD UÇAK GEMİSİ ...

ABD Donanmasına bağlı "USS Dwight D. Eisenhower" uçak gemisi, 26 Kasım tarihinde Hürmüz Boğazı'ndan geçerek Basra Körfezi'ne girdi. CENTCOM'un X sosyal medya platformundan yapılan açıklamada, "USS Dwight D. Eisenhower, 26 Kasım'da CENTCOM görevlerine destek olmayı sürdürürken, Hürmüz Boğazı'ndan geçerek Basra Körfezi'ne girişini tamamladı" ifadesi kullanıldı.Yetkililer ayrıca Eisenhower'ın bölgedeki gemi trafiğini olumsuz durumlardan korumak için görevlendirildiğini açıkladı. Yanı sıra Eisenhower, 2020'den bu yana Basra Körfezi'ne giren ilk uçak gemisi olarak kayıtlara geçti.

YAKIN TEMAS
Eisenhower'ın körfeze girmesinden hemen sonra İran harekete geçti. Tahran'a ait İHA'lar Eisenhower ve Fransız Donanması destroyerini havadan görüntüledi. Görüntüler İran'ın resmi devlet medyası tarafından doğrulandı.İran Devrim Muhafızları Donanması Komutanı konuyla ilgili yaptığı açıklamada yaşananları "Doğrudan bir uyarı" olarak nitelendirdi. Görüntülerde İran'a ait İHA'ların uçak gemilerine yakın mesafeden uçması ise dikkat çekti.

ABD'DEN YANIT GELDİ
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan ABD Donanması, saldırı grubunun devriyesini başarıyla tamamladığını bildirdi. Komutan Tuğamiral Marc Miguez ise "Bölgedeki varlığımızın devam etmesi, bölgesel güvenlik ve istikrarın anahtarı için Eisenhower kritik bir rol oynayacak" ifadelerini kullandı.

https://twitter.com/i/status/1729754633483046925

https://www.milliyet.com.tr/dunya/live-gazzedeki-savasta-son-dakika-irandan-abdye-gozdagi-ihalar-dibine-kadar-girdi-7041676#post-3
« Son Düzenleme: 29 Kasım 2023, 11:41:16 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #104 : 30 Mart 2024, 12:40:44 »
bu linkte çok ilginç iddialar var.
dikkatlice okumanızı tavsiye ederim.
okuyunca İnsansız uçakların fosforlu dönemi  yavaş yavaş bitiyor mu  diye sordum kendi kendime.

https://www.ulusavunma.com/iran-husiler-ve-hizbullaha-358-gelismis-ucaksavar-fuzesi-tedarik-etti/

Çevrimdışı Efes

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #105 : 30 Mart 2024, 21:18:36 »
bu linkte çok ilginç iddialar var.
dikkatlice okumanızı tavsiye ederim.
okuyunca İnsansız uçakların fosforlu dönemi  yavaş yavaş bitiyor mu  diye sordum kendi kendime.

https://www.ulusavunma.com/iran-husiler-ve-hizbullaha-358-gelismis-ucaksavar-fuzesi-tedarik-etti/
Bu yüzden HSS nin etkili menziline girmeden uzun menzilden hassas vuruş çok önemli. İha larımıza aesa radar bu sorunu çözer

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 289
« Yanıtla #106 : 30 Mart 2024, 21:53:14 »
Ben İran ı çok savunmak zorunda kalmıştım ezelden beridir. İran a sataşmanın çok ucuz olduğu yıllarda yaptıkları her şeye maket propaganda denilen zamanlarda bir şeyler hissiyatıma uymuyordu İran alaylarında. Benim bildiğim İran aşağı yukarı Türkiye gibi bir endüstriyel bilimsel akademik çizgisi olan bir ülkedir. Onlarda bizde 1960 larda sanayileşmeye kalkınmaya başladık 70 lerde aşağı yukarı aynı sanayileri kurduk ilk arabalarımızı kamyon otobüs beyaz eşya tv lerimizi ürettik. Üniversitelerin dinamizmi de aşağı yukarı benzerdir. Akademik yayınlarda genelde İran ilerideydi sonra başa baş yada lehimize değişti ama bir başa başlık yarış hali ezelden beri var. İnsan kaynağı zengin denilebilecek bir ülke çünkü aşağı yukarı her şeyi üretiyorlar buna da haliyle beyaz yaka insan lazım. İslam devrimi araya girince yollarımız ayrıldı onlar ambargo gördü savaş gördü totaliter rejim gördü ama sonuçta totaliter rejiminde insan kaynağı ihtiyacı ve hatta avantajlı motivasyonu var. Velhasıl füze yaptılar maket dedik bomba yaptılar taklit dedik uzaya gittiler çin yardımı dedik uydu üretip yolladılar yalan dedik. Ben inandım bu İran ın yaptıklarına ve normal geldi takip ediyorum çünkü İran ı. Şimdi yavaş yavaş herkes gerçeği görmeye başladı. Bize de böyle davranıldı inanmadılar projelerimize taki silahlar konuşana kadar. Herkes kendi doğusuna kibirle tepeden bakıyor
« Son Düzenleme: 30 Mart 2024, 21:55:36 Gönderen: putty »

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #107 : 30 Mart 2024, 22:16:11 »
bu  yukarıdaki linkte bu sistemin  parçalarının nerelerden alındığına dair iddialar var.
eğer bu iddialar doğruysa  sağdan soldan toplanan  parçalarla  iha ve  benzeri  yavaş uçan hedefleri vurabilecek bir drone  yapılabiliyorsa,  korkarım cehennemin kapıları yavaş yavaş açılıyor demektir.
 kafası makineye ve yazılıma çalışan 3  kişi  kömürlükte kendi hava savunma sistemini mi yapacak artık?

asıl ürkütücü olan şey bu bence.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 260
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #108 : 30 Mart 2024, 23:18:02 »
Yerinde sayarsan, evet. Kömürlükteki 2-3 kişi HSS yapar. Bunda şaşılacak bir şey yok. Kibirli olmaya da keza.

Karşılık olarak nasıl bir strateji belirleyeceksin? Mesele bu.