Gönderen Konu: Türkiye Hava Savunma Şemsiyesi Projem  (Okunma sayısı 7990 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mizan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
Türkiye Hava Savunma Şemsiyesi Projem
« : 11 Ocak 2012, 20:20:44 »
Menzili 200 km olan S-300 hava savunma füzeleri ile bir kalkan oluşturmak için kaç adet S-300 sistemi gerekir diye merak ettim. Google Earthden ölçüm yaptım. Bu ölçüme göre bir çizim yaptım. Buna göre:

Türkiye biri Kıbrıs'ta olmak üzere 15 sistem ile Tüm sınırlarını ve iç bölgelerini S-300 korumasına alabilir. Fazladan İstanbul'a da bir sistem yerleştirdim. Hawk bataryalarını'da stratejik bölgelere yerleştirirsek çok iyi olur bence. Acaba böyle bir proje çok mu zor? Zamanında bir anda 100 küsur F-16 alabildiysek 15 adet S-300 alabiliriz diye düşünüyorum. Çok pahalı olsa bile bu yapılmalı... Bu da resim:

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1 : 11 Ocak 2012, 22:24:21 »
Acaba bu sistemi üreten ülkenin elinde bu sistemden kaç tane olduğundan haberiniz var mı? Ya da en gelişmiş hava savunma sistemlerine sahip ülkelerin bu sistemleri, korumakla yükümlü oldukları coğrafyaya nasıl yaydıkları hakkında bilginiz var mı?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı seyyah

• seyyah
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #2 : 12 Ocak 2012, 05:21:30 »
Acaba bu sistemi üreten ülkenin elinde bu sistemden kaç tane olduğundan haberiniz var mı? Ya da en gelişmiş hava savunma sistemlerine sahip ülkelerin bu sistemleri, korumakla yükümlü oldukları coğrafyaya nasıl yaydıkları hakkında bilginiz var mı?
Hocam sorunuza soyle cevap veriyim.S-300 bir Rus şirketi olan Almaz Bilimsel Endüstriyel Şirketi tarafından geliştirilmiş, orta ve kısa menzilde balistik ve benzeri hava saldırılarından korunmak için kullanılan bir hava savunma füze sistemidir. Sistemin NATO isimi yanilmiyorsam SA-10'du. S-300 sistemi ilk olarak uçaklara ve cruise füzelerine karşı hava savunması amaçlı geliştirilmişti. Son türevleri balistik füzelere karşı da savunma yapiyor. Hedef ve vuruş kabiliyetide oldukça yüksek.S-300 sistemi ilk olarak 1979 yılında, büyük sanayi tesisleri, askeri üsler ve düşman uçaklarına karşı hava sahası savunma amaçlı olarak Sovyetler Birliği'nde glistrildi.Ancak soyle birseyde var mesela S-300 PMU bu sistem sonradan uretildi,ve yanilmiyorsam sadece ticaret amacliydi.Rusya suan elindeki eskimis S-300´leri gelicek s 400´ler ve s 500´ler ile degistiricek.Sunuda eklemek istiyorum, bu fuzeleri gelistiren sirketin ismi ise ALMAZ ANTEY´dir.Kullandigi fuzeleride yanilmiyorsam MKB diye bir firma tasarliyor.Ayrica bu Rus sistemi ayni anda 100 hedefi takip edebiliyor,ve 13 hedefe kitlenebiliyor.S-400 ise 2004 yilinda hizmete girmis,NATO kod adi sa-21´dir.S 300 sistemini kullanan ulkeler oldukca kalabalik.Azerbaycan S-300 Pmu Favorit tam sayisini bilmiyorum yanlis olmasin.Ermenistan,BelaRus,Bulgaristan´da 2 unite sanirim,Cin,Yunanistan,Slovakya,Hindistan,Ukrayna,Kazakistan.Hatta yanlis hatirlamiyorsam ABD bile bu sistemden incelemek icin 1 adet satin almisti.Ayrica Suriye ve Iran icinde aldi almadi gibi soylentiler var,ancak emin olmadigim icin birsey soyliyemeyecegim.Sayin SKYWOLF bu fuzeleri Cografya´ya nasil yayiyorlar kisaca bundanda bahsedelim.Ulkeler onemli sehirlerine ornegin Moskova,Petersburg vs vs,bu gibi sehirlere bu sistemleri yerlestirirler.Bunlari yerlestirirlerkende bu fuzelerin radarlarinin tarama menzilini goz onunde bulundurarak belirli yerlere yerlestirirler.
Saygilar
« Son Düzenleme: 12 Ocak 2012, 05:25:01 Gönderen: seyyah »
Adaletin hakim olduğu yerde silahın yeri yoktur.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #3 : 12 Ocak 2012, 08:21:41 »
Cevabınız için teşekkür ederim. Ancak ben şunu vurgulamak için bu soruları sormuştum. Bu füzeyi üreten ülkenin bile sahip olduğu coğrafyayı göz önüne alırsak, bu kadar sisteme sahip olmadığını düşünürsek, 15 adet S300 sisteminin, hatta başka bir başlıkta 24 sistemden bahsediliyor, bu sayının neye göre belirlendiği. Burada neredeyse hiçbirimiz uzman değiliz. Bir uzman gibi şu kadar gerekli bu kadar lazım olduğunu belirledim diyemeyiz. Sadece bilgimiz dahilinde fikir yürütebiliriz.

Bir S300 sisteminde kaç füzel olduğunu biliyor musunuz?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı seyyah

• seyyah
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #4 : 12 Ocak 2012, 16:33:33 »
Cevabınız için teşekkür ederim. Ancak ben şunu vurgulamak için bu soruları sormuştum. Bu füzeyi üreten ülkenin bile sahip olduğu coğrafyayı göz önüne alırsak, bu kadar sisteme sahip olmadığını düşünürsek, 15 adet S300 sisteminin, hatta başka bir başlıkta 24 sistemden bahsediliyor, bu sayının neye göre belirlendiği. Burada neredeyse hiçbirimiz uzman değiliz. Bir uzman gibi şu kadar gerekli bu kadar lazım olduğunu belirledim diyemeyiz. Sadece bilgimiz dahilinde fikir yürütebiliriz.

Bir S300 sisteminde kaç füzel olduğunu biliyor musunuz?
S-300 4x12 dikey lancerli,azami menzilide yanilmiyorsam en yuksek menzili 200 olmasi lazim.Bu fuzelerin etkili oldugu irtifa ise 30,000 m,surat 4,5 mach,boyutlarida hatirladigim kadari ile 7,1m uzunluk capi ise 515 ,agirlik 1500 kg´dir.

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #5 : 12 Ocak 2012, 17:28:10 »
Mobil bir  sistem olduğu  için  her nokta için  ayrı  ayrı  yüksek irtifa  hava savunma  sistemi  kurmak bence israf  olur 
avrupanın dev  ekonomisi  almanya bile  sadece  4  batarya  yüksek irtifa hava savunma sistemine  sahiptir  ,  o ekonomiyle  fazlasına gerek duymadılarsa bizim  bu ekonomiyle  15 batarya  almamız  biraz tuhaf olur  gibi sanki.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #6 : 12 Ocak 2012, 18:47:06 »
4+4 füze ile ne yapılabilirki ? 1000 küsür uçağı var coninin.:) Biraz daha fazla olması daha iyi olabilir bence.

4+4 füze değil, 4+4 füze bataryası.

Örneğin yanlış hatırlamıyorsam bir S 300 bataryasında 12 adet 4'lü fırlatma tüpü bulunuyor. Bu da 48  adet füze atışa hazır demek.

http://www.defenceturk.com/index.php?topic=211.50#quickreply

Çevrimdışı Mizan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #7 : 12 Ocak 2012, 20:27:23 »
Bir batarya'da kaç tane sistem olduğu önemli değil. ben zaten batarya değil sistem dedim. Yani bir kamyon ve yüklendiği 4 fırlatma tüpü. Kritik noktalara fazladan konulur elbette.

Çevrimdışı seyyah

• seyyah
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #8 : 12 Ocak 2012, 20:30:32 »
Mobil bir  sistem olduğu  için  her nokta için  ayrı  ayrı  yüksek irtifa  hava savunma  sistemi  kurmak bence israf  olur 
avrupanın dev  ekonomisi  almanya bile  sadece  4  batarya  yüksek irtifa hava savunma sistemine  sahiptir  ,  o ekonomiyle  fazlasına gerek duymadılarsa bizim  bu ekonomiyle  15 batarya  almamız  biraz tuhaf olur  gibi sanki.
Hocam bu isin ekonomik kismi ile alakasi yok.Zaten ben daha oncede yazmistim,okumadiniz sanirim.Bizim almayi planladigimiz sistem 4+4 olacak.Biz hic bir zaman 15 batarya gibi birsey almaya niyetlenmedik. Ayrica Almanya´da 4 batarya olabilir.Ama Almanya´nin savas korkusu yok .Arkasinda AB ve NATO var.Ama ne tuhaftirki bizim savas tehlikemiz olmasina ragmen hava savunma sistemi konusunda herangi bir somut adim atilmis degil.
« Son Düzenleme: 12 Ocak 2012, 20:35:46 Gönderen: seyyah »

Çevrimdışı Mizan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #9 : 12 Ocak 2012, 20:32:56 »
Bir batarya'da 12 sistem oluyorsa, 2 batarya alsak elimize geçen 24 tane s-300 sistemini -bir kamyona yüklü 4 fırlatma tüpü- 400 km aralıklarla sınırlara döşesek kritik noktalara, stratejik bölgelere fazladan yerleştirsek olmaz mı? Bunu anlatmaya çalışıyorum.