Gönderen Konu: Türk füzesi: Hedef menzil 2500 km  (Okunma sayısı 42968 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 280
Ynt: Türk füzesi: Hedef menzil 2500 km
« Yanıtla #90 : 12 Mayıs 2023, 13:06:24 »
Ucundaki şey güdüm donanımı ise bu füze terminal aşamada hassas güdüm yapıyor sadece INS ile hedefe gitmiyor demektir. Bunla gemi vurulabilir gibime geliyor sizin yorumunuz nedir bu ucuna takılan hakkında. Radar olabilir o şey. Sesten en az 4 kat hızla bir gemiyi terminal aşamada vuran bir silahtan bahsediyoruz eğer öyle olursa. Bilmediğim için foruma danışıyorum bu şey ne olabilir burnuna takıla nsizce

Böyle şeyler var mesela

« Son Düzenleme: 12 Mayıs 2023, 13:09:41 Gönderen: re »

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #91 : 12 Mayıs 2023, 13:12:00 »
Gemileri hassas vuran füze

Çevrimdışı kojiro_hyuga

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #92 : 12 Mayıs 2023, 13:18:03 »
Ucundaki şey güdüm donanımı ise bu füze terminal aşamada hassas güdüm yapıyor sadece INS ile hedefe gitmiyor demektir. Bunla gemi vurulabilir gibime geliyor sizin yorumunuz nedir bu ucuna takılan hakkında. Radar olabilir o şey. Sesten en az 4 kat hızla bir gemiyi terminal aşamada vuran bir silahtan bahsediyoruz eğer öyle olursa. Bilmediğim için foruma danışıyorum bu şey ne olabilir burnuna takıla nsizce

Böyle şeyler var mesela

O kadar yüksek hızda güdümlemeyi ne ile nasıl yapabilir?

Çevrimdışı Türkay

• DefenceTurk
  • *
  • 26
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #93 : 12 Mayıs 2023, 13:20:36 »
    Birim maliyet ne olabilir?

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #94 : 12 Mayıs 2023, 13:32:34 »
Mach 12  civarinda   1700 km menzilli cenk cikti

ucak gemilerin korkulu rüyazi uzun menzilli

bir füzemis oldu

Error 404 (Not Found)!!1
« Son Düzenleme: 12 Mayıs 2023, 14:01:56 Gönderen: tumucin »

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #95 : 12 Mayıs 2023, 15:07:56 »
Nerede yazıyor derayları?

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #96 : 12 Mayıs 2023, 17:04:49 »
10 metre boyunda ise menzil 1700 km

18 metere ise menzil 2000 ile 2500 km menzilli

bunu muhatinlerinden anliyoruz aciklama yapmaz devlet

Pershing II-DF-21 -Sicil -Hyunmoo-3C gibi
« Son Düzenleme: 12 Mayıs 2023, 17:17:43 Gönderen: tumucin »

Çevrimdışı ocelot

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #97 : 12 Mayıs 2023, 17:20:17 »

Böyle şeyler var mesela

Putty bunun MARV (Maneuverable Reentry Vehicle) teknolojisine sahip bir füze olduğu söyleniyor

Bir balistik füze yol boyunca güdüm düzeltmelerini yapamıyorsa veya sadece iki eksende yapabiliyorsa sıradan bir balistik füze oluyor. Bu Yıldırım.

3 eksende bu düzeltmeleri yapabiliyorsa quasi-balistik oluyor. Bora ve Tayfunun böyle olduğu iddia ediliyor (iddia dedim çünkü resmi açıklama yok ama böyle olduğunu okuyoruz forumlarda ve çok muhtemelen de böyle zira Bora test atış videosunda Balistik yörüngesine dair bir grafik paylaşılmıştı ve füzenin manevra yapmış olduğu anlaşılıyordu).

Menzil uzadığında füze kademeli olmak zorunda, bu yüzden savaş başlığının üzerine de kontrol yüzeyleri ve düzeltme verecek küçük roket iticiler koyuluyor. Kontrol yüzeyleri ile sadece atmosfer içinde düzeltme verebilirken roket iticilerle hem atmosfer içi hem atmosfer dışı düzeltme veriliyor. İşte bu da MaRV teknolojisi ve Cenk'in böyle olduğu söyleniyor.

Bu füzelerden Bora ve Tayfun'un farklı arayıcı başlıklara ve güdümlere sahip varyantları olduğu tahmin edilebilir. Bora (ve belki de Tayfun) için aktif radar arayıcı başlıklı bir versiyon çalışıldığı bilgisi denizcilik semineri tarzı bir seminerdeki görsellerden sızmıştı.

IIR güdüm de eklenebileceği söyleniyordu.

Muhtemelen Cenk'te de böyle özellikler olacaktır. Su üstü hedefi vurabilir mi? Özellikle radar arayıcı başlık varsa neden olmasın.

Menziller konusu da muamma aslında. Bora için quasi balistik menzilin 360 olduğu yazılmıştı.  MTCR anlaşmasına taraf olduğumuzdan 300 km üzeri menzilde füze satmıyoruz bu nedenle Bora değil 280 km menzilli Khan varyantı fuarlarda var. Tayfun için 850 km menzili var deniyordu. Artık Cenk te daha fazladır. 1000 diyen de var 1200 diyen de var 1500 de. Şu da var harp başlığı küçüldükçe 1000 km menzilli bir balistik füze 1 200 de olur 1 500 de. Bu büyük bir füze gerçekten. Tayfun ve Bora çok yakın büyüklükte iki balistik füzeydi. Nitekim aynı kanisterden atılabiliyorlar (büyük esneklik).  Bu farklı.

Not: Manevra yetenekleri nedeniyle quasi balistik ve MARV teknolojisine sahip bir balistik füzeyi vurmak çok zordur. Bora, Tayfunu vurmak çok zor, Cenki vurmak daha da zor olacaktır.
« Son Düzenleme: 12 Mayıs 2023, 17:45:20 Gönderen: ocelot »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 280
« Yanıtla #98 : 12 Mayıs 2023, 19:36:41 »
beğeni ateşledim ocelot

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183